Termosifonlar

Sıcak su üretimi ve mekânda dağıtımı için kurulan termosifon modelleri kullanım amacına göre farklı türlere ayrılır. Her termosifon markası, kalitesi ve özellikleri göz önüne alınarak kullanıcının avantajına olacak şekilde fiyatlandırılır. Sıcak su elde etmenin pratik ve zahmetsiz yolu olan termosifon modelleri farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Elektrikli ve doğalgazlı olarak kullanılabilen farklı yakıt türlerine sahip modellerin özellikleri de buna bağlı olarak değişir. Termosifon fiyatları üzerinde etkili olan unsurlardan biri de tank kapasitesidir. İçerisinde ne kadar çok sıcak suyu aynı anda barındırırsa yani deposu büyük olursa, ısınma beklemesi süresini de o kadar azaltır. Popüler olarak evlerde kullanılan boy 50 litre olurken bir spor salonunda, gelen kişilerin su kullanım ihtiyacı göz önüne alınarak daha büyük kapasiteye ihtiyaç olur. Genellikle 40 ile 100 litre arasında üretilen modeller arasında yer alan 80 litrelik bir tank, çok kişiye hizmete veren spor salonu ve spa gibi bir alanda yeterli olabilir. Tank kapasitesinin değişmesi ile beraber ürünün ısınmak için ihtiyaç duyduğu iç sistemler ve yakıt miktarı da artış gösterir. Seçimlerinizde her daim size yeterli olanlara karar verebilir, geniş fiyat aralığına sahip bu ürünler arasında karar vererek sıcak su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ev, ofis ve işletmeler için kullanılabilir olan farklı tank ve yakıt özelliklerine sahip modeller vardır. Tezgâh altı, tezgâh üstü ve banyo termosifonu gibi birçok farklı kurulum alanına sahip olan modeller her daim sıcak su üreterek ihtiyaçlarınızı karşılar. Banyolarda genellikle küçük hacimli kurulan ürünlerin dağıtımı sadece banyo ya da evin her çeşmesine yapılabilir. Birbirinden farklı çeşitleri inceleyerek ister elektrikli isterseniz de doğal gazlı yakıtla çalışan, kaliteli ve uzun ömürlü bir termosifona sahip olabilirsiniz.

Termosifon Özellikleri

Sıcak su insanın bulaşık yıkarken ya da duş alırken daha başarılı bir temizlik yapmasını sağlar, aynı zamanda bakteri ve mikroplardan yüzeyi arındırmayı da kolaylaştırır. Sıcak su üretmek için kullanılan kombi ve şofbenler gibi amaca özel olarak üretilen bir tasarım olan termosifonlar, içinde yer alan rezistanslarla çalışır. Isınan rezistans suya temas ettikçe onun ısınmasını ve belli bir sıcaklıkta kalmasını sağlar. Suyu ısıttıktan sonra deposundan dağıtan tasarımlar olduğu için genellikle tank kapasiteleri dikkat çeker. Sadece evlerde değil profesyonel iş yerlerinde ve imalathane gibi alanlarda da sıcak suya erişimi kolaylaştırması açısından sıkça kullanılır. Farklı özelliklere sahip olan termosifonun seçimi alınan verimi direkt olarak etkiler. Termosifon, elektrikli ya da doğal gazlı olarak aldığı yakıtı enerjiye dönüştürerek, rezistansı ısıtır. Isınan rezistansla suyun derecesi ayarlandığından belli aralıklarla suyun ısı derecesini stabilize etmek için kapanır. Model özelliğine göre farklı işlev ve filtreleri olan ürünler her daim pratik kullanımı ile öne çıkar. Kurulum yapıldıktan sonra kullanmak için sadece çeşmeyi açmak yeterli olur. Hangi musluklara dağıtım yapılacağı tesisat ve montaja ilgili olarak sahibi tarafından belirlenebilir. Elektrikli modeller henüz doğalgaz bağlanmayan yerlerde en sık tercih edilen ısıtma çözümleri arasında yer alır. Elektrik kullanarak temiz enerji ile çalışan modellerin yanı sıra tesisatı bulunan yerlerde doğalgaz da tercih edilebilir. Mutfak, banyo ve farklı alanlarda kullanılan modeller evlerin yanı sıra işletmelerde de gerekli olur. Örneğin, fırın imalatında çalışan kişiler üzerinde bulunan un ve hamur kalıntılarından kurtulmak ve dışarıya öyle çıkmak için duş almak isteyebilir. Bulaşıkların yıkanması için de gerekli olan sıcak suyu temin etmek için yine imalathanelerde termosifon ihtiyacı olur. Antibakteriyel özelliğe sahip olan termosifon modellerinde suyun ısısı yaklaşık olarak 70 dereceye kadar yükselerek, borulardan gelen ve içerisinde birçok farklı bakteri bulunabilen suyu temizler. Duş alırken ya da bulaşık yıkarken sterilize olan su sayesine hijyeni sağlamak kolaylaşır. Filtreleme özelliği sayesinde de toz, toprak ve çamur gibi partiküller ayrıştırıldıktan sonra armatürden akmaya başlar.

Elektrikli ve Doğalgazlı Termosifon Modelleri

Evlerin farklı bölümlerinde ya da işyerlerinde kullanım için üretilen termosifonlar farklı seçenekleri ile öne çıkar. Depolama kapasitesi yüksek olan, geniş tanklı modeller özellikle banyo gibi aşırı derecede su kullanımına ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılır. Düşük tank kapasitesi nedeniyle birisi duş aldıktan sonra, sıcak suyun bitmiş olması insanları bir süre beklemeye iter. Geniş hazneli termosifonlar ise birden fazla insanın peş peşe duş alabilmesi için yeterli olan suyu sağlar. Banyolarda, evde 3’ten az sayıda insan varsa 50 lt, 3 ile 5 kişi arasında 80 lt, mutfağa da sıcak su tesisatı çekilecekse 100 ve 120 litrelik olan seçenekler yaklaşık olarak yeterli olur. Küçük boyutlu termosifonlar da özel amaçlara sahiptir. Nereye taktırılacağı tercihe bağlı olsa da verimi yüksek olan kullanım alanları bulunur. Kompakt yapısı ile fazla yer kaplamayan, küçük ölçülerde termosifon seçenekleri genellikle tek başına yaşayan insanların evi ve ofisler gibi alanlarda kullanılır. 15 ile 40 litre arasında değişen farklı tank kapasiteleriyle eş miktarda sıcak suyu içerisinde hazır olarak bulunur. Modellerin tank kapasitesinden sonra öne çıkan özelliklerinden bir diğeri de güçtür. Isıtma gücü, suyun ne kadar kısa sürede hazır olacağı ile doğrudan ilişkilidir. Tank kapasitesi arttıkça ısıtma değeri yükselir. Isıtma değerinin yükselmesi hız da kazandırdığı için sürekli aktif olarak sıcak su kullanılan yerlerde bu değerin üstte olanlarını tercih ederek, aralıksız şekilde kullanabilirsiniz. Termosifonda bulunan suyun kaç derece olduğu, kaç derece olması istendiği ya da ne kadar kaldığı gibi farklı özellikleri ayarlamayı sağlayan düğmeler sayesinde, kullanım son derece pratiktir. Göstergeler ile sorularınızın cevabını öğrenebilir, duruma göre ayarları değiştirebilir ya da tedbirli davranabilirsiniz. Isı, basınç ve tank kapasite doluluğunu gösteren değerler genellikle sabit olarak bulunur, modele göre ekstra gösterimler de olabilir. Mekanik, LED, dijital ekranlı tasarımlar uzakta dahi olsa, ışıklı yapısı ile sayıların kolay görünmesini sağlar. Küçük evlerin mutfak ve banyolarında yer bulunmadığı için termosifonun nereye konacağı sorun olabilir. Bu durumda dolap içi, mutfak tezgâhının altı gibi farklı yerlerde kullanıma uygun olan modeller çözüm sunar. Tezgâh altı ve tezgâh üstü tasarımlar montaj yapılarak ya da bir yüzey üzerine yerleştirilerek kullanılır. Dıştan şık tasarım dizaynına sahip modeller eve dekoratif bir hava da katar.

Termosifon Kullanımı Avantajları

Doğru termosifonu seçtiğiniz zaman size oldukça fazla avantaj sağlar. Akıllı seçim yapmak için kullanılan alanın ne kadar suya ihtiyacı olduğu, hangi sistemi desteklediği, basınç değerleri ve alan genişliği gibi özellikler öne çıkar. Kullanılan alanın ne kadar suya ihtiyacı olduğu, tank kapasitesi belirlerken önemli bir detaydır. Kalabalık bir ailenin tüm ev için ihtiyaç duyduğu termosifon ile tek kişi yaşayan birinin gereksinim farklılığı bu durumda seçime etki eder. Banyo, mutfak ve bahçe duşu gibi farklı yerlere konumlanan ürünlerinde kullanım sıklığı ve amacı tank kapasite seçimini etkiler. Hangi sistemi desteklediği ise yakıt türü ile alakalıdır. Doğalgaz hattı bulunan evler buna uygun bir modeli, olmayanlar ise elektrik enerjisini tercih ederek sürekli kullanım sağlayabilir. Basınç değeri ise kurulum sırasında etkili olan bir diğer unsurdur. Şehir içinde, dışında, yokuşta ya da üst katlarda oturmak şebeke suyunda basınç farkı oluşmasına yol açar. Gün içerisinde bile toplu kullanım miktarının değişmesiyle basınç farkı çeşmelerden akan suyun etkilenmesine neden olur. Termosifonlarda eğer basınç regülatörü bulunmuyorsa, dış kapıda su saatinin bulunduğu yere bu parçayı taktırarak, düzensiz akışın cihaza zarar vermesini önleyebilirsiniz. Termosifon modellerinde aşırı ısınmaya karşı kullanılan koruma özelliği, gerekli durumlarda kendini kapatmasını sağlar. Emniyet ventili bulunan elektrikli modeller güvenlikli yapısı ile dikkat çeken tasarımlar arasında yer alır. Aşırı soğuk iklimde yaşayan insanların kış aylarında suyun donması problemi yüzünden erişiminin engellenmesi olası bir durumdur. Don korumalı termosifon tasarımları sert iklimlerde yaşayan kişilerin, hem cihazı korumak hem de sıcak suya düzenli erişim için seçmesi önerilir. Termosifon açık olduğu sürece asla su belli bir ısının altına düşmez ve sıcaklığını korumaya devam eder. Özellikle dış mekânlarda kullanılan modellerde tercih edilen don koruma özelliğine ek olarak, dayanıklı dış dizayn ve hava şartlarından etkilenmeyen kabuk da seçebilirsiniz. Farklı maddelerden üretilen tasarımlar paslanma ve korozyona karşı dirençli olur. Suyun kireci ve içeriğinde yer alan farklı partiküller nedeniyle pas, kireçlenme ve benzeri durumların, termostat özelliğini bozmaması için, her daim kaliteli materyaller kullanılır. Paslanmaz çelik, titanyum ve magnezyum gibi madenlerden üretilen tasarımlar üst düzey dayanıklılık sunar. A, A+, B, C gibi enerji sınıfına sahip farklı termosifon modelleri, farklı modlarda çalıştırılabilir. Ekonomik olarak enerji tüketimi yapan EKO mod ve yüksek dereceli olanlar kişinin tercihine bağlı olarak değiştirilebilir. Sürekli aç kapa yapmanıza gerek kalmadan kendini optimize eden sistemler su kullanımı ve sıcaklığına göre, otomatik ayarlama yapar.

Termosifon Seçim Tüyoları

Ev ve işyeriniz için seçim yaparken her daim kalite ve dayanıklılığı ön planda tutmanız tavsiye edilir. Yüksek oranda suya ve sıcaklığa maruz kalan modellerin dayanıklılığı uzun süreli kullanım ve fonksiyonları koruması için önemlidir. Kazan aşınması, paslanması, kireçlenmesine karşı farklı malzemelerden dayanıklı katmanlarla üretilir. Termosifonun ısıyı iletirken uzun vadede kireçle kaplanmaması için özel malzemeler kullanılır. Yüzeyi hava koşullarına karşı dirençli ve çizilmeye karşı dayanıklı tasarımlar hem iç hem de dış mekânda gönül rahatlığı ile kullanılır. Göstergeler de seçim sırasında öne çıkan özellikler arasında yer alır. Standart ısı, doluluk, basın göstergelerinin yanı sıra arıza bildirimi yapan ve hataları yanıp sönen ışıklarla size anlatan tasarımlar da ürün skalasında yer alır. Bakterilerin çoğalmaması için suyu düzenli olarak belirli sıcaklıklara yükselten fonksiyonel tasarımlar hijyen sağlayarak her daim sağlıklı suya erişmenize olanak tanır. Susuz çalıştırma emniyeti de güvenlik açısından öne çıkan detaylardan biri olur. Siz farkında olmadan şebeke suyu kesilebilir ve tankın tüm kapasitesini duşta harcayabilirsiniz. İçi boşalan tank su akışı yoksa yanabilir ve kazalar meydana gelebilir. Olası riskleri önlemek adına susuz çalışma korumalı tasarımlar avantaj sağlar. Bürolar için şık dizayna sahip küçük tasarımlar oldukça işlevsel kullanım sunar. Evlerde kişi sayısı ve tesisat yönetimine göre boyut seçilebilir. Mutfakta kullanım için ayrı olarak tezgâh altı ve üstü modellere yönelebilir ya da tüm tesisata sıcak su verecek şekilde büyük tanklı modellerin kurulumunu yaptırabilirsiniz. Her daim sıcak suya erişim için kendini belirli aralıklarla çalıştıran akıllı optimizasyon sistemi sayesinde, soğuk suyu tekrar tekrar ısıtmaya çalışmayan termosifon modelleri enerjiyi de tasarruflu kullanır. İşlevsel ve fonksiyonel özelliklere sahip, şık tasarımlı termosifon modellerini inceleyerek aralarından evinize uygun olana karar verebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/2
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Termosifon Fiyatları

172 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Su Kapasitesi
Toplam 36 / 172 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?