Yağ ve Yakıt Katkıları

Araçların en önemli parçası olarak kabul edilen motorun düzgün çalışabilmesi için düzenli olarak motor yağı kullanılması gerekir. Ancak motor yağı tek başına motor bileşenlerini ve motor performansını korumak için yeterli değildir. Bu noktada motor katkısı olarak adlandırılan ürünler devreye girer. “Motor yağı katkısı ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek en sade yanıt “Motor yağının işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.” şeklindedir. Belirli oranlarda düzenli olarak motor yağının içine eklenen bu ürünler, motorun düzgün çalışmasını sağlarken aynı zamanda zamanla meydana gelebilecek ve ciddi arızalara neden olabilecek olumsuz durumlara karşı da koruma sağlar. Hem motor hem de araç performansını koruyan motor koruma katkısı ürünleri farklı etkileri ile öne çıkar. Eski model araçlardan yeni model araçlara kadar oldukça geniş bir kullanım alanı bulunan söz konusu ürünler, motorun düzgün çalışmaması sebebiyle artan yakıt tüketimi sorununun da önüne geçer. Benzinli, LPG motor katkısı gibi farklı çeşitleri bulunan motor yağı katkılarının yanı sıra yakıt katkıları da vardır. Bu ürünler ise aracın yakıtına eklenerek kullanılır ve yakıt sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Motor Katkısı Özellikleri

Yüzde 10 ila yüzde 30 oranında motor yağına eklenerek kullanılan motor yağı katkısı adlı ürünler, motorun ve aracın performansını artırmaya yönelik pek çok etkiye sahiptir. Temizlemeden aşınma önlemeye kadar değişen bu etkiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Dağıtma: Motor yağında biriken tortunun dağılmasını sağlayarak çamurlaşmasını önler. Bu sayede bir sonraki motor yağı değişimine kadar geçen süre boyunca kullanılan yağın etkili olmasını sağlar.
  • Temizleme: Motor içinde yüksek oranda ısınma meydana gelen parçalarda tortu oluşmasını engeller. Bu sayede motor aşınmalara karşı korunur ve aracın performansını artırır.
  • Aşınmayı Önleme: Yüksek basınca maruz kalan eksantrik mili gibi parçaların yıpranmasını önleyen aşınma önleyici katkı maddeleri, motor içinde yer alan yüksek basınç noktalarında çok ince bir koruyucu tabaka oluşturarak çalışır. Bu tabaka, ilgili parçaları aşırı ısınma ve sürtünmeye karşı korur. Bu sayede aşınma riski ortadan kalkar.
  • Sürtünmeyi Azaltma: Yüksek ısı ve yüksek basınç altında meydana gelen aşırı sürtünmeyi azaltarak motor bileşenlerini aşınmalara karşı korur. Bu sayede aracın yakıt tüketiminin artmaması sağlanır.
  • Köpük Önleme: Motor yağında köpüklenme meydana geldiğinde ortaya çıkan kabarcıklar, motor yağının ilgili parçalara ulaşmasını engeller. Bu da aşırı ısınma ve sürtünmeye neden olarak ciddi motor hasarlarına yol açar. Bu noktada devreye giren köpüklenme önleyici katkı maddeleri kabarcıklar oluşumunu engeller.
  • Korozyon Önleme: Motor içinde bulunan metal parçaları kaplayarak pas ve korozyona uğramasını önleyen bu katkı maddeleri, su ve asitlere karşı koruma sağlar.
  • Antioksidan: Yüksek ısılarda oksijene maruz kalan motor yağında tortulanma ve kalınlaşma meydana gelir. Aracın performansının düşmesine ve motor arızalarına neden olabilen bu durumun yaşanmaması için antioksidan katkı maddeleri kullanılır.
  • Viskozite İndeksini Geliştirme: Yağ viskozitesinin optimum seviyelerde kalmasını sağlayan polimer katkı maddeleri motordaki metal parçaların koruyucu bir film ile kaplanmasını sağlar.
  • Akma Noktası Düşürme: Motor yağı kıvamının koyulaşmasını önleyen akma noktası düşürücü katkı maddeleri, özellikle soğuk motorlarda yağın pompalanmasını kolaylaştırır. Bu katkı maddeleri, uzun vadede motorun aşınmasını ve yakıt tüketiminin artmasını önler.

Motor Katkısı Avantajları

Isınmayı önleme, bileşenler arasındaki sürtünmeyi azaltma, motor ve araç performansını koruma, motorun kullanım ömrünü koruma/uzatma gibi etkileri olan motor yağlarının söz konusu etkilerini sürdürebilmesi için yağı olumsuz durumlara karşı koruyan katkı maddelerinin birçok avantajı bulunur. Örneğin, motor yağlarının motoru koruyabilmesi ve işe yarayabilmesi için tüm motor bileşenlerine yeteri kadar nüfuz edebilmesi gerekir. Ancak zamanla meydana gelen oksitlenme, tortulanma, kalınlaşma, köpüklenme gibi sorunlar nedeniyle yağ işe yaramaz hale gelir. Bu da önlem alınmadığı takdirde motorun kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Bu noktada devreye giren motor yağı katkı maddeleri, motor yağının kalınlaşmasını, tortulanmasını, köpüklenmesini ve motor bileşenlerinin oksitlenmesini önleyerek yağdan maksimum fayda sağlanılmasına olanak tanır.

Motor içinde bulunan metal parçalar, yağ içinde bile olsa pas tutar korozyona uğrayabilmektedir. Motor yağı katkısı kullanıldığında ise ilgili motor bileşenleri pas, oksitlenme ve korozyona karşı korunur. Motor çalışırken çok yüksek basınçlara maruz kalan parçalar bulunur. Örneğin, eksantrik mili adı verilen parça inç kare başına 90 bin kilogramlık basınca maruz kalabilir. Söz konusu parçayı ince bir koruyucu film gibi kaplayan motor yağı katkıları sayesinde yüksek basınca karşı koruma sağlanır. Genel olarak motorun kullanım ömrünü koruma, aracın performansının düşmesini önleme ve motorun zorlanarak daha fazla yakıt tüketmesi engelleme gibi avantajları bulunan motor katkı maddeleri, mutlaka motor yağı ile birlikte kullanılması gereken önemli ürünlerdir.

Motor Yağı Katkısı Kullanımı

Aracın motor gücüne uygun olan bir araç motor katkısı seçildikten sonra motor 5-10 dakika kadar çalıştırılır. Bunun nedeni motorun ısınmasını sağlayarak yağ emilimi için hazır hale getirmektir. Ancak bu noktada dişlilerin hızlı bir şekilde ısınabilmesi için aracın kullanılması önerilmez. Bu sebeple sadece motorun çalıştırılması yeterlidir. Motor ısındıktan sonra ise kontak kapatılır ve iyice çalkalanan motor yağı, motora boşaltılır. Daha sonra da motor yağı katkısı eklenerek araç motoru tekrar çalıştırılır. yağın ve katkı maddesinin tüm motor aksamlarına ulaşabilmesi ve iyice karışması için bir kaç saat bu şekilde beklemesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta motor yağı ile motor katkısının hangi oranlarda karıştırılacağıdır. Motor yağı katkılarının kullanım talimatlarında kaç litre motor yağı için uygun oldukları belirtilir. Bu oran marka ve ürün içeriğine göre farklılaşmakla birlikte genellikle yüzde 10 ila yüzde 30 arasında değişir.

Yakıt katkıları ise yakıt dolumu öncesinde depoya boşaltılıp üzerine de yakıt alınır. Yakıt katkısı kullanımında dikkat edilmesi gereken tek nokta, yakıt ve yakıt katkısının kullanım oranlarıdır. Bu oranlar ise üründen ürüne farklılık göstermekle birlikte ürünün ambalajı üzerinde yer alan kullanım talimatlarında belirtilir. Yakıt katkısı ve motor yağı katkısı kullananlar için rutin haline gelen bu süreç ile hem aracı hem de motoru korumak mümkündür.

Bütçe Dostu Motor Yağı Katkısı Fiyatları

Motor temizleme, onarıcı yağ, performans katkısı gibi farklı içerik ve etkilere sahip olan söz konusu motor katkı ürünleri, markadan markaya ve modelden modele farklılık gösteren fiyat aralığına sahiptir. Yerli ve yabancı markalar tarafından farklı içeriklere sahip olarak üretilen motor katkıları hemen her bütçeye uygun fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunuyor. Öte yandan sağladığı faydalara kıyasla uygun olarak kabul edilen motor yağı katkısı fiyatları ulaşılabilir seviyelerdedir. Genel olarak motoru ve aracı büyük arızalara karşı koruyan ve aracın daha fazla yakıt tüketmesi önleyen söz konusu katkı maddeleri, uzun vadede masrafsız bir araç kullanım sunar. Bu da tamirat masraflarını ortadan kaldırarak kullanıcıların tasarruf etmesine yardımcı olur. Bazı motor yağı katkıları içinde aracın soğuk havalardan etkilenmesi için antifriz de bulunur.

Uzmanlar ve araç üreticilerinin yakıt katkıları ile birlikte kullanılmasını önerdiği motor yağı katkıları aracın en önemli parçası olan motoru olumsuz etkilere karşı koruyarak araç performansına katkı sağlayan ürünlerdir. Siz de motoru koruyarak aracınızın performansını artırmak istiyorsanız Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesi sayesinde farklı özelliklere sahip motor yağı katkıları ile tanışabilir, kullanıcıların motor katkısı tavsiyelerini inceleyebilir, aracınız için uygun olan bir motor yağı katkısı satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motor Katkıları

5155 ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar
Yağ ve Yakıt Katkıları
Yağ ve Yakıt Katkıları
Motor Yağı
Motor Yağı
Yakıt Katkısı
Yakıt Katkısı
Motor Yağı Katkısı
Motor Yağı Katkısı
Şanzıman Yağı ve Katkısı
Şanzıman Yağı ve Katkısı
Hidrolik Yağlar
Hidrolik Yağlar
Şanzıman Yağı
Şanzıman Yağı
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Yağ Tipi
Toplam 61 / 5155 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
ŞanzımanMotorun hareketini tekerlere aktaran sistem, "şanzıman" adını alır. Türkçesi "hız değiştirme kutusu"dur. Şanzıman, viteslerin küçülmesini, büyümesini etkiler ve aracın hızı ile direkt ilişkilidir. Doğru vites değişimi yapmamak, şanzıman arızalarına neden olur. Vitesi tam değiştirmemek de sorunların bir diğer nedenidir. Oldukça hassas olan aksam, kolaylıkla arızalanabildiği için şanzıman sorunları ile sık sık karşılaşılır. Manuel vitesli araçlar için önem arz eden sistem, otomatik vitesli araçlarda ise otomatik formda bulunur. Ancak, otomatik vitesli araçlar da şanzıman sorunları yaşayabilir.  Şanzıman sorunları, balata dişlilerinden; yıpranma ve aşınmadan dolayı olabilir. Balata dişlileri düzeltilebilir; ancak, yıpranma ve aşınma sorunu varsa kutunun tamamen değişmesi gerekir. Otomatik vitesli şanzımanların fiyatı, düz vitesli şanzımanlardan daha yüksektir. Şanzımanın daha uzun ömürlü olması için yağ ve filtre bakımının rutin olarak yapılması gerekir. Yokuş aşağı araç park ederken önce el freninin çekilmesi tavsiye edilir. Vitesleri tam olarak değiştirdiğinizden emin olmanız, olası birçok şanzıman probleminin önüne geçmenize yardımcı olur.  Motordan gelen hareket enerjisini yönlendiren şanzımanlar üçe ayrılır: Manuel, yarı otomatik ve otomatik şanzımanlar piyasada yer alır. Manuel şanzıman, en çok kullanılan türdür. Vites, kullanıcı tarafından değiştirilir; debriyaj serbest bırakılır. Yeni vites seviyesinin güç ayarları tekerleklere iletilerek sürüş devam eder. Yarı otomatik şanzıman, "DSG" olarak anılır. Açılımı, "Dual Shift Gear Box"tır. Yağsız olan bu şanzımanlar, "kuru şanzıman" olarak da tanınır ve yağ değişimine ihtiyaç duymaz. Araçlarda iki krank mili yer alır. Biri 1., 3. ve 5. viteslere geçerken, diğeri 2. 4. ve 6. viteslere geçişi sağlar. Otomatik şanzıman ise vitesin otomatik değiştiği türdür. Tork konvertörü aracılığıyla değişim tamamlanır. Kullanım kolaylığı sebebiyle otomatik şanzıman sistemi tercih edilir. Hassas olan bu sistemlerin arızalanma potansiyeli, manuellerden daha yüksektir.
Detaylar
ÜstübüÜstübü, %100 pamuk kullanılarak, makinelerde çift tarama usulüyle dokunarak üretiliyor. Ürünün üretiminde ham madde olarak saf ve uzun lifli pamuk ipliği kullanılıyor. Özel işleme tutularak arındırılmış olan ürün içerisinde herhangi bir yabancı madde yer almıyor. Üstübü; oto boyama, yağlama, kaporta tamiri ve motor bakımı gibi çeşitli oto sanayii faaliyetlerinde faydalanılan bir ürün olarak değerlendiriliyor. Sıvı emici ve tutucu özelliğe sahip olan ürün, yağ ve boya başta olmak üzere temizlenmesi zor maddelerin çıkarılması ya da temizlenmesi amacıyla çeşitli zeminlerde kullanılıyor. Çabuk biçimde tutuşan bir yapıya sahip olduğu için üründen ateş yakılan ortamlarda tutuşturma malzemesi olarak da yararlanılıyor. Ürün, yalın şekilde veya çözücü özellikli maddelerle birlikte kuru ya da ıslak zemin üzerine uygulanabiliyor. Uygulama tipine göre tiner, benzin ve mazot gibi maddelerle beraber kullanılıyor. Üstübü, birlikte kullanılacağı maddeyi yeterince emdikten sonra zemine temas ettirilerek uygulanmaya başlanıyor. Yalın kullanım ise ürünün kuru biçimde temizlenecek olan alana temas ettirilmesiyle gerçekleşiyor. Üstübü, uygulama yapılacak alan göz önüne alınarak ihtiyaç duyulan miktarda koparılarak kullanılıyor.Uygulama sırasında kullanılan madde ve zeminden dolayı ellerin zarar görmemesi için eldiven takılarak kullanım yapılması tavsiye ediliyor. Genel kullanım alanı otomobil sanayii olan ürün; üretim, tamirat, pasta, cilalama, bakım, kontrol ve temizlik gibi birçok farklı aşamada işçiler tarafından sıklıkla kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Profesyonellerin yanı sıra bireysel kullanıcılar için de son derece kullanışlı ve pratik bir ürün olan üstübü; yağlı, paslı ve kirli yüzeylerle karşı karşıya kalındığında etkili bir çözüm aracı oluyor. Oldukça hafif olan ve muhafaza edilmesi için herhangi bir özel şart bulunmayan ürünün alet çantalarında ve otomobillerin bagajlarında bulundurulması öneriliyor.
Detaylar