Lokma Takımı

Lokma takımı, lokma kolu ve bağlantı parçalarını içeren, çeşitli büyüklükteki somun ya da cıvataları hızlı bir şekilde sökmek ya da takmak için kullanılan işlevsel bir araçtır. Lokmalar, çeşitli uzunluklara sahip ve kol adı verilen yardımcı bir el aletiyle birlikte, takım şeklinde satılır. Hafif bakım işlerinden, daha ağır ve karmaşık çalışmalara kadar çok çeşitli projeler için lokma takımı kullanabilirsiniz.

Lokma Takımı Nedir?

Lokma anahtarı, çeşitli büyüklükteki somunları döndürmek için tork uygulayarak çalışan, tutuş ve mekanik avantajı sağlayan bir el aletidir. Lokma takımıyla beraber gelen lokma parçaları sadece lokma kolu ile kullanılabilir. Bu nedenle lokmalar takım halinde satılır. Lokma kolunun üzerinde cırcır adı verilen bir bölüm bulunur. Cırcır, somunları bir yöne giderken tutan ve diğer yönde serbest bırakan bir dişli mekanizması türüdür. Lokma takımı, içerdiği farklı büyüklük ve çapa sahip lokma parçaları ve lokma kolları ile, çeşitli yapılardaki cıvataların seri bir şekilde montajını sağlar. Lokma anahtarı ile çalışırken, somun ya da cıvata için doğru yuva boyutunu bulmak önemlidir. Genel olarak, anahtarlar  ve somunlar standart bir ölçü biriminde üretilir. Lokma setindeki lokma parçaları, çok özel somun tipleriyle çalışılmadığı sürece hemen hemen her proje için kullanılabilir. Lokma takımları metrik, SAE ve Whitworth cinsinden üç ana standarda göre üretilir. Whitworth’un ebatları SAE gibi inç cinsindendir. Bununla birlikte bir cıvata şaftının boyutunu veya bir somunun iç çapını yansıtır. Bu nedenle, 5/8 ″ Whitworth lokması, 5/8 ″ SAE lokmasından daha büyüktür. 

Lokma Takımı Ne İşe Yarar?

Cıvata ya da somunlarla çalışırken bir lokma anahtarı kullanmanın en büyük yararı, lokma anahtarın kilitleme mekanizmasına sahip olmasıdır. Çift yönlü kullanıma olanak tanıyarak, cıvataların sıkılmasını ve çıkarılmasını inanılmaz derecede kolaylaştırır. Cırcır mekanizması, aletin bir yöne çekilirken yerinde durmasını, zıt yöne çekildiğinde serbest bırakılmasını sağlar. Böylece her bir turdan sonra, anahtarı söküp tekrar takmanıza gerek olmadan, herhangi bir bağlantı elemanını hızlı bir şekilde sıkmanızı sağlar. Gevşetme ve sıkma için çok fazla güç kazandırır Bununla birlikte, somun veya cıvata için doğru boyutunu kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Yanlış ebadı kullanırsanız aşırı tork nedeniyle bağlantı ekipmanlarına hasar verebilirsiniz. Uzun bir lokma kolu iyi bir kaldıraç gücü sağlar, böylece bir cıvata veya somunu gevşetmek ve sıkmak için bol miktarda tork elde edebilirsiniz. Çeşitli yapıların, özellikle ulaşılması zor alanlardaki somunların sökülmesi için lokma kolunu ek aparatlarla uzatabilirsiniz. Uzatma kolları sayesinde, iç bölümlerde yer alan somunların montajı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Daha az torka ihtiyacınız varsa, tornavida şeklindeki somun anahtarları gibi daha basit tasarıma sahip aletleri tercih edebilirsiniz.

Lokma Takımı Nasıl Kullanılır?

Bir lokma anahtarı en çok 90 derecelik bir cırcır ile birlikte, çeşitli ebatlarda ve silindir şeklindeki lokmalarla gelir. Lokmalar, kare bir mekanizma aracılığıyla cırcır üzerine oturur. Bu sayede cırcırı sıkmak veya gevşetmek için ayarlayabilir, kolu çevirirken lokmayı somun üzerinde sabit bir şekilde tutabilirsiniz. Lokma takımları inç (‘’)  ya da metrik (mm) ölçülere sahiptir. En çok kullanılan bağlantı ölçüleri 1/2  ve  1/4 inçtir. Özel amaçlar için tasarlanmış,  3/4 ” ölçülerinde lokma takımları da bulabilirsiniz.  Bazı lokma takımları hem inç hem de metrik bağlantı elemanları ile birlikte kullanılabilir. Esnek bir kafa tasarımına sahip lokma anahtarları ise ileri geri hareket edebildiği için dar alanlarda daha konforlu şekilde çalışmanıza yardımcı olabilir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Lokma Takımı Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 3649 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003186