Çapa Makineleri

Çapa Makineleri

Tarım sektörü ile geçimini sağlayan kişilerin işlemlerinin kolaylaştırmasını sağlayan ve kullanıcılar için büyük bir öneme sahip olan bir üründür. Kullanılmaya başlandığı takdirde büyük bir iş yükünün hafifletilmesine yardımcı olan çapa makineleri, işlemlerin daha hızlı olmasına olanak sağladığı gibi kullanıcıların da zamandan tasarruf etmesine imkan tanıyor. Çapa makinelerinin kullanım oranları her geçen gün artış göstermesinden dolayı, tüm işlemlere uygun olacak ve daha farklı özellikleri ile herkesin ihtiyacına cevap verilebilecek nitelikte üretiliyor. Kullanım oranlarının artış göstermesi ile birlikte çapa makinelerinde birbirinden farklı ürünler üretiliyor. Bu ürünlerin her biri diğerlerinden hem görünüş hem de işlevsel olarak farklı yapılardadır. Sizler, ihtiyacınız olan çapa makinelerinin özelliklerini araştırdıktan sonra en uygun olan modeli belirleyip, satın alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

Çapa Makineleri Fiyatı

Çapa makineleri fiyatı için belirlenen tutarlar değişkenlik gösterebilmektedir. Fiyat prosedürünün değişken olmasının ve çapa makineleri için belirlenen fiyatların farklı olmasının en önemli nedeni, makinenin özellikleri, işlevi, makinenin büyük ve küçük olması ve en önemlisi hızlı aksiyon almasıdır. Çapa makineleri fiyatı için, ürünü satın almadan önce mutlaka araştırma yaparak, ihtiyacınız olan ürünü belirlemeniz gerekir. Ürünleri belirledikten sonra, kendi bütçenize uygun olan çapa makinelerini temin edebilirsiniz. Çapa makineleri için belirlenen fiyatlar herkesin bütçesine hitap eden ve herkesin bütçesine uyumlu olan ürünler zincirini oluşturuyor. Sizler de işlem yükünüzü azaltmak ve kısa sürede çapa işlemlerinizi halletmek için makinelere bakarak tercih edebilirsiniz. 

Çapa Makinesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tarım işlemleri ile uğraşan herkesin, bahçesinden ve tarlasından daha fazla verim alabilmek ve mahsullerinin daha sağlıklı ortamlarda yetişmesini sağlamak için mutlaka çapa yapması gerekir. Aksi takdirde çapa yapılmayan ürünlerde ciddi problemler meydana gelebilir ve süreç uzadıkça istenilen verim alınamayabilir. Eski dönemlerde çapalama işlemleri direkt insan gücü yardımı ile yapılmaktaydı. Ancak gelişen teknolojiler nedeni ile çapa makinelerinin de birbirinden farklı model ve özellikleri ile yeni makinalar üretilerek, tarım için büyük bir adım atıldı. Çapa makinesi, her geçen gün geliştirilmesi ile günden güne daha profesyonel çalışmalar yapıyor. Çapa makinesi satın almadan önce belli başlı işlevleri araştırmanız gerekir. Satın alacak olduğunuz çapa makinesinin bahçenize uygun olup olmadığını, çalışma stilinin sizlere uyup uymadığını araştırmanızda fayda vardır. Çapa makinesi satın almadan önce dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gerekenler şu şekildedir;

Çapa makineleri hem benzinli çapa makineleri hem de dizel çapa makineleri olarak iki türden oluşur. Bu türler arasından birisini tercih ederken öncelik olarak tarım arazinizin büyüklüğünü göz önüne almanız gerekir. Sizler, büyük bir tarım arazisi ya da bahçeye sahipseniz, yakıttan tasarruf etmek adına dizel özelliği bulunan çapa makinesini tercih etmeniz gerekir. Küçük ve orta boyuttaki araziler için tercih etmeniz gereken makine ise benzinli çapa makinesidir. 

Çapa makinelerini temin ederken tarım arazisinin konumu da önem arz eder. Türkiye’nin birçok noktasında tarım arazileri dik yamaçta bulunur. Dik, girinti ve çıkıntının yoğun olduğu bölgelerde çapa makinesi alırken dikkat etmeniz ve iyi bir şekilde araştırmanız gerekir. Dik ve yamaçlarda bulunan araziniz için çapa makinesi almayı düşünürseniz tercih etmeniz gereken model, ağır ve beygiri yüksek makine olmalıdır. Yaklaşık olarak 70 ya da 75 kg ve 6,7 beygir gücünde olan makinalar bu tip araziler için en uygun olan makina türleri arasında ilk sırada yer alıyor. Arazinizde herhangi bir girinti çıkıntı yok ve düzlükte yer alıyor ise herhangi bir çapa makinesini kolaylıkla tercih ederek kullanabilirsiniz.

Düz bir araziye ya da dik bir araziye de sahip olsanız vites kullanımı oldukça önem arz eden bir konudur. Vitesli çapa makinesi, hayat kurtaran bir özelliğe sahiptir. Düz arazilerde makine çapalama yaparken toprağa gömülme problemleri ile karşı karşıya kalabilir, aynı zamanda beygirli çapa makinesinde, makine elinizden kayabilir. Bu gibi durumlarda vites küçülterek çapa makinesinin normal çalışmasını sağlayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Çapa makinesi şanzımanlı özelliği olması kişilere avantaj sağlar. Çapa makinesi almaya karar verdiğinizde şanzıman özelliklerine bakarak kaliteli bir makine tercih edebilirsiniz. İki ve üç vitesli ya da geri vitese sahip olan çapa makinesi sizlere her alanda kolaylık sağlayacaktır. Çapa makinesi şanzıman özelliklerine bakarak tercihlerinizi bu özelliğe göre yapabilirsiniz. 

Çapa makinesi satın almadan önce çevrenizde makine kullanan kişilerden destek alarak onların tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz.

Çapa Makinesi Modelleri Nelerdir?

Çapa makinesi gerek arazinin yapısına, gerekse de kişilerin ihtiyacına yönelik çeşitli modellere sahip ürünlerdir. Birbirinden farklı modelleri bulunan çapa makinesinin modelleri şu şekildedir;

Bahçe Çapa Makinesi

Bahçe çapa makineleri diğer çapa makineleri ile kıyaslandığında oldukça farklı özelliklere sahiptir. Öncelik olarak bahçe çapa makineleri tercihinize göre küçük işlevlere sahiptir. Bahçe makinelerinin beygir güçleri yaklaşık olarak 4 ila 4,5 oranında güce sahiptir. Düz alanlarda kullanıma uygun olarak üretilen bahçe çapa makineleri çeşit bakımından da zengin ürün ağına sahiptir. Herkesin bütçesine ve bahçe boyutuna uygun olan bu ürünleri kolaylıkla temin edebilirsiniz. 

El Çapa Makineleri

El çapa makineleri bahçesi ve tarım arazisi küçük olan, benzin ya da dizel olarak çalışan yüksek beygirli olan çapa makinesine ihtiyaç duymayan kişilerin tercih ettiği bir üründür. Hafif ve ergonomik yapısı ile kolaylıkla çapa yapmanıza imkan tanıyan el çapa makinesi, kısa süre içerisinde bahçenizde yer alan toprağın profesyonel bir şekilde çapalanmasını sağlar. El çapa makineleri üretim aşamasında kişilere kolaylık sağlayacak nitelikte üretilmiştir. Öncelik olarak sahip olduğu tekerlek ile toprak üzerinde bir noktadan başka bir noktaya kolaylıkla ilerler ve ekstra güç sarf etmenize gerek kalmaz. Aynı zamanda üst kısmında bulunan aparatlar sayesinde araba üzerine takarak dilediğiniz tüm noktalara götürebilirsiniz. Arabanın arkasına taktığınızda, araba ile birlikte çapa yapma imkanınız da mevcuttur. Bütün topraklı alanlarda kullanıma uygun olarak üretilen el çapa makinesi, bağ, bahçe, tarla, sera ve benzeri gibi alanlarda sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Ot yolma, karık açma gibi çeşitli işlemlerde kullanabilirsiniz. El çapa makineleri ürün özellikleri; 

El çapa makinesinde yer alan tüm parçalar kalın ve demir malzemeden üretilmiştir. Tekerlek kısmı da demirden olduğundan, herhangi bir taşa çarpma durumunda kırılma olasılığı yoktur. Bu yapısı itibariyle uzun yıllar kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. 

El çapa makinesinin parçalarında meydana gelen bozulma durumlarında, kolaylıkla yedek parçasını temin ederek takabilme imkanınız mevcuttur. 

Portatif bir malzemedir, tüm sökülebilen parçaları vida ve somun aracılığı ile tutturulmuştur.

Traktör Çapa Makinesi

Traktör çapa makinesi yüksek işleve sahip olan ve beygir gücü her noktada çalışmaya elverişli olan bir makine türüdür. Büyük arazi yapısına sahip olan kişilerin tercih etmesi gereken traktör çapa makinesi kısa süre içerisinde tüm noktaların çapalanmasına yardımcı oluyor. Traktör çapa makinesi, arkasında dönen mekanizma sayesinde traktöre bağlanarak tüm noktaların çapalanmasına imkan tanıyor. Zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesine imkan tanıyan bu çapa modeli, kullanışlı olmasından dolayı birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Traktör çapa makinesi, boyut olarak istenilen boyut ve ölçülerde satışa sunuluyor. Sizler ihtiyacınıza yönelik olarak ister büyük boy, isterseniz de küçük boy tercih edebilirsiniz. Satın almış olduğunuz makinenin boyutunun küçük ya da büyük olması fark etmez her traktör ile uyum içerisinde çalışabilme özelliğine sahiptir. Traktör arkası çapa makinesi olarak bilinen bu çapa makinesini tercih ederek artık daha kolay çapa yapabilirsiniz.

Römorklu Çapa Makinesi

Römorklu çapa makinesi, çift taraflı kullanıma sahip olup, kullanıcılarına büyük avantaj sağlayan bir makinedir. Arka kısmında yer alan römork sayesinde, tarlanızda ki ürünleri römorkun arka kısmına ekleyerek kolaylıkla dilediğiniz noktaya taşımanızı sağlar. Aynı zamanda asıl işlevi olan çapalama işlemlerini de kolaylıkla yapmanızı sağlar. Römorklu çapa makinesinin özellikleri şu şekildedir;

Çapa makinesi römorku 350 kg taşıma kapasitesine sahip bir üründür. 

İçeriğinde bıçak, tekerlek gibi yedek parçaları mevcuttur.

Tarım arazisinin çapalanmasını sağlayan 26 adet bıçağa sahiptir. Seri ve güçlü bir üründür.

Şanzımanlı bir üründür, üç kez ileri, bir kez geri ve bir kez boş olarak kullanmanıza imkan sağlar.

Kendi kendini toplayabilme özelliği sayesinde ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Gidon kısmı sağa, sola ve aşağı, yukarı şeklinde ayarlanabilmektedir. 

Sağlam ve dayanıklı malzemelerden oluşmasından dolayı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Yedek parçalarında meydana gelen bozulma ve aşınma gibi durumlarda, parçaları uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Mini Çapa Makinesi

Bahçe işlemlerine yeni merak saran ve küçük işlerle uğraşan kişilerin tercih ettiği mini çapa makinesi işlevsel olarak harikalar yaratmayı başaran bir üründür. Kullanımı oldukça kolay ve tamamen kullanıcı dostu olan mini çapa makinesi, etkili çalışmaları neticesinde bahçenizi dilediğiniz şekle getirmenizi sağlar. Benzinle çalışan mini çapa makinesi, bahçe işlemlerinizin daha eğlenceli bir hal almasını sağlıyor. Mini çapa makinesinin birbirinden farklı özellikleri şu şekildedir;

Mini çapa makinesi, 2 litre benzin hacmine sahip bir üründür. 

26 kg ağırlığa sahiptir. Kullanıcılar, gidonun çalışma stilini ve genişliğini kendilerine göre ayarlayabilirler.

Mini çapa makinesi, portatif taşınabilme özelliği sayesinde kullanıcıların rahat etmesini sağlar. Arka kısmında yer alan iki adet tekerlek, makineyi farklı noktalara zorlanmadan taşımanızı sağlar. 

Mini çapa makinesi, yaklaşık olarak toprağınızda 24 cm derinliğinde çapa yapar. Bahçenizin genişliğine göre 20 cm, 30 cm, 46 cm şeklinde ayarlama yapabilirsiniz. 

Makine içerisinde yer alan parçalar çıkarılıp tekrardan takılabilen parçalardan oluşuyor. Makine kısmı da sökülebilir demire sahiptir. Ayarlama özellikleri sayesinde kullanıcılara kolaylık sağlayan mini çapa makinesinin gidon kısmı alçalıp yükselebilmektedir. 

Sizler de ufak bir bahçeye sahipseniz çok işleve sahip olan çapa makineleri yerine mini çapa makinesini tercih ederek kullanabilirsiniz.

Pulluklu Çapa Makinesi

Pulluk, toprağın derinden parçalanarak fiziksel yapısının ekim yapılacak olan ürünlere karşın daha elverişli olmasına imkan tanıyan bir alettir. Pulluk ile yapılan işlemler neticesinde ekim yapılacak olan ürünler, toprak sağlıklı olmasından dolayı istediğiniz şekilde üreyecektir. Sertleştirilmiş demirden meydana gelen pulluk, çapa makinelerinde de sıklıkla kullanılan bir üründür. Çapa makinesi pulluk, genel olarak büyük tarım arazilerinde kullanılır. Çapa makinesi pulluklu, özellikleri bakımından güçlü beygire sahiptir. Her alanda kullanıma uygun olarak dizayn edilen bu tarım makinesini dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Çapa Makinesinin Uzun Süreli Kullanılması İçin Ne Yapılmalıdır?

Çapa makinelerine, dikkatli bir şekilde bakıldığında, gerekli bakımları yaptırıldığında uzun süreli olarak kullanabilirsiniz. Yapısı gereği sağlam malzemelerden meydana gelen çapa makinelerinin uzun süreli olarak kullanılabilmesi için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir. Bu adımlar şu şekildedir;

  • Çapa makinesinin suları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Suyu biten ve azalan çapa makineleri ileride problem yaratabilir. Özellikle yaz ayları geldiği zaman ekstra dikkat edilmesi gereken bu nokta çapa makinenizin uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlar.
  • Kablo uçları bağlantıları önem arz eder. Bu nedenle çapa makinesini her kullanmanızda kabloları kontrol ederek oluşabilecek problemleri engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda kablo uçlarınızın üst kısımlarını bir tabaka ile kaplayarak aşınmamasını sağlayabilirsiniz.
  • Akümülatör her daim temiz tutulmalı ve mutlaka kuru olmalıdır.
  • Akümülatör belirli aralıklar ile mutlaka periyodik bakıma girmelidir. Aksi takdirde meydana gelen problemlerin onarımı zaman geçtikçe daha fazla iş yüküne sebep olabilir. Özellikle akümülatörün alt kısmında yer alan titreşim söndürücülerin iyi durumda olup olmadığı ekstra kontrol edilmelidir. 
  • Çapa makinesini çalıştırmaya başladığınız esnada kontak anahtarının üzerinde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Kontrol anahtarı kontak üzerinde değil ise dinamo akümülatör şarj olmadığı için çalışmaz hale gelebilir.
  • Çapa makinesi içerisinde yer alan aydınlatma armatürleri ve farlar mutlaka temiz tutulmalıdır. Bozulmuş ampuller var ise aynı tip ve aynı güce sahip ampuller ile değiştirmeniz gerekir.
  • Makine üzerinde çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak yağ ve kir lekeleri oluşabilir. Bu lekeler düzenli olarak silindiği ve temizlendiği takdirde çapa makineniz yeni alınmış gibi olur.
  • Makinenizi uzun ömürlü olarak kullanmak için dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de yağ haznesidir. Yağ haznesini belirli aralıklar ile boşaltarak yeniden doldurmanız gerekir. Yeni yağ, makinenizin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Havalandırmanın yeterli olduğu alanlarda çapa makinenizi kuru ve güvenli noktalarda muhafaza etmeniz gerekir.

Çapa Makinesi Aparatları

Çapa makinesi birçok aparatın birbirleri ile birleşmesi sonucunda oluşan bir üründür. Bu nedenle çapa makinası aparatları, çapa makinası bıçakları, çapa makinası tekeri, çapa makinası vidaları ve benzeri gibi çeşitli ürünlerden meydana gelir. Çapa makinalarında yer alan çeşitli ürünler belirli bir süre kullanımdan sonra aşınma ve benzeri durumlar ile karşı karşıya kalabilir. Dilerseniz çapa makinesi aparatı ürünlerini tek tek temin ederek satın alabilirsiniz. 

Patpat Çapa Makinesi

Patpat çapa makineleri yüksek beygirli çalışma gücüne sahip bir makinedir. Yüksek manevra kabiliyetine sahip olan patpat çapa makinesi damperli bir kasaya sahiptir. Sessiz çalışma özelliği sayesinde konforlu çalışmanıza olanak sağlar. Yakıt bakımından oldukça tasarrufludur. Büyük tarım arazileri için uygun ve elverişli olan patpat çapa makinesi satın alabilirsiniz.

Çapa Makinesinin Kullanıcıya Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesi ve insan gücünün son dönemlerde daha az kullanılması nedeni ile tarım sektöründe de köklü değişiklikler yaşanmaya başladı. Çapa makineleri her dönem gerek özellikleri gerekse de işlevleri bakımından kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor. Öncelikle hızlı ve güçlü yapısı sayesinde tüm alana hakim olan çapa makineleri, kısa bir süre içerisinde tüm alanın çapalamasını yapar. Çapa makinesinin yaptığı işlemlerden sonra ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Her bir noktayı profesyonel bir şekilde çapalayan çapa makineleri, mahsullerin yetişmesine önemli ölçüde katkı sağlar. Kişiye zaman kazandırması bir yana maddi açıdan da kişilere avantaj sağlar. Sizlerde bahçenizin, tarlanızın, seranızın daha verimli olmasını isterseniz ister traktör arkası çapa makinesi, ister mini el çapa makinesi isterseniz de sizler için uygun olan diğer modellerini tercih ederek satın alabilirsiniz. 

Çapa Makinesi Nasıl Kullanılır?

Çapa makineleri, tercih ettiğiniz modele göre kullanımları da farklılık gösterebilir. Öncelik olarak traktöre bağlanarak çalışan çapa makinesini, traktörü çalıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Diğerlerin de ise dinamoyu çalıştırarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Çapa Makinesi Neden Tercih Edilmeli?

Çapa makinesi, kullanıcılarına üretim aşamasında büyük avantaj sağlar. Sizler de bu avantajlardan yararlanmak isterseniz çapa makinesi satın alabilirsiniz.

Arazim İçin Nasıl Bir Çapa Makinesini Seçmem Gerekir?

Çapa makinesi tercih ederken arazi boyutlarını ön planda tutmanız gerekir. Araziniz ne kadar büyük ise çapa makinesini de bir o kadar büyük ve işlevsel olarak profesyonel özelliğe sahip olanlarını tercih etmeniz gerekir.

Çapa Makinesi Yedek Parçalarını Nereden Alabilirim?

Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak çapa makinenizin parçalarında bozulma ve kırılma durumları söz konusu olabilir. Bu durumda makinenizin yedek parçalarını, internet üzerinden araştırma yapıp online olarak satın alabilirsiniz.

Çapa Makinesine Bakım Yaptırmak Zorunda mıyım?

Çapa makinenizi daha uzun yıllar kullanabilmek için periyodik bakımlarınızı belirli aralıklar ile yaptırmanız tavsiye edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çapa Makineleri

597 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Marka
Toplam 37 / 597 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?