Manuel El Aletleri

El aletleri; işin daha çabuk ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan pratik ve yer kaplamayan aletlere denir. Genellikle el aletleri çok fazla insan gücü gerektirmeden işi kolaylıkla yapmanıza olanak sağlar. Bu aletler çok fazla yer kaplamaz, ergonomiktirler ve kullanan kişiye hareket özgürlüğü sağlarlar. El aletleri seti ile pek çok işi kısa sürede tamamlayabilir ve bu aletleri evinizde ya da atölyenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. El aletleri seti genellikle inşaat sektöründe ve marangozlukta çok kullanılır. Kullanıcılar el aletlerini evlerinde ya da ofislerinde tadilatlar yapmak için kullanır. El aletlerinin kullanım alanı sadece ev ya da işyeri ile sınırlı değildir. El aletlerini tadilat ya da onarım gereken her yerde kullanabilirsiniz. Bu bağlamda bahçe el aletleri, marangoz el aletleri ve hatta takı tasarlamak için bile el aletleri bulunur. Bu alanların yanı sıra el aletleri tasarım ve hobi işleri için de kullanılabilir. Yüz binlerce materyal arasında cam, ahşap, metal, altın gibi değerli taşları işlemek için el aletleri kullanılır. Bu aletlerden en uygununu ve işe yarayanı seçerek hobilerinizi rahatça yapabilirsiniz. Her ihtiyaca uygun el aletleri bulunur. El aletlerinin binlerce farklı kullanım alanı vardır. Kısaca el aletleri elde yapılan her işlem için kullanılabilir ve dolayısıyla el aletlerinin pek çok farklı fonksiyonda modelleri bulunur. El aletleri denilince akla ilk gelen aletlerden biri silikon tabancasıdır. Silikon tabancasının epoksi, plastik ya da metal gibi pek çok farklı türü bulunur. Silikon tabancası temel olarak farklı maddeleri birbirine yapıştırmak için kullanılır. Silikon tabancası adından da anlaşılacağı üzere silikon kullanarak maddeleri birbirine kuvvetlice yapıştırır. Silikon tabancası bu yüzden cam, seramik yada kumaş gibi pek çok farklı maddeyi birbirine yapıştırmaya yarar. Silikon tabancasının ister elektrikli isterseniz de şarjlı kullanabileceğiniz modelleri bulunur.

El aletlerinin en çok kullanılan modellerinden biri de matkaplardır. Matkaplar şarjlı kullanıma sahiptir ve kablosuz kullanımı sayesinde kullanıcıya sadece hareket özgürlüğü tanımaz aynı zamanda kablo yüzünden oluşabilecek herhangi bir tehlikeyi de önler. Matkaplar genel olarak vida takmak ya da sökmek ve delik açmak için kullanılan aletlerdir. Matkapların çok kolay bir kullanımı vardır ve her iş için kolaylıkla kullanılabilirler. Matkap gibi büyük el fenerleri, taşlama ve kesim makineleri, testerelerde şarjlı kullanım olanağına sahiptir. Küçük ev aletlerinden boya tabancalarına kadar pek çok el aletinin şarjlı kullanım olanağı bulunur. Şarjlı aletlerin bu kadar popüler olmasının ve daha çok kullanılmasının nedeni istediğiniz zaman ve yerde kullanma özgürlüğüne sahip olmanızdır. Aynı zamanda şarjlı aletler kullanıcıya hareket özgürlüğü sağladığı için olası tehlikelerin de önüne geçer.

Marangoz El Aletleri

Marangoz el aletleri bu işi profesyonel bir şekilde yapan insanların kullandığı el aletlerine denir. Fakat marangoz el aletlerini sadece bu işin ustaları değil aynı zamanda herkes rahatlıkla kullanabilir. Marangoz el aletlerini uzun yıllar kullanabilmek ve tam verim alabilmek için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Bu yüzden her kullanımdan sonra marangoz el aletlerini temizlemeniz gerekir. Ancak aletlerin temizliğini yaparken her ürün için farklı bir işlem uygulamanız gerekir. Özellikle paslanmaz çelik ile yapılan marangoz el aletlerinin bakımı sırasında ürünün kuru olmasına dikkat etmeniz gerekir aksi takdirde aletlerin keskinliği zaman içerisinde azalır ve alet körelmeye başlar. Belirli aralıklarla yapmanız gereken bakımın yanı sıra marangoz el aletleri ürünlerini kuru ya da nemli bir bezle temizlemeniz gerekir. Eğer marangoz el aletlerinin temizliği hakkında detaylı bir bilgiye ulaşmak istiyorsanız ürünün kullanma kılavuzuna göz atabilirsiniz. Marangoz el aletlerinin pek çok türü ve modeli vardır ve bunların her biri farklı amaçlarda kullanılır. Marangoz el aletlerinin en yaygın olanları şu şekilde sıralanabilir;

  • Tornavida

Tornavida çoğunlukla vida takma ve sökme, sıkma, gevşetme için kullanılan bir el aletidir. Tornavidanın ucu vidanın şekline göre değiştirilebilir ve ayrıca tornavidanın uç ve orta kısmı metalden ve sap kısmı plastik maddeden yapılır. Tornavidanın uç kısmının metalden yapılmasının nedeni daha sağlam olmasıdır ve tornavidanın sap kısmının plastikten yapılmasının nedeni elle daha kolay tutulabilmesi içindir. Tornavidaların şarjlı olan modelleri de vardır ve bu modellerin altında batarya vardır.

  • Kurbağacık Anahtar

Kurbağacık anahtar ya da diğer bir adıyla bilinen ingiliz anahtarı her türden somun ve civataları sıkmak için kullanılan ve pek çok farklı ağız özelliklerine sahip el aletlerinden biridir. Kurbağacık anahtar saat yönüne doğru sıkma işlemi yapar ve tam tersi yönde kullanıldığında sökme ya da gevşetme işlemlerini yapar. Kurbağacık anahtarların ağız kısmı işlem yapılacak somunun ebatına göre milimetrik olarak ayarlanabilir. Kurbağacık anahtarı genellikle çelik, magnezyum ve karbon elementleri kullanılarak üretilir. Özellikle bu maddelerin kullanılmasının sebebi dayanıklılığı arttırmaktır. Kurbağacık anahtarlar paslanmaya karşı oldukça dayanıklıdır ve her marangozun alet çantasında bulunması gerekir.

  • Yıldız Tornavida

Tornavida çeşitlerinden biri olan yıldız tornavidalar, vidaları sökmek yada takmak için kullanılan ve ismini ucunun şeklinden alan aletlere denir. Yıldız tornavidalar uçları yıldız şeklinde olan vidaları sabitlemek ya da yerinden çıkarmak için geliştirilmiş aletlerdir ve bu tornavidaların kullanımı oldukça kolaydır. Yıldız tornavidaların kullanımının daha kolay olmasının nedeni ise elle daha kolay tutulabiliyor olmalarıdır.

  • Kargaburun 

Kargaburun daha çok elektrik, elektronik ve tamirat işlerinde kullanılan, penseye benzer bir alettir. Kargaburun penseye nazaran daha hassas sıkma ve tutma işlemlerini yapmak için kullanılır. Kargaburunun bu ismi almasının nedeni aletin uç kısmının karganın gagasına benzediği içindir. Kargaburun elektronik devrelerde analog devre elemanları gibi küçük elemanları tutmaya yarar. Kargaburun ile bir teli bükebilir. şekil verebilirsiniz ve bu alet elin sıcak bir ortama değmemesi için kullanılır. 

  • Maket Bıçağı

Maket bıçakları metal ya da plastik bir yapının içerisinde ileri ve geri hareket edebilen ve içerisinde bir kilitleme mekanizması bulunan bir alettir. Maket bıçağı ince ve keskin bir yapıda üretilir ve maket bıçağının bu adı almasının nedeni da çok maket yapımında bu bıçağın kullanılıyor olmasıdır. Halk arasında maket bıçağı daha çok falçata olarak bilinir. Maket bıçakları kırtasiyelerde ve marketlerde satılır bu yüzden bulunması kolay ürünlerdir. Maket bıçağının çok geniş bir kullanım alanı vardır. Bu bıçaklar sayesinde plastik ve ahşap malzemeler kolaylıkla kesilebilir. Maket bıçağı fabrikalarda, inşaat alanlarında ya da okul projelerinde sıklıkla kullanılır. Maket bıçağının bu kadar fazla alanda kullanılıyor olmasının nedeni bıçağın boyunun istediğiniz uzunlukta ayarlanabiliyor olmasıdır. Ayrıca maket bıçaklarının bıçağı kırılırsa ya da herhangi bir şekilde zarar görürse rahatlıkla yeni bıçaklarla değiştirilebilir.

  • Cırcırlı Lokma Takımı Seti

Cırcırlı lokma takımı farklı büyüklükteki somun ve civatayı sökmek ya da yerine takmak için kullanılan pratik işlevli el aletlerinden biridir. Lokma takımı kolu ve bağlantı parçalarıyla birlikte set halinde satılır. Lokma anahtarları hem basit işlemler için hem de karmaşık ve ağır işler için kullanabilirsiniz. Lokma takımı tek başına kullanılmadığı için bu adı almıştır. Lokma takımı içerisinde birbirinden farklı boylara sahip kollar bulunur. Cırcırlı Lokma takımı seti içerisinde bulunan parçalar özel somun tipleri ile beraber çalışır. Bu sayede lokma anahtar ile çalıştığınızda yuva boyutunu çok kolay ve hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Lokma takımlarını kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken kural, doğru boyutta somun ve cıvata ucunu bulmanız gerektiğidir. Eğer yanlış bir ölçüde lokma takımı kullanırsanız aşırı tork ile vereceğiniz zarar sebebiyle bağlantı ekipmanını bozabilirsiniz.

  • Mastik Tabancası

Mastik maddesi dolgu, sızdırmazlık, izolasyon ve yapıştırma işleri için kullanılan bir maddedir. Mastik özellikle pencere kenarları, banyoda duşakabin, küvet ve çatlamış lavabo kenarlarını yapıştırmak için kullanılır. Mastik tabancası mastiği daha kolay bir şekilde kullanmaya yarayan bir alettir.

  • Freze

Freze her marangozun çantasında bulunması gereken marangoz el aletleri ürünlerinden biridir ve 19. yüzyılın sonlarında icat edilmiştir. Frez çok amaçlı el aletleri kategorisine girer. Frezler kendi ekseni etrafında dönen bir kesici takım vasıtasıyla uygulamanın yapılacağı yerden talaş kaldırma şekil verirler. Frezler yüzeyi delme, kazıma ve düzleştirme gibi işlemleri yaparlar. Günümüzde metal parça üreten firmaların neredeyse hepsinde freze tezgahı bulunur. Bu frezeler iş gücünü azaltır ve daha kısa sürede işi tamamlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte frezeler artık CNC kontrollü oldular. Bunu anlamı artık manuel olarak bu aletleri kullanabileceği gibi bilgisayardaki özel programlar sayesinde otomatik olarak imalat yapma imkanı sağlanır.

  • Yörüngeli zımpara

Zımpara işlem yapılacak pürüzlü yüzeylerin pürüzsüz hale gelmesini sağlayan aletlere verilen addır. Zımpara manuel olarak kullanılabilir ya da zımpara makineleri ile otomatik olarak yapılabilir. Yörüngeli zımpara mermer, ahşap ve metal gibi pek çok farklı maddeden oluşmuş yüzeyleri pürüzsüz hale getirmek için kullanılır. Özellikle mobilya sektöründe mobilya üretilmeden önce yapılan ilk işlemlerden biri zımparalama işlemidir. Zımpara sayesinde yüzey pürüzlerden arınır ve temizlenir. Zımpara yüzeyi temizledikten sonra yüzey boyama ya da işleme gibi işlemlere hazır hale gelir. Zımpara kağıtları kullanılarak zımpara işlemi pek çok alana yapılabilir ancak bazı yüzeylerde zımpara kağıdı yetersiz kalır. Zımpara makinesi bu tarz zorlu işlemlerin daha kolay ve hızlı yapılması için kullanılır. Zımpara makinesi kağıt zımpara kullanımından daha ince ve detaylı bir pürüzsüzlük sağlamaya yardım eder.

  •  Daire Testere

Daire testereler diğer testere modellerinin aksine daha çok düz çizgilerin doğru bir şekilde kesilmesi için kullanılır. Bu testereler kalın materyallerde kesim yapmak için kullanılır ve kesim işlemini daha hızlı ve pratik hale getirir. Daire testereler genellikle ahşap malzemeler için kullanılır fakat bazı durumlarda diğer maddeler için de kullanılabiliyor. Daire testere kullanılarak keresteler, sunta ya da kontrplak gibi yerlerin kesim işlemi hızlıca yapılabilir.

İster marangozluk işlerinde ve profesyonel kullanım için isterseniz de küçük tadilatlarını yapmak için bu aletlerden faydalanabilirsiniz. Tüm bu aletler çok amaçlı el aletleri içerisinde yer alır yani birden fazla işi bu aletler yardımıyla halledebilirsiniz. Çok amaçlı el aletleri ürünlerinin yanı sıra bahçe içinde kullanılan bahçe el aletleri vardır. Bu aletlerin taşıması ve kullanması kolay aletlerdir bu yüzden herkes rahatlıkla bahçe el aletlerini kullanabilir. Bahçe el aletleri genel olarak çapa, tırmık, çim ve çit makası, budama testeresi, kazma ve kürekler gibi aletlerden oluşur. Bahçe el aletleri bahçe işlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde yapmanızı sağlar. Her bütçeye uygun fiyatlarda bahçe el aletleri ve diğer aletlerden satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

El Aletleri ve Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Hırdavat
Yapı Market / Hırdavat
Manuel El Aletleri
Manuel El Aletleri
Testere
Testere
Yassı Keski
Yassı Keski
Maket Bıçak
Maket Bıçak
Yan Keski
Yan Keski
Pense
Pense
Çekiç
Çekiç
Kargaburun
Kargaburun
Kerpeten
Kerpeten
Su Terazileri
Su Terazileri
Çok Fonksiyonlu Ürünler
Çok Fonksiyonlu Ürünler
Tornavida
Tornavida
İskarpelalar
İskarpelalar
Çok Amaçlı Setler
Çok Amaçlı Setler
Eğe Seti
Eğe Seti
Lehim / Havya
Lehim / Havya
Anahtarlar
Anahtarlar
Lokma Takımları
Lokma Takımları
Silikon Tabancası
Silikon Tabancası
Kablo Makaraları
Kablo Makaraları
Çizim İpi
Çizim İpi
Gönye
Gönye
İşkence
İşkence
Perçin
Perçin
Rende
Rende
Kesici Makaslar
Kesici Makaslar
Balta
Balta
El Zımparaları
El Zımparaları
Cımbız
Cımbız
Mengeneler
Mengeneler
Gaz Armatürü
Gaz Armatürü
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?