Anahtar

Anahtarlar; somun başta olmak üzere çeşitli  bağlantı ekipmanlarının montajı için kullanılan mekanik el aletleridir. Genellikle çelik ve alüminyum gibi metallerden yapılmakla birlikte, ürün tipine göre daha özel alaşımlar da kullanılabilir. Somun anahtarları, elle sıkmanın ya da sökmenin mümkün olmadığı somunların seri bir şekilde montajını sağlar. 

Somun Anahtarları Hangi Malzemeden Üretilir?

Birçok el aletinde olduğu gibi, malzeme dayanıklılığı ve gücü belirler. Kullanılan metalin türü ve ağırlığına göre çok sayıda anahtar bulabilirsiniz. Demir fiyat avantajı ve dayanıklılığı ile öne çıkan en yaygın anahtar malzemelerinden biridir. Öte yandan, diğer metallerle kıyaslandığında daha ağır ve daha hacimlidir. Bu özelliği nedeniyle alanının sınırlı olduğu ya da derindeki somunları sökmek için yeterli konfora sahip olmayabilir. Molibden çelik alaşımı somunlarda, alaşımdaki  molibden çeliğin gücüne katkıda bulunur. Aynı zamanda metal aletlerin korozyondan korunmasına yardımcı olur. Molibden alaşımlı anahtarlar demire kıyasla daha hafiftir ve çalışma koşullarında performansı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Krom ve vanadyum alaşımları, genellikle profesyonel anahtarlarda kullanılan çok yönlü bir alaşımdır. Kolu yormayacak şekilde, ancak gerekli torku uygulayacak kadar hafiftir. Bu alaşımdan yapılmış anahtarlar genellikle en yüksek güce sahiptir. Fiyat seviyesi olarak en yüksek anahtar grubu olmakla birlikte, uzun yıllar boyunca kullanılabilecek, uzun ömürlü bir seçenektir.

Anahtar Çeşitleri Nelerdir?

En çok kullanılan somun anahtarı türleri  açık uçlu anahtar, kombine anahtar, İngiliz anahtarı, boru anahtarı ve alyan anahtarıdır. Bazı anahtar türleri daha özel projelerin montajı için tercih edilirken, bazıları evrensel kullanım avantajına sahiptir.

İki Ağızlı Anahtar: Farklı uç seçenekleriyle gelen ve genellikle set halinde satılan açık ağızlı anahtar, en çok kullanılan tiptir. İki  ağızlı anahtar modelleri bir veya iki ucunda U şeklinde bir açıklığa sahip, sabit boyutlu bir araçtır. İki açık uç, genellikle iki farklı boyuta sahiptir. Anahtarı somuna yerleştirmek ve çevirmek yeterlidir.

İngiliz Anahtarı: İngiliz anahtarı ya da kurbağacık farklı kalınlık ve çaptaki somunlar için en işlevsel el aletlerinden biridir. Biri sabit diğeri hareketli iki çeneye sahiptir. Kaymayı önlemek için çene yüzeyi tırtıklıdır. Anahtar kolunda yer alan hareketli mekanizma, alt çenenin istenen açıklığa ulaşmasını ve yeniden sıkılmasını sağlar.

Alyan (Allen) Anahtarı: Bisiklet veya diğer küçük ekipmanlarınız varsa, altıgen anahtarlar olarak da bilinen Allen anahtarlarına aşina olabilirsiniz. Tasarımı, uzun saplı, altıgen başlı basit bir L şeklindedir. Gömme somunlar için kullanılır. Genellikle  1/16 ve daha üstü olan parçalardan oluşan setler halinde satılır.

Kombine Anahtar: Kombine anahtarların bir ucu U şeklinde, diğer ucu ise  kapalıdır. Kapalı uç, açık uçtan farklı olarak k 6, 8 veya 12 noktadan oluşan bir seriye sahiptir. 6 veya 12 noktalı altıgen cıvatalar ve somunlarla kullanılır. 

Boru Anahtarı: Boru anahtarı, ısıtma ve sıhhi tesisat işlerinde kullanılan büyük ve ağır bir modeldir . İlave kuvvet için malzemelere tutunan tırtıklı çenelere sahiptir. Torku artırmak için genellikle dökme demirden yapılır. Üst çene farklı ebatlara uyacak şekilde ayarlanabilir.

Anahtar Nasıl Seçilir?

Somun anahtarlarının etkinliği, malzeme ve tasarımla yakından ilişkilidir. En iyi malzemeden yapılmış anahtarlar bile doğru tasarıma sahip değilse, yorucu bir deneyime neden olabilir. Bir anahtar kolunun uzunluğu, malzemeye uygulanan tork miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Kol ne kadar uzun olursa, uygulayabileceğiniz kuvvet o kadar büyük olur. Belirli bir aletin kullanışlılığı, ihtiyacınız olan güce ve onu belirli bir alanda tam olarak kullanabilme becerisine bağlıdır.  Bazen, sert cıvataları gevşetmek için çok güç kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için kavraması kolay, ergonomik tasarıma sahip anahtarları seçebilirsiniz. Küçük ve kısa sürede bitecek işler için ergonomik tasarımın avantajını hissetmeyebilirsiniz. Ancak uzun süreli ve yoğun efor gerektiren işlerde, ergonomi yorulmanızı önlemeye yardımcı olur.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Anahtar Fiyatları

İngiliz Anahtarı
Yıldız Anahtar
Allen Anahtarları
Kombine Anahtar
Boru Anahtarı
Tork Anahtarı
İki Ağızlı Anahtar
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 5353 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003178