3 Boyutlu (3D/3B) basım son yıllarda dünya çapında hız kazanırken, bu yazıcılarda kullanılan malzemelerin çeşitliliği de artıyor. 3D Printer kartuşları olan Filamentler, 3 boyutlu basım için gerekli ham maddeyi sunuyor. Yaygın olarak kullanılan PLA, ABS filamentler ile ister endüstriyel ister kişisel alanda yaratıcılığınızı ortaya koyabilir, farklı baskılarla dikkatleri çekebilirsiniz. Kullanılacak Filament çeşitleri, ihtiyaca göre önceden belirleniyor, böylece baskılardan daha başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Filament

3 Boyutlu yazıcılarda kullanılan Filament malzemeler, içeriklerine göre farklılık gösteriyor. PLA olarak anılan Poli Laktik Asit, 3 boyutlu baskıya yeni başlayanlara öneriliyor. PLA eğrilmeyi önleyerek daha geniş yelpazede şekiller elde etmenizi sağlıyor. Aynı zamanda PLA kullanılarak üretilen ürünler, akrilik boya ile doğrudan boyanabiliyor. Mısır nişastasından, şeker kamışından elde edilen PLA, fosil yakıtlardan üretilen diğer plastiklere göre çevre dostu olmasıyla da dikkatleri çekiyor. Bunun yanı sıra, çürümüş organik gübre ile biyolojik olarak parçalanabilir olması da ürünü doğa dostu yapıyor. ABS olarak bilinen Akrilonitril Bütadien Stiren, 3 boyutlu baskı sırasında darbeye en dayanıklı olan, en sert malzemeyi oluşturuyor ve bu sebeple tercih ediliyor. ABS gerek ana maddesinin fiziksel özellikleri ve kararlı yapısıyla, gerek dayanıklı ve hafif olmasıyla termoplastik polimer endüstrisinde geniş kullanım alanları buluyor. M-ABS, ise ışığı geçiren şeffaf yapısıyla tercih edilen bir ABS Filament olarak biliniyor. Sağlam, çarpmaya, darbeye karşı dayanıklı bir malzeme olarak tercih ediliyor. Ayrıca, içerdiği düşük oranlı Bütadien sebebiyle baskı sırasında çıkarttığı kokunun, ABS’ye nazaran daha düşük olmasıyla da rağbet görüyor. M-ABS yapısal olarak ABS’ye kıyasla çarpmaya karşı daha az direnç gösteriyor. Ancak özel yapısı sayesinde, piyasadaki standart PLA ürünlerinden en az 3 kat daha fazla çarpma kuvvetlerine karşı dayanıklılık sergiliyor. Biyolojik olarak çözünebilmesi ve doğal kaynaklardan elde edilmesiyle PLA gibi doğa dostu bir alternatif sunuyor. PET olarak bilinen Polietilen tereftalat, endüstri alanında tercih edilen bir Filament olarak dikkat çekiyor. Yazma işlemi sırasında koku ve gaz çıkarmaması kadar, yüksek şeffaflığıyla da tercih ediliyor. Ürün biyo-çözünür olmasa da tekrar kullanılabiliyor. PLA tabanlı olan Wood Filament, koku ve oluşturduğu his açısından ahşapla oldukça benzer sonuçlar sağlıyor. Düşük ısıda baskıya izin veren malzeme, baskıda kolaylık sağlıyor. Filament ömrünü arttırmak için ürünlerin serin ve kuru yerde (15-25°C) saklanması ve ultraviyole (UV) ışığından muhafaza edilmesi öneriliyor.

Filament Fiyatları

Filament fiyatları malzeme özelliklerine göre değişse de, genel olarak uygun bir aralıkta seyrediyor. Baskı sonucu elde edilecek malzemelerin fiyatını da içerdiği düşünülürse, ham madde fiyatları makul bir aralıkta sunuluyor. Biyolojik olarak parçalanabilen ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen bir termoplastik olan PLA, çevre dostu olmasının yanı sıra, kullanımı da kolay bir malzeme olarak tercih ediliyor. Dolayısıyla, fiyatı uzun vadede çevreye verilmeyen zararları da kapsıyor. PLA kullanılırken yazıcı tablasının ısıtılmasına gerek kalmaması sebebiyle de daha az enerji tüketiyor ve bu yönüyle de ekonomik bir yapı sergiliyor. Darbeye karşı yüksek dayanıklılık gösteren ABS ise, sahip olduğu özelliklerle, oyuncak, araç ve gereç, yapımında ideal bir ürün oluyor. Üretilen basılar, dayanıklılıklarıyla uzun ömürlü oluyor. Büyük parçalar yazılırken PLA Filament, ABS’den daha başarılı sonuçlar vermesi sebebiyle tercih ediliyor. PLA Filament, ABS’ye göre sıcaklıkla eğilme ve kıvrılma yapmaması da sonuçlardaki başarıyı etkiliyor. M-ABS malzeme ise çarpmaya karşı ABS’den daha az dayanıklı olsa da, standart PLA’lardan 3 kat daha fazla dayanıklı olmasıyla da dikkatleri çekiyor. Özellikle sağlamlık gerektiren baskılarda ABS’ye alternatif olarak tercih ediliyor.

Filament Satın Al

Filament malzemeler satın alınarak, 3 Boyutlu çalışmaların ilk adımı atılıyor. Satın alma işlemi sırasında gerekli itina gösterilirse, baskı da kolayca yapılıyor. Filament satın alınırken; elde edilecek baskının nerede kullanılacağı, ne amaçla üretildiği, kimlere sunulacağı gibi kriterlerin önceden belirlenmesi satın alma işlemini kolaylaştırıyor. Ayrıca malzemelerin taşıdıkları özellikleri ve yazım işlemi sırasındaki gereksinimleri de, satın alma sürecinde önemli bir rol oynuyor. Bunların yanı sıra, baskı yapan kişinin kimyasal maddelere ya da kokuya duyarlılığı da önemli bir parametre olarak ele alınıyor. Baskı sırasında ihtiyaç duyulan ısı miktarı da, gerekli tabla sıcaklıkları da kullanıcı açısından ön bilgi olarak değer taşıyor. ABS Filament için, tabla sıcaklığı’nın ± 90-110°C aralığında olması ve işlem sonrası ortaya çıkan zehirli gazlar sebebiyle ortamın mutlaka havalandırılması tavsiye ediliyor. ABS malzeme yüksek ısılarda kullanarak, ekstra dayanıklı ürünler üretilebiliyor. Filament erime sıcaklıkları PLA için; 210-220 derece civarlarındayken, ABS için bu değer 250-260 arasında yer alıyor. PLA ve Wood Filament’te düşük büzülme faktörü sebebiyle, ürünler soğumalarının ardından deforme olmuyor. M-ABS kullanılırken tabla sıcaklığının ± 65-110°C aralığında olması öneriliyor. Wood malzeme kullanılırken, sıcak tabla kullanılmadan da baskı alınabiliyor, ancak eğer sıcak tabla varsa ısı aralığının ± 35-60°C olması tavsiye ediliyor. Satın alınan malzemeler, yüksek ısıl işlem ardından renklerdeki parlaklığı ve renk değerlerini muhafaza edebiliyor. 3D Printex ABS ve PLA malzemeler, sundukları geniş renk seçenekleriyle de ilgi çekiyor. ABS, M-ABS ve Wood Filamentler, FDM ve FFF teknolojisine sahip genel amaçlı 3 boyutlu yazıcılarda kullanılabiliyor. Malzemeleri satın alarak, ahşap, plastik baskılar yapabilir, yaratıcılığınızı arkadaşlarınızla yarıştırabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Filament Fiyatları

eSUN
Frosch
Abg
Basf
Zaxe
Azure Film
Polaroid
CCF
Kuka
Kaıbo
Drnkits
Filameon
Fark
Filamex
Fillamentum
Maker
Anet
Creality 3D
Elas 3D
Yada
Anatolia Materials
FK
Porima
Sunlu
Vendigo
Wanhao
3D Printex
3D3 Teknoloji
Dat
Sava
Turkish A2Z
microZey
3Eksen
3T
BCN3D
Bakay
BenMaker
Bitmeyen Kartuş
Eleven Filament
FK Filament
Fast
Filamentto
LivArt
Pembe Karınca
TESLA3DP
Ultifilament
XYZ Printing
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 624 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013118/3013119/60006369