Bilgisayarlar

İlk örnekleri 1960 yılında Türkiye’de kullanılmaya başlanan ve 1990’lı yıllarda iş yerlerinin yanı sıra evlerde de kendine önemli bir yer edinen bilgisayarlar, artık hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak değerlendiriliyor. Dijital içerik üretiminden eğlenceye yönelik içeriklerin tüketimine, iletişim araçlarının deneyimlenmesinden hizmet amaçlı kullanıma kadar sayısız alanda başvurulan bilgisayarlar, teknolojinin hızla ilerleyişi sayesinde büyük çeşitlilik gösteriyor. Kullanım amacı ve yapısına göre sınıflandırılan ürünler, formuna ve sunduğu teknik özelliklere göre değişik fiyat aralıklarında yer alabiliyor.

Çok Amaçlı Kullanılabilen Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, donanım gücüne bağlı olarak ofis uygulamaları kullanımı ve internet gezintisi amacıyla değerlendirilebildiği gibi; video düzenleme, grafik tasarım yapma, oyun oynama gibi daha yüksek performans isteyen işlemlerde de görev alıyor.

Kimi masaüstü bilgisayarlar yalnızca kasa şeklinde sunulurken bazı modellerde ise monitör, klavye ve fare gibi birimler de paket içerisine dâhil olabiliyor. İşlemci gücü, RAM kapasitesi, ekran kartı modeli, sabit disk yapısı ve boyutu, yonga seti, bağlantı özellikleri gibi sayısız değişkene göre farklılık sergileyen masaüstü bilgisayar modelleri, ev ve iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Monitörle birlikte gelen ürünlerin; monitör ekran genişliği, panel yapısı, ekran çözünürlüğü gibi incelenmesi gereken daha başka özellikleri de bulunuyor.

Mobiliteye önem veren ve dilediği her yerde çalışmayı arzu eden kullanıcıların tercihi ise dizüstü bilgisayar laptop modelleri oluyor. Muhtelif ekran genişliklerine sahip, klavye ve TouchPad’li laptop çözümleri, donanım bakımından, masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi farklı kategorilere ayrılıyor. Giriş segmentindeki ürünler, yüksek işlem gücü sunmazken ofis uygulamaları, multimedya içeriği takibi ve benzeri kullanım senaryoları için yeterlilik gösteriyor. Daha gelişmiş donanım kabiliyetlerine sahip dizüstü bilgisayarlar; oyun oynama, simülasyon yazılımları çalıştırma, video ve 3D animasyon render işlemlerinin üstesinden rahatlıkla gelebiliyor.

Az Yer Kaplayan Çok Güçlü Mini Masaüstü ve All-in-One Bilgisayarlar

Masaüstü bilgisayar kullanmak isteyen ancak odalarında, geleneksel yapıdaki bilgisayarların geniş alan kaplayan kasalarına ayıracak yer bulamayan teknoloji tutkunları, mini masaüstü bilgisayarları tercih edebiliyor. Teknik özellikleriyle pek çok işlemi başarıyla gerçekleştirebilen ve zengin bağlantı portları aracılığıyla kullanıcılara esneklik kazandıran mini masaüstü bilgisayarlar, evlerin yanı sıra iş yerlerinde de kendine yer bulabiliyor. Küçük boyutları sayesinde monitör arkasına asılabilen ürünler, oldukça düşük güç tüketiyor.

Monitör biriminin kasası içerisinde konumlandırılan bilgisayar bileşenlerinden oluşan monitör PC (All-in-One) modelleri ise gelişen teknolojiyle harici kasaya sahip bilgisayarlardan performans konusunda çok geride kalmıyor. Dokunmatik ekranlı monitörle desteklenebilen ürünlere kablosuz klavye ve fare bağlanabiliyor ve muhtemel kablo karmaşası ortadan kaldırılabiliyor.

Hem taşınabilir yapıda olan hem de tatmin edici performans gösteren tablet bilgisayarlar ise son yılların en çok kullanılan ürünleri arasında bulunuyor. Dijital içerik tüketimi kadar üretiminde de değerlendirilebilen modeller, geniş ve dokunmatik yapıdaki ekranları sayesinde son derece konforlu bir kullanım deneyimi yaşatıyor.

Profesyonellerin Öncelikli Tercihi Workstation ve Sunucu Çözümleri

İş yaşantısında üç boyutlu animasyonlar yapan, video montaj işlemleriyle uğraşan, karmaşık matematiksel hesaplamalar içeren uygulamalarla çalışan profesyoneller, Workstation olarak isimlendirilen bilgisayarlara yöneliyor. Standart masaüstü bilgisayarlardan çok daha yüksek performans gösteren ve çeşitli alanlarda kullanım için özelleştirilen donanımlara sahip modeller, genel itibarıyla iş yerlerinde kullanılıyor. Yine iş yerlerinde görev alan ve birden fazla bilgisayarın birbirleriyle ağ üzerinden güvenli şekilde iletişim kurabilmelerine yardım eden sunucu bilgisayarlar (serverlar), temel düzeydeki web sunucu şeklinde de değerlendirilebiliyor.

Siz de bir bilgisayara ihtiyaç duyuyor, bilgisayarlar aracılığıyla çalışmalarınızı sürdürüp eğlence dolu anlar yaşamak istiyorsanız, dünyanın önde gelen bilgisayar markalarının geliştirdiği çözümleri inceleyebilir, dilediğiniz modeli kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...