Oyuncular bilgisayar başına geçtiklerinde farklı bir dünyanın kahramanı olurlar ve her birinin kendine özgü aksesuarları, ekipmanları vardır. Arenada farkını ortaya çıkarmak isteyen oyuncuların tercihi olan oyuncu klavyeleri, oyun performansına çok fazla etki etmektedir. Oyuncuların favori oyun tiplerine uygun modelleri tercih ederek oyundan alacağınız keyfi arttırabilirsiniz.

Oyuncu Klavyesi

Oyuncu klavyeleri, kişisel tercihlere göre farklı çeşitlerde oyuncuların beğenisine sunulur. Klavyeleri tuş tiplerine bağlı olarak ayırmak mümkündür; mekanik ve kauçuk olmak üzere iki klavye tuş tipi vardır. Tuş basma ve algılama yapısı iki klavye tipinde de farklılık gösterir. Klavye terminolojisi hakkında temel bilgiler edinerek iyi bir oyuncu klavyesi seçmek mümkündür. KRO (Key Roll Over) aynı anda basılabilecek tuş sayısını ifade eder. Bu sayı kauçuk klavyelerde mekanik klavyelere göre nispeten daha azdır. KRO'nın yüksek olması oyun oynarken kullanılan tuşlara bağlı olarak ön plana çıkar.

Tenkeyless klavyeler ise klavyenin sağında alışılmış nümerik tuşların olmadığı klavyelerdir. Kullanım alışkanlığı ve oyunda ihtiyaç duyulan tuş dizilimine göre klavye tercihi yapılması gerekir. Mekanik klavyelerde kullanılan cherry anahtarlar ya da rubber dome anahtarlar da basma süresi, algılama ve kullanıma göre farklılıklar olabilir. Türkçe Q ve İngilizce Q klavyelerde genel tuşlar ve klavyenin üst kısmında bulunan sembol tuşlarının dizilimleri farklılık gösterir. Bazı oyunlarda İngilizce Q klavye kullanmak avantaj sağlar.

Oyuncu Klavyesi Nedir?

Mekanik klavyeler yoğun kullanıma karşı daha dayanıklı olmaları nedeni ile kod yazanlar, oyuncular ve klavyeyi yoğun olarak kullanan pek çok insan tarafından tercih edilir. Oyuncu klavyeleri olarak bilinen mekanik klavyelerde her tuşun altında bağımsız olarak bulunan mekanik anahtar tuşlar vardır. Her anahtar farklı bir özellik sağlar ve ses çıkarır. Bu nedenle kullanım alanına göre farklı anahtarlı klavyeler tercih edilir.

Siyah mekanik anahtarlı klavyelerin tuşları diğer klavyelere göre daha yüksektir ve yanlış tuşa basma oranı çok daha azdır. Kırmızı mekanik anahtarlı klavyelere siyah anahtarlara göre daha az basılma ile tepki gösteren klavyelerdir bu anahtarlar da oyuncular tarafından çok fazla tercih edilir. Eğer mekanik klavye ihtiyacı var ancak klavye sesi istenilmiyorsa kahverengi anahtarlı klavyeler hem yüksek dokunsal tepkileri hem de sessiz kullanımları ile tercih edilebilir. Yeşil, şeffaf, mavi, beyaz olarak adlandırılmış pek çok mekanik tuş anahtarı kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaktadır.

Oyuncu klavyeleri genellikle bağlantı hızının maksimum performans vermesi için kablolu olarak tercih edilir. Ancak yeni teknolojik gelişmelerle birlikte kablosuz bağlantılı modeller de yüksek performans sağlar. Kablolu, kablosuz, USB ya da PS2 girişli klavye modelleri vardır. Girişi tipi hem kasa ya da dizüstünün donanımlara göre hem de kullanıcının bağlantı tercihine göre seçilir.

Oyuncu Klavyesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Oyuncu klavyeleri uzun ömürlü kullanım sunmaları nedeni ile oldukça avantajlı tercihlerdir. Oyun oynarken kullanılan tuş kombinasyonlarının yoğunluğu nedeni ile mekanik tuşlu klavyeler avantaj sağlar. Kauçuk kaideli klavyelerde en yüksek malzeme kalitesine sahip olanlar yaklaşık 15 milyon tuş basım ömrüne sahipken mekanik tuşlu 50 milyon tuş basım ömrüne sahiptir.

Tuş kombinasyonu kullanımın bir diğer gerekliliği de kullanılan klavyenin birden fazla tuşu aynı anda algılayabilmesidir. Ortalama bir klavye 6'ya kadar tuş kombinasyonunu algılayabilirken oyuncu klavyelerinde bu rakam çok daha yüksek sayılara çıkabilir. Özellikle RPG oyunları oynamayı tercih eden oyuncuların çoklu kombinasyonları kullanmaları nedeni ile mekanik klavyeleri tercih etmeleri gerekir. Yüksek tuşlu modeller FPS ve RTS oyuncularına büyük kolaylıklar sağlar.

Her oyun için farklı ihtiyaçlar olması nedeni ile oyuncu klavyelerinde değiştirilebilir tuşlar oyuncuların kullandıkları tuş kombinasyonlarını farklılaştırmalarına olanak verir. En çok kullanılan W - A - S - D tuşları özel kaplamalı tuşlar ile değiştirilebilir ve dokunma ya da basma etkisi farklılaştırılabilir. Değiştirilebilen tuş sayısı klavye modellerine göre farklılık gösterir. Bazı klavyelerde tuş kombinasyonları farklı renkler ile ayarlanabilir, aydınlatmalı olabilir ve bu sayede gece kullanımında rahatlık sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oyuncu Klavyesi Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Marka
Toplam 24 / 164 ürün
DSACategoryId/2147483646/86008/499/1190