Motor katkıları, motordaki hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmak ve performansı artırmak için kullanılan yağ ve katkı maddelerinden oluşur. Yağlar genel olarak ekipmanın yağlanmasını ve korunması sağlarken, katkılar, içerdikleri ekstra bileşenler ile yağların ya da karıştırıldıkları yakıtların özelliklerini geliştirmek için özel olarak formüle edilir. 

Motor Yağları

Motor yağları formüllerine göre tam sentetik, yarı sentetik ve konvansiyonel olmak üzere üç türe sahiptir. Tam sentetik motor yağı, tamamen laboratuvar ortamında üretilir. Tamamen sentetik yağlar, esas olarak, tipik olarak yakıt verimliliği için tercih edilir. Özellikle laboratuvar ortamında formüle edildiğinden, tam sentetik yağlar ile motorunuzdan maksimum güç ve optimum performans elde edebilirsiniz. Yarı sentetik yağlar geleneksel motor yağı ve sentetik yağın bir kombinasyonudur. Geleneksel yağ ile karşılaştırıldığında, motor aşınmasına karşı daha iyi koruma sağlar. Konvansiyonel ya da geleneksel motor yağları, çoğu motor için sadece temel koruma sağlar. Montaj hattından çıkan çoğu yeni otomobil geleneksel yağ ile gelir. Diğer yağlara kıyasla daha sık değişim gerektirir.

Motor Yağı Katkıları

Motor yağı katkı maddeleri paslanmanın motorunuza zarar vermesini önlemek ve motorun daha verimli çalışması için formüle edilir. Motor yağına karıştırılarak kullanılan katkılar, her bir parçanın daha iyi yağlanmasını sağlar. Bu sayede yağlar sürtünmeyi azaltır ve daha yüksek koruma sağlar. Katkı maddeleri aynı zamanda yağın toplam hacmini ortalama % 5' oranında artırarak motor yağınızı geliştirir. Motorunuz için daha iyi çalışması için viskoziteyi de değiştirir. Yağ katkı maddelerinin, eski motorları optimize ederek, motorun ortalama ömrünü uzattığı bilinmektedir. 

Yakıt Katkı Maddeleri

Yakıt katkı maddeleri, genellikle yakıtınızla ilişkili oktan oranını veya korozyon inhibitörlerini değiştirmek için kullanılır. Bu sayede yakıtın yanma performansını daha verimli hale getirerek motor performansını artırır. Piyasada farklı işlevlere sahip olabilen çeşitli yakıt katkı maddeleri vardır. Örneğin bazı katkılar yakıt performansına ek olarak bazı ürünler enjektörleri temizlemek için özel olarak formüle edilir. Bu yüzden, önce ne elde etmek istediğinizi listelemek ve daha sonra hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek belirli bir yakıt katkı maddesi türü aramak en iyisidir. Örneğin bazı ürünler, yakıtınızı her dolduruşunuzda katkı işleminin tekrarlanmasını gerektirirken, diğer ürünlerde katkı, belirli aralıklarla yakıt tankına karıştırılabilir. Her zaman en iyi sonuçları almak için kullanmak istediğiniz yakıt katkı maddesinin aracınızdaki motor ve yakıt sistemiyle uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. 

Şanzıman Yağı ve Katkısı

Piyasada doğal ve sentetik olmak üzere iki tür şanzıman yağı bulunur. Bazı katkı maddeleri özellikle sentetikler için formüle edilirken, diğerleri sadece doğal yağlarla uyumludur. Sıvı türünü önceden bilmek, katkı maddeleri konusunda doğru seçimi yapmanıza yardımcı olur. Bazı markalar, hem otomatik hem de manuel viteslerde kullanılabilen universal katkı maddesi sunar. Şanzıman yağı ve katkı maddesi satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri uyumluluktur. Aracınızdaki şanzıman sistemi satın almanız gereken katkı türünü belirler. Bazı markalar, manuel ve şanzıman sistemlerinde kullanılabilecek ikisi bir arada katkı maddesi sunar. Aracınızın kullanma kılavuzuna başvurmak, kullanmanız gereken spesifik katkı maddelerini belirlemenize yardımcı olabilir.

Hidrolik Yağlar

Hidrolik direksiyonlar, dar alanlarda bile aracınızı yönlendirmeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte hidrolik sistemin düzgün çalışması için uygun sıvılarla desteklenmesi gerekir. Direksiyon sıvısı, aracınızın hidrolik direksiyonunun etkili bir şekilde çalışmasını sağlamada önemli bir unsurdur. Sıvı, sistemi yağlı tutmaya ve basıncı gereken yere iletmeye yardımcı olur. Direksiyon sıvısı, genellikle silikon veya mineral yağ bazlı bir hidrolik sıvı türüdür. Diğer hidrolik direksiyon sıvıları sentetik baz yağdan yapılır ve bunlar otomatik şanzıman sıvılarıdır.

Yağlarda Viskozite ve Numaralar

  • Motor yağları viskozite oranlarına bağlı olarak çeşitli numaralara sahiptir. Viskozite, bir sıvının 'inceliğini' veya 'kalınlığını' ifade eder.
  • Yüksek viskoziteli bir akışkan 'kalın' olup, düşük viskoziteli akışkan 'ince' olarak tanımlanır.
  • Isı farkına bağlı olarak motor yağları genleşebilir. Bu nedenle, motor yağları hava soğukken mümkün olduğunca ince yani düşük viskoziteli olmalıdır.
  • Benzer şekilde aşırı sıcak havalar yağın incelmesine neden olabileceğinden yağ çok zayıflayabilir. Bu nedenle, motor yağlarının sıcak havalarda - yüksek viskoziteli yani kalın olarak formüle edilmesi gerekir.
  • Örneğin 5W-30 numaralı tamamen sentetik bir motor yağında 5W, yağın daha soğuk sıcaklıklarda test edildiği ve viskozite derecesi 5 ve kışı ifade eden “W” değerine sahip olduğu anlamına gelir. 30 motordaki yağın viskozite derecesini yansıtır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Motor Katkıları

Motor Yağı
Yakıt Katkısı
Motor Yağı Katkısı
Şanzıman Yağı ve Katkısı
Hidrolik Yağlar
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 3161 ürün
Yağ Motor Katkıları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Şanzıman Motorun hareketini tekerlere aktaran sistem, "şanzıman" adını alır. Türkçesi "hız değiştirme kutusu"dur. Şanzıman, viteslerin küçülmesini, büyümesini etkiler ve aracın hızı ile direkt ilişkilidir. Doğru vites değişimi yapmamak, şanzıman arızalarına neden olur. Vitesi tam değiştirmemek de sorunların bir diğer nedenidir. Oldukça hassas olan aksam, kolaylıkla arızalanabildiği için şanzıman sorunları ile sık sık karşılaşılır. Manuel vitesli araçlar için önem arz eden sistem, otomatik vitesli araçlarda ise otomatik formda bulunur. Ancak, otomatik vitesli araçlar da şanzıman sorunları yaşayabilir.  Şanzıman sorunları, balata dişlilerinden; yıpranma ve aşınmadan dolayı olabilir. Balata dişlileri düzeltilebilir; ancak, yıpranma ve aşınma sorunu varsa kutunun tamamen değişmesi gerekir. Otomatik vitesli şanzımanların fiyatı, düz vitesli şanzımanlardan daha yüksektir. Şanzımanın daha uzun ömürlü olması için yağ ve filtre bakımının rutin olarak yapılması gerekir. Yokuş aşağı araç park ederken önce el freninin çekilmesi tavsiye edilir. Vitesleri tam olarak değiştirdiğinizden emin olmanız, olası birçok şanzıman probleminin önüne geçmenize yardımcı olur.  Motordan gelen hareket enerjisini yönlendiren şanzımanlar üçe ayrılır: Manuel, yarı otomatik ve otomatik şanzımanlar piyasada yer alır. Manuel şanzıman, en çok kullanılan türdür. Vites, kullanıcı tarafından değiştirilir; debriyaj serbest bırakılır. Yeni vites seviyesinin güç ayarları tekerleklere iletilerek sürüş devam eder. Yarı otomatik şanzıman, "DSG" olarak anılır. Açılımı, "Dual Shift Gear Box"tır. Yağsız olan bu şanzımanlar, "kuru şanzıman" olarak da tanınır ve yağ değişimine ihtiyaç duymaz. Araçlarda iki krank mili yer alır. Biri 1., 3. ve 5. viteslere geçerken, diğeri 2. 4. ve 6. viteslere geçişi sağlar. Otomatik şanzıman ise vitesin otomatik değiştiği türdür. Tork konvertörü aracılığıyla değişim tamamlanır. Kullanım kolaylığı sebebiyle otomatik şanzıman sistemi tercih edilir. Hassas olan bu sistemlerin arızalanma potansiyeli, manuellerden daha yüksektir.
Üstübü Üstübü, %100 pamuk kullanılarak, makinelerde çift tarama usulüyle dokunarak üretiliyor. Ürünün üretiminde ham madde olarak saf ve uzun lifli pamuk ipliği kullanılıyor. Özel işleme tutularak arındırılmış olan ürün içerisinde herhangi bir yabancı madde yer almıyor. Üstübü; oto boyama, yağlama, kaporta tamiri ve motor bakımı gibi çeşitli oto sanayii faaliyetlerinde faydalanılan bir ürün olarak değerlendiriliyor. Sıvı emici ve tutucu özelliğe sahip olan ürün, yağ ve boya başta olmak üzere temizlenmesi zor maddelerin çıkarılması ya da temizlenmesi amacıyla çeşitli zeminlerde kullanılıyor. Çabuk biçimde tutuşan bir yapıya sahip olduğu için üründen ateş yakılan ortamlarda tutuşturma malzemesi olarak da yararlanılıyor. Ürün, yalın şekilde veya çözücü özellikli maddelerle birlikte kuru ya da ıslak zemin üzerine uygulanabiliyor. Uygulama tipine göre tiner, benzin ve mazot gibi maddelerle beraber kullanılıyor. Üstübü, birlikte kullanılacağı maddeyi yeterince emdikten sonra zemine temas ettirilerek uygulanmaya başlanıyor. Yalın kullanım ise ürünün kuru biçimde temizlenecek olan alana temas ettirilmesiyle gerçekleşiyor. Üstübü, uygulama yapılacak alan göz önüne alınarak ihtiyaç duyulan miktarda koparılarak kullanılıyor.Uygulama sırasında kullanılan madde ve zeminden dolayı ellerin zarar görmemesi için eldiven takılarak kullanım yapılması tavsiye ediliyor. Genel kullanım alanı otomobil sanayii olan ürün; üretim, tamirat, pasta, cilalama, bakım, kontrol ve temizlik gibi birçok farklı aşamada işçiler tarafından sıklıkla kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Profesyonellerin yanı sıra bireysel kullanıcılar için de son derece kullanışlı ve pratik bir ürün olan üstübü; yağlı, paslı ve kirli yüzeylerle karşı karşıya kalındığında etkili bir çözüm aracı oluyor. Oldukça hafif olan ve muhafaza edilmesi için herhangi bir özel şart bulunmayan ürünün alet çantalarında ve otomobillerin bagajlarında bulundurulması öneriliyor.
DSACategoryId/60002705/2147483631/26005