Besin (Gıda) Takviyeleri & Vitaminler

Besin takviyelerini farklı durumlarda kullanmanız ve vücudunuzu daha sağlıklı ya da zinde tutmanız mümkündür. Örneğin çeşitli mineral ya da vitaminlerin eksik olduğu durumlarda besin takviyesinden destek alabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında besin takviyeleri günlük hayatta herkesin kullanması gereken bir yöne sahiptir. Vitamin ve mineral eksikliğine ek olarak spor yapıyorsanız da spor besin takviyeleri hem güçlenmek hem de kas kütlesinin hacmini arttırmak gibi farklı amaçlara yönelik şekilde kullanılabilir. Bunlar gibi farklı özellik ve destekleri olan besin takviyelerini siz de gönül rahatlığı ile kullanarak sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Besin Takviyeleri Hangi Amaçla Kullanılabilir?

Besin takviyelerine farklı yaş gruplarının farklı sebeplerden dolayı gereksinim duyması mümkündür. Özellikle düşük enerji içeriğine sahip bir diyet uyguluyorsanız, vegan ya da vejetaryenseniz, demir eksikliği anemisine sahipseniz, gebe veya emzirme dönemindeyseniz besin takviyesine gereksinim duymanız olasıdır. Yaşlı bireylerde, çocuklarda, eksik beslenme sebebiyle her besin grubundan tüketmeyen kişilerde görülebilen pek çok vitamin ve mineralin eksikliğinin olumsuz etkilerinden uzak kalmak için siz de besin takviyelerini tercih ederek vücudunuza destek sağlayabilirsiniz.

Omega 3, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, D ve C vitamini gibi farklı mineral ve vitaminlerin eksikliği halinde vücudunuz farklı rahatsızlıklara daha açık hale gelir. Kimi zaman bu mineral ve vitaminlerin eksikliği sebebi ile vücudunuz gereksinim duyduğu içeriğe sahip olamadığından dolayı çeşitli rahatsızlıkları atlatmakta zorlanabilir. Örneğin cilt rahatsızlıkları halinde çinko ve D vitamini içeriklerini tutma kapasitesi az olan vücutlarda destek almak önemlidir. Buna ek olarak demir eksikliğine sahipseniz kansızlığa sahip olabilirsiniz ve bundan dolayı daha çok üşüyebilir, geçmeyen yorgunluk ve uyku haline sahip olabilir, nefes darlığı gibi farklı belirtilere sahip olabilirsiniz. Bu durumda günlük yaşamınızı büyük ölçüde etkileyebilecek olan demir eksikliği gibi vitamin ve mineral dengesizliklerinin giderilmesi adına besin takviyelerinin kullanılması önerilir. Günlük hayatta daha sağlıklı ve dinç olmak için besin takviyelerinin vücudun ihtiyaçlarına yönelik şekilde tercih edilmesi önemli bir yere sahiptir.

Günlük hayatı zorlaştıran vitamin ve mineral eksiklikleri, özellikle de uykusuzluk, iştahsızlık gibi farklı yan etkilerde bulunduğunda günlük hayatınızı zorlaştırmakla kalmayıp sağlığınızı da riske sokacaktır. Bu sebeple de mineral ve vitamin takviyeleri alarak sağlığınızı korumanız, bağışıklığınızı desteklemeniz ve sağlığınıza katkıda bulunacak etmenleri göz önüne almanız gerekebilir.

Çocukların, hamilelerin, gençlerin, yetişkin ve yaşlıların yaşlarına göre farklı ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçlar yaşa ya da bünyeye göre değişebileceği gibi mevsimlere göre dahi değişebilir. Örneğin kış mevsiminde C vitaminine karşı gereksiniminiz artabilir. Bu durumda besin takviyelerini dengeli, yeterli ve doğru şekilde almanız da büyük önem kazanır. Çocukların gelişimlerinin doğru ve dengeli şekilde ilerlemesi adına yeterli miktarda vitamin ve mineral içeriğini vücutlarında barındırmaları önerilir. Bunun için de kimi zaman demir ve B12 vitamini gibi vitamin ve mineral içeriklerini almaları gerekir. Besin takviyeleri de tam olarak bu noktada devreye girerek çocukların gelişimini sağlar, hamilelerin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeleri için gereksinim duyabilecekleri içerikleri takviye eder ve her yaştan bireyin mineral ve vitamin eksikliğinin giderilmesi açısından önem kazanarak büyük ölçüde sağlığı destekler. Bu sayede hastalıklara yakalanma olasılığını azaltan, aynı zamanda sağlığın korunmasına yardımcı olan ve genel sinir sistemini de destekleyerek pek çok olumlu etkide bulunan besin takviyesi içerikleri; her yaştan bireyin gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayabilir.

Gebelikte Besin Takviyelerinin Kullanımı

Gebeliğinizin sağlıklı geçmesi için farklı içerikleri tüketmeniz önemlidir. Kimi zaman bu içerikleri vücudunuz depolamıyor olabilir. Bu nedenle de gebelik süresince besin takviyesi almanız, daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenize destek sağlayabilir. Folik asit, kalsiyum, D vitamini, demir ve benzeri farklı vitamin ve mineral içeriklerinin gebelik sırasında besin takviyesi olarak alınması gerekebilir. Bu durumda gebelik durumunuza göre doktorunuza danışarak besin takviyesi alabilir, gebeliğinizin ve gelişmekte olan bebeğinizin de sağlığını koruyabilirsiniz. Bu dönemde bebeğin gelişiminden hormonların dengesine kadar pek çok durumu etkileyebilen mineral ve vitaminleri dengeli şekilde almanız, gebeliğinizin daha rahat geçmesi için destek sağlayabilecek ve doğuma giden süreci de kolaylaştırabilecektir.

Çocuklarda Besin Takviyelerinin Kullanımı

Çocukların dengesiz şekilde beslenmesi, farklı yiyecekleri tüketmek istememesi ya da sağlam bir bağışıklık geliştirememiş olması gibi farklı sebeplerden dolayı besin takviyelerine gereksinim duyması olasıdır. Özellikle de B12 vitamininin çocuklarda desteklenmesi son derece önemlidir. Çocuğunuzda iştahsızlık, kabızlık, kilo kaybı, kilo alamama, refleks sorunları, ciltte tahriş gibi farklı etkiler görüldüğünde mutlaka doktora gitmeli ve B12 desteği almasını sağlamalısınız. Bunun yanı sıra demir, magnezyum, çinko ve benzeri besin takviyelerinin içerisinde yer alan içeriklerin pek çoğu da Omega 3 gibi çocuklar için son derece önemli içeriklerdendir. Bundan dolayı çocukların ihtiyaçlarına yönelik şekilde özel olarak hazırlanan besin takviyelerini çocuğunuzun sağlığını korumak ve desteklemek amacı ile tercih edebilirsiniz.

Spor Yapanlarda Besin Takviyelerinin Kullanımı

Spor yapıyorsanız besin takviyelerinden destek almak isteyebilirsiniz. Kas kütlenizin artmasını istiyorsanız ya da daha dengeli şekilde beslenerek spor yaparken bir yandan sağlığınızı korumak istiyorsanız siz de farklı içeriklere sahip besin takviyelerinden yardım alabilirsiniz. Eklem ve kemiklerin desteklenmesi de ayrıca spor yapan kişiler için önemlidir. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor; spor yapanlar ve çeşitli eklem ile kas problemleri ya da gelişimi olanlar için özellikle önemli olan içeriklerdir. Minerallerin doğru ve yeterli seviyede olması için çeşitli takviyeler tercih edilebilir. Eklemlerin korunması ve hareket kabiliyetinin de artması için kolajen içeriği de ayrıca besin takviyeleri sayesinde yeterli miktarda elde edilebilecek bir içeriktir. Bu tip pek çok ürün vücutta yetersiz ya da dengesiz olduğu durumda spor yapanların ciddi ağrılar yaşaması, zorlanması ve yeterli şekilde spor faaliyetlerini gerçekleştirememesi sorunları görülebilir. Siz de sağlığınızı korumak ve daha keyifli ve sağlıklı şekilde spor yapabilmek adına besin takviyelerini ihtiyacınıza göre tercih edebilirsiniz.

Besin Takviyeleri Nelerdir?

Besin takviyeleri, beslenmeyi desteklemek amacı ile ek olarak alınan takviye edici içerikleri kapsar. Günlük beslenme içerisinde alınamayan, alınsa da vücutta düşük düzeyde bulunduğundan dolaylı depolanamayan ve bu sebeple çeşitli rahatsızlıklara yol açabilen vitamin, mineral gibi içerikler; besin takviyeleri sayesinde vücuda alınabilir. Çeşitli hastalıkları önlemek, hastalıkların olumsuz etkilerin kaçınmak, diyetleri desteklemek, sağlığı korumak ve sağlığı geliştirmek amacı ile tercih edebileceğiniz besin takviyeleri; farklı yaş gruplarına özel olacak şekilde üretilip farklı içeriklerde hazırlandığından dolayı ihtiyacınıza yönelik şekilde farklı besin takviyelerini kullanmanız da mümkündür. Peki, besin takviyeleri nelerdir?

  • Mineral takviyeleri
  • Vitamin takviyeleri

Bu iki tür içeriğin vücutta az miktarda olması ya da vücudun bu içerikleri depolayamaması halinde besin takviyelerinden destek almanız gerekebilir. B12, C, D gibi farklı vitamin takviyeleri alabileceğiniz gibi kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi farklı mineralleri de takviye olarak almanız gerekebilir. Besin takviyeleri de genel anlamda bu içeriklerin takviye edilmesi için sunulur. Bunlara ek olarak kolajen, folik asit gibi farklı içerikler ve besin takviyesi olarak üretilir.

Vitamin Takviyeleri Nelerdir? Bunların Yararları Nedir?

C, D, B12 vitaminleri ek sık takviye olarak alınan vitaminlerdir. C vitaminini özellikle de hastalıklardan korunmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, sağlığınızı desteklemek, kıkırdak sağlığını korumak, yaraların iyileşmesini sağlamak amacı ile tercih edebilirsiniz. Kış aylarında daha sık şekilde tercih edebileceğiniz C vitamini, hastalıklardan uzak kalmak için iyi bir takviyedir çünkü bağışıklığı güçlendirme özelliği sayesinde kış aylarında yakalanabileceğiniz pek çok hastalıktan korunmanıza destek sağlar.

B12 vitamini özellikle de sinir sisteminin sağlığı ve beyin fonksiyonlarının işlevsel hale gelmesi adına gerekli olan vitaminlerden biridir. B12 takviyesi almanız ise kansızlığı engeller, çabuk yorulmanın ve halsizliğin önüne geçer, konsantrasyon bozukluğuna engel olabilir. Aynı zamanda unutkanlık ile ilişkilendirilen B12, beyin fonksiyonlarının da düzenli ve nitelikli şekilde gerçekleştirilebilmesi adına büyük ölçüde destek sağlar.

D vitamini çocukların ve yetişkinlerin gereksinim duyduğu en önemli vitaminlerden biridir. güçlü kemiklere sahip olmanız, kemik ve eklem rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmanız adına yeterli miktarda D vitamini içeriğini vücudunuzda barındırıyor olmanız gerekir. Yorgunluk, halsizlik, kemik ve eklem ağrıları, enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artması, bağışıklık sisteminde zayıflama gibi durumlar ile kendini gösteren D vitamini eksikliğini önlemek için siz de D vitamini takviyelerini farklı yaş gruplarında tercih ederek bu vitaminin eksikliğinin olumsuz etkilerinden uzak durabilirsiniz.

Folik asit de ayrıca özellikle hamilelerin gereksinim duyduğu bir vitamindir. Hücre bölünmesinde aktif rol oynayan folik asit, hücrelerin yenilenmesinde de aktif şekilde rol alır. Kırmızı kan hücrelerini de destekleyen bir role sahip olan folik asit, hamilelik sırasında almanız gereken ancak hamile değilseniz ya da kadın değilseniz dahi alabileceğiniz bir besin takviyesidir. Çocuklardan yaşlılara kadar pek çok yaş grubu içerisinde folik asit önerilebilir.

Mineral Takviyeleri Nelerdir? Bunların Yararları Nedir?

Mineral takviyelerinin her biri farklı etkileri ile bilinir. Farklı minerallerin eksikliğinde görülebilen yan etkiler, bu minerallerin dengeli ve yeterli şekilde vücuda alınmasının gerektiğini gösterir. Örneğin kalsiyum eksikliği durumunda kemiklerinizin zayıflaması, deride kuruluk meydana gelmesi, tırnaklarda deformasyonların oluşması olasıdır. Çocuklarda kalsiyum eksikliği görüldüğü zaman diş çürükleri ve gelişim bozukluklarının olması mümkündür. Uyku bozukluğu gibi durumlara da neden olabilen kalsiyum mineralinin çocuklarda takviye olarak alınması özellikle de sağlıklı şekilde gelişim sağlamaları açısından büyük öneme sahiptir.

Magnezyum da eksikliği halinde ciddi sorunlara yol açabilen ve günlük hayatınızı zorlaştırabilen bir mineraldir. Bu nedenle de besin takviyeleri sayesinde magnezyumu yeterli ve dengeli bir şekilde vücudunuza alabilirsiniz. Spor besin takviyeleri arasında yer alan magnezyum, özellikle de kasların ve eklemlerin sağlığı için büyük öneme sahiptir. Eksikliği halinde kramp ve kasılmalara, kas ve eklemlerde meydana gelen şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu sebeple de magnezyum eksikliği halinde besin takviyesi almanız gerekebilir.

Kansızlık ya da anemi olarak bilinen rahatsızlığı beraberinde getiren demir eksikliği halinde mutlaka demir takviyelerini kullanmanız önerilir. Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, uyku problemleri gibi günlük hayatı zora sokan pek çok probleme neden olabilen demir eksikliğini önlemek için demir içeren gıdalar tüketilse dahi bu yeterli gelemeyeceği için demir takviyesi almanız önemlidir.

Siz de “Besin takviyeleri nelerdir?” ve “Hangi besin takviyelerine vücudumun ihtiyacı vardır? diye merak ediyorsanız kan tahlili yaptırarak hangi mineral ve vitaminlere gereksinim duyduğunuzu öğrenebilirsiniz. Çeşitli belirtiler ile kendini gösteren eksiklikler, günlük hayatınızı zorlaştıracağı için çeşitli dönemlerde bu eksiklikler adına tahlil yaptırmanız ve besin takviyeleri kullanmanız en iyisi olacaktır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Besin Takviyeleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kozmetik Kişisel Bakım
Kozmetik Kişisel Bakım
Sağlık / Kişisel Bakım
Sağlık / Kişisel Bakım
Besin (Gıda) Takviyeleri & Vitaminler
Besin (Gıda) Takviyeleri & Vitaminler
Antioksidan
Antioksidan
Vitaminler
Vitaminler
Glukozamin
Glukozamin
Omega 3 & Balık Yağları
Omega 3 & Balık Yağları
Mineraller
Mineraller
Probiyotik
Probiyotik
Destekleyici Besinler
Destekleyici Besinler
Beta Glukan
Beta Glukan
Kolajen
Kolajen
Nutraxin
Orzax
Solgar
Balen
Ncs
Venatura
FLX
Zade Vital
Herbalife
Ersağ
Nevfix
Tab İlaç
Shiffa Home
Force Nutrition
Voonka
Bizon
Aksu Vital
Regülatif
Dynavit
Amway
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 47 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?