Kumpas

Kumpas Fiyatları

Kumpas genellikle mühendislik, tıp, inşaat, ev ve metal işleme gibi çeşitli alanlarda kullanılan temel ölçüm araçlarından biridir. Ölçüm cihazları içerisinde bulunan alet kutunuzda bulundurmaya değer olan bu ölçüm aracının, doğru sonuçlar vermesi için tutarlı bir şekilde uygulanması gerekir. Özellikle hassas bir ölçümün gerekli olduğu durumlarda kumpas kullanımı önem taşır. Kumpas fiyatları, kumpasın türüne, boyutuna ve özelliklerine bağlı olarak değişebilir.

Kumpas Nedir?

Kumpas aleti nedir sorusunun cevabı, malzeme parçalarının boyutlarını ölçmek için ayarlanabilir iki veya çeneden oluşan ölçüm aleti olarak verilebilir. Ölçeği olan bir şeriti andıran kumpas neyi ölçer? Bu ölçüm aleti, kullanılan malzemenin kalınlığını, derinliğini, uzunluğunu, genişliğini, iç ve dış çapını ölçer. Ölçüm yapmak için kullanılan malzemeler genellikle kağıt, karton veya ağaç olabilir.

Bazı kumpasların bacakları uzun, bazılarının kısa ve bazılarının da bükülmüş olabilir. Kumpasın gövde parçaları şu şekilde belirtilebilir:

 • İç Çeneler: İç çap gibi iç ölçüleri ölçen çenelerdir.
 • Dış Çeneler: Uzunluk, kalınlık, dış çap ve genişlik gibi dış boyutlarını ölçmek için nesneyi sabitleyen ölçüm yüzüdür.
 • Kilitleme Vidası: Gerektiğinde vidayı çevirerek ölçtüğünüz nesneyi sıkabilirsiniz. Nesnenin hareket etmesini önleme işlevi görür.
 • Üst Sürmeli Skala: Sürmeli skalanın derecelerinin yer aldığı bölümdür.
 • Alt Verniyer Ölçeği: Metrik birim ile ölçüm yapmak için bulunan hareketli kısımdır.
 • Ana Ölçek: Derecelendirmelerin ölçüm ifadelerine göre belirtildiği yerdir.

Kumpas Özellikleri Nelerdir?

Silindirik nesnelerin çapını ölçmek söz konusu olduğunda, kumpas kullanımı doğru seçimdir. İster iç ister dış çap olsun, tek bir aletle iş kolayca doğru bir şekilde tamamlanabilir. Kumpasın özellikleri arasında bunlar yer alır:

 • Genel olarak kumpas özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanır:
 • Vidalı, kayan ve ayarlanabilir yapıda bulunması en önemli özelliğidir.
 • İyi bir esnekliğe sahip olan hassas bir cihazdır.
 • Farklı malzemelerden yapılan metal, plastik kumpas çeşitleri bulmak mümkündür. Ancak bazen karbon malzemede kumpas yapımında kullanılabilir.
 • Geleneksel bir açıölçer ve cetvelden daha iyi çözünürlükle ölçüm yapabilir.
 • Kaliperlerin tipik çözünürlüğü 0,1 ila 0,02 mm arasında değişir. Ancak en çok kullanılanı 0.02 mm'dir. 1.10'luk kumpas hassasiyet oranı 0.1 mm’dir. Aynı zamanda 1.32 kumpas gibi farklı ölçülere sahip aletlerde bulunur.
 • En yaygın ölçüm aralığı 0 ila 15 mm'dir. Ancak bu aralık şantiyedeki gereksinimlere göre uzayabilir.
 • Terazinin karşı ucunda, sürgü ve çeneler ile birlikte hareket eden küçük, çıkıntılı bir çubuk bulunur. Buna derinlik çubuğu denir ve deliklerin derinliğini ölçmek için kullanılabilir.
 • Çok yönlü bu aletler, çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Dâhili okumalar, harici okumalar ve derinlik almak için tercih edilebilir.
 • Kaliperler paslanmaz çelik gibi güçlü malzemelerden yapıldığından dayanıklıdır. Uzun süre kullanabilirsiniz.
 • Kumpaslar, sabit skala ve hareketli skalaya sahiptir. Bu nedenle ölçüm yapmak için ekstra ayrı bir skala gerektirmez.
 • Kumpaslar, büyük ve küçük kumpas modelleri olarak farklı boyutlarda olabilir.

Kumpas satın almadan önce kumpas özelliklerini detaylı bilmeniz, ihtiyacınız olan doğru aleti almanıza yardımcı olur.

Kumpas Türleri Nelerdir?

Her biri kendi amacına sahip çok sayıda kumpas türü bulunur. Hepsini nasıl kullanacağınızı öğrenerek projelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı kumpas çeşitleri ve özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Sürmeli Kumpas: En temel ve en güvenilir olanlardan biri olan bu çeşidin diğer adı verniyerli kumpastır. Peki, verniyerli kumpas nedir? Biri ana ölçekli ve diğeri sürmeli ölçekli olmak üzere iki farklı cetvele sahip kumpas türüdür. Ana skala üstte, hareketli kısım olan verniyer skala ise alttadır. Ana ölçekteki her işaret bir tam milimetreyi temsil eder. Sürmeli ölçekteki sıfır işareti, ölçümleriniz için milimetre sayısını belirtir. Sıfır işareti tam olarak bir milimetre satırındaysa, ölçümü milimetre cinsinden okumak kolaydır. Bununla birlikte, çoğu ölçüm tam bir milimetre olmayacağından, ek bir ölçüm biçimine ihtiyacınız olabilir. Ölçek 0-10 arasındadır, bazen arada daha küçük işaretler bulunur. Verniye ölçeğindeki her ana işaret, bir milimetrenin onda birini temsil eder. Sıfır işareti tam olarak aynı hizada değilse, bu öğenin kesirli ölçümünü gösterir. Örneğin, "6" işareti tam olarak aynı hizadaysa, bu, genel ölçüm için ek 0,6 milimetreyi gösterir. Bazı sürmeli kumpaslar, 0,02 milimetre gibi daha da hassas ölçümlere sahiptir. Bu kumpas türü, sade tasarıma, uzun vadede son derece hassas ve güvenli kullanıma imkân tanır.
 • Kadran Kumpasları: Saatli kumpas olarak da bilinen bu kumpaslar, iki set çene, bir kaydırıcı ve bir ölçüm ölçeği olması bakımından sürmeli kumpaslar gibi çalışır. Kullanmak için, ölçmek istediğiniz öğeyi büyük çenelerin içine veya küçük çenelerin dışına yerleştirebilirsiniz. Ardından kaydırıcıyı hareket ettirerek açabilirsiniz. Sürmeli kumpas ile arasındaki fark, ölçümleri almak için ana skala ve verniye skalasını kullanmak yerine, sadece kadrana bakılmasıdır. Bu kumpaslardaki kadran, ölçümü bir milimetreden daha küçük bir oranda değiştirmek için bir iğne kullanır. Son ölçümü almak için bu bilgiyi teraziyle birlikte kullanırsınız. Kadranlı kumpasların okunması, sürmeli kumpaslara oranla daha kolaydır. Ancak mekanik kumpas modeli olan bu türün, kırılması daha kolay ve düzeltilmesi daha karmaşıktır. Mekanik, plastik kumpas fiyatları, aletin boyutu gibi bazı değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.
 • Dijital Kumpaslar: Analog kadranın dijital bir ekranla değiştiği dijital kumpaslar, okunması en kolay olanıdır. Bu elektronik ölçüm aracı, bir raf ve piston yerine doğrusal bir kod kullanarak çalışır. Bu doğrusal kod, çenelerin konumunu okur, ölçümü hesaplar ve kolay okuma için ekranda görüntüler. Dijital kumpası, tıpkı bir sürmeli kumpas veya kadranlı kumpas gibi kullanabilirsiniz. Farklı olan tek şey okuma yöntemidir. Basittir ve matematik gerektirmez. Birçok dijital kumpas, ölçümlerin milimetre, santimetre veya inç olarak görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçmenize izin verir. Bu aletler, pil ile çalışır.

Kumpas Nasıl Kullanılır?

Kaliperlerin pek çok farklı türü olmasına rağmen, çoğu aynı mekanikle çalışır. Neredeyse tüm kumpas çeşitleri, sol uçta bir dizi üst ve alt çene bulunan bir cetvele benzer. Bu çeneler vidalanarak açılıp kapanır ve sağ çenelere bağlı olan bir sürgüyü ayarlarken skala boyunca hareket eder. Terazinin ucunda bulunan çubuk, deliklerin derinliğini ölçmek için kullanılır. Ölçek üzerindeki kaydırıcı ve çene konumu, ölçüm yapmayı sağlar. Bu ölçümleri okuma şekliniz, kullanılan kumpas türüne bağlı olarak değişir.

Çoğu kumpas, kaydırıcının altında bulunan ve çenelerin hareketlerini kontrol etmeyi kolaylaştıran bir başparmak vidasına sahiptir. Ayrıca üstte bir kilit vidası da vardır. Bu parça, çenelerin ve kaydırıcının konumunu sabitler. Böylece çeneleri yanlışlıkla hareket ettirmeden ölçümleri okuyabilir veya ölçümleri başka bir öğeyle karşılaştırabilirsiniz.

Kumpaslar, bir nesnenin hem dış hem de iç boyutlarını ölçebilir. Aletin alt tarafında bulunan daha büyük çene seti, bir şeyin dışını ölçmek için tasarlanır. Bu ölçümü yapabilmek için ölçmek istediğiniz nesnenin, genişliği veya uzunluğu etrafında sıkılaşan çenelerin içine girmesi gerekir. Alt çenelerin üst ucunda daha küçük bir çene seti bulunur. Kaliperin bu kısmı ise, bir yuvanın veya bir deliğin çapı gibi bir nesnenin içini ölçmek amacıyla kullanılır.

Kumpas ne işe yarar?

Kumpas belirli ölçümler yapmaya yarar. Yapılan bu ölçümlerde, tüm çalışmaların doğru şekilde yapılmasını sağlar.

Kumpas ne ölçer?

Kumpas, nesnelerin boyutlarını hassas bir şekilde ölçmek için kullanılır.

Kumpas nerelerde kullanılır?

Bina inşaat projeleri, kişisel ev yenileme ve düzenleme çalışmalarında kumpas kullanılır. Aynı zamanda ağaç işleme, metal işleme, ormancılık, bilim ve tıp dahil olmak üzere birçok özel alanda da tercih edilir. En yaygın olarak, kumpaslar, hassas ölçümlerin son derece önemli olduğu mühendislik ve bilim laboratuvarlarında bulunur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kumpas Fiyatları

4039 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 47 / 4039 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?