Klavye

Klavye 

Klavye bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletlerde yer alan tuşlu kısımlardır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte farklı özelliklerde klavyeler üretilmeye başlamıştır. Özellikle, dokunmatik klavyeler, teknolojik gelişimin belirgin anlaşıldığı modellerden bir tanesidir. Dokunmatik klavyeler, yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etse de günümüzde tuşlu klavyeler rağbet görmektedir. Fareye ihtiyaç duymadan dokunmatik klavyeleri kullanabilme şansına sahipsiniz. Yazı yazarken, prodüksiyon işlerinde, grafik tasarım işlerinde, makale yazarken, tasarım yaparken ve aklınıza gelebilecek her türlü işte klavyeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Dokunmatik teknolojisinin yeterince gelişmemesinden dolayı tuşlu klavyelere ilgi duyulmaktadır. Masaüstü, dizüstü bilgisayar notebook gibi bilgisayar modellerinde kullanabileceğiniz farklı türde klavyeler vardır. Her bir cihzın klavye tasarımı birbirinden farklı olsa da işlev açısından her klavye aynıdır. Bunun yanı sıra tablet bilgisayarların bazılarında da klavyeler eklenerek kullanılabilmektedir. Bu özelliğin gelmesi sayesinde, tabletler tıpkı bilgisayarlar gibi kullanılabilmektedir. Klavyeler, bilgisayarların etkin kullanımı için son derece önemli olan ürünlerdir. 

Seçenekler arasında yer alan kablosuz klavye modelleri, en işlevsel kullanıma sahip olan ürünlerden bir tanesidir. Bilgisayar kullanırken, en önemli kontrol kısmı klavyelerdir. Aynı zamanda, yazı aracı olarak da klavyeleri kullanmanız gerekir. Fareler de klavyeler kadar önemli olsa da fare kullanımına gerek kalmadan, klavyeleri kullanabilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Klavyelerin üstünde genel olarak, ülke dili alfabesine ait bütün harfler sıralı bir şekilde yer alır. Fonksiyonel tuşlar, rakamlar, numerik tuşlar ve benzeri karakter tuşlarını klavyelerin üzerinde görebilirsiniz. Kablosuz olarak tasarlanan klavyeleri ise USB desteği sayesinde kullanabilirsiniz. Genel olarak, klavyelerin giriş, çıkış, uykuya alma, ana ekran, uyandırma gibi tuşları da üzerinde yer alır. Dolayısıyla bütün klavye tuşları farklı işlemler yapmanıza olanak sağlayacak özelliklere sahiptir. 

Klavye Modelleri

Türkçe klavye Türkiye’de Türkçe harflerin yer aldığı klavye modelidir. Harflerin sıralaması Türkçe diline göre yapılmıştır. Ancak klavye modelleri arasında yer alan Q klavye ise İngilizce diline uygun şekilde sıralanmış harflere sahiptir. Klavye modelleri arasında yer alan diğer seçenekler de bu özellik doğrultusunda dizayn edilebilmektedir. Ancak piyasa üzerinde bulabileceğiniz F ya da Q klavyeler ile bütün işlerinizi kolaylıkla yapabilmeniz mümkündür. Sol üstte F harfiyle başlayan klavye “F Klavye” olarak adlandırılırken, sol üstte Q ile başlayan “Q Klavye” olarak isimlendirilir. F klavye genellikle, geçmiş yıllarda çok yoğun bir şekilde kullanılıyordu. Günümüzde ise standart şekilde dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda Q klavyeleri görebilmeniz mümkündür. En fazla satışa sunulan klavye Q ile başlayan modellerdir. 

Tasarlanan klavyelerin tuşları, genel olarak gömülü vaziyettedir. Parmaklarınızı dokundurduğunuzda işlev kazanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak özellik olarak her klavyenin işlevi ise birbirinden farklıdır. Örneğin; bluetooth klavye modelleri, Bluetooth’a bağlanarak kullanabileceğiniz modellerdir. Klavyelere bastığınızda içine gömülecek tuşlar sayesinde, kolay bir işlem sağlayabilirsiniz. Farelerle birlikte set halinde satılan klavyeler de vardır. Klavye mouse set modelleri, farklı işlevsellikler katılarak üretilen ürünlerdir. Bunun yanı sıra bazı klavye modelleri dizüstü bilgisayarlardakine benzeyen roller ve touchpad eklere de sahiptir. Estetiklik açısından da aradığınızı bulabileceğiniz klavye modelleri seçenekler arasındadır. 

Klavyeler Arasındaki Estetik ve İşlevsel Modeller

Işıklı klavye modelleri, genel olarak en şık ve estetik görünüme sahip olan ürünlerden bir tanesidir. Işık detayı, karanlıkta bile işlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra estetik anlamda göz zevkinize hitap edecek şeffaf klavyeler de seçenekler arasındadır. Klavyelerdeki ışık özelliği, gaming modellere de eklenmiştir. Oyun klavyesi olarak isimlendirilen gaming klavyeler, farklı ışıklandırma özelliklerine sahip olan ürünlerdir. Klavyelerin bazı modellerinde ergonomiklik ön planda tutulmuştur. Uzun süreli kullanımda bile bileklerinize rahatsızlık vermeyecek tasarımlar seçenekler arasındadır. Gaming klavye modelleri bu tasarımlara örnektir. Bilgisayar oyunlarının bazılarında, A, S, D ve W tuşları yönlendirme yapmak için önem arz eder. Bu nedenle, özellikle gaming klavyelerde, bu tuşlar renklendirilerek tasarlanmıştır. Farklı renkte olan tuşlar sayesinde, kolayca ayırt ederek, oyununuzu verimli bir şekilde oynayabilirsiniz. 

Günümüzde, klavyeler, en sık kullanılan araçlardan bir tanesidir. Kablolu ve kablosuz olarak tasarlanan bu bilgisayar bileşenleri, işlevsellik açısından da kendi içinde seçeneklere ayrılır. USB kablo yardımıyla kullanabileceğiniz klavyelerin yanı sıra kablosuz olan modeller de tercih edebileceğiniz ürünlerdir. Fareler ile set olarak ya da tek başına satın alabileceğiniz klavyeleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercih edebilirsiniz. Hayatın her alanında zorluk yaratan kablolar, bilgisayar kullanımına da etki eder. Bu nedenle, kablolardan kurtulmak istiyorsanız, kablosuz olan klavyeleri satın alabilirsiniz. 

Klavye Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Mekanik klavye modelleri, en eski klavye tasarımlarından bir tanesidir. Ancak teknolojinin gelişimi ile birlikte, yenilenen ve işlevselliği artırılan klavyeler de tasarlanmıştır. Bu nedenle, bilgisayar kullanıcıları, kendi ihtiyaçlarını karşılayan klavyelere yönelmeye başlamıştır. Ancak yine de klavye alırken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar vardır. Farklı fonksiyonel özellikler ve modellerde klavye tasarımları yapılmıştır. Bilgisayar kullanımını kolaylaştıran ve yön veren klavyeler bir çeşit iletişim aracı olarak da kullanılır. Elektronik ya da pil ile çalışan bu ürünleri, öncelikle kullanacağınız alana göre tercih etmelisiniz. Bilgisayar aksesuarı olarak satışı sağlanan klavyelerin piyasada farklı modelleri vardır. Ancak genel olarak, kullanışlı olan bir ürüne yönelmeniz doğru bir seçim olacaktır. Eğer oyun oynamak için klavye seçimi yapıyorsanız, renkli klavye modellerine yönelebilirsiniz. Karmaşık ve kullanımı zor olan klavyeler ise her zaman işinizi zorlaştıracaktır. İşlem kolaylığı için sade tasarımlı klavyeler arasından seçim yapabilirsiniz. 

Klavye tasarımı olarak ise bilgisayarınıza uyumlu olan modele yönelmelisiniz. Örneğin, bilgisayar monitörü beyazsa aynı renkte bir klavye satın alabilirsiniz. Beyaz rengin temiz ve havalı görünümü estetik açıdan avantaj elde etmenizi de sağlar. Klavyelerin tuş tasarımı kullanışlılık açısından önem arz eder. Elleriniz her klavye modelini kullanmaya yatkın değilse, sert olmayan bir klavye tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, eğer bir tabletiniz ya da notebook ’unuz varsa mini klavye tasarımlarını da gözden geçirebilirsiniz. Klavye ile yapacağınız işlemleri, F ya da Q klavyelerle gerçekleştirebileceğiniz için rahat kullanacağınız modeli tercih etmelisiniz. Bilgisayarınızla uyumlu olan bir klavye seçimi yapmanız da önemlidir. Aynı zamanda, kablolu ve kablosuz olan klavyeler arasından seçim yapabilmeniz de mümkündür. 

Klavye Özellikleri

Bilgisayar sistemleri arasındaki en önemli parçalar arasında klavyeler yer alır. Kullanıcıların bilgisayara iletmek istediği mesajı aktaran görevi üstlenen klavyeler farklı özellikler katılarak üretilir. Üstünde rakam, sayı, işaret, karakter, işlev ve yönlendirme tuşları yer alır. Bu tuşlar sayesinde ise bilgisayar ile kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Bu iletişim ise yalnızca kullanıcıyla bilgisayar arasında sağlanmakla kalmaz. Aynı zamanda, kullanıcıların erişim sağlamak istediği sistemlere ya da kişilere de ulaşılabilmektedir. Klavyeler, sistem verilerinin bilgisayara giriş sağlanması amacıyla da kullanılan bir araçtır. Konvektörler, klavyelerin uç noktasında yer alır. Bu parçalar, güç kasasına takılarak çalışmaya hazır hale getirilir. Farklı zevklere ve ihtiyaçlara yön veren klavye tasarımı yapılmıştır. Yapı olarak çok farklı olmayan bu ürünler, üstündeki sistemlerin değişiklik göstermesi nedeniyle kendi içinde ayrılır. Klavyelerin üstünde yaklaşık olarak 80 ila 100 tuş yer alır. Tuşlar, 4 ana grupta toplanır ve her birinin bir özelliği vardır. Sayısal, alfabetik, fonksiyon, kontrol tuşları olarak kendi içinde ayrılır. 

Alfabetik tuşlar ile yazı yazarken, kelimeleri oluşturmanız gerekir. Sayısal tuşlar ise aritmetik, sayısal ibareler ve Excel’de yapacağınız çalışmalarda işinize yarayacaktır. Fonksiyon tuşları ise F1 ve F2 şeklinde sıralanarak gider. Bu sırada yer alan tuşlar, farklı fonksiyonları gerçekleştirmenize yardımcı olur. Klavyelerde yer alan kontrol tuşları ise kısa yol ile bilgisayarınızda birçok işlevi gerçekleştirmenizi sağlar. Klavye modelleri MF/2, kablolu, kablosuz, AT ve XT olarak çeşitlendirilebilir. Bunun yanı sıra, programlanabilir klavyeler de yeni nesil tasarımlar arasında yer alır. XT olarak isimlendirilen klavyeler, 83 tuştan oluşur. AT klavyeler ise üzerinde 84 tuşun yer aldığı modellerdir. Bu klavyelerdeki tuşlar, kullanımının farklı olmasından dolayı, boyutları aynı olmayan tasarımlara sahiptir. Kablosuz özellikteki klavyeler, bilgisayar ve klavye arası bağlantısız erişime yardımcı olur. Bağlantı gerçekleştirmeniz için ise bluetooth, radyo dalgası ya da kızılötesi gibi teknikleri tercih edebilirsiniz. 

Klavye Modellerindeki Özel Tasarımlar

Tasarlanan klavyeler, farklı özellik ve dış tasarım yapısına sahip olan araçlardır. Bazı modellerde, güç modülü, pil ya da AC güç bağlantısı sağlama özelliği vardır. Son derece işlevsel olan programlanabilir klavyeler ise diyotlar sayesinde, hazır görev yüklü olarak imal edilmiştir. Tuşlara bastığınızda, yüklü görevlerden birini seçerek işlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliğiyle kullanıcılara az zahmet veren klavye modelinin işlevselliği de oldukça fazladır. Klavyelerdeki renk, estetiklik gibi dış tasarım özellikleri de değişiklik gösterir. 

Bilgisayar kullanımı, son zamanlarda hemen hemen her yaştaki kullanıcının yapabildiği bir işlemdir. Özellikle, içinde bulunulan çağda artış gösteren bilgisayar kullanımı, farklı işlemleri gerçekleştirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, tasarım olarak özelliği değişiklik gösteren klavyeler imal edilmiştir. Bilgisayarınız ile her işinizi gerçekleştirebileceğiniz klavyeler, teknolojik gelişimden etkilenmiştir. Uzaktan çalışma sisteminin artması ve bilgisayara duyulan ihtiyaçla birlikte, klavyelerin özelliği de artırılmıştır. Böylece, klavyeler bilgisayarların yapıtaşı haline gelmiştir. Bilgisayar üstünde klavyeler sayesinde, herhangi bir harf ya da kombinasyonunun iletilmesi mümkündür. Bilgisayar klavyeleri sayesinde ise bilgisayarınızdan metin yazıp mesajlarınızı iletebilirsiniz. 

Klavye Fiyatları

Klavye fiyatları birçok farklı unsura bağlı olarak değişiklik gösterir. Bilgisayar için en gerekli parça olan klavyelerin teknik özelliği, işlevi ve tasarımı birbirinden farklıdır. Bunun yanı sıra marka, model ve kullanım amacına bağlı olarak tasarlanan klavyeler, geniş bir kategoriye ayrılır. Çok ya da az fonksiyonlu olabilen klavye modelleri, eski ve yeni seri de olabilmektedir. Bunun yanında malzeme yapısı, boyut, işçilik ve kalite gibi unsurlar da klavye fiyatları üzerinde etkilidir. Bilgisayar, tablet, notebook gibi cihazlar için üretilen klavye modelleri farklılık gösterebilmektedir. Bu durum ise klavye fiyatları oranlarını etkiler. Bilgisayar klavyeleri, boyut, işlevsellik ve dış tasarım yapısı olarak birbirinden ayrılır. Tuş takımı, tuş sayısı ve benzeri nitelikler de fiyata yansıyan unsurlar arasındadır. Klavyelerin kablolu ya da kablosuz özelliklerde oluşu da fiyatları etkilemektedir. Kablosuz klavye modelleri, kızıl ötesi ışınlar ya da radyo dalgalarıyla çalışabilen ürünlerdir. Bu nedenle, fiyatları kablolu klavyelere göre daha yüksek oranlarda olabilmektedir. 

Klavyeler Ne İçin Kullanılır?

Klavyeler, bilgisayarı etkin ve kontrollü bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. 

Klavyeler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Klavyeler, mekanik, gaming, kablolu ve kablosuz olarak seçeneklere ayrılır. Buna bağlı olarak, iş, oyun, okul ve eğlence amacıyla klavyeleri kullanabilirsiniz. 

Klavye Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük kullanım için klavye seçimi yapıyorsanız, son derece sade ve bileğinizi yormayan modellere yönelebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Klavye Fiyatları ve Modelleri

5279 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 5279 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?