Spor tutkunları için geliştirilen pedometreler ve adım sayarlar, egzersiz sırasında harcanan eforun sayısal verilerini pratik bir şekilde hesaplamayı sağlar. Bu sayede, daha düzenli ve takip edilebilir bir spor düzeni oluşturulmasına yardımcı olur.

Pedometreler

Yaşamın her anında ihtiyaç duyulan spor, çeşitli hastalıkların önlenmesi ve daha sağlıklı ve zinde bir yaşam düzeni oluşturulması anlamında önem taşır. Bu doğrultuda, insanlar en kolay ve rahat yapabileceklerini düşündükleri yürüyüşe yönelirler. Pedometreler kişilerin yürüme mesafesini adım bazında ölçümleyen cihazlardır. Adım sayma teknolojisine bağlı olarak, bu cihazlar, kaç kalori yakıldığını, kaç kilo kaybedildiğini ve kaç kilometre yüründüğünü anında hesaplarlar.

Kullanılacak alana ve sporcuların ihtiyaçlarına göre pedometreler adımsayarlar kategorisinde farklı çeşitlerde ve boyutlarda cihazlar bulmak mümkündür. Akıllı telefon ya da bilgisayara ile bağlantı imkanı sunan bu cihazlar, egzersiz sırasında anlık adım performans sayısına erişim sağlarken, ayı zamanda düzenli spor yapmak isteyenlerin kalori ve kilometre bilgilerini her an takip edebilmelerine ve kayıt altına almalarına da yardımcı olur. Pedometrelerin avantaj getirdiği bir diğer durum ise, motivasyon sağlamasıdır. Sayısal verilerle spor yapmaya başlayan kişiler zamanla bu verileri takip ederek, spor yapma konusunda daha enerjik ve istekli hale gelirler.

Standart özellikte üretilen pedometreler, yürüyüş sırasında kaç adım atıldığı ile ilgili bilgiler verirken, daha gelişmiş özelliklerle tasarlanmış cihazlar, daha detaylı bir ölçüm vaat eder. Gelişmiş pedometreler adımsayarlar sayesinde geçmiş ölçümler kaydedilebilir ve güncel ölçümlerle karşılaştırılarak, egzersizin gidişatı ve verimliliği hakkında bilgi sahibi olunabilir. Daha hassas özellikte ölçümleme teknolojisine sahip cihazlar ise, boy, kilo gibi bilgilerin girişine olanak vererek, kalori, yağ yakım hesaplamasını da yapabilir.

Pedometre Nedir?

Teknolojinin spor yapanlara yönelik geliştirdiği cihazlardan biri olan pedometre, yürüyüş yapanlara kolaylık sağlar. Pek, özellikle son dönemlerde daha fazla duyulmaya başlanan pedometre nedir? Adımsayar olarak ta bilinen pedometre, kişilerin yürüdükleri mesafeyi ve kaç adım attıklarını ölçen cihazlardır. Kullanım açısından bele ya da kemere takılabilir modellerin yanı sıra, bileğe takılarak kullanılan çeşitleri de bulunmaktadır. Küçük boyutu ile kolay taşınabilir özellikte olan cihazlar, bu sayede egzersiz sırasında pratik ve konforlu bir kullanma imkân tanır. Bunun yanı sıra her adımı ölçebilen teknolojisi sayesinde günlük egzersiz performansının takibini kolaylaştırır.

Yürüyüş, belli bir kondisyon ve güç gerektirmemesinin yanı sıra, her alanda yapılabilir olması yönüyle de pek çok insan tarafından tercih edilen sporlardan biridir. Bu anlamda yürüyüşlerde sarf edilen eforun ölçümünü sağlayan pedometreler, insanların spor yapma isteğini desteklerken, beraberinde bilinçli bir yürüyüş rutininin oluşmasına da yardımcı olur. Pedometreler adımsayarlar üç boyutlu hareket algılama sensörlerine sahiptir. Bu özellikleri doğrultusunda ileri geri, sağ sol ve çapraz yapılacak tüm adımları takip ederek sayabilir. Mesafe ölçümünde kilometre ya da mil üzerinden gösterge imkanı sunan bu cihazlar, saat, dakika, saniye bazında kronometre kullanımına da olanak verir. Belli bir adım ya da sürede yapılmak istenen egzersizlerde, istenen tempoya yönelik olarak adım ayarlama özelliği de pedometrelerin sunduğu bir diğer özelliktir. Bu ayarlama ile istenen adım sayısına ulaşıldığı anda cihazın sesli ritim uyarıcısı devreye girer.

Pedometrelerden yüksek verim ve doğru bilgi elde edebilmek için cihazın doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir. Cihazın tasarımına göre vücudun uygun bölümüne takılan pedometreler adımsayarlar, sensörleri ile adımları kaçırmadan tam olarak sayar. Diğer durumda cihazın eğri takılması ya da tam konumlandırılmaması halinde belli hareketlerde cihazın algılama alanı dışında kalacak adımlar hesaplanamayabilir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Adımsayar ve Pedometre Ürünleri

Konumseçilmedi
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012170/26012177