Lehim / Havya

Lehim Fiyatları Ve Modelleri

Lehim fiyatları ve modelleri açısından son derece uygun çeşitler ve fiyatlar mevcuttur. Öncelikle lehim nedir bilmeyenler için tam olarak bir açıklama yapmak gerekir. Lehim, kalay ve çinko maddelerinin birleşmesinden oluşan ve birleştirme amacıyla kullanılan bir maddedir. Lehim tüm sanayi ve fabrika ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Üretimden ürünlerin yapım aşamasına kadar birçok farklı alanda lehime rastlamanız mümkündür. Bu yüzden çok satan bir üründür. Soğuk ve sıcak lehim olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor. İhtiyaca ve malzemeye göre hangisini kullanacağınız size kalmıştır. Öncelikle ihtiyaca göre tabanca veya kalem şeklinde kullanmanız mümkündür. Isı ayarını ise lehim yaptığınız ürüne göre ayarlamanız gerekmektedir. 

Lehim Havyası

Lehim havyası makinanın en önemli organıdır. Havya dediğimiz bölüm lehimi ısıtmaya yarar ve bu şekilde çalışma prensibini oluşturur. Lehim havyaları manueldir. Dereceleri ise 200 ile 500 arasında değişmektedir. Bu nedenle lehim kullanırken daha üst düzey bir dikkat sağlamanız gerekmektedir. Özellikle lehim işi ile uğraşan ya da uğraşmak isteyenlerin, uzun süre eğitim alması ve periyodik olarak bir ustanın yanında pratik yapması gerekmektedir. Kullanım alanlarına göre havyalar 3 çeşide ayrılmaktadır. 

Kalem havyalar; daha küçük olan çeşitlerdir. 3 temel bölümden oluşmaktadır. Tutma sapı, enerji kablosu ve havya ucu temel bileşenlerdir. Bu makine küçük olduğu için özellikle sanayi alanlarında daha fazla kullanılmaktadır. Son derece pratiktir. Sanayi ve fabrika gibi alanlarda daha çok istasyonlu havyalar kullanılmaktadır. Çünkü havyanın ucundaki ısıyı sabit tutmaya yarar ve bu şekilde şekillendirmeler yapılır. İstasyonsuz olanlar ise hobi alanlarında kullanılan çeşitlerdir. 

Tabanca havyalara baktığımız zaman ise kullanması daha zor olan çeşitlerdir diyebiliriz. Genel olarak ısısı daha yüksektir ve elektrikçiler tarafından kullanılmaktadır. Dolayısıyla daha küçük onarım ve bakım işlerinde kullanıma pek uygun değildir. 

Gazlı havyalar ise herhangi güce ihtiyaç duyulmadan çalışmaktadır. Bu nedenle elektriğe ulaşmanın daha zor olduğu yerlerde kullanmak için idealdir. İçerisinde bulunan gazın yakılmasıyla birlikte havya ısınır ve kullanıma uygun hale gelir. 

Lehim Havya Seti

Lehim havya seti kullanılacak alana göre değişim gösterir. Sanayi veya fabrika gibi yerlerde kullanılacak olan lehim havya setleri daha farklıdır. Özellikle tabanca tipi tercih edilmektedir. Bu nedenle içinde bulunan malzemelerin ve uçların sayısı değişim göstermektedir. Lehim havya setinde bu nedenle topraklama mevcuttur. 

Ayrıca hobi amaçlı kullanılan kalem havyalar da vardır. Bunlar hem birleştirme hem de yakma amacıyla kullanılıyor. Özellikle ahşap üzerinde çalışan kişiler yakarak ahşaba desen vermektedir. Paketin içinde birçok farklı uç bulunuyor. Küçüklü büyüklü olacak şekilde daha rahat desen vermenizi sağlar. 

Lehim Havyası Seti

Lehim havyası seti çoğu kişide bulunur. Özellikle hem tamirde hem de hobi alanlarında kullanıldığı için son derece fazla satan bir üründür. Lehim havyası seti tek başına 2 yıl garantiye sahiptir. Bu yüzden herhangi bozulmada veya üründen çıkan bir eksik parça olduğu zaman ilgili kişilerle iletişime geçmelisiniz. 

80 watt ile 100 watt arasında değişim göstermektedir. Bu yüzden size uygun olanı tercih etmeniz gerekiyor. Tüm havya seti modellerinde ısıyı ayarlamak ve kontrol etmek sizin elinizdedir. Havyayı kullanmadan evvel mutlaka kullanım kılavuzunu okuyunuz. 

Lehim Havya Ucu

Lehim havya ucu lehim havyasının en temel yeridir. Çünkü işlemi gerçekleştirmek için lazım olan ve sonuca bağlayan yegane organ havya ucudur. Yaptığınız işleme göre farklılık gösterir. Elektrik tamircisi ile ahşap yakan birinin kullandığı uç kesinlikle aynı değildir. Dolayısıyla size en uygun olan ucu seçmelisiniz. 

Havya uçlarının oluşturan temel madde erime yapacak bir madde değildir. Bu nedenle uzun zaman kullanım için uygundur. Piyasa fiyatına baktığınızda fiyatları pahalı değil; aksine son derece makul fiyatlardır. Lehim havya uçlarının temizliği önemli olan unsurlardan biridir. Temizlikte talaşların kullanılması tavsiye edilmektedir. Daha yüksek verim almak adına temizlik ve bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. 

Lehim Havya Tabancası

Lehim havya tabancası ağır işlerde kullanıma uygundur. Kalem havyaya oranla daha ağır ve büyüktür. Dolayısıyla daha çok inşaat, fabrika gibi yerlerde kullanılmaktadır. Diğer makinelerin gücü 80 watt civarında gezerken, tabancaların 100 watta kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden kullanımı son derece dikkate ister. 

Üretim veya kullanım hatalarına karşı 5 yıl garanti süresi mevcuttur. Bu yüzden uzun yıllar kullanabilirsiniz. İçerisinde kullanılanlar paslanmaz çelikten oluşmaktadır. Bu yüzden oldukça dayanıklıdır. 300 watt ve 100 watt arasında ısıyı ayarlayabilirsiniz. 

Lehim makinası ya da havya alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Daha çok kullanım amacına göre büyüklük ve ısı dengesini dikkatli ve hassas bir şekilde ayarlamanız gerekir. Bu nedenle seçimizi oldukça iyi yapmalısınız. Uç, sıcaklık ve ebat gibi unsurlar oldukça önem arz etmektedir. Daha yüksek ısıya sahip olan havyalar endüstriyel ve sanayi gibi alanlarda kullanım için uygun olduğu söylenmektedir. Ancak hobi için kullanılanlar için 0-20 watt aralığı idealdir. 

Havyaların sıcaklıkları 3 kademeden oluşmaktadır. Modeller genel olarak uçlara doğru daha fazla sıcaklık veriyor ve bu şekilde kullanım gerçekleştiriliyor. Ancak ev tipi daha küçük olan havyalar kalem modelleridir. Bunlarda ısı kontrolü bulunmuyor. Yalnızca fişe takmanız yeterli oluyor. Zaten dilediğiniz sürede kullansanız da ısı kendiliğinden artmaz ve hep aynı kalır. 

Havya ucu ise yapacağınız işe göre farklılık gösteriyor. Genellikle keskin ve sivri olanlarda daha fazla kullanım alanına sahiptir. Ancak havya uçlarının kalitesi lehim teli bölümünden de oldukça etkilenir. Dolayısıyla bir lehim makinası aldığınız zaman tüm bölümlerin özelliklerini gözden geçirmek durumundasınız. Lehim telinin eni yarım mm ile 3 mm arasında değişim gösterir. Bu durumda makinanın cinsine ve yapacağınız işe göre değişim gösteriliyor. Lehim telinin yapısı %60 kalay %40 kurşundan oluşuyor. Bu yüzden erimesi ve kırılması oldukça zordur. Uzun süre aynı telle idare edebilirsiniz. 

Lehim makinası genel olarak çok satılan bir üründür. Bu nedenle arz talep ilişki oldukça yoğundur. Lehim makinası alırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Öncelikle ürünün kalitesi ve içerisinde kullanılan malzemeler son derece önemlidir. Paslanmaz demir yapıya sahip olması uzun süre kullanım vaadi veriyor. Bir diğer unsur ise garanti süresidir. Sık kullanılan bir ürün olduğu için bozulma ya da diğer durumlar açısından direkt garantiye götürmeniz gerekebilir. Servise giden ürün eğer kullanılamaz haldeyse ya da üretimden kaynaklanan bir olumsuzluk varsa yenisi ile takas olur. 5 yıl süresi mevcuttur. Lehim teli ve diğer yedek parçalar için de aynı durum söz konusudur. 

Lehim tabancası diğer modeller arasında en fazla tercih edilendir. Aynı zamanda fiyat olarak daha fazladır. Çünkü tabancanın ısı ayarı ve içi malzemeleri daha fazla değişkenlik göstermektedir. Lehim tabancası aldığınız zaman yanında bazı yedek ekipmanlar da tarafınıza verilecektir. Lehim makinası fiyatları genel bakış olarak pek yüksek miktarlara ulaşmaz. Hatta bu denli hemen her yerde kullanılan bir ürün son derece normal fiyatlarda satılır. Tüm bütçelere hitap etmektedir. Lehim teli makinasının yanında tüketiciye veriliyor ancak kırılma gibi olumsuz durumlar gerçekleşecek olursa bu kez paket halinde alabilirsiniz. İncelik kalınlık açısından birçok farklı seçenek tarafınıza sağlanacaktır. Lehim pastası ise tercih sık tercih edilenlerden biridir. Yapıştırmak istediğiniz alana çok az miktarda sürerek işlemi tamamlayabilirsiniz. İşinizi oldukça kolaylaştıracak ve daha sağlam olmasını sağlayacaktır. Ağırlığının az olması ilk etapta tüketiciyi düşündürmektedir. Ancak kullanmanız gereken miktarlar son derece az olduğu için uzun süre kullanabilirsiniz. Lehim modelleri genel olarak tabanca havyalar için daha kullanışlı olarak karşınıza çıkacaktır. 

İstasyonlu havya fabrika, sanayi gibi endüstiryel alanlarda daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü istasyon ısının sabit kalmasını sağlıyor. Bu şekilde yapacağınız işlemlerde yükselen ısıyı düşürmekle zaman kaybı yaşamıyorsunuz. Eğer ev tipi havyalardan kullanmayı tercih edecek olursanız bunlarda istasyon bulunmuyor. İş hayatında sürekli lehim işi yapan kişilerin tercihi her zaman istasyonlu havyalardır. 

Ahşap Oyma Ve Desen Çıkarma İle Uğraşıyorum. Hangi Havya Daha Uygundur? 

Bunların içinde en uygun olan kalem havyalardır. Öncelikle diğer modellere nazaran kullanması ve kavraması son derece kolaydır. Ayrıca ısı derecesi diğerlerine göre daha düşüktür ve risk oranı azdır. 

Havya Modellerinin Risk Oranı Ne Kadardır?

Öncelikle lehim yapma işi tamamen ısı ve emekle alakalıdır. Bu işle uğraşan kimselerin hata payı olmamalıdır. En ufak bir dalgınlıkla iş kazası yaşanabilir çünkü endüstriyel sektörün tüm kollarında bu durum mevcuttur. Lehimciler kesinlikle uzun bir eğitim almalıdır. Bu eğitimi tamamladıktan sonra tecrübeli ve alanında usta kişilerin yanında sık periyotlarla pratik yapması gerekiyor. Onun haricinde lehim makinelerinin hiçbirinde çok büyük kazalar gerçekleşmez. Özellikle gazlı lehim havyası için bu soru oldukça soruluyor. Ancak doğru kullanımda gaz patlaması veya sıkışması gibi büyük olaylar kesinlikle yaşanmıyor.

İstasyonlu Ve İstasyonsuz Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle istasyon mantığı tamamen ısının sabitlenmesidir. Bu sabitleme lehimi kullanan kişinin işini oldukça kolay hale getirir. Çünkü zaman içinde kullandıkça lehim makinasının ısısı artış gösterir. Bu nedenle düşürmek ya da yükseltmekle uğraşmak zorunda kalınmaz. Daha çok sanayi tipi kullanılan ve elinden bu makineyi hiç düşürmeyen kişilerin işini oldukça kolaylaştırıyor. 

Kalem tipi havyada bu istasyon olayı bulunmaz. Zaten kalem tiplerinde ısı fazla yükseliş göstermiyor. Bu nedenle düşürmek ya da ayarlamak üzerine zaman kaybetmemiş olacaksınız. Isı havyanın ucunda sabit şekilde kalacaktır ve siz de işinizi kolayca tamamlamış olacaksınız. 

Lehim Telleri Kaç Metreden Oluşur? 

Lehim telleri tüketicinin isteğine göre 1 ile 10 metre arasında değişim gösterir. Ayrıca kullanım alanına göre farklı çeşitleri de mevcuttur. Sürekli bu işle uğraşan kişilerin kullandığı model ile diğer kişilerin kullandığı lehim teli modeli arasında bazı farklar bulunuyor. Örneğin; telefon tamiri için uğraşan kimse ile araba üreticisinin kullandığı tel elbette aynı değildir. 3 kanal ile 5 kanal arasında oldukça fark vardır. 

Aynı zamanda lehim pastası alarak işinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Lehim pastası lehimin ucuna sürülen ve işlemleri hızlandıran bir yapıdır. Sıvıdır. Yapısında kalay ile kurşun vardır. Isıyla birleştiği zaman en yüksek yapışkanlık düzeyine ulaşmaktadır. Ayrıca sıvı yapısı sayesinde lehim makinasının kullanımını daha da kolaylaştırır. Eğer yaptığınız işten tam performans almayı hedefliyorsanız ve mükemmel olmasını istiyorsanız uygun olan makineyi seçin ve lehim pastası kullanmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca lehim tellerine yapışan pastalar, makinenin daha kısa ömürlü olarak kullanılmasına sebebiyet verir. Sıklıkla telleri temizlemeyi unutmamanızı önerilmektedir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Lehim Fiyatları ve Modelleri

5641 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 5641 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003177