Sineklik

Sinekler ve diğer uçan haşere türleri özellikle yaz aylarında kapalı ortamlarda bulunanlar için kabus olabilir. Gerek gündüzleri, gerekse gece olduğunda ışıklı bir ortam bulduklarında, çoğu açık pencere veya kapılardan geçer ve bu durum büyük bir sıkıntı yaratır. Hatta bulundukları bölgeye göre haşere diye adlandırdığımız bu canlılar, birtakım bulaşıcı ve ölümcül hastalık da taşırlar. Bu yüzden onlarla başa çıkmanın bir yolunu bulmak sizin yararınıza olacaktır. 

Bu soruna en etkili çözüm ise sinek perdeleri. Sineklikler, haşerelerin uçmasını veya kapalı bir ortama girmesini önlemek için pencere ve kapılara yerleştirilmiş tel örgü perdelerdir. Evinizi ya da bulunduğunuz yeri bu küçük kanatlılarla paylaşmak istemiyor ve üstelik esintinin ve doğal temiz havanın tadını çıkarmak istiyorsanız, birbirinden farklı birçok sineklik türü içerisinden için en uygun olanını seçmek büyük önem taşıyor.

Sineklik Çeşitleri

Sineklik artık çok fazla ihtiyaç duyulan bir ürün haline geldi. Her dekora, tasarıma uyabilecek, kullanım alanlarına ve sahip oldukları özelliklere göre birçok sineklik çeşidi vardır:

Pileli (Pliseli) Sineklik

Akordiyon sineklik olarak da bilinen pileli sineklikler, PVC, alüminyum, ahşap gibi mevcut her türlü pencereye uygulanabilir. Dışa açılan kapıların takıldığı modern açık yaşam alanlarında, kış bahçelerinde, salonlarda ve mutfaklarda da kullanılabilir. Açıp kapamada birbirinin üstüne akordiyon şeklinde katlanan pliseler kullanılır. Sineklik ağında oluşan kırışıklıklar çok kuvvetlidir ve çabuk deforme olmazlar. Kolay temizlenebilir ve çocuklar tarafından da rahatça kullanılabilir.

Stor Sineklik

İhtiyaç duyulmadığında saklanabilen, silindir bir mekanizmaya sahiptirler. Evlerinizdeki stor perde gibi düşünebilirsiniz. Mevcut pencere çerçevelerinizle sorunsuz bir şekilde harmanlanarak onları neredeyse görünmez kılar. Pencereyi açtığınızda teli aşağıya doğru çekip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Alt bölümdeki kilitten kurtulan sineklik, yukarı doğru açılır. Kapılarda yatay, pencerelerde ise dikey olarak kullanılır. Kullanmadığınız zamanlarda ne kadar iyi muhafaza ederseniz, o kadar uzun ömürlü olur. 

Mıknatıslı Sineklik 

Yerinde güvenli bir şekilde duran ancak temizlik ve benzeri işlemler için kolayca çıkarılabilen sineklik türüdür. Mıknatıslı sineklikler, pencere veya kapı çerçevesinin her tarafında güçlü bir manyetik contaya sahiptir. Bu sayede çok güvenli bir şekilde tutunmalarına yardımcı olur. Manyetik sineklikler standart pencereler için iyidir ancak tente pencereleri, kanatlı pencereler, ikiye katlanır pencereler, güvenlik çubuklu veya ızgaralı pencereler ve benzeri gibi daha zor ekran pencereleri için de harikadır. Sineklik perdesinin bir köşesini içeri veya dışarı doğru soyarak pencerelerinizi istediğiniz sıklıkta açıp kapatabilirsiniz. Tamamen özel olarak da üretilebilirler, böylece kemerli veya yuvarlak pencereler gibi garip şekilli pencerelerde de kullanabilirsiniz.

Menteşeli Sineklik 

Menteşeli bir çerçeve kullanılarak bir kapının veya pencerenin doğramalarına uyacak şekilde yapılmıştır. Daha küçük diyafram açıklıkları ve pencereler için çok uygundurlar. Bu perdelerin açıldığı mekanizma, panjurlar gibidir. Kolay kuruluma sahiptirler. Birçok sineklik tiplerine göre daha uygun maliyetlidirler. Kullanmadığınız zaman, menteşelerinden yukarı doğru kaldırıp yerinden çıkarabilirsiniz.

Sürgülü Sineklik 

Bu sineklik tipik olarak sürgülü (sürme) bir pencere veya kapıdır ve genellikle bir veranda kapısında, bazı balkonlarda veya eve hava akışının gerekli olduğu bir pencerede kullanılır. Uzun ömürlü, kullanımı pratik ve fazla yer kaplamazlar. Raylı sistem üzerinde, rulmanlar sayesinde rahat açılıp kapanabilir. Paslanmaz alüminyum ve yanmaya dayanıklı fiber örgülere sahiptir. Pratik kullanımının yanı sıra estetik ve çözüm odaklı bir üründür. Sürgülü sineklik konusunda tercihe bağlı değişik renk ve modeller, farklı kaplamalı desenler mevcuttur.

Standart Sineklik 

Günümüzde gördüğünüz en yaygın sineklik türleri, ağın bir çerçeve içinde gerildiği ve özel şeritlerle yerinde tutulduğu türlerdir. Çerçeve, pencerenin dışına yapıştırılır veya paravan kapı olarak yapılır, ancak gerekirse temizlik veya onarım için kolayca indirilebilir. Bu, her zaman yerinde olduğu için en kalıcı sineklik türüdür. Standart sineklikler çok ekonomik bir seçenektir ancak bunları yalnızca sürgülü pencereler gibi açıldığında herhangi bir şekilde çıkıntı yapmayan standart pencere türlerinde kullanabilirsiniz.

Sineklik Teli Çeşitleri

Sineklik perdesinin en önemli parçası tel şeklindeki ağdır. Tel ya da tül olarak da adlandırılan ve bakıldığında birbirlerine çok benzeyen bu ağların, boyutlarından dayanıklılıklarına kadar birçok türleri mevcuttur ancak yapıldıkları malzemelere göre 3 ana kategoriye ayrılırlar.

Alüminyum sineklik teli: Alüminyum sineklikler, paslanmaya karşı dayanıklı olması dolayısıyla uzun ömürlüdür. Tatmin edici bir ürün kalitesi sunar. Her çeşit kapı ve pencereye uygulanabilir. Sert hava koşullarına karşı da rahatlıkla kullanılabilir. Genelde koyu renk oldukları için ışığın daha az yansımasına neden olurlar.

Fiberglas sineklik teli: Cam elyafından yapıldığı için hassas dokunmuştur. Kurulumu kolaydır. Fiberglas sineklikler esnek yapılarından dolayı çerçeve aralarında yırtılma, kopma gibi durumlara izin olmaz. Kusursuz bir görünürlük ve hava akımı sağlar.

Paslanmaz çelik sineklik teli: Çok güçlü ve güvenli ağlar arayanlar için çözüm, paslanmaz çelik sineklik telidir. Mükemmel dayanıklılık sunarlar. Özellikle işletmelerin güvenlik kapıları için idealdir ve toz şeklindeki boyalardan kullanarak istediğiniz herhangi bir renkle kaplayabilirsiniz. Yanma tehlikesine karşı en etkili sinekli telidir.

Polyester sineklik teli: En çok pileli sinekliklerde kullanılır. Uygun maliyeti ve yıkama kolaylığı gibi avantajlara sahiptir. Su ve sabun kullanılarak basitçe temizlenir. Dış etkenlere ve iklim değişikliğine karşı dayanıklıdır. Polyester sineklikler, evcil hayvanların zorlamalarına karşı da güçlü bir dirence sahiptir.

Sineklik Taktırmanın Faydaları

Sineklik perdeleri, pratik sağlık ve güvenlik sonuçları olan herhangi bir ev için çok sayıda avantaja sahiptir. Evinizdeki tüm kapı ve pencerelere sinekliklerin eklenmesi, size olumlu anlamda bir geri dönüş sağlayacak değerli bir yatırımdır. Bu da onları herhangi bir modern yaşam alanı için hem popüler, hem de gerekli bir seçenek haline getirir.

-Sinek ve diğer haşerelerin girmesini önler

Başta sinek ve sivrisinekleri uzak tutma amacına bağlı olarak sineklikler, tüm istenmeyen zararlı haşerelere karşı bariyer görevi görerek, onları ait oldukları yerin dışında tutarlar. Özellikle sivrisineklerin, sineklerin ve evdeki diğer zararlı böceklerin özellikle yaygın olduğu sıcak aylarda önemlidir. Pencerelerin, kapıların veya takıldıkları yerlerin açılıp kapanmasına engel olmadan, doğal ve kesin koruma sağlarlar.

-Enerji tasarrufu yapar

Evin her yerinde sinekliklerin kullanılmasıyla doğal bir hava akışı sağlanabilir. Bu doğal havalandırma, iç ortam sıcaklıklarını düzenlemek için sürekli olarak klima sistemleri çalıştırmaya gerek kalmadan havalandırma maliyetlerini azaltarak, sıcak aylarda tüm evin serin kalmasına yardımcı olabilir. Bu durum, hem hane halkı bütçesi, hem de çevre için faydalı olan önemli bir enerji tasarrufu sağlayabilir. Sineklikler doğrudan güneş ışığını da engelleyebilir ve bu da evin içinde ısı oluşumunu en aza indirir. Doğrudan güneş ışığını engellemenin ek faydası, genellikle ultraviyole ışınlarının neden olduğu mobilya ve zemin hasarını önleyebilmesidir. 

-Temiz hava girmesini sağlar

Delikli ağ yapıları sayesinde sineklikler, hava akışını durdurmadan bariyer sağlar. Bu artan hava sirkülasyonu ve havalandırma, sağlık için çok önemli olan bir eve düzenli olarak temiz hava sağlar. Engellenen veya kapalı alanlardaki bayat veya durgun hava, bakteri üremesine izin vererek onları tek bir alanda hapseder. 

-Mahremiyeti korur

Geleneksel koyu renk tonlarına yakın ağ yapısı, dışarıdaki birinin özellikle uzaktan görmesini zorlaştırdığından, birçok sineklik bir mahremiyet unsuru sağlar. Tersine, içeride olanlar dış mekanı hala kolaylıkla görebilirler. Bu küçük detay, sineklik taktırmanın ek bir faydasıdır.

Sinekliklerin Temizlenmesi

Sinekliklerin temizlenmesi, türlerine ve yapıldığı malzemeye göre farklılık gösterebilir. Birçok sineklikli kapı ve pencere kaplaması kolayca çıkarılabilir. Bu tarz sineklikleri ılık sabunlu su ve yumuşak kıllı bir fırça kullanarak fazla bastırmadan fırçalayın. Suyun tazyiki, kalıntıları etkili bir şekilde giderirken, fazla basıncın sinekliği germemesine ve yuvalarından çekmemesine dikkat edilmelidir. Tam kurumadan hiçbir sinekliği yerine takmayınız.

Sineklik Taktırmanın Faydaları Nelerdir?

Sineklikler, uçan haşerelerin bulunduğunuz kapalı ortama girmelerini önlemenin yanı sıra, kapı ve pencerelerin açık olmasıyla, klimayı çok sık kullanmayacağınız için enerji tasarrufu ve temiz hava girişi sağlar. Ayrıca bazı estetik görünümlü sineklik türleri sayesinde dekorunuza şıklık katarlar. Küçük çocuklarınızın gözetiminiz dışında balkona veya bahçeye girmelerine engel olurlar. Bazı sineklik türleri hırsızların kapalı ortamlara girmesine karşı da koruma sağlayabilir.

Sineklik Çeşitleri Nelerdir?

Sineklik çeşitleri içinde bulunan tellere ve kullanım alanlarına göre ayrılırlar. Sineklik telleri; alüminyum, paslanmaz çelik, fiberglas ve polyester olmak üzere 4 temel sınıfta incelenir. Kullanım alanlarına göre sineklik türleri ise stor, pileli, menteşeli, mıknatıslı ve sürgülü olarak farklı kategorilerde yer alıyorlar.

Sineklik Nasıl Temizlenir?

Yerinden kolayca çıkarılan sineklikleri temizlemek için, ılık sabunlu su ve yumuşak fırça kullanabilirsiniz. Her türlü deformasyona karşı fırçayı çok bastırmamakta fayda var. Sabit sineklikleri ise pencere veya kapı kenarlarını bir havlu ya da bez yardımıyla koruyarak, sünger veya ıslak bir bezle silebilirsiniz. Ayrıca hava kompresörü kullanmak da bu tip sineklikler için tercih edilen bir yöntemdir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sinek Perdeleri

1544 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 47 / 1544 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?