Akım Korumalı Priz

Evdeki elektrikli araçların sayısı arttıkça, değişen elektrik akımına karşı önlem alınması da gereklilik kazanır. Akım korumalı priz ve akım düzenleyiciler ile evdeki teknolojik sistemler ve elektrikle çalışan tüm makineler akım değişimlerine karşı korunur. Televizyon, bilgisayar, beyaz eşya ya da şarjda duran telefon gibi ürünler elektrik kesilip tekrar geldiğinde bu akım kesilmelerinden etkilenir. Şehir elektriğinde kimi zaman olan dalgalanmalarda da teknolojik ürünlerin tamamının kısa devre gibi arızalar yapması ihtimali bulunur. Bu nedenle prizlerin akım korumalı olması, akım dalgalanmasında elektrikli aletlerin korunması anlamına gelir. Gündelik hayatta kullanılan elektronik ürünlerin sayısı arttıkça uzatma kablosu, üçlü priz gibi ürünlerin kullanım sayısı da artar. Akım korumalı priz fiyatları da prizin marka ve kalitesine göre değişir. Elektronik araç sayısı arttıkça satın alınması gereken priz sayısı da artar. Ancak satın alınan prizin kalitesini de gözetmek gerekir.

Elektrik Dalgalanmaları ve Akım Korumalı Prizlerin Önemi

Akım korumalı priz modelleri arasında tercih yapılırken, ürünün kalitesine dikkat etmek önem taşır. Bu tip prizler, şehir elektrik şebekesindeki dalgalanmalara karşı elektrikli araçları koruyabilen ürünler olduğu için, öncelikle hangi durumlarda elektrik akımında dalgalanma gerçekleştiğini bilmek gerekir. Gerilim dalgalanması olarak da bilinen elektrik akımındaki dalgalanma, veri ileten kablolar, elektrik ileten kablolar ve diğerlerinden geçen kısa süreli yoğun enerji artışı olarak tanımlanır. Bu ani dalga atakları, şu durumlarda sıkça görülür:

  • Güç kesintisi ve ardından tekrar gelmesi anında: Kablolarda akan elektronlarla iletilen elektrik herhangi bir kesintiye uğradığında kesinti olan noktada elektron birikmesi olur. Bu birikme, akım tekrar sağlandığında ekstra bir gerilim yaratır.
  • Elektrik sigortalarının atması durumunda: Kimi zaman kullanılan elektrikli araçlarda oluşan bir hasar, akımın dalgalanmasına neden olur. Bu tip durumlarda iç sistemde çalışan diğer elektronik eşyaların etkilenmemesi için sistemin sigortası atar. Sigortalar tekrar çalıştırıldığı anda oluşan gerilim elektronik cihazları bozabilecek dalgalanmayı oluşturur.
  • Yıldırım düşmesi durumunda: Bulutlardaki yüklü elektrik ile topraktaki elektrik, özellikle çok şimşek çakan günlerde farklılaşır. Elektriksel dengenin tekrar sağlanması için bu farkın giderilmesi gerekir. Yıldırım düşmesi bu nedenle yaşanır. Yıldırım düşmesinin gerçekleştiği bölgedeki elektrik akımında yüksek gerilim olur.
  • Güç çeken elektronik aletlerin kullanılması: Elektrik akımını çok çeken araçlar kullanıldığı zaman elektrik sisteminde gerilim farkı olur. Bu durum da dalgalanmaya yol açar.
  • Şebekedeki arızalar: Şehre elektrik sağlayan kaynaklarda gerçekleşen arızalarda da genel akımda güç farkı oluşur. Bu durum, güç kaynaklarından sağlanan elektrikte de görülür ve hane içinde voltaj farkı yaratmış olur.

Tüm bu olaylarda akım korumalı priz kullanılırsa elektronik araçlar korunmuş olur.

Akım Korumalı Priz Nasıl Anlaşılır?

Gerilim korumalı priz, herhangi bir elektronik aracı ani elektrik gerilimlerinden koruduğu gibi, elektrik çıkışlarından gelen şebeke parazitlerinden de korumak için tasarlanır. Bu nedenle akım koruma prizlerini diğer çoklu prizlerle karıştırmamak gerekir. Çoklu prizler, uzatma kablosunun ucundaki ek çıkışlardan oluşur. Bu prizler yeterli koruma sağlayacak teknolojiye sahip değildir. Gerilim, belirli bir düzeyin üzerine çıktığında akım korumalı priz bu dalgalanmayı bastırarak zararı önler. Bu gerilim farkının önlenmesi için prizde dahili bileşenler bulunur. Bu bileşenler aşırı gerilimi absorbe etmek için tasarlanmıştır. Burada absorbe edilen aşırı güç, topraklama kablosuna yönlendirilir.

Bu nedenle akım korumalı prizlerde, sistemin topraklamaya bağlanabiliyor olması gerekir. Aynı zamanda topraklama mekanizmasında oluşabilecek bir hatanın kolaylıkla tespit edilmesi için cihazın üzerinde topraklamanın gerçekleştiğine dair bir LED ışık bulunur. Bu ışığın yanmaması durumunda topraklama bağlantısının gerçekleşmediği anlaşılır. Topraklama gerçekleşmezse sistem, sadece çoklu uzatma kablosu ya da çoklu priz gibi çalışıyor demektir. Cihaz içindeki bileşenlerden bazıları zaman içinde oksitlenerek işlevini yitirir. Ayrıca priz içindeki sigorta, voltajdan fazla akım çekilince atar. Ancak sigortanın da belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir. Akım korumalı priz fiyatları yüksek olsa da sigortanın değiştirilmesi daha maliyetli olabilir. Bu nedenle prizin değiştirilmesi daha uygun olur. Prizin iç bileşenlerinin işlevlerini yitirdiği, LED ışığının sönmesi ile anlaşılır. Kısacası bir prizin akım korumalı olup olmadığını anlamak için üzerinde LED ışığı ve prizin kendi sigortasının olması gerekir.

Akım Korumalı Priz Çeşitleri

Güç korumalı prizlerin çeşitleri ve farklı özellikleri bulunur. Ev içinde her alanda kullanılan bu tip prizler, özellikle elektronik aksamlı akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon gibi araçların tamamına bağlanabilir. Rezistans içeren ısıtıcılı araçların akım koruma prizlerine bağlanması prizin elektrik akımında yanılmaya neden olabilir. Bu nedenle prizin içindeki sigorta atabilir. Bu nedenle fırın, ütü ve tost makinesi gibi çalışırken sıcaklık da veren cihazlarda güç koruma prizlerinin bulunması, aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece gerekli olmayabilir. En fazla beğenilen ve kullanılan priz çeşitleri şöyledir:

Çoklu girişli prizler: Çoklu giriş, kablonun ucunda 3’lü, 4’lü ya da 5’li gibi girişlerin olduğu çeşitlerdir. Tek elektrik girişini çoğaltmak için tercih edilen bu prizler özellikle bir arada kullanılan elektrikli araçların olduğu yerlerde tercih edilir.

Zaman ayarlı prizler: Ayarlanan zamana göre elektrik çıkışını kesen prizlerdir. Bu ürünler, zaman gecikmeli olarak da bilinir.

USB port içeren prizler: USB portu içeren modellerde sadece fiş girişi bulunmaz, bunun yanı sıra cep telefonu ya da tablet gibi USB girişi ile şarj edilebilecek elektronik cihazları da şarj etmek mümkün olur. Çalışma masasının altında sıkça tercih edilen modeller bu modellerdir.

Akıllı prizler: Akıllı akım korumalı priz olarak da bilinir. Cep telefonu ile prizin kontrol edilmesi mümkündür. Bunun için telefona indirilen uygulama ile zaman ayarlaması yapabilir, akım geçişlerini kontrol edebilirsiniz.

Akım Korumalı Priz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akım korumalı priz alırken, dikkat edilmesi gereken birtakım kriterler bulunur. Bu kriterler her prizde değişen özelliklerdir. Kaliteli bir güç koruma prizi satın alırken bu özelliklerin göz önünde bulundurulması gerekir. Her bir detay tek tek araştırılarak, kullanım için en efektif priz seçilir. Dikkat edilmesi gereken kriterler şöyledir:

Fiyat: Güç koruma prizlerinin fiyatı normal prizlere göre daha pahalıdır. Bu nedenle normal prizlerle kıyaslanmaması gerekir. Fiyat olarak daha uygun akım koruma prizleri de bulunmakla birlikte bu ürünlerin kalite ve güvenlik gereklerini karşıladığından da emin olmak gerekir.

Kasa tipi: Prizlerin dış kasası dayanıklı olmalıdır. Çoklu prizlerde aynı anda bağlanan birden fazla elektronik araç gereç nedeniyle prizin kasası ısınır. Kasa, termoplastik, yani ısıyla eriyen plastik türünden üretilmiş olmamalıdır. Yüksek sıcaklıklara, hatta yangına dayanıklı plastikten imal edilen akım korumalı priz kasaları kalitelidir. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı kasalar asla yanmaz anlamına gelmez. Çok yüksek sıcaklıklarda yanma tepkimesi kasanın içine doğru olur, tepkimede zehirli gaz çıkışı olmaz.

Güç değeri: Cihazın kapasitesi priz üzerinde yazar. Akım korumalı prizlerde maksimum güç değeri üzerinde cihaz bağlandığı zaman priz uyarı ışığı yanar. Ancak bazı prizlerde bu uyarı ışığı bulunmaz, bu tür prizlere maksimum güç değerinin üzerinde güçte cihaz bağlanması tehlikelidir.

Joule değeri: Prizin joule değeri ne kadar yüksekse verimi o kadar iyidir. Joule değeri, akım koruma prizinin ne kadar enerjiyi absorbe edeceğini söyleyen bilgidir.

Pik gerilimi: Elektrik dalgalanmalarında anlık gerilim yükselmeleri olur. Güç koruma prizleri, anlık gerilim yükselmesinin en fazla kaç volta kadar çıkabileceğini gösterir. Pik geriliminin yüksek oluşu prizin de kaliteli olduğunun bir göstergesidir.

LED ışıklı prizler: LED ışıkları, akım koruması olup olmadığını, topraklama işleminin doğru şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için faydalıdır.

Özellik ve koruma: Akım korumalı prizlerin elektromanyetik girişimi engellemesi gerekir. Çocuk koruması bulunan modeller özellikle tercih edilir.

Akım Korumalı Priz Fiyatları

Akım korumalı prizlerin fiyat aralığı oldukça geniştir. Düşük rakamlardan çok yüksek rakamlara kadar güç korumalı prizler bulunmaktadır. Akım korumalı priz en iyi marka çeşitleri arasında karar verirken fiyatları ve kalitesini göz önünde bulundurarak karşılaştırma yapmanız mümkündür. Çeşitli markalardaki güç korumalı priz modelleri arasında ihtiyacınıza karşılık gelen modeli beğenerek fiyat karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Pahalı güç koruma prizlerinin genellikle akım koruması yüksek, kablo kalınlığı ve boyu daha fazladır. Otomatik anahtarlama sistemlerine sahip olan akım korumalı prizler, genellikle çok yüksek enerji dalgalanmalarını karşılayabilecek güçtedir. Özellikle yıldırım çarpmalarına karşı güçlü koruma sağlayan prizler, gökgürültülü ve yağışlı bölgelerde çok daha kullanışlıdır. Az yağmur düşen, yıldırım ve şimşek olaylarının fazla görülmediği bölgelerde çok yüksek akım korumalı prizler yerine daha ucuz olan modellere yönelmek mümkündür. Kaçak akım korumasının da fazla olduğu bu tip prizlerde LED ışık kullanım süresi ve çıkış sayısı fazladır. USB bağlantı noktalarının yanı sıra ultra doğrusal filtre çıkışları yüksek kalite ses ve video için optimize edilmiştir. Ayrıca yüksek fiyatlı prizlerde fazla gürültü ve bozulmanın ortadan kaldırıldığı bir teknoloji içerir. Bu teknoloji sayesinde sistemlerin performansları önemli ölçüde artar. Gerilim önleme kapasitesi oldukça yüksek olan prizler, ayrıca ince profilleri ile dolap arkalarına monte edilir. Güç kabloları üst katman AC prizlerine takılarak sorunsuz bir kurulum oluşturur. AC prizlerin ikinci sırası, kolaylıkla çıkarılabilir takılabilir erişim sağlar. Özellikle yüksek kalite temiz ses ve video gerektiren işyerlerinde kullanılan bu priz çeşitleri soundbar, güç amplifikatörü, ses/video alıcısına bağlanır. Evler için kullanılan akım korumalı prizlerde çıkış sayısı, bağlanacak elektronik araç gereç sayısına göre belirlenir. USB çıkışlı prizler, evde rahatlıkla kullanılabilir. Satın alınacak güç korumalı prizlerin sertifikasının olup olmadığını kontrol etmeniz önem taşır. Açma kapama anahtarlarının çok sayıda kullanım tekrarına uygun olması gerekir. Prizlerde çocuk koruması her zaman tercih edilir, bu aynı zamanda priz sisteminin içine toz ve benzeri maddelerin girmesini de engeller. Prizlerde otomatik cihaz tanıma sistemlerinin bulunması, fiyatlarını belirleyen başka bir unsurdur. Bu sistem sayesinde priz, bağlı cihazı tanımlayarak ihtiyacına göre akım kontrolünü sağlar. Gövde yapısı kolay şekilde monte edilebilir, profili ince ve yanmaz malzemeden üretilmiş olması gerekir. Fiyat skalasında oldukça ucuz görünen ürünlerde tüm özelliklerin olup olmadığının kontrol edilmesi büyük önem taşır.

Hepsiburada’nın avantajlı ödeme fırsatları ile dilediğiniz kadar akım korumalı prizi aynı anda satın alabilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınız olan tüm elektrik sistemlerini çalıştırırken güç değişimlerinden etkilenmeyeceğinden emin olmanız mümkün olur. Akım korumalı priz fiyatları arasından da kendi bütçenize uygun olanları filtreleyebilir, teknik özelliklerini gözden geçirerek size en uygun olanlarını satın alabilirsiniz. Bunun için şimdi ihtiyacınız olan güç korumalı priz sayısını belirleyerek modeller arasından size gereken teknik özellikte olanları sepete atarak alışverişe başlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akım Korumalı Priz Fiyatları

276 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Değerlendirme Puanı
Toplam 24 / 276 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80571082/13003206/17288