Oto Aksesuarlar ve Fiyatları

Arabanızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına çözüm sunan oto aksesuar modelleri ile beraber sürüş konforunuzu güvenli bir şekilde arttırabilirsiniz. Çok geniş bir alana sahip olan aksesuarlar, arabanızın iç kısmı ve dış kısmı için geliştirilmiş birçok modeli barındırır. Yolculuklarınızı daha emniyetli kılmak için yararlanabileceğiniz ürünler arasında lastik çeşitleri yer alır. Yaz ve kış lastiklerinin yanı sıra dört mevsim için uygun olan lastikler de bu alanda bulunur. Sürüş gürültüsünü minimize etmeyi başaran oto dış aksesuar modelleri arasındaki lastikler, farklı yol şartlarına uyum sağlayabilmenize de yardımcı olur. Kış lastikleri ile beraber düşük sıcaklık değerlerinin yaratabileceği zorluklarla başa çıkabilirsiniz.

Kar ve yağmur gibi yağışlara karşı koruma oluşturan derin kanalları ve yoğun dişleri ile dikkat çeken kış lastikleri, sorunsuz bir sürüş deneyimi yaşayabilmeniz için geliştirilmiştir. Aynı zamanda dondurucu soğuklara karşı koruma yaratan hamurları ile de beğeni toplayan kış lastikleri, yumuşak ve dayanıklı malzemelerle üretilmiştir. Yaz sıcaklarının ortaya çıkarabileceği zorlukları aşmak için kullanabileceğiniz yaz lastiklerinin hamurları da son derece dayanıklıdır. Bu lastiklerle beraber yaz koşullarına arabanızı adapte edebilirsiniz. Yakıttan tasarruf sağlamak ve kısa bir sürede hızlanabilmek için yaz lastiklerinin özelliklerini değerlendirebilirsiniz. Sahip oldukları ince desenlerle öne çıkan yaz lastikleri, sıcak asfalta kolayca tutunarak sürüş kararlılığı elde edebilmenizi sağlar.

Oto Aksesuar Çeşitleriyle Çok Yönlülük Kazanın

Aracınızda zincir kullanmanıza gerek bırakmayan kış lastiklerinden yararlanarak karlı yollarda güvenli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Yol tutuşunu arttıran yapıları ile sürücülerin işlerini kolaylaştıran bu lastikler, bayır yukarı çıkarken aracınızı daha kolay kontrol edebilmeniz için idealdir. Kaygan ve ıslak zeminlerde patinaj sorununu aşmak için de kış lastiklerinin teknik özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Suda kızaklama sorununa karşı çözüm üreten lastikler, ıslak zeminlerde yer alan suların sizi etkilmesini engeller. Su kanalları aracılığıyla su tahliyesini gerçekleştiren kış lastikleri, arabanızın asfalt yüzeyine güvenli bir şekilde tutunmaya devam etmesini sağlar. İdeal hava basıncı seviyesine uygun şekilde lastiklerinizden yararlanarak maksimum sürüş konforunu elde edebilirsiniz.

Tercih edeceğiniz yazlık ve kışlık lastiklerini, arabanızın lastiklerinin ölçüleri ile uyumlu şekilde seçmeye özen göstermelisiniz. Mevcut lastiklerinizin yanaklarını inceleyip aracınız için uygun olan boyutları kolayca öğrenebilirsiniz. Düşük yuvarlanma direnci sağlayan ve modern üretim teknolojileri ile öne çıkan mevsim lastikleri, yakıt kullanımında maksimum verimliliğe ulaşabilmeniz için idealdir. Lastiklerin dayanıklı dış yüzeyleri farklı zeminlerde karşılaşabileceğiniz zorluklara karşı ekstra dayanıklılık oluşturmayı başarır. Deforme olmaya ve delinmeye karşı dayanıklı olan lastikler, otomobilinizi gönül rahatlığıyla sürebilmeniz için idealdir. Sahip oldukları jantlarla da dikkat çeken lastik modelleri, aracınızın daha estetik bir dış görünüş kazanmasına yardımcı olur. Sarsıntısız yolculuklar için ideal olan oto lastikleri sayesinde çocuklarınız seyahat boyunca tablet ile keyifli bir şekilde zaman geçirebilir.

Hijyen ve Konfor Yaratan Oto Aksesuar Modelleri

Otomobilinizin iç kısmını daha hijyenik şekilde kullanabilmek için paspas modellerinin sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Oto iç aksesuar ürünleri arasında bulunan paspaslar, farklı araba modellerine uygun olan birçok alternatif seçeneği size sunar. Esnek ve dayanıklı yapıları ile öne çıkan paspas modelleri, yüzeylerinde yer alan desenler sayesinde size birçok avantaj sağlar. Ayaklarınızın kaymasını engelleyen desenler sayesinde yolculuk boyunca konforunuzu koruyabilirsiniz. Aynı zamanda ayakkabılarınızın altındaki kirlerin paspas üzerinde birikmesine yardım eden desenler, biriken kirleri aracınızdan kolayca tahliye edebilmeniz için idealdir. Otomobilinizin zemininin deforme olmasını ve kirlenmesini engellemek için aracınızda paspas modellerine yer verebilirsiniz. Paspasların aşınmaya ve solmaya karşı dayanıklı şekilde üretilmesi, yabancı maddelerin aracınıza zarar vermesini önleyebilmenize yardımcı olur. Aynı zamanda pratik bir şekilde toplanıp katlanabilen paspaslar, bu kullanışlı aksesuarları aracınızdan kısa bir sürede çıkarabilmenize olanak tanır.

Su ve temizleyici madde kullanarak kolayca hijyenik hale getirebileceğiniz paspasları düzenli aralıklarla yıkayabilirsiniz. Otomobillerin bagaj kısmı için ideal olan paspas modellerinin de bulunması sayesinde arabanız için çok yönlü koruma elde edebilirsiniz. Bagaj havuzu olarak kullanabileceğiniz ürünlerle beraber arabanızın arka kısmında çeşitli eşyalarınızı güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz. Yüksek kenarlara sahip olan bagaj havuzları, ıslak eşyalarınızı taşırken de size avantaj sağlar. Suyun bagaj döşemesine akmasını önleyen bu ürünler, hijyenik bir şekilde eşyalarınızı taşıyabilmeniz için özel şekilde geliştirilmiştir. Takım halinde üretilen paspas modellerinin de bulunması sayesinde arabanızın ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilirsiniz. Bağlantı noktaları olan ön ve arka koltuk paspaslarını kısa bir sürede arabanıza yerleştirebilirsiniz. Bu paspasların sahip olduğu şaft desteği sayesinde her iki parçanın da birbirlerine uyum sağlaması mümkün hale gelir.

Oto Aksesuar Desteği ile Oluşan Performans

Arabanızın verimini arttırmak için kullanabileceğiniz ürünlerle beraber yolculuklarınızı daha keyifli bir şekilde sürdürebilirsiniz. Motor bölümü için özel olarak geliştirilen yağ katkılarını tercih ederek aracınızdan tam randıman alabilirsiniz. Motorunuzun temiz ve bakımlı kalmasına yardım eden yağ katkıları mekanik parçaların sorunsuz işleyebilmesi için idealdir. Arabanızın motorunun ömrünü uzatmak ve yakıt masraflarınızı düşük düzeyde tutmak için aracınızın bakımını yağ çeşitleriyle kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Modern teknoloji ürünü formülleri ile öne çıkan motor yağlarını otomobilinize periyodik aralıklarla düzenli şekilde uygulayabilirsiniz. Motorunuzun yüksek basınç altında ve farklı sıcaklık değerlerinde verimli bir şekilde çalışabilmesi için motor yağlarının sağladığı katkıdan yararlanabilirsiniz.

Sürtünmeyi azaltan formülleri ile öne çıkan motor yağı katkıları motorunuzdaki parçaların aşınmasını engellemeye yardımcı olur. Arabanızda kullanabileceğiniz kimyasal çözümler arasında yer alan enjektör temizleyicilerle de verimlilik elde edebilirsiniz. Enjeksiyonlu şekilde benzin kullanan arabalar için geliştirilmiş olan temizleyiciler, kurum ve tortu oluşumuna karşı koruma yaratır. Motorunuzun tam randımanla çalışmaya devam etmesini sağlayan enjeksiyon temizleyiciler, yakıt sisteminizin korozyon sorununa karşı korunmasına da yardımcı olur. Arabanızın enjeksiyon temizliğini kendi başınıza yapabilmenize olanak tanıyan bu ürünlerle beraber bakım işlemlerini ekonomik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Motorunuzun sorunsuz ve uzun ömürlü bir kullanım yaşatabilmesi için geliştirilmiş birçok ürün bulunur. Bu ürünler arasındaki motor onarıcı yağlar, film tabakası oluşturan formülleri ile motor aksamını başarılı bir şekilde korur. Yağ basıncının stabil kalmasına yardım eden bu katkı ürünleri aynı zamanda aşınma sonucunda ortaya çıkabilecek gürültü oluşumunu da engeller. Düzenli olarak motor onarıcı yağları aracınıza uygulayıp, yüzlerce kilometre boyunca tam verim elde edebilirsiniz.

Pratik Özellikleri Bulunan Oto Aksesuarları

Yolculuklarınızı daha konforlu şekilde geçirebilmenize yardımcı olan oto modifiye aksesuar modelleri ile beraber aracınızın çehresini de değiştirebilirsiniz. Bu aksesuarlardan olan oto koltuğu kılıfları, arabanızın kabin için tasarımını dilediğiniz şekilde değiştirebilmeniz için size yardımcı olur. Yumuşak yüzeyleri ile yolculuklarınızda konfor elde edebilmenizi sağlayan koltuk kılıfları, keyifli bir şekilde seyahat etmek isteyen kullanıcılar için idealdir. Farklı renklere ve farklı desenlere sahip olan birçok ürünün bulunması zevklerinize seslenen koltuk kılıflarına kolayca ulaşabilmenizi sağlar. Koltuklarınızın orijinal döşemelerini korumak için de aracınızda bu kılıflardan yararlanabilirsiniz. Sıvı dökülmesi, kül, toz gibi etkenlere karşı koltuklarınızın zarar görmesini engellemek için kılıfların pratik yapısından faydalanabilirsiniz. Başlıklı şekilde üretilen kılıf modelleri ile beraber koltuğunuzu komple koruma altına alabilirsiniz. Esnek kumaşları sayesinde yırtılma sorununa karşı dayanıklılık gösteren koltuk kılıfları, şık ve parlak görünümleri ile arabanızın çehresini değiştirir. Lastikleri sayesinde koltuklarınıza kolayca giydirebileceğiniz kılıflar, yine lastiklerinden yardım alarak aracınızdan rahatça çıkarabilmeniz için de uygundur.

Yıkanabilir olan koltuk kılıfı modellerine oto aksesuar çeşitleri arasından erişebilirsiniz. Hijyenik bir kullanım için düzenli aralıklarla yıkayıp temizleyebileceğiniz koltuk kılıfları, tozlanma karşıtı kumaşları ile beğeninizi kazanır. Tasarımlarında çeşitli araba markalarının logolarına yer veren kılıflar aracılığıyla otomobilinizin daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Çeşitli yazılara ve sembolle tasarımlarında yer veren koltuk kılıfı modelleri de size sunulan seçenekler arasında bulunur. Emniyet kemerinizi sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilmenizi sağlayan koltuk kılıfları, yolculuk boyunca hem konfor hem de güvenlik elde edebilmeniz için idealdir. Arabanızın iç kısmında kullanabileceğiniz aksesuarlarla yolculuklarınızı daha konforlu kılabilirsiniz. Araç içi saatler aracılığıyla zamanı yakından takip edebilirsiniz. Alarmlı saatleri önceden kurarak işlerinizi daha planlı ve düzenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Araba Yolculuklarına Konfor Katan Oto Aksesuar Ürünleri

Otomobil seyahatlerinde konforlu bir şekilde dinlenebilmek için oto yastığı modellerinden yararlanabilirsiniz. Farklı araba modelleri için geliştirilmiş olan boyun yastığı çeşitleri ile beraber yolculuk boyunca boynunuzu ağrıtmadan uyuyabilirsiniz. Terletmeyen malzemelerle üretilmiş yastıklar yardımıyla keyifli bir şekilde dinlenerek uykunuzu alabilirsiniz. Oto aksesuar malzemeleri arasında bulunan çok sayıda ürünle beraber sürüş konforunuz için ideal olan bir desteğe erişebilirsiniz. Direksiyonunuzu daha güvenli bir şekilde kavrayabilmenize yardım eden direksiyon kılıfı çeşitlerini arabanızda kullanabilirsiniz. Terletmeyen ve kayma sorununu önleyen yüzeyleri ile öne çıkan direksiyon kılıfları, arabanızı daha rahat bir biçimde sürebilmenize yardımcı olur. Arabanızda kullanabileceğiz oto cam aksesuar modelleri de size avantaj sağlar. Aracınızın ön camına yakın bir noktaya yerleştirebileceğiniz numaratör çeşitleri, acil durumlarda ilgili kişilerin telefon numaranıza kolayca ulaşmasını sağlar. Böylece arabanızla ilgili bir sorun olduğunda aracınızın ön camındaki numaratörde yer verdiğiniz numaranız sayesinde size ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Fosforlu şekilde üretilen numaratörler, parlak yapıları ve okunaklı yüzeyleri sayesinde numaranızı kolayca görünür kılabilmenize imkân tanır. Yüzeye rahatlıkla yapıştırabileceğiniz numaratörleri işlevsel şekilde kullanabilirsiniz. Açılıp kapatılabilir olan gövdeleri sayesinde numaratör modellerinde sadece ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda numaranızın görünmesini sağlayabilirsiniz. Arabanızda daha ferah atmosfer yaratmak için kullanabileceğiniz aksesuar modelleri de bulunur. Bu aksesuarlar arasından tercih edebileceğiniz araç kokuları, otomobilinizin kendine has bir koku edinmesine yardımcı olur. Kötü kokuları bastırmak ve arabanızda kendinizi daha ferah hissetmek için farklı formüllere sahip kokulardan yararlanabilirsiniz. Uzun süreli kalıcılık yaratan kokular, arabanızdaki yolcuların rahatlığını koruyabilmeniz için de idealdir. Sprey şeklinde üretilen kokuları aracınızın torpido gözünde saklayıp gerekli zamanlarda kullanabilirsiniz. Böylece otomobilinizdeki parfüm kokusu yok olduğunda yeniden bu kokunun aracınıza yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Bakım Sunan Oto Aksesuar Çeşitleri

Aracınızın dış görünüşünü daha parlak ve daha bakımlı hale getirmek için pasta cila ürünlerini kullanabilirsiniz. Boya yüzeyine zarar vermeyen pasta cila ürünleri, otomobilinizin şık dış görünüşünü uzun süreli şekilde koruyabilmenize yardımcı olur. Aynı zamanda yağışlara karşı dayanıklı olan yapıları ile de öne çıkan cila modelleri, arabanızın boyasının korunmasına katkı sağlar. Katman oluşturarak dış etkilere karşı boyanızı güvenle koruyabilmenize imkân tanıyan cilalar özel formülleri ile size yardımcı olur. Aşınmaya karşı dayanıklılık gösteren cilalar sayesinde arabanızın gövdesi çok daha parlak ve dikkat çekici bir görünüm kazanır. Çizik ve leke oluşumu gibi sorunlara karşı önlem alabilmek için otomobilinize düzenli olarak pasta cila ürünlerini uygulayabilirsiniz. Hijyen yaratan ve kirleri söküp atmanıza yardım eden temizleme spreyleri ile de konfor kazanabilirsiniz. Metal aksam üzerinde kullanılabilmeye uygun olan formülleri ile öne çıkan temizleme spreylerini kullanarak aracınızın parçalarının tam randımanla görevlerini yerine getirmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Oto elektrik aksesuar çeşitlerinin korunmasına yardım eden ürünlerle aracınızın kabin kısmında hijyen elde edebilirsiniz. Klima bölümünü ve torpido bölümünü temizleyebilmenizi kolaylaştıran temizlik jellerini otomobilinizde güvenle kullanabilirsiniz. Hassas elektronik noktalarda birikebilecek tozları ve yabancı maddeleri bertaraf etmek için jellerin esnek yapısından yararlanabilirsiniz. Kirli maddeleri yüzeylerine hapseden jeller, kolayca çıkarılabilir olan yapıları sayesinde aracınızın çeşitli noktalarına rahatlıkla erişebilmeniz için uygundur. Oto cam aksesuar modelleri arasından erişebileceğiniz koruyucu ürünlerle de birçok avantaj elde edebilirsiniz. Aynalarınızın buğulanmasını önleyen spreyleri kullanarak camlarınızda buğu oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Cam suyu çeşitlerini aracınızda kullanarak sileceklerinizi soğuk havalarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Otomobilinizdeki soğutma suyunun donmasını önlemek için antifiriz modellerinden yararlanabilirsiniz. Arabanızın bagajında yer verebileceğiniz antifirizleri düzenli aralıklarla soğutma suyunuza katarak donma sorununun önüne geçebilirsiniz. Motor aksamının suyunuzun donması sonucunda çatlamasını önlemek için antifiriz kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yolculuk Deneyimini Geliştiren Oto Aksesuarlar

Seyahatiniz boyunca telefonunuzu kolayca şarj edebilmek için USB transmitter modellerini otomobilinizde kullanabilirsiniz. USB girişlerine sahip olan aktarıcılar aracılığıyla aynı anda birden fazla telefonu şarj edebilmeniz de mümkün hale gelir. Arabanızda kullanacağınız çeşitli ürünleri güvenli bir şekilde otomobilinize monte edebilmek adına yararlanabileceğiniz aksesuarlar da bulunur. Bu aksesuarlar arasında yer alan kartlık modelleri, HGS ve OGS gibi geçiş sistemlerini kullanırken kartınızın aracınızda görünür şekilde yer almasını sağlar. Aynı zamanda yolculuk öncesinde ya da sonrasında yararlanabileceğiniz ürünlerle de birçok avantaj kazanabilirsiniz. Yumuşak yüzeyleri ile öne çıkan oto yıkama süngerlerini kullanarak arabanızın yüzeyine zarar vermeden temizlik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Su tutma kapasitesi yüksek olan süngerleri su ile yıkayarak durulayabilirsiniz. Süngerlerin kolayca kavranması ve sıkılarak su yüklerinin boşaltılabilmesi, pratik bir biçimde temizlik işlemlerini yerine getirebilmeniz için size yardımcı olur. Aynı zamanda mikrofiber bez çeşitleri ile de temizlik yapabilirsiniz.

Yolculuk sırasında aracınıza dökülebilecek çeşitli maddeleri kolayca silebilmek için mikrofiber bezlerin dayanıklı yapısından yararlanabilirsiniz. Bu bezlerin kuru ya da ıslak noktalarda kullanılabilmesi sayesinde işlevsellik elde edebilirsiniz. Aracınızdaki çeşitli sorunlara pratik çözümler elde etmek adına kullanabileceğiniz birçok aksesuar da bulunur. Bu ürünlerden olan çift taraflı bant modelleri, otomobilinizdeki çeşitli noktalardaki ürünleri yapıştırabilmeniz için size kolaylık sağlar. Aracınızın iç ya da dış kısmında kullanabileceğiniz etiketlere ve çıkartmalara oto aksesuarlar arasından ulaşabilirsiniz. Bu ürünlerle beraber otomobilinizin tasarımını daha özgün ve dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Boya yüzeyine zarar vermeden  kolayca yapışan etiketler sayesinde kısa bir süre içerisinde aracınızın görünümünü değiştirebilirsiniz.

1.Oto Aksesuarları Nelerdir?

Oto aksesuarları dört mevsim lastiklerini, koltuk kılıflarını, paspas modellerini, ses ve görüntü sistemlerini içerir. Çok geniş bir alanda kullanıcılarına hizmet veren oto aksesuarları, arabanızı daha konforlu ve pratik hale getirebilmenize yardımcı olur. Farklı araba modelleri ile uyumlu olan aksesuar çeşitleri arasından otomobiliniz için ideal özellikler taşıyan ürünleri tercih edebilirsiniz.

2.Oto Ses ve Görüntü Sistemleri Ne İşe Yarar?

Yolculuk boyunca müzik dinleyebilmenize yardım eden ses ve görüntü sistemleri, aynı zamanda film ve video izleyerek seyahat edebilmeniz için de uygundur. USB girişi ve kulaklık girişi bulunan ürünlerle beraber işlevsel şekilde ses ve görüntü sisteminizin özelliklerini değerlendirebilirsiniz.

3.Otomobili Brandalarının Faydaları Nelerdir?

Arabanızı güneş ışınlarından ve tozlardan koruyan otomobil brandaları, aracınızın dış gövdesinin yıpranmasını önlemeye yardım eder. Su geçirmez şekilde imal edilen brandalar sayesinde arabanızın yağmur, kar ve dolu gibi yağışlardan korunmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/13
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Oto Aksesuarlar

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar Ürünleri
Oto Aksesuar Ürünleri
Oto Ses Ve Görüntü Sistemleri
Oto Ses Ve Görüntü Sistemleri
Oto Lastikler
Oto Lastikler
Oto Yedek Parça
Oto Yedek Parça
Tuning (Auto Sport)
Tuning (Auto Sport)
Yağ ve Yakıt Katkıları
Yağ ve Yakıt Katkıları
Araç Bakım Ürünleri
Araç Bakım Ürünleri
Hepsiburada Limiti
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 48 / 10000+ ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
KrikoKriko, kaldırılması zor büyük eşyaları kolaylıkla yükseğe kaldırmayı sağlayan bir araçtır. Elle kaldırması imkânsız eşyalar bile kriko yardımıyla fazla güç sarfetmeden yükseltilebilir. Hidrolik kuvvet desteği ile çalışan krikolar, en yaygın kullanılanlardır. Hızla çalışır ve vakit kaybının önüne geçer. Günümüzde yavaş yavaş mekanik krikolar da yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle lastik değiştirirken kullanıldığı için genellikle her aracın bagajında bir adet kriko bulunur.  Krikoların farklı çeşitleri vardır. Bunlar; vidalı, oto krikolar ve hidrolik krikolardır. Vidalı krikolar, bir tona yakın yükleri kaldırabilir. Emniyetli modeller, yükü istenen süre kadar havada tutabilir. Levye ve anahtar ile kontrol edilen krikolar, kullanışlılıkları ile öne çıkar. Oto krikolar, dişli çubuk hareketi ile araçları kaldırır. Kol serbest bırakıldığında dişliler kolu tutarak aracın düşmesini önler. Kullanıcılar, istedikleri an tırnakları açarak aracın inmesini sağlayabilir. Oto kriko, en fazla yirmi beş ton ağırlığı kaldırır. Hidrolik krikolar, iki silindir ile çalışır. Küçük çaplı olanlar az kuvvet ile hareket eder. Silindir içindeki sıvı basıncı, büyük silindir pistonuna ilerleyerek yükün kalkmasını sağlar. Araç indirilmek istenildiğinde de basınç çekilerek aynı hareket geri alınır.  Büyük makineli krikolar ise sanayi kullanımında tercih edilir. Daha ağır ve daha fazla yük kapasitesi kaldırma özelliğindedir. İş ekipmanı olan büyük krikoların yılda en az bir kez periyodik bakımının yapılması gerekir.  Kriko, küçük boyutlarda ve hafif bir araç olması ile dikkat çeker. Bagajda fazla yer kaplamaz. Her binek araçta, olası bir soruna karşı kriko, bijon anahtarı ve seyyar lamba bulundurulması tavsiye edilir. Lastiğin patlaması hâlinde bu ekipman, dakikalar içinde lastik değiştirebilmeyi mümkün kılar. Kriko yardımı ile kaldırılan aracın lastiği, bijon anahtarı ile sökülerek yenisi takılır.
Detaylar
TermostatTermostat, ısıtıcı veya soğutucu sistemlerde kullanılan aksamdır. Sıcaklığı istenilen derecede tutmayı sağlayan termostatlar, hem ısıtma yapan cihazlarda hem de soğutma yapan cihazlarda bulunabilir. Isıtıcı sistemlerde sıcaklığın istenen derecenin üstüne çıkmasını engeller; soğutucularda kompresörü istenen soğukluğa ulaşıldığında devreden çıkarır. Böylelikle gereksiz elektrik tüketiminin veya kısa devrenin önüne geçer. Ortam etkisine göre konum değiştiren röleler, ısı üreten cihazlarda, klimalarda, fotokopi makinelerinde kullanılır.  Termostatlar, yapısal olarak üç grupta incelenir: Bimetal, gazlı ve cıva tüplü termostatlar bulunur. Kullanım yerine göre ev termostatı, ticari termostat ve klima termostatı olarak sınıflandırılabilir. Gerilim seviyesi üzerinden hat gerilimli, düşük ve mili volt gerilimli olarak üçe ayrılır. Bimetal termostatlar, içinde ısıtıcı bulunan cihazlarda yer alır. Isıtma sistemi, bimetalin üzerine sarılır. Saç kurutma makinesi, ütü gibi cihazlarda ısı kontrolü böylelikle gerçekleşir. Gazlı modellerde gaz deposu, körük gibi parçalar yer alır. Isı ile genleşen gaz, körük ile kontakların konum değiştirmesini sağlar. Cıva tiplilerde ise ısı etkisi ile bimetal genleşir ve büzüşür. Cıva hareketlenerek kontaklar arasındaki iletimi keser.  Otomatik termostat ise ısı seviyesine erişildiğinde otomatik olarak kapanır. Otomatik çalışabilme özelliği de vardır. Otomatik özellik, tasarruf edilebilmesine yardımcı olur. Analog ve dijital termostatlar bulunabilir. Her iki model de yaygındır; ancak dijital özellikli termostatlar, programlanabilir özellikleri sayesinde kazandıkları kullanım kolaylığı ile öne çıkar.  Günümüzde dijital termostatlar akıllı özelliğe de sahip olabilir. Evin kablosuz İnternet ağına bağlanan termostatlar; cep telefonu, tablet veya bilgisayar üzerinden kumanda edilerek ayar yapabilmenizi mümkün kılar. Akıllı termostatlar, kilometrelerce öteden bile evinizin ısısını ayarlamanıza yardımcı olur. GPS özelliği olan ürünler, eve yaklaştığınız zaman otomatik devreye girebilir. Kombinin çalışma süresi, ısısı, dış hava sıcaklığına göre otomatik ayarlanabilir.
Detaylar