Soğutucular / Overclock

Bilgisayar parçaları, tükettikleri elektrik nispetinde ısı ortaya çıkarırlar. Normalden fazla sıcaklık ise bilgisayar parçalarının verimli çalışmaları önündeki en büyük engellerden biridir. Bundan dolayı geliştiriciler, her bilgisayar parçası için ayrı ayrı soğutma çözümleri üretmişlerdir. Ayrıca kasa içi havalandırma amacıyla üretilen soğutucular, genel sistem ısısının dengede tutulmasına yardımcı olabilir.

Soğutucu Nedir?

Soğutucular; bilgisayar parçalarının tek tek ya da tamamının ısısının azaltılması için kullanılan, alüminyum veya bakırdan üretilen bloklara sahip, fanlı ya da fansız birimlerdir. Kimi fanlı soğutucuların, soğutulacak parçayla temasını en yüksek seviyeye getirebilmesi için, aşırı ısıdan etkilenmeyen termal macun olarak adlandırılan akışkan maddeler de kullanılır.

Her bilgisayar kasasında en az bir tane soğutucu fan bulunur. Bilgisayar kasalarının ön kısımlarına ve arka kısımlarına da ayrı ayrı fanlar takabilirsiniz. Bu fanların ön kısımda olanları, odada bulunan havayı kasa içerisinde ileterek kasaya hava girişini sağlar. Kasanın arka kısımlarında bulunan fanlar ise kasa içerisinde yer alan sıcak havayı dışarı atmakla sorumludur.

Yapıları gereği işlemciler, yüksek saat hızlarına çıkabildiklerinden dolayı soğutma bloğuyla gelen fanlara sahiptir. Bu soğutucular sayesinde işlemcinin aşırı ısınmasının önüne geçilir. Orta ve üst seviye ekran kartları da hem grafik işlemcileri hem de bulundurdukları belleklerle yüksek sıcaklıklara çıkmaya müsait bilgisayar bileşenlerindendir. Bundan dolayı bir ila üç adet fan, zenginleştirilmiş temas noktaları ve soğutma borularıyla birlikte gelebilirler. Hızlı çalışan bilgisayar bellekleri de ısınabilir. Eğer bilgisayarınızdaki belleklerin çok ısındığından şüpheleniyorsanız, bellekler için geliştirilen soğutucular sizin için çözüm olabilir.

Yalnızca hava soğutmasıyla yetinmek istemiyorsanız, bilgisayarınızın bazı parçalarına takabileceğiniz sıvı soğutma sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Hava temelli soğutma birimlerine göre çok daha az ses düzeyi olan ve daha verimli soğutmaya sahip bu ürünler, özellikle üst düzey bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla başvurduğu soğutma çözümlerindendir.

Soğutucu Overclock Avantajları

Overclock; bilgisayar bileşenlerine ekstra voltaj vererek ya da vermeyerek, bu bileşenleri var olan çalışma hızlarından daha yüksek seviyelere çıkarma işlemidir. Özellikle oyun severlerin ve profesyonel olarak grafik tasarım veya benzeri yoğun bilgisayar gücü gerektiren uygulamalarla ilgilenenlerin zaman zaman overclock işlemine başvururlar. Bu işlem, bilgisayar parçalarının normalden daha fazla ısınmasına sebep olduğundan, etkili soğutma çözümlerini gerektirir.

İşlemcilerle beraber gelen soğutucular overlock işlemi için önerilen ürünler değillerdir. Bu iş için özel tasarlanan, geniş soğutma blokları ve normalden büyük fanlara sahip işlemci soğutucularının, termal macunlarla birlikte kullanılması önerilir. Benzer şekilde ekran kartları için yapılacak overclock da harici soğutucu ihtiyacına sebep olabilir. Ekran kartları için tasarlanmış soğutma çözümleri, yalnızca fan ve soğutucu bloktan ibaret değildir. Üzerinde çok sayıda bellek modülü bulunan ekran kartlarındaki bu modüller için ayrı ayrı küçük bakır soğutucular bulunabilir.

Overlock riskli bir işlemdir ancak doğru şekilde uygulanırsa ve uygun soğutucular overclock sırasında kullanılırlarsa, sahip olunan donanım hissedilir bir şekilde hızlanabilir. Temel düzeyde kullanıcılara pek fazla önerilmeyen overlock, üreticilerin özellikle anakartlar üzerindeki yazılımları bu işleme uygun hale getirmelerinden bu yana riskli olma vasfını büyük oranda yitirmiştir. İşin uzmanları tarafından yapılması mümkün olan overclock işlemi, bu konuda kendisini geliştiren kullanıcılar tarafından da yapılabilir.

Tercih edeceğiniz soğutucular overlock işlemi için uygunsa, üreticilerin web sitelerinden ya da kullanım kılavuzlarından bu işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenebilir, kendi bilgisayarınızın da hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, işlemci ya da ekran kartınıza ekstra voltaj vermeniz gerektiği durumlarda, voltaj artırımını mümkün olduğunca küçük adımlarla gerçekleştirmeniz ve her arttırdığınız değeri not alarak çeşitli uygulamalarla stabilite testi yapmanız olacaktır. Testlerinizde herhangi bir şekilde hata alırsanız, artırım yaptığınız değerleri geri almanız, sisteminizin sağlığı açısından önemlidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Soğutucu ve Overclock Ürünleri

5276 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Kullanım Yeri
Toplam 45 / 5276 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?