Pedometreler (Adımsayarlar)

Yerli ve yabancı markalar tarafından farklı özellikler ile donatılarak kullanıcıların beğenisine sunulan adımsayar cihazları, isminden de anlaşılacağı üzere atılan adım sayısını hesaplamaya yarar. Özel çalışma prensibi sayesinde kullanıcıların attığı adımı algılayan söz konusu cihazlar sayesinde gün sonunda veya belli bir sürede ne kadar adım atıldığını öğrenmek mümkün olur. Pedometre olarak da bilinen bu cihazlar, sporu yaşam biçimi haline getiren kullanıcılardan kilo kontrolü yapanlara, gün içinde daha fazla hareket etmek isteyenlerden kilo vermeye çalışanlara kadar geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eder. Oldukça küçük boyutlarda tasarlanan ve kullanım sırasında rahatsızlık hissine neden olmayan söz konusu cihazlar, hemen herkesin rahatlıkla kullanabileceği kadar sade bir kontrol paneline ve arayüze sahiptir. Çok sayıda marka ve çeşidi bulunduğu için farklı özellikler baz alınarak fiyatlandırılan pedometre adımsayar cihazları, genel olarak ulaşılabilir ürünlerdir. Bununla birlikte pedometre özellikli akıllı bileklikler de vardır. Bu bileklikler, pedometrenin dışında pek çok sensöre ve işleve sahip olduğu için farklı fiyatlar ile kullanıcılara sunulur. Ayak bileğine, kola, kemer veya ayakkabı üzerine takılarak kullanılan ve tek işlevi adım saymak olan pedometre fiyatları ile akıllı bileklik formundaki pedometre fiyatları birbirinden farklıdır.

Adımsayar ve Pedometre Özellikleri

Hem adımsayar hem de pedometre olarak adlandırılan cihazların özelliklerini sıralamadan önce işlevlerini açıklamakta fayda vardır. Dolayısıyla “Adımsayar nedir? ve “Adımsayar ne işe yarar?” veya başka bir ifadeyle “Pedometre nedir?”, “Pedometre ne işe yarar?” sorularını yanıtlamak gerekir. Kullanıcıların attığı her bir adımı algılayıp ekranına yansıtabilen cihazlar, 3 adet metal plakadan oluşan mekanizması sayesinde kullanıcının hareketini 3 boyutlu olarak algılar ve minimum %90 oranında doğru sonuç verir. Söz konusu doğruluk oranı, modelden modele değişen çalışma prensibi sayesinde farklılık gösterebilir. Bununla birlikte adım sayma cihazlarının nerede konumlandırıldığı da sonuçlar üzerinde etkilidir. Örneğin, ayak bileğine veya ayakkabı üzerine konumlandırılanlar ile kola takılanların doğru ölçüm oranında farklılık olması mümkündür. Bunun nedeni ise pek çok adım sayma cihazının kolun hareketini de adım olarak algılamasıdır. Dolayısıyla en doğru sonuçları almak için cihazın ayak bileği veya ayakkabı üzerinde kullanılması önerilir. Adımsayar kullananların yorumları ve değerlendirmelerinde de belirtilen bu kullanım tavsiyesi, attığı adımı net olarak bilmek isteyen kullanıcılara büyük bir avantaj sağlar.

Kullanıcının attığı adımları sayarak dijital ekran üzerine yansıtan pedometre cihazları, bu aktivite sırasında ne kadar kalori harcandığını da gösterir. Atılan adım sayısı baz alınarak belirlenen, kaybedilen kalori miktarı yaklaşık olarak hesaplanır. Bunun nedeni ise aynı adım sayısı ile harcanan kalorinin kullanıcının kilosuna, boyuna ve kas kütlesine göre farklılık gösterebilmesidir. Başarılı cihazlar, kullanıcıların attığı adım sayısına göre katettiği yolu da kilometre cinsinden gösterir. Modelden modele değişen fonksiyonları sayesinde farklı özelliklere sahip olan adım sayma cihazları arasında kola veya kemere tutturularak kullanılan radyolu ürünler de yer alır. Özellikle açık havada yapılan tempolü yürüyüş ve koşularda kullanıcılara spor yaparken müzik dinleme olanağı da sunan söz konusu adımsayar ürünleri, farklı beklentileri olan kullanıcılara çeşitli alternatifler sunar. Bu nedenle adımsayar almadan önce cihazın tüm özellikleri ile dikkatlice incelenmesi tavsiye edilir.

Adımsayar ve Pedometre Çeşitleri

Halk arasında pedometre adım sayacı olarak da bilinen söz konusu cihazlar, farklı fonksiyonlara sahip çeşitleri ile dikkat çeker. Klasik modeli, avuç içine sığacak boyutu ve hafif tasarımı ile öne çıkar. Küçük LCD bir ekrana sahip olmasının yanı sıra cihaz üzerinde fonksiyona göre değişen sayıda farklı tuşlar bulunur. Tek seferde 99.999’a kadar adım sayabilen bu cihaz modelleri, atılan adım sayısının yanı sıra kullanıcının katettiği yolu kilometre ve mil cinsinden gösterir. Ayrıca atılan adıma göre harcanan kaloriyi de görüntülemek mümkündür. Söz konusu klasik pedometrelerin radyolu modelleri de vardır. Tüm işlevlerinin yanı sıra bir de radyosu bulunan bu pedometreler sayesinde yürürken veya koşarken müzik dinlemek mümkündür. Standart kulaklık giriş soketine sahip oldukları için 3,5 mm jak konnektörlü tüm kulaklıklar ile kullanılabilen söz konusu cihazlar, kullanıcının müzik dinleyerek motive olmasını sağlar. Bu sayede yürüyüş yapma ve koşma aktiviteleri daha kolay gerçekleşir.

Radyolu adımsayar modelleri arasında çok fonksiyonlu cihazlar bulmak mümkündür. Kullanıcılara koşu ve yürüyüş modu gibi farklı seçenekler sunan bu cihazlar, hedef adım ve alarm özelliği ile dikkat çeker. Başka bir ifadeyle günlük hedeflenen adım sayısı girilir ve söz konusu adım sayısına ulaşıldığında cihaz alarm vererek kullanıcıyı uyarır. Kronometre özelliği ile fark yaratan adımsayar pedometre modelleri, 3D sensörlere sahip olduğu için kullanıcının çantasında veya cebindeyken de adım sayabilecek niteliktedir. Ayrıca farklı yönlere atılan adımları da algılar. Öte yandan bu tür modellerin büyük bir kısmında yürüyüşü destekleyen ritim sesi eklentisi de vardır. Adımsayar kullananlar tarafından tercih edilen bir başka cihaz çeşidi ise pedometre içeren akıllı bilekliklerdir. Bu bileklikler, pek çok sensörün yanı sıra pedometreye de sahip oldukları için tıpkı harici bir cihaz gibi kullanıma uygundur. Dolayısıyla adımlarını saymak ve harcadığı kaloriyi anlık olarak takip etmek isteyen kullanıcılara alternatifli bir seçenek sunar. Yürümenin dışında farklı spor aktiviteleri de gerçekleştiren kullanıcılar için ideal olan akıllı bileklik modelleri, uzmanların adımsayar tavsiyesi ve önerilerinde yer alan öncelikli cihazlar arasındadır.

Adımsayar Özellikli Akıllı Bileklikler

Sporu yaşam biçimi haline getiren ve birden fazla spor yaptığı için ek sensörlere ihtiyaç duyanlara hitap eden adım sayma özellikli akıllı bileklikler, adımsayar bileklik olarak da bilinir. Mekanik pedometre adımsayar cihazlarına kıyasla çok fazla fonksiyona sahip olan bileklikler, tıpkı akıllı saatler gibi farklı sensörlere sahip olduğu için aktivite sensörü olarak da adlandırılır. Pedometrenin yanı sıra uyku takip sensörü, nabız ölçer, saat, alarm gibi işlevleri de bulunan aktivite bileklikleri, Bluetooth teknolojisi sayesinde akıllı telefonlara bağlanır. Aktivite ve uyku süreci kaydı alınmasına olanak tanıdıkları için de kullanıcının kendi gelişimini ve uyku sürecini takip etmesine yardımcı olur. Dahili şarj edilebilir bataryaları sayesinde kullan-at pil değiştirme zahmetini ve masrafını ortadan kaldıran akıllı bilekliklerin daha gelişmiş pedometreye sahip modelleri de vardır.

Mekanik pedometre modelleri, uzmanların daha sağlıklı bir yaşam için tavsiye ettiği günlük 10.000 adım önerisine uymak ve kilo kaybetmek isteyenler için ideal bir seçim iken pedometreli adımsayar bileklikler daha fazla fonksiyona ihtiyaç duyanlar için uygundur. Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile uyumlu olan pedometreli akıllı bileklik modelleri, renkli dokunmatik ekranları sayesinde pratik ve zahmetsiz bir kullanım süreci vadeder. Adım sayma fonksiyonunun yanı sıra kullanıcılara pek çok spor aktivitesi için program ve antrenman alanı önerisi sunan başarılı cihazlar, günlük atılan adımların ve yapılan antrenmanların kaydını tutarak kullanıcının kilo kaybı ve kas gelişimini gözlemlemesine olanak tanır. Akıllı telefonlar ile kablosuz olarak bağlı oldukları için çağrı görüntüleme, mesaj görüntüleme ve akıllı telefona dokunmadan selfie çekme gibi pek çok ayrıcalık sağlar. Uzmanlar tarafından yapılan adımsayar tavsiye ve önerilerinde hem mekanik adımsayar modelleri hem de pedometreli akıllı bileklikler yer alır. Bu noktada doğru bir tercih yapmak için yaşam biçimi, ihtiyaçlar ve beklentilerin göz önünde bulundurulması önerilir. Öte yandan saat kullanma alışkanlığı olan ve akıllı telefonunu sürekli yanında bulunduramayan kullanıcılar için adım sayma fonksiyonlu bir akıllı bileklik oldukça konforlu bir kullanım süreci sağlar.

Adımsayar ve Pedometre Kullanımı

Adımları algılayabilmesi ve doğru sonuç verebilmesi için mutlaka kullanıcının üzerinde taşıması gereken adımsayar ve pedometre cihazları, modelden modele farklılık gösterse de bilek, ayak bileği veya kol gibi uzuvlara takılır. Bununla birlikte ayakkabı üzerine monte edilebilen, kemere asılabilen veya çanta/cep içinde kullanılabilen pedometre modelleri de vardır. Özellikle çantadayken de doğru sayım yapması için üretilen pedometrelerde üç boyutlu algılama sağlayan gelişmiş sensörler bulunur. Bu nedenle çanta içinde dahi olsa kullanıcı adımlarını takip edebilir. Mekanik modellerin çoğunlukla doğru sonuç verebilmesi için ayakkabı üzerinde, ayak bileğinde veya kol üzerinde konumlandırılması önerilir. Hemen her kullanıcının koluna veya ayak bileğine uygun olabilmesi için ayarlanabilir bir kordona/askıya sahip olan başarılı cihazlar, doğru konumlandırıldığında neredeyse hatasız olarak adım sayabilir. “Adımsayar nasıl kullanılır?” ve “Pedometre nasıl kullanılır?” sorularının yanıtları ürün modeline göre değişir. Örneğin, sadece adım sayma ve harcanan kaloriyi takip etme fonksiyonlarına sahip sade bir adım sayar, saat pili adı verilen 5 ila 25 mm çapa sahip minyatür piller ile çalışır. Pilleri takıldıktan sonra açma/kapama tuşuna basılır ve cihaz adımları saymaya başlar. Atılan adımlar ile kaç kilometre yol gidildiği ve bu süreçte ne kadar kalori harcandığı da birkaç tuşa basılarak görülebilir.

Radyolu pedometre modellerinde ise açma/kapama, adım sayısı, harcanan kalori gibi tuşların yanı sıra radyo kanallarını kontrol etme olanağı tanıyan ek tuşlar yer alır. Alarm özellikli pedometrelerde hedeflenen adım için alarm kurmaya yarayan tuşlar bulunur. Modelden modele değişen renkli/renksiz ekranları sayesinde her bir seçimin net olarak görülebildiği adım sayma cihazlarının bileklik versiyonları ise farklı bir kullanım süreci gerektirir. Tıpkı elektronik dürbün gibi Bluetooth ve şarj edilebilir batarya sayesinde konforlu bir kullanım sunan söz konusu cihazlar, gelişmiş sensörleri sayesinde kullanıcı adımlarını kolaylıkla algılar ve aktivite günlüğüne kaydeder. Klasik bir saat gibi kullanılabilen cihazlar, tek dokunuşla adımsayarı açma olanağı tanır. Bununla birlikte kullanıcı adımlarını sayarken aynı zamanda bilekliğin farklı fonksiyonlarını da kullanma imkânı sunar.

Adımsayar ve Pedometre Faydaları

Gelişen teknolojiler ve değişen yaşam biçimleri insanların hareket alanlarının azalması, kilo alma, dolaşım sorunları, kas kaybı gibi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Hareket alanı kısıtlı olsa dahi adım atmak hemen herkesin kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir fiziksel aktivitedir. Atılan adım sayısını takip etme, günlük hedeflenen adım sayısına ulaşma, atılan adım sayısına göre harcanan kalori miktarını görebilme gibi avantajlar sağlayan adımsayar pedometreler, kullanıcıların en azından günde 10.000 adımı tamamlamalarına imkân tanır. Pratik bir kullanım şekli olan ve tüm değerlerin dijital ekran üzerinden görülebileceği spor adımsayar cihazları, hafif yapıları sayesinde hem kolaylıkla taşınabilir hem de kullanım sırasında rahatsızlık vermez. Vücudun farklı yerlerinde kullanılabileceği gibi çanta veya cepte taşınabilen gelişmiş sensörlü modelleri de bulunan söz konusu cihazlar, saat pilleri ile çalışır veya şarj edilebilir bataryalardan enerji alır.

Modelden modele değişen farklı avantajları ile dikkat çeken adımsayar ve pedometre cihazları aktivite sensörü veya akıllı bileklik olarak da kullanıcılara sunulur. Klasik bir saat gibi bileğe takılarak kullanılan bu cihazlar; saat, alarm, takvim, kronometre başta olmak üzere daha pek çok fonksiyona sahiptir. Dolayısıyla pek çok avantajı bir arada sunar. Örneğin, pedometreli akıllı bileklikler sayesinde akıllı telefonlara bağlanmak, farklı uygulamalar ile aktivite günlükleri tutmak, uyku takibi yapmak, yaşamsal fonksiyonların durumunu gözlemlemek, diyet dönemlerinde kilo kaybını takip etmek ve akıllı telefon özelliklerinin bir kısmını bileklik üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Model ne olursa olsun kullanıcılara fiziksel aktivitenin artması için yardımcı olan adımsayar ve pedometre cihazları, kullanıcıları daha fazla hareket etmeye teşvik edecek niteliktedir. Özellikle ritim modu ve radyo özelliği bulunan modeller, kullanıcıların adım atarken sıkılmasını önler ve keyifli vakit geçirmesine yardımcı olur. Avantajlı ve verimli bir kullanım süreci elde etmek için adımsayar satın almadan önce cihazın tüm fonksiyonları ve sağlayacağı faydalar dikkate alınmalıdır.

Adımsayar ve Pedometre Fiyatları

Yerli ve yabancı çok sayıda marka tarafından birbirinden farklı özelliklere sahip modelleri üretilerek kullanıcılara sunulan adımsayar ve pedometreler, ürün çeşitliliği nedeniyle geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Tüm işlevi atılan adımları saymak, katedilen yolu hesaplamak ve harcanan kalori miktarını göstermek olan mekanik adımsayar modelleri, marka ve modeli ne olursa olsun hemen her bütçeye hitap eder. Bununla birlikte giyilebilir teknoloji ürünü olan akıllı bileklik formundaki pedometre özellikli cihazlar ise marka ve modele göre farklılık gösterse de genel olarak ulaşılabilir ürünlerdir. Dolayısıyla pedometre ve adımsayar fiyatları, hemen her bütçeye uygun alternatifler sunduğu için ideal olarak kabul edilir. Cihazların özellikleri arttıkça kullanıcılara sunulan fiyat aralığı da değişir. Başka bir ifadeyle, çok fonksiyonlu olmayan mekanik bir adımsayarın fiyatı ile adımsayarlı akıllı bileklik fiyatı arasında bazı farklılıklar vardır. Bu nedenle pedometre satın alırken ürün fiyatının, fonksiyonlar dikkate alınarak değerlendirilmesi tavsiye edilir. Örneğin, bazı modellerde uyandırma fonksiyonu, saat ve takvim de bulunduğu için cihaz aynı zamanda başucu saati olarak da kullanıma uygundur. Radyolu tasarımlar ise spordan alışverişe, yolculuklardan farklı outdoor aktivitelere kadar pek çok durumda müzik veya podcast dinleme ayrıcalığı sunar.

Sade çalışma prensibi sayesinde kullanıcı adımlarını sayabilen ve kibrit kutusu büyüklüğünde olan pedometre cihazları, genellikle yüksek kullanıcı memnuniyetine sahip ürünlerden meydana gelir. Hem çok yönlü hem de uzun ömürlü olan adımsayarlar, dönemsel kampanyalar ve indirimler ile desteklenerek çok daha uygun fiyatlara sahip olunabilen ürünlerdir. Siz de kendiniz veya sevdikleriniz için bir pedometre/adımsayar satın almak istiyor ve “Pedometre nerede satılır?”, “Adımsayar nerede satılır?”, “Adımsayar nereden alabilirim?” gibi sorulara yanıt arıyorsanız geniş model seçeneklerine hemen göz atabilirsiniz. Birbirinden farklı işlevlere ve görsel tasarımlara sahip olan cihazlar arasından dinlediğinizi tercih ederek hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

Adımsayar alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yerli ve yabancı markalar tarafından üretilen ve farklı özellikler sahip olan çeşitli adımsayar ve pedometre modelleri vardır. Bu nedenle alınacak cihazdan maksimum verim alabilmek için beklenti, ihtiyaç ve kullanım alışkanlıklarının dikkate alınması önerilir.

Adımsayar nereye takılmalıdır?

Adımsayarın modeline göre ürün bileğe, ayak bileğine, ayakkabıya veya kemere takılarak kullanılabilir. Bununla birlikte daha doğru sonuç verebilmesi için ayak bileğine veya ayakkabı üzerine takılması tavsiye edilir.

Adımsayar kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Adımsayar ve pedometre cihazlarının doğru sonuç verebilmesi için mutlaka dik konumda olması gerekir. Bununla birlikte boyut olarak oldukça küçük cihazlardır. Dolayısıyla cihazın kullanım sırasında düşüp kaybolmaması için sağlam bir şekilde takılması tavsiye edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Adımsayar ve Pedometre Ürünleri

26 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 26 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012170/26012177