Notebook Soğutucuları

Notebook bilgisayarlarda en sık görülen problemlerin başında ısınma problemleri gelmektedir. Bu problem yüksek sıcaklık değerinden dolayı işlemci ve sabit disk gibi bilgisayar parçalarının zarar görmesine ve bilgisayar kasaların çatlamasına da sebep olabilir. Isınma probleminin böylesi olumsuz etkilerinden korunmak içinse bilgisayarla birlikte notebook soğutucuları kullanmak yerinde olacaktır.

Notebook Soğutucusu Fiyatları

Notebook soğutucuları malzeme çeşidi, malzeme kalitesi, fan sayısı ve ergonomik özelliklerine göre farklı fiyatlara sahiptir. Temel amacı soğutma olan bu ürünlerin tercihinde öncelikle kullanılan bilgisayara uygun genişlikte bir ürün tercih edilmelidir. Yaşanan ısınma problemine göre üründe bulunan fan sayısına ve fanların genişlikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Isınma problemi çok sık yaşanıyor ve bilgisayar aşırı ısınıyorsa tercih edilecek üründe fazla sayıda ve daha geniş fanların bulunmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında çok sayıda fana sahip olan ürünlerde çalışması istenen fanların seçilebilme ve fanların çalışma kademelerinin ayarlanabilme özelliği olup olmadığına da bakılabilir.

Soğutucu fanlar alüminyum ve plastik olmak üzere iki farklı malzemeden üretilirler. Alüminyum, ısı iletkenliği yüksek olduğundan dolayı soğutma işlemini hızlandırır ve bu tip ürünler hafiftir. Plastik ürünler ise dayanıklı ve daha düşük fiyatlı olmalarına rağmen ısıyı iyi iletmezler ve bu ürünlerde soğutma alüminyum modellere göre daha geç olur. Bunun yanında tercih edilecek ürünün ergonomisi de fiyatlandırmada etkilidir. Yükseklik ayarı yapılabilen veya koltukta da kullanılabilen ürünler çok daha rahat bir kullanım sağlarlar ve diğer modellere göre daha yüksek fiyatlıdırlar. Ancak sadece soğutma amaçlı bir kullanım için yükseklik ayarı yapılmayan modeller de oldukça kullanışlıdır.

Notebook Soğutucusu Nedir?

Notebook soğutucuları, kullanımları esnasında aşırı ısınan notebook bilgisayarların sıcaklıklarının düşürülmesi için kullanılan cihazlardır. Genellikle stand şeklinde tasarlanan bu cihazların gövdelerinde ürün modeline göre değişen sayılarda ve farklı çaplarda soğutucu fanlar yer alır. Bu fanlar enerjilerini notebook bilgisayarların USB girişlerinden alarak çalışırlar ve bilgisayarların alt kısmında hava sirkülasyonu yaratırlar. Bu işlevleri sayesinde notebook bilgisayarların alt bölümleri soğutulur. Bu işlev aynı zamanda ısı aktarımının sıcak maddeden soğuk maddeye doğru olmasından dolayı, bilgisayarın işlemci ve sabit disk gibi aşırı ısınan parçalarının da soğumasını sağlayarak istenmeyen durumların ortaya çıkmasını önler.

Notebook soğutucuları, soğutma işlevlerinin yanında stand özelliği ile bilgisayarın yükseltilmesini de sağlar. Bu işleve sahip soğutucu modelleri kullanılarak notebook bilgisayarların olduklarından daha yüksek seviyede de kullanılabilmeleri mümkün olur. Bu durum bilgisayarların, göz hizasına getirerek daha rahat ve işlevsel bir kullanımına olanak sağlar. Bazı modellerde bulunan yükseltme kademeleri ve ayarları ile bilgisayarlar farklı yüksekliklerde, masa başında veya koltukta otururken de kullanılabilir.

Notebook Soğutucusu Neden Gereklidir?

Notebook bilgisayarlar yapıları gereği ince kasalara sahiptir ve taşınabilirliği arttırmak amacıyla bu bilgisayarların kasaları gün geçtikçe incelmektedir. Cihazlarının kasalarının ince olması, fan ve diğer soğutma ekipmanları için de daha az yer olması anlamına gelir. Bu durum da, soğutmanın yetersiz olmasından dolayı notebook bilgisayarların çalışmaları esnasında ısınmasına sebep olur. Özellikle işlemci ve grafik kartının yoğun olarak kullanıldığı program ve oyunlarda ısınma miktarı çok daha fazla olur. Bu ısınma başta işlemci olmak üzere, grafik kartı ya da sabit diskten de kaynaklanabilir. Sıcaklığın aşırı yükselmesi öncelikle bu parçalara zarar vererek onların performanslarını düşürebilir ya da onları kullanılmaz hale getirebilir. Bilgisayarların bu şekilde zarar görmelerinin engellenmesi içinse soğutma işlevleri ile notebook soğutucular oldukça kullanışlıdır.

Notebook soğutucu modelleri, bilgisayarı soğutmalarının yanında sağlık açısından olumlu etkilere sahiptir. Notebook bilgisayarlar, aşırı ısınmasalar bile diz üzerine koyularak kullanıldıklarında sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilirler. Bu durumun engellenmesi içinse stand şeklinde kullanılabilen notebook soğutucuları tercih edilebilir. Bu ürünler, laptopların diz üzerinde kullanımına oranla hem daha rahat bir kullanım sağlarlar hem de vücudun aşırı ısıya ve radyasyona maruz kalmasını önlerler.

Notebook Laptop Soğutucu Fiyatları

200 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Addison
  2. Deep Cool
  3. Inca
  4. Trust
  5. Frisby
  6. Zalman
  7. Cooler Master
  8. Flaxes
  9. Hiper
  10. S-Link
  11. Tx
  12. Cradia
  13. Classone
  14. Hadron
  15. Thermaltake
  16. Xigmatek
  17. Everest
  18. Platoon
  19. V-Net
  20. Wildlebend
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/42/115714/106859
BAŞA DÖN