Tarım, bahçe işleri ve çitçilikle uğraşıyorsanız çapa makinesi edinmek size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Çapa makineleri toprağın verimliliğini artırır, bitkilerinizi daha iyi yetiştirmenizi sağlar ve toprağınızı zararlı olan bitkilerden arındırır. Çapa makinesi almayı düşünüyor ve hangi modeli seçeceğinize karar veremiyorsanız öncelikle nasıl bir arazide, ne için kullanacağınızı düşünüp, kriterlerinize uyan çapa makinesi seçeneklerine bakmalısınız. Seçiminizi yaparken ilk olarak kullanacağınız bahçe veya arazinin büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Arazi veya bahçeniz küçük ise benzinli çapa makinesi sizin için yeterli olacaktır. Benzinli çapa makinelerinin motoru küçüktür, dolayısıyla dizel modellere göre ağırlık olarak daha hafiftirler. Benzinli çapa makineleri dizel yakıtlı olanlara göre daha çok yakıt yakar fakat araziniz küçük olacağından bu sizin için büyük bir problem olmayacaktır.Daha büyük arazi ve bahçelerde ise dizel yakıtı olan bir çapa makinesi almak size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Bununla birlikte dizel çapa makinesi alırken motor gücü yüksek bir model seçmeniz tavsiye edilir. Beygir gücü ne kadar iyiyse arazinizi o kadar çok çapalarsınız. Sonuçta çapa makinesinin amacı hem zamandan hem de işçilik maliyetinden tasarruf etmektir. Çapa makinenizin motor gücü yüksek olsun ki toprak verimliliğiniz artsın ve size az zamanda daha çok çapa yapma imkanı sağlasın.  

Hangi Çapa Makinesi Arazinize Uygun?

Çapa makinesini kullanacağınız arazinin coğrafi özellikleri de önemlidir. Arazinizin eğimi, toprağınızın durumu (toprak yapısı taşlı mı kumlu mu vb.) ve çapanın girmesini istediğiniz derinlik (yüzeysel bir çapalama mı olacak yoksa daha derin bir işlem mi) önemli kıstaslardır. Araziniz fazla eğimli, girintili çıkıntılı ise ağır olmayan, beygir gücü düşük bir çapa makinesi almanız tavsiye edilir. Kullanacağınız makine ağırlaştıkça daha fazla güç uygulamanız gerekecektir. Eğimli bir arazide ağır bir makineyi kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Ayrıca beygir gücü yüksek makineleri gücüyle orantılı olarak hızlı bir şekilde kullanmanız gerecektir. Ağır ve yüksek beygir güçlü bir makineyi kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız tercihinizi daha hafif ve beygir gücü düşük makinelerden yana kullanabilirsiniz. İlk defa çapa makinesi kullanacaksanız da yine ağır olmayan bir model seçmeniz bedenen daha rahat kullanmanızı sağlar ve işinizi daha keyifli bir şekilde yaparsınız. Bunun yanında büyük çapa makineleri ağırlıklarından dolayı küçüklere göre toprağa daha iyi batar. 

Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Çapa makinesi seçiminde fiyat kıstası düşünüldüğünde piyasada çeşitli modellerle ve fiyat seçenekleriyle karşılaşılmaktadır. Makine alırken ucuz olandansa kaliteli olanı tercih ederseniz ileride uzun yıllar kullanabileceğiniz daha sağlam bir yatırım yapmış olursunuz. Çapa makinesini hobi bahçeniz için alacak ve hobi için kullanacaksanız, kaliteli markaların uygun fiyatlı çapa makinesi modellerine bakabilirsiniz. Büyük tarla, bağ ve bahçelerde ise fiyattan önce kaliteye ve işinize uygun olmasına bakmalısınız. Bu durumda 2500 TL ve üzeri bir bütçe ayırmanız daha iyi olacaktır. Model olarak Kama, Grillo, Sep, Bertoloni, Dakkın, Hyundai, Antrac, Kaan, Weima, Honda, Taral, Tursan, Palmera gibi markaların ürettiği çapa makineleri piyasa da yer almaktadır. 

Çapa Makinesi Nasıl Kullanılmalı?

Çapa makinenizi seçtiniz, kullanmaya başlayacaksınız. Bu noktada ilk olarak kullanım kılavuzunuzu hiçbir noktayı atlamadan okuyun. Makinenin nasıl çalıştırılacağını ve nasıl durdurulacağını öğrenin. Motoru çalıştırmadan önce mutlaka yakıt deposunun dolu olup olmadığını ve yağ seviyesinin yeterliliğini kontrol edin. Çapa makinelerini 18 yaşından küçüklerin kullanmaması tavsiye edilmektedir. Çapa makinesini kullanırken diğer insanlardan uzak olduğunuza emin olun. Çapa makinelerini kesinlikle kapalı mekanlarda çalıştırmayın. Makineden çıkan hava kapalı alanda sizi zehirleyebilir. Motor çalışır haldeyken yakıt deposunu doldurmayın ve doldururken sigara içmeyin. Toprak çok ıslaksa ve çapa bıçakları keskin değilse makineyi kullanmayın. Makineyi çalışır halde bırakıp gitmeyin. Sağlık olarak iyi hissetmiyorsanız çapa makinesini kullanmayın. Çapa makinesi çalışırken motor sıcaklığı 80 dereceye kadar çıkabilir. Bu sebeple dikkatli olun, makinenin sıcak yüzeyleriyle temastan kaçının. Umarız seçeceğiniz makineden memnun kalır ve keyifle kullanırsınız. 

Çapa Makineleri

91 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Demiray
  2. Bertoloni
  3. Flash
  4. Kama
  5. Sep
  6. Weıma
  7. Antrac
  8. Oleo-Mac
  9. Pubert
  10. BALATLI
  11. Chapello
  12. DBK
  13. Kaan
  14. RTRMAX
  15. Rtr Max
  16. Alpina
  17. Bartech
  18. Bertolini
  19. Dakkın
  20. Fiskars
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/454000
BAŞA DÖN