Lokma Takımı

Lokma Takımı

Ev işlerinde ya da dışarıda kullanmak amacıyla bazı pratik aletlere ihtiyaç duyarız. Bu aletler zamandan tasarruf sağladığı gibi, söz konusu işlerimizi daha güvenli bir şekilde yapmamıza da olanak tanır. Bu kapsama girebilecek pek çok farklı üründen bahsedilebilir. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte, normal şartlarda uzun zaman alan işler artık birkaç dakika içinde tamamlanabilmektedir. Bunun için de piyasada satışı bulunan pratik araç gereçlerin neler olduğunu bilmekte fayda vardır. İşte lokma takımı bu aletlerden bir tanesidir. Bu ürün, somun ve cıvataları pratik bir şekilde sökmek ya da takmak için kullanılır. Sökülen ya da takılan somun ve cıvataların boyutları farklı şekilde olabilir. Lokma takımının içindeki farklı boyuttaki malzemeler, her türden cıvata ve somunu sökmeye veya takmaya elverişlidir. Bu ürün, günümüzde pek çok kişi tarafından beğenilerek kullanılmaktadır. Söz konusu yardım el aleti, hem güvenli hem de pratik işlemlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünün içerisinde lokma kolu ve lokma kolu bağlantı parçaları bulunmaktadır. Bu kapsamda farklı uzunluklara sahip kollar, takım içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla ürünün yalnızca takım halinde satışa sunulduğu söylenebilir. Aslında bu durum zaten daha akıllıca olandır. Çünkü her türden somun ya da cıvatayı sökebilmek için farklı uzunluklarda lokma kollarına ihtiyaç duyulmaktadır. İlgili ürün sayesinde oldukça hafif, yeri geldiğinde ise en ağır el işlerinin altından kalmak olanaklıdır. Karmaşık olan pek çok yapıda size sağlam bir yardımcı olacak ürün, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek potansiyeldedir. Lokma takımı, zengin içeriği ile bir numaralı yardımcınız olmaya adaydır. Bu aleti tek başına kullanmak olanaklı değildir. Zaten bu nedenle lokma kelimesinin yanında sürekli olarak takım kelimesi de anılmaktadır. Takımının içindeki farklı lokma kolları ürünün bir takım olarak satılmasını sağlamaktadır. Lokma takımları, gerek ev işlerinde gerek profesyonel işlerde yoğun şekilde rağbet gören bir el aletidir. Lokma takımlarının içinde yer alan parçalar, özel olarak yapılan somun modelleri kullanılmadığı takdirde her somun ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Bu kapsamda karşılaştığınız pek çok proje özelinde lokma takımlarını rahatlıkla kullanabilrisiniz. Üretilen lokma takımları standart ölçülere sahip olduğundan sadece somunlar için değil aynı zamanda anahtarlar için de kullanılmaktadır. Bu sayede, lokma takımları çalıştığınız alandaki yuvanın yerini bulmaya yardımcı olmaktadır.

Bir lokma takımıyla iş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunların belki de en temel olanı, doğru boyuta sahip olan somun ya da cıvata ucunu bulmaktır. Doğru somun ya da cıvatanın bulunamadığ durumlarda bazı başarısız sonuçlar elde edilebilir. Bir şekilde yanlış lokma takımının kullanıldığı durumlarda, çalışılan bölgeye aşırı tork ile zarar verilme ihtimali çok yüksektir. Bu durum ile birlikte bütün ekipmanın zarar görme ihtimali de doğacaktır. Dolayısıyla yanlış lokma takımı seçimi, göründüğünden çok daha büyük sorunlara yol açabilecek potansiyele sahiptir. Ekipmanı randımanlı bir şekilde kullanabilmek için, henüz başlangıç aşamasındayken uygun ve doğru lokma takımını belirlemekte fayda vardır. Söz konusu ürün ile çalışırken, bu ya da buna benzer problemlerin ortaya çıkışına karşı dikkatli olmanızda fayda vardır. Bu noktalarda uzatma aparatından destek alabilirsiniz. Çünkü uzatma aparatı, tıpkı bir kaldıraç gibi çalıştığından cıvata ya da somun gevşetmelerinde size kolaylık sağlayacaktır. Yalnızca gevşetmelerde değil, söz konusu somunları, civataları sıkma noktasında da uzatma aparatları deyim yerindeyse imdadınıza koşacaktır. Bu sayede ekipmanların zarar görmesini engelleyecek ölçüde güçlü bir tork elde etmeniz mümkündür. Dolayısıyla bir yerde yanlış bir hamle yapsanız dahi, lokma takımı içindeki seçenekleri kullanmak sizi zor bir durumdan kurtarabilir. Bu bakımdan lokma takımının içerisinde yer alan ürünlerin ne olduğuna ve ne işe yaradıklarına bir göz atmak yararlı olacaktır.

Lokma Takımı Nedir?

Lokma takımı, çeşitli boyutlara sahip somunları ve cıvataları döndürmek amacıyla tork uygulayarak çalışan, pratik bir el aletidir. Bu ürün, tutuş ve mekanik yönden bazı avantajlar sağlamaktadır. Lokma takımının içerisinde yer alan parçalar, yalnızca lokma kolu yardımı ile kullanılabilmektedir. Bu yüzden de lokmalar genellikle takım halinde satılmaktadır. Lokma kolunun üzerinde, cırcır denilen bir kısım mevcuttur. Cırcır bölümü, somunların bir yöne giderken tutan bölüme denir. Somunları bir yöne giderken tutan cırcır, diğer yönde onu serbest bırakır. Bu bölümde dişli bir mekanizma vardır. Lokma takımı, içerisindeki farklı özelliğe sahip parçalar ve aynı zamanda lokma kollarıyla, farklı boyutlara sahip cıvataların montajını sağlamaktadır. Lokma takımının içindeki anahtar ile çalışma yaparken, somun veya cıvatalar için uygun yuva boyutunu tespit etmek önem teşkil eder. Anahtarlar ve somunlar, genel olarak standart ölçü kapsamında imal edilir. Fakat yine de özel olarak üretile somun türleri vardır. Pratik el aletlerinden olan lokma takımı seti; Metrik, SAE ve Whitworth olmak üzere, üç ana standart özelinde üretilmektedir. Whitworth’un boyutları, SAE gibi inç cinsinden olur. Bununla beraber, bir cıvata şaftının boyutunu ya da bir somunun iç çapını yansıtmaktadır. Dolayısıyla, 5/8 ″ Whitworth lokması, 5/8 ″ SAE lokmasından hacim olarak daha büyüktür. 

Lokma Takımı Nasıl Kullanılır?

Pratik el aletlerine ilişkin insanlar tarafından sorulan bazı sorular vardır. Bu soruların içeriği, genelde söz konusu aletlerin nasıl kullanılacağına ilişkindir. Çünkü pratik kullanım için alınan bir aletin nasıl kullandığını bilmemek, pek bir işe yaramayacaktır. Bu bakımdan ürünü kullanmaya başlamadan önce içinde yer alan tüm malzemeleri tanımak büyük önem taşır. Bunun yanı sıra sunulan kullanım kılavuzlarını okumakta da fayda vardır. Bu sayede kullandığınız ürünü daha verimli bir biçimde kullanma şansı yakalayabilirsiniz. Nasıl kullanıldığı merak edilen pratik el aletlerinden birisi de lokma takımlarıdır. Lokma takımları, zamandan tasarruf etmeyi sağlayan ve güvenli bir iş süreci sunan aletlerdir. Bu aletlerin içinde farklı pek çok lokma kolu bulunmaktadır. Dolayısıyla her somun ve cıvata için sökme ya da takma işlemi kolay bir şekilde yapılmaktadır. Lokma takımları özelinde sunulan cırcır kolu, büyük bir kullanım kolaylığı sağlar. Cırcır kolu, lokma kolunun sıkma ya da sökme/gevşetme işlemlerinde iki yanlı çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Bu avantaj sayesinde, somun veya cıvatanın boyutu fark etmeksizin işlem çok kısa bir sürede tamamlanır. Bunun yanı sıra, somunları ya da cıvataları değiştirme işlemleri için de cırcır kolu büyük bir öneme sahiptir. Lokma takımı içerisinde yer alan diğer önemli bir parça olan uzatma kolu ise, çok kritik bazı görevlere sahiptir. Uzatma kolu, çok ince olan işlerde, bazı lokma kollarına ek olmak üzere kullanılmaktadır. Bu sayede lokma kolu özelinde bir tamamlayıcı görev üstlenir. Cıvataları ve somunları sökme esnasında kimi zaman daha uzun bir kol gerekebilmektedir. Bu işleme uygun bir kol, lokma takımının içerisinde doğrudan yer almayabilir. İşte tam da bu noktada devreye uzatma kolu girmektedir. Söz konusu kol sayesinde, ulaşılamayan pek çok alana kolayca erişim sağlanabilmektedir. Bu bakımdan tüm işlerinizi kolayca halledebilmek için, uzatma kolunun da olduğu bir lokma takımı almanız akıllıca bir seçenek olacaktır. İyi bir lokma anhtarına sahip olmak için, lokma setindeki tüm parçaları almaya özen göstermelisiniz. Böylelikle karşılaşılan tüm işleri, kısa süre içerisinde pratik bir şekilde çözebilirsiniz. Fakat bunun yanı sıra, dilediğiniz takdirde lokma takımında yer alan parçaları ayrı ayrı da satın alabilirsiniz. Ancak genel olarak düşünüldüğünde, takım halinde satılan ürünlere yönelmek daha makul bir seçenek olacaktır.

 Lokma Takımı Ne İşe Yaramaktadır?

İnsanlar gerek ev gerekse de profesyonel işlerinde kullanmak amacıyla bazı pratik aletleri araştırmaktadırlar. Bu aletlerin kullanım alanları farklı olabilir. Son zamanlarda pratik el aletleri noktasında yapılan araştırmaların sayısı bir hayli çoğalmıştır. Çünkü bu ürünler sayesinde, normal şartlarda çok uzun sürecek işler oldukça kısa bir sürede tamamlanır. Bu durum da zamandan tasarruf etmeyi mümkün kılar. Ne işe yaradığı merak edilen pratik el aletleri hakkında doğru bilgi almak için iyi araştırma yapmak şarttır. Çünkü ancak bu sayede amaç doğrultusunda bir el aleti alınabilir. Bu kapsamda araştırılan el aletlerinden birisi de lokma takımlarıdır. Lokma takımları, çift yönlü kullanım gibi çeşitli avantajlarıyla bilinen pratik bir el aletidir. Bu ürün özellikle cıvata ya da somunların takılmasında veya sökülmesi sürecinde size büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bunun nedeni, lokma takımları içinde yer alan malzemelerin, özellikle lokma anahtarının kilitleme mekanizmasına sahip olmasıdır. Bu mekanizma sayesinde proje fark etmeksizin, karşılaştığınız tüm işlemlerinin tamamlanma süresi otomatik olarak düşmüş olmaktadır. Lokma takımları kapsamında pek çok anahtar takımı bulunsa da, bu isimlendirme tek bir çatı altında her şeyin yer aldığı ürünleri nitelemede kullanılır. Lokma takımları standart şekliyle 12’li ağızıyla ya da 6’lı köşe olarak da bulunabilmektedir. Köşe metrik ve aynı zamanda SAE ölçülerinde standart şekilde üretilen bu ürünler, en çok tercih edilen lokma takımlarıdır. Lokma takımlarındaki anahtarlara cıvata ya da somun takıp, tüm işlemlerinizin çok daha kolay ve çok daha pratik şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Anahtarın ağzına takacağınız somun veya cıvata mevcut mekanizma sayesinde kolaylıkla sökülüp takılabilmektedir. Dolayısıyla pratik bir kullanım için uygun bir lokma takımınızın olması, size büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Lokma takımlarının kullanım alanları oldukça farklıdır. Pratik bir kullanıma sahip bu ürün, farklı pek çok sektör özelinde tercih edilir. Bu kapsamda tahmin edileceği gibi otomotiv sektöründe lokma takımlarının kullanıldığını söylemek mümkündür. Ustaların aletleri söküp takmaları sürecinde, lokma takımları büyük bir kolaylık sağlar. Özellikle bu sektörde aletleri sökmek için çeşitli el aletleri gerektiği bilinmektedir. Pek çok aleti barındıran lokma takımları, karmaşık yapılarla uğraşırken pratik bir kullanım sunar. Bu takım ile birlikte daha bütüncül bir çalışma yürütmek mümkün olacaktır. Bu sayede uzun saatler harcamadan, elinizdeki işi çok daha kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz. Lokma takımları sayesinde 6-12’li köşeli, kare ya da yıldız cıvataları sıkıştırma veya gevşetme işleriniz kısa sürede tamamlanacaktır. Loktma takımlarının içeriğinin geniş olması, metrik veya inç ölçüsü gibi farklı ölçü birimleriyle de kolayca çalışmanızı sağlar. Ekipmanlar sayesinde cıvatalar kolay bir şekilde açılabilmektedir. Bu sayede kol uzatma veya değiştirme gibi seçenekleri de lokma takımı kapsamında kullanabilirsiniz.

Lokma Takımında Neler Vardır?

Pratik el aletleri kapsamında yoğun şekilde araştırılan ürünlerden biri olan lokma takımının içeriğinde ne olduğu fazlasıyla merak edilmektedir. Lokma takımları, pek çok farklı aleti barındırıyor oluşu ile zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır. İçerikte yer alan ürünler, çok amaçlı olarak kullanabilir. Lokma takımlarının çantaları da bu ürünlerin her birinin muhafaza edilmesi için özel olarak tasarlanır. Dolayısıyla lokma takımını istediğiniz yere götürerek çalışmanız mümkündür. Lokma takımı içerisinde yer alan tornavida, çantada yer alan lokma uçlarıyla uyumlu bir şekilde çalışır. Böylelikle lokma uçları her alanda kullanma ihtimali doğmuş olur. Lokma takımının içinde bulunan lokma anahtarı, genellikle krom çelik alaşımdan üretilmektedir. Bunun nedeni, anahtarın uçlarının paslanmamasını sağlamaktır. Krom çelik alaşımdan üretilen anahtarlar, uzun süre size eşlik edecek bir yapıdadır. Ayrıca bu özellikle korozyona karşı önleyici bir katkı da sunmaktadır. Söz konusu ürünlerin yanı sıra, lokma takımı içerisinde vidalama ucu, lokma soketi, uzatma barı (uzatma kolu) gibi malzemeler de yer almaktadır. Bu ürünlerin her biri gerek kendi başına gerekse de birlikte, tüm alanlarda size kolaylık sağlamayı hedeflemektedir.

Profesyonel Lokma Takımı Modelleri

Pratik el aletlerinden olan lokma takımları özelinde farklı pek çok modelden söz etmek mümkündür. Bu modeller içerisinde hem ev tipi lokma takımları hem de profesyonel işlerde kullanılan lokma modelleri yer alır. Ev tipi lokma takımlarının içeriğinde yer alan parça sayısı, profesyonel lokma takımlarında yer alan parça sayısından daha azdır. Profesyonel lokma takımı modelleri için ise bir standart söz konusu değildir. Bu kapsamda farklı parça sayılarından oluşan modellerden söz edilebilir. Örneğin 32 parça olan profesyonel lokma takımları bulunmaktadır. Bu takımın içeriğinde az sayıda parça varmış gibi görünse de, bir bütün itibarıyla son derece kullanışlıdır. Bunun yanı sıra, lokma takımı 108 parça olarak da satışa sunulmaktadır. Anlaşılacağı üzere, bu takım 32 parçalık bir lokma takımına göre çok daha kapsamlıdır. Dolayısıyla büyük projeler noktasında, 108 parçadan oluşan bir lokma takımını tercih etmek daha makul olacaktır.

Lokma Takımı Fiyatları

Her pratik el aletinde olduğu gibi lokma takımları özelinde de çeşitli fiyat araştırmaları yapılmaktaıdr. Bu kapsamda insanların karşısına lokma takımı fiyatı özelinde farklı bilgiler çıkmaktadır. Bunun nedeni, lokma takımı fiyatları noktasında tek bir fiyattan bahsetmenin güç olmasıdır. Bir lokma takımının fiyatını belirleyen farklı değişkenler bulunur. Bu değişkenler doğrultusunda bazı lokma takımları daha uygun fiyatlıyken, bazı lokma takımlarının fiyatları daha yüksek olur. Lokma takım fiyatı hakkında yapılan araştırmalarda farklı fiyatlar ile karşılaşılmasının nedeni budur. Lokma takımının sağladığı avantajlar düşünüldüğünde, ortalama satış fiyatlarının makul olduğu söylenebilir. Çünkü ürün içindeki farklı lokma uçları kaliteli malzemelerden yapıldığından, takımı uzun süre kullanmak mümkün olur. Lokma takım fiyatları takımın içerisinde yer alan parça sayısı ve ayrıca marka özelinde farklılık göstermektedir. Bu kapsamda farklı pek çok lokma takımından söz edilebilir. Bu noktada nasıl bir lokma takımınıa ihtiyacınız olduğunu belirlemek, daha doğru tercihler yapmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin ev işlerinde kullanılan lokma takımları ile profesyonel amaçlarla kullanılan lokma takımları arasında hem içerik hem de fiyat anlamında bariz bir fark bulunmaktadır.

Lokma Takımları Ucuz mudur?

Lokma takımlarının fiyatları parça sayısı, kullanılan malzemeler, çanta tipi vs. gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Dolayısıyla ucuz lokma takımları olduğu gibi, fiyatı daha yüksek lokma takımları da mevcuttur.

Lokma Takımları İçinde Tüm Malzemeler Bulunur mu? 

Evet, bir lokma takımında işinize yarayacak tüm malzemeler vardır. Ancak profesyonel amaçlar için kullanılan lokma takımlarının, ev tipi lokma takımlarından daha kapsamlı olduğunu bilmek gerekir.

Lokma Takımları İle Neler Tamir Edilir? 

Lokma takımındaki ürünlerin çok yönlü yapısıyla istenilen somun ya da cıvata, takılıp sökülebilir. Bu bakımdan somun ve cıvatanın olduğu her ürün, lokma takımı ile tamir edebilir. Lokma takımları özel olarak otomotiv sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Lokma Takımı

7695 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 37 / 7695 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?