Lehim makinesi ya da havya, imalat ya da onarım için iki metali geçici olarak birleştirmek için kullanılan bir el aletidir. Temel lehim uygulamalarınız için uygun fiyatlı kalem havya modellerini inceleyebilir, daha profesyonel işler için lehim istasyonlarını tercih edebilirsiniz. Tüm lehim uygulamaları için geniş bir yelpazede sunulan lehim fiyatları ve modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Havya Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havya satın alırken watt miktarı, sıcaklık, uç boyutu ve uç şekli gibi faktörleri göz önüne bulundurmanız gerekir. Havya alırken dikkate alınması gereken en önemli faktör watt'tır. Elektronik profesyonelleri için genellikle 20W-60W arasındaki modeller idealdir. 25W havya gibi daha az watt (20W-40W) kullanan modeller, güç gereksiniminin daha az olduğu kendin yap projeleri ve hobi uygulamaları için uygundur. Daha yüksek watt'lı havya modelleri, endüstriyel uygulamalarda ve ağır iş projeleri için tercih edilir.

Havya modellerinin çoğunda üç temel sıcaklık ayarı vardır. Sıcaklık kontrollü havyalar, havya ucunun doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmanıza izin verir. Diğer yandan bu modeller giriş seviyesi kalem havya modellerine kıyasla daha yüksek fiyatlı olma eğilimindedir. Genellikle ev lehimleme işleri için uygun olan kalem havyalarda, sıcaklık kontrolü bulunmaz. Havya fişe taktıktan sonra otomatik olarak ısınmaya başlar. Isı ayarlı lehim makineleri ya da havya istasyonları, profesyonel uygulamalar için özel olarak tasarlanmış premium modellerdir. Dijital sıcaklık okumaları, ayarlanabilir havya sıcaklığı ve bir dizi kullanışlı özellik sunan bu modellerde tezgah üstü bir güç kontrol ünitesi ve bir havya kalemi bulunur. Bir profesyonelseniz veya çok fazla lehim yapmayı planlıyorsanız, önce bir havya istasyonu satın almayı düşünebilirsiniz.

Havya ucunun şekli, yapmayı planladığınız işe bağlıdır. Lehim uçları genellikle değiştirilebilir özelliktedir. Her bir uç belirli bağlantı ve sıcaklık gereksinimleri için tasarlanır. Küçük parçaları lehimlemek ve sökmek için kullanılan sivri uçların yanı sıra keski ya da konik modeller de bulunabilir. Ayrıca, boyut da önemli bir parametredir. Havya ucu çok küçükse ısı verimli bir şekilde aktarılmaz. Aşırı büyük uçlar, devre kartını aşırı ısıtabilir ve hasar verebilir. Havya uçlarının performansı lehim telinin kalitesinden etkilenir. Kaliteli bir tel satın almak, uygulamayı kolaylaştırır. Lehim teli çapı 0,5 mm ile 3 mm arasındadır ve esas olarak kalaydan (geleneksel olarak %60 kalay, %40 kurşun) oluşur.

Uygulamalara Göre Havya Modelleri

Piyasada genel olarak 4 farklı tipte havya vardır. Havya ya da lehim kalemleri küçük işler için kullanılabilecek en basit ve basit lehimleme aleti tipidir. Bu kalemler, watt değerine ve yapı kalitesine bağlı olarak 30 ila 100 watt arasındadır. Herhangi bir sıcaklık kontrol sistemine sahip olmadıkları için ince lehimleme için uygun değildir. Lehim tabancaları, lehimleme kaleminden daha yüksek güce sahiptir. Lehim kaleminden farklı olarak bir transformatör içerir. Son derece düşük voltaj ile güçlü akım üretebilir.

Lehim kalemi ve tabancalarının sağladığı işlevselliği yüksek güç ile birleştiren lehim istasyonları, bir güç istasyonuna bağlı lehim kalemlerinden oluşur. Güç istasyonu, kalem ucu için sıcaklık ayarlarını kontrol etmenizi sağlar. Profesyonel modeller, sıcaklığı çok hassas bir şekilde ayarlamanıza ve korumanıza izin veren elektronik sıcaklık kontrolü ile birlikte gelir. Hassas kontrol mekanizması, havya ucu sıcaklığının istenen değerde sabit tutulmasını sağlar.

Endüstriyel lehim makineleri profesyoneller veya yüksek hacimli üreticiler tarafından en yaygın olarak kullanılan daha karmaşık lehimleme ekipmanıdır. Bu lehimleme sistemleri, havya, sıcak hava tabancası ve lehim tabancası gibi çeşitli el aletlerinin karmaşık bir kombinasyonuna sahiptir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Lehim Fiyatları ve Modelleri

.
.
Toplam 24 / 4215 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003177