Akü

Akü

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürebilen ve bunu daha sonra ihtiyaç duyulduğu zaman kullanmanızı sağlayan cihazdır. Akü araçlarda sıklıkla tercih edilmektedir çünkü aracın en önemli parçalarından biridir. Akümülatör diğer ve bilinen adı ile akü araçların çalışmasında önemli bire sahiptir. Aracın marş basması, ateşlemesi, ışık gibi diğer ihtiyaçlarının karşılanması için arabada akü bulunması gerekmektedir. Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürebildiği gibi kimyasal enerjiyi de elektrik enerjisine dönüştürebilmektedir. Çeşitli akü markaları bulunmaktadır. Bu yüzden fiyat ve model seçeneği çok olmaktadır. Bütçenize ve aracınıza uygun akü modelini detaylıca araştırarak bulabilirsiniz. Akünün; bitir-geç, akım topları, batarya gibi birçok çeşitli ismi vardır. Akünün görevi araçta bulunan marş motoruna gerekli elektrik akımını ileterek aracın ilk anda çalışabilmesini sağlamaktır.

Akü, araç motorunun çalışmadığı durumlarda kullanılacak olan alıcılara akım göndererek aracınıza yardımcı olmaktadır. Motor çalışmadığı zaman akü elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmaktadır. Bu ürün aracınız için daima gerekli olan bir cihazdır. Arabanızın çalışmadığı durumlarda akü gerektiği yerde devreye girmekte ve arabanızın çalışmasını sağlamaktadır. Özel sistemler ile geliştirilmiş araba aküleri kullanan kişilere sağlam ve dayanıklı bir kullanım sunmaktadır. Aküler araba ve diğer motorlu taşıtlarda aracınıza koruma sağlamaktadır. Araçların çalışmasında oldukça önemli bir role sahip olan aküler birçok marka tarafında üretilmektedir. Farklı modellere ve çeşitlere sahip olan aküler arasında ihtiyacınızı giderebilecek bir akü bulabilirsiniz. Voltaj ve amperaj dengelemesi yapabilen aküler araçlar herhangi bir yüksek akım ile karşılaştığında aracın hasar almasını engellemektedir. Bu sayede aracınızın uzun yıllar sağlam ve dayanıklı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Akü fiyatları ve modelleri ile sayfamızda yer almaktadır. Aracınız için gerekli duyduğunuz aküyü hemen sipariş verebilirsiniz.

Voltaj ve Amperaj Dengesini Sağlayabilen Aküler

Aracınıza enerji sağlayan aküler içlerinde hem kimyasal hem de elektrik enerjisi barındırmaktadır. Akümülatör, batarya, bitirgeç gibi farklı adları ile de bilinen akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürebilen ve sonrasında ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilen bir cihazdır. Bir aracın en önemli ihtiyaçlarından olan aküler alıcılara akım gönderip motorun çalışmaya başlamasını sağlamaktadır. Arabanızın ilk çalışmasını sağlayan marş görevini görmektedir. Diğer birçok işleve de sahiptir. Aküler özel sistemler ile geliştirilmekte olan oldukça sağlam ve dayanıklı cihazlardır. Aracın ihtiyaçlarını karşılamak için elektrik enerjisi ve kimyasal enerji dönüştürebilmektedir. Aynı zamanda elektrik ve kimyasal enerjilerinin birbirlerine dönüşmesini de sağlamaktadırlar. Akü voltaj ve amperaj dengesini sağlayabilmektedir. Voltaj diğer adı ile gerilim kısa bir tanım yapılacak olursa elektrik potansiyel farkıdır. Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farka voltaj ya da gerilim denilmektedir. Amperaj ise amper gücüne verilen isimdir. Amper elektrik akımındaki şiddet birimine denmektedir. Akü bu ikisi arasındaki dengeyi sağlayarak araç herhangi bir yüksek akım ile karşılaştığında aracın herhangi bir hasar almasını önlemektir.

Benzinli motorlarda hücreler halinde seri olarak birbirine bağlanmış akü sistemleri aracınızı her daim korumak için çalışmaktadır. 6V, 12V akü çeşitleri bulunmaktadır. Altı adetlik 2 voltluk hücreler halinde seri olarak sıralı bağlanmış halde olan akü 12 Volt’tur. Akü seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler bulunmaktadır. Bunlardan biri aracınıza uygun aküyü bulmaktadır. Aracınıza akü alırken aracınızın fiziksel ölçülerine dikkat etmelisiniz. Bir diğeri ise soğuk havalarda da akünüzün çalışabilecek seviyede iyi olmasıdır. Soğuk motor çalıştırma amperleri bu işe yaramaktadır. Bu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak seçeceğiniz akü modelini uzun süre dayanıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Aracınızın ihtiyaç duyduğu aküyü bulmak için önemli faktörleri göz ardı etmemek gerekmektedir. Çünkü akü sonrasında aracınızda ya da kendisinde arızaya sebep olabilir. Akü ömrü kullanımı, kullanıldığı araç, marka ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak binek araçlarda 5 sene iken ticari araçlarda 2 ile 4 sene arasında bir akü ömrü bulunmaktadır. Akü fiyatları cihazın teknik özelliklerine ve markasına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Kendi bütçenize uygun belirlediğiniz fiyatlarda bir akü alabilirsiniz. Sağlam ve dayanıklı yapıları ile uzun yıllar kullanılabilen cihazlar olan aküler sizi ve aracınızı yarı yolda bırakmamak için üretilmektedir. Akü markaları oldukça çeşitli olduğundan ihtiyacınıza uygun bir aküyü kolayca bulabilirsiniz. Marka çeşitliliği aynı zamanda model çeşitliliği sunmaktadır.

Farklı Model Akülerden Size En Uygun Olanını Seçin

Enerji depolama aracı olarak bilinen ve her aracın gerek duyduğu önemli bir ihtiyaç olan akümülatörler bilinen adı ile aküler birçok teknik özelliğe ve geliştirilmiş bir yapıya sahiptir. Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürmekte ve aracınızın ihtiyaç duyduğu an bunu kullanmasını sağlayan aküler birçok marka tarafından üretilmektedir. Sağlam ve dayanıklı olmalarından dolayı uzun yıllar kullanılabilmektedir. Böylece aracınızı yarı yolda bırakmamaktadır. Akü çeşitleri kullanılan metal cinsine göre farklılık göstermektedir. En çok kullanılan akü çeşidi kurşun asit metal cinsinden üretilen akü çeşitleridir. Kurşun asit akümülatörler kuru ve sulu olarak da iki çeşide ayrılmaktadır. SLI tipi olarak bilinen akümülatörler amper cinsinde ölçüm yapmaktadır. 60 amper akü aracınızda birçok işlevin gerçekleştirilmesi yardımcı olabilecek ve yetebilecek bir akü çeşidi olabilir. Akü fiyatları 60 amper, 72 amper gibi farklı tiplerde olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra markasına ve modeline göre de fiyatlarında değişiklikler olabilmektedir. Akü çeşitleri 60 amper ile 105 amper arasında değişiklik göstermektedir. Her aracın ihtiyacı olan akümülatörler alıcılara akım göndermekte ve bu şekilde motorun çalışmasını başlatmaktadır. Aküler elektrik sisteminin hasar görmesini engellemek için motorun çalıştığı süre boyunca voltaj ve amperaj dengesini sağlamaktadır.

Aracınızda kullandığınız akü bittiği zaman akü takviyesi yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Akü takviyesi aynı amperde iki akü ile yapılmalıdır. Akü takviye kablosu kullanılarak bir aküden diğerine geçişi sağladıktan sonra işinizi halletmiş olursunuz. Aracınızın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini sağlamak için geliştirilmiş olan aküler marş görevi görmektedir. Bunun yanı sıra başka birçok fonksiyonel özelliklere sahiptir. Enerji depoladığı için zor bir durumda aracınızın elektrik ihtiyacını karşılayabilmektedir. Voltaj ve amperaj dengelemesi yapabilen aküler alternatörlere gelen akımın bir parçasını kendi üzerine almakta ve voltajın ani bir biçimde yükselmesini önlemektedir. Aküler aracınızın birçok sorun ile karşılaşmasını gelişmiş yapısı ve dayanıklılığı ile engellemektedir. Bu yüzden her araç aküye ihtiyaç duymaktadır. Aküler aracın modeline ve tipine göre çeşitlilik göstermektedir ve buna göre seçim yapılması gereklidir. Doğru akü seçimi, akünün aracınıza verimlilik sağlaması için oldukça önemlidir.  Akümülatör bilinen adları ile aküler aracınızın elektrik sisteminin korunmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra araç için yedek enerji depolamaktadır. Birçok farklı teknik özelliği bulunan aküler aracınızın ihtiyacı olduğu performansı sergilemek için geliştirilmektedir. Akü çeşitleri birçok özelliğine göre farklılık göstermektedir. Dilediğiniz ve aracınızın ihtiyacını karşılayabilecek akü modelini sayfamızda bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

Akü Özellikleri ve Model Seçenekleri

Aracınıza gerekli enerjiyi sağlamakta olan aküler birçok teknik özelliğe ve farklı modellere sahip cihazlar olmaktadır. Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren ve ihtiyaç duyulduğu anda aracın bunu kullanmasını sağlayan cihazdır. Araçların en çok gerek duyduğu önemli cihazlardan biri aküler olmaktadır. Akü kullanılırken dikkat edilmesi gereken özelliklere sahiptir. Birçok etken akünüzü iyi ya da kötü şekilde etkileyebilmektedir. Aracın içinde bulunan ve elektrik enerjisi içeren akü zarar görürse ya da bozulursa tehlikeli durum oluşturabilir. Hem araç hem de kullanan kişi için tehlikeli durum oluşturabilen bir cihaz olduğundan dikkatli davranmak gerekmektedir. Akülerde donma derecesi -50 ile -70 derece arasında değişiklik göstermektedir. Normal hava şartlarında akülerde donma problemi görülmemektedir. Performansında sıkıntı göstermemektedir. Fakat kış aylarında akünüzün şarjının dolu olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Akünün yanlış yerde muhafaza edilmesi deşarj olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden açık havada bırakıp toza ya da yağışa maruz bırakmamanız gerekmektedir. Akünüzü oda sıcaklığında kapalı bir alanda muhafaza etmelisiniz. Yanlış yerde muhafaza edilen aküler kendi deşarjını artırabilir ve bu da olabilecek kazalara yol açabilir. Kuru ve serin herhangi bir yerde sakladığınız akünün performansı kötü anlamda etkilenmemektedir.

Sıcaklık, deşarjı doğru orantılı bir şekilde etkilemektedir. Deşarja sebep olan başka faktörler de bulunmaktadır. Aracınızda kaçak akım bulunması, araçtaki diğer cihazlarda oluşan kısa devreler, aracınıza uygun olmayan aküler gibi faktörlerden dolayı da deşarj gerçekleşebilmektedir. Bu gibi durumlardan dolayı ve donma riskini önlemek amacı ile akünüzün şarjının dolu olmasına dikkat etmelisiniz. Aküyü şarj etmek için öncelikle şarj seviyesini tespit etmeniz gerekmektedir. Akünüzü, akü şarj cihazı ile birbirine bağlamalısınız. Pozitif ve negatif başlıklar bulunmaktadır. Bunların birbiri ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Zıt kutuplar olduğunda çalışmamaktadır. Sonrasında gerekli olan akım ve voltaj değerlerini seçmeli ve şarja bağlamalısınız. Aküler bu şekilde şarj olmaktadır. Hassas bir cihaz olduğundan tehlikeli bir durum yaşanmaması için şarj eylemi dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Akünüzü satın aldıktan sonra mutla kullanım talimatlarının içinde bulunduğu kullanım kılavuzunu okumalısınız. Örneğin akü 105 amper ise daha yüksek güce sahip olduğundan şarj edilirken dikkatli olmak gerekmektedir. Bu gibi talimatlar sağlığınız için de oldukça önem taşımaktadır. Akü fiyatları ve modelleri ile sayfamızda yer almaktadır. Dilediğiniz gibi inceleyebilir ve aküleri değerlendirebilirsiniz. Birçok farklı teknik özellikleri ve donanımları bulunan akü modelleri çeşitli marka seçeneklerine sahiptir.

Uzun Vadeli Kullanıma Sahip Olan Aküler

Akümülatör, bitir-geç, batarya, akü gibi birbirinden farklı isimlere sahip olan cihaz araçlar için oldukça önemlidir. Akü araçların çalışabilir olmasını sağlayan cihaz işlevi görmektedir. Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren akümülatör araç buna ihtiyaç duyduğunda kullanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kimyasal enerjiyi de elektrik enerjisine dönüştürebilmektedir. Birçok akü üreten marka bulunmaktadır. Aynı zamanda aküler birçok modele ve çeşide sahiptir. Aküleri birbirinden ayırt eden şeyler teknik özellikleri ve donanımları olmaktadır. Ayrıca araca uygun akü almak gerektiği için farklı modellerin ve çeşitlerin olması gerekmektedir. Aracınıza akü seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Aracınıza uygun aküyü bulmak bunlardan biridir. Araca akü alınırken aracın fiziksel ölçüleri önemli bir faktör olmaktadır. Bir diğer faktör soğuk havalardır. Akünüz soğuk havada çalışabilecek kadar iyi bir seviyede olmalıdır. Bu gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı ve dikkat edilmelidir. Bu şekilde dikkatli davranarak uzun vadeli kullanıma sahip bir akü kullanabilirsiniz. Dikkat ederek kullandığınız akü olduğundan daha dayanıklı olabilir ve sizi yarı yolda bırakma ihtimalini azaltabilirsiniz. Akünüzün daha sonrasında arıza vermemesi ya da hasar görmemesi için aracınıza uygun aküyü bulmanız gerekmektedir.

Akü istenildiği zaman takviye uygulanabilen bir cihazdır. Kullandığınız akümülatör bittiği zaman akü takviyesi yapabilirsiniz. Aynı amper gücüne sahip olan iki akü arasında takviye yapmanız gerekmektedir. Akü takviye kablosu ile bir aküden diğerine geçişi sağlamalısınız. Yeterli geçiş sağlandığında akünüz tekrar kullanılabilir hale gelmektedir. Akü, takviye alabilmesi gibi birçok özelliğe sahiptir. Birçok akü üreten marka bulunmaktadır. Bu yüzden çeşitlilik de fazla olmaktadır. Akümülatörler diğer ve bilinen adı ile aküler farklı teknik özelliklere ve donanımlara sahiptirler. Böylelikle akü çeşitliliği oluşmaktadır. 6V, 12V akü çeşitleri yer almaktadır. 12 Volt olan akü altı adetlik 2 Volt’luk hücreler halinde seri olarak sıralı bağlanmış halde bulunmaktadır. Birbirine paralel şekilde bağlanmış pozitif ve negatif yüklü plaklar her eleman grubunda vardır. Pozitif plaklar aktif madde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kurşundioksit içermektedir. Negatif yüklü plakların aktif maddesi ise saf kurşun olmaktadır. Bu iki plak arasında kısa devre oluşabilir. Bunu önlemek için ayırıcılar bulunmaktadır. Ayırıcılar izole edici özelliğe sahiptir. Akü ömrü değişiklik göstermektedir. Kullanıma, kullanıldığı araca, markasına gibi birkaç unsura bağlı değişikler olmaktadır. Ortalama olarak düşünülürse binek araçlarda akü ömrü 5 yıldır. Ticari araçlarda ise 2 ile 4 yıl arasında akü ömrü bulunmaktadır. Bu gibi faktörler düşünülerek akü seçimi yapılmalıdır.

İşlevsel Özelliklere Sahip Akü Modelleri

Özel olarak geliştirilmiş teknik özellik ve donanıma sahip olan aküler her aracın ihtiyaç duyduğu önemli bir cihazdır. Akümülatörler diğer ve bilinen adı ile aküler birçok işlevsel özelliğe sahiptir. En önemli görevi elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürmektir. Böylelikle aracın ihtiyacı olduğu an enerjiyi kullanmasını sağlamaktadır. Akü üretimi yapmakta olan birçok marka bulunmaktadır. Bu markalar birçok akü modeli ve çeşidi geliştirmekte ve üretmektedir. Böylelikle almak isteyen kişilere pek çok seçenek sunulmaktadır. Akü fiyatları 60 amper, 72 amper ya da 105 amper gibi farklı güçlere sahip olduğu ve birçok farklı marka ürettiği için değişiklik göstermektedir. Örnek olarak 72 amper akü aracın birçok ihtiyacının karşılanmasına yeterli olmaktadır. Elektrik ihtiyacının giderilmesine oldukça yardım etmektedir. Aküler birçok fonksiyonel özelliğe sahiptir. Aracınızın elektrik sistemlerinde hasar meydana gelmesini önlemektedir. Aküler motorlu araçların çalışmasına yardımcı olmaktadırlar. Akü alternatörlerin araca elektrik vermesini sağlamaktadır ve böylece araç çalışabilmektedir. Kurşun asitli modellere sahip olan aküler aracınıza kesintisiz güç sağlamaktadır. Akülerde amper birimi ile ölçüm yapılmaktadır. Akünün birçok görevi vardır. Bunlardan biri aracı marşlamaktır. Bunun yanı sıra enerjiyi depolar ve saklanmasını sağlamaktadır. Aracın yüksek performans göstermesi için kullanılan bu cihazlar enerjiyi kesintisiz olarak almasına devam ettirmektedir.

Akü aracın en önemli parçalarından biri olduğu için bitmesi durumunda kötü durumlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir yolculuğa çıkılmadan önce lastik ya da benzin nasıl kontrol ediliyorsa akü de kontrol edilmelidir. Böylelikle oluşabilecek aksilikler daha kolay önlenmektedir. Yola çıkmadan önce akünüzün bittiğini fark ederseniz akü şarj cihazı ile aküyü birbirine bağlayarak şarj edebilirsiniz. Şarjını doldurduktan sonra akü tekrar kullanılabilir hale gelmektedir. Aracın aküsü bittiğinde araç maalesef kullanılamaz hale gelmektedir. Bu sebepten dolayı yolculuğa çıkmadan önce kontrol edilmesi gereklidir. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebilen aküler arabalar için oldukça gereklidir. Dönüştürdükleri enerjiyi yedek enerji olarak depolamakta ve gerekli olduğu zaman kullanılmasını sağlamaktadırlar. Aküler pek çok işlevsel özelliğe sahiptir. Sağlam ve dayanıklı yapıları ile uzun zaman kullanmanızı sağlamaktadırlar. Aküler voltaj ve amper dengelemesi yapabilen cihazlardır. Böylelikle aracınızda oluşabilecek yüksek akım sonucunda aracınızın hasar almasını önlemektedir. Akü markaları sayfamızda oldukça çeşitlidir. Aracınıza uygun akü arıyorsanız buradan kolaylıkla araştırabilir, inceleyebilir ve değerlendirebilirsiniz. Birbirinden farklı modellere sahip olan akümülatörler Hepsiburada’da yer almaktadır. Siz de beğendiğiniz ya da tercih ettiğiniz bir aküyü hemen sipariş edebilirsiniz.

Akü Ne İşe Yarar?

Akü elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek aracın ihtiyaç duyduğu anda bu enerjiyi kullanmasını sağlar. Araç için enerji depolar.

Akü Nasıl Kullanılır?

Aracınıza düzgün bir şekilde bağlanmış akü kendi kendine çalışacaktır. Fakat kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır.

Akü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akü seçimi yaparken, kullandığınız araç ile olan uyumuna bakmanız gerekir. Doğru kriterleri sağlayan akülerden satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akü Fiyatları ve Modelleri

1345 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 24 / 1345 ürün
Aküler Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Jel Akü Jel akü, içerisinde jel kıvamında elektrolit bulunduran akü çeşididir. Özellikle yenilenebilir enerji sistemlerinde kullanılan jel aküler, hemen şarj edilmediklerinde bile derin deşarjdan geri döndürülerek kullanıma devam edilebilir. Uzun deşarjlarda performansını üst seviyeye taşıyan aküler, günlük çevrimsel kullanım için de tercih edilir. Özellikle teknelerde, karavanlarda, golf araçlarında, seralarda, jeneratörlerde, ambulanslarda, savunma sanayii araçlarında, transpaletlerde, yer temizleme makinelerinde, telekomünikasyon sistemlerinde, tekerlekli sandalyelerde, mobil dükkânlarda jel akülere rastlanabilir.  Jel akülerin çalışma prensibi, diğer akülerden farklıdır. Dönüşüm esasıyla çalışan ürünler, içinde gazlaşan elementlerin daha sonra yoğunlaşmasıyla dönüşümü tamamlar. Güvenlik sebebiyle jel akülerin içinde özel bir valf sistemi yer alır. Valf, gazın aküden uzaklaşmasına engel olarak su kaybını en aza indirir. Bakımsız tip akü olarak adlandırılan akülere, su ve benzeri sıvılar ilave edilmez. Valfleri açmak, akünün ömrünü kısaltır. Bu akülerde gaz çıkışı en az düzeydedir. İçerideki gaz, sürekli dolaşıma girerek yeniden kullanılır. Bu nedenle akü çevresinden gazı uzaklaştırmak için çok küçük havalandırma pencerelerinin olması yeterlidir.  İçindeki elektrolitin sıvı olmaması, akma sorununun önüne geçer. Sulu akülerde kapasite kullanımı %50'ler civarındayken, jel akülerde oran, yüzde 80'dir. Çevre dostu olarak tabir edilir. Hava kirliliğine neden olmaz. Kolay şarj edilen jel aküler, her türlü hava koşulunda güvenle kullanılabilir. Aşırı sıcağa, çevresel koşullara karşı üstün dayanıklılığa sahip akülerdir. Saf su kullanımına ihtiyaç duymadığı gibi, gazı ise yalnızca yüksek basınç durumunda çıkarır. Kuru akülere ve diğer akülere göre %5 daha verimlidir. Jel akülerin fiyatlarının da uygun olması, onları tercih edilebilir kılar. Akünün bakım maliyetinin yok denecek kadar az olması, kısmen kırılsa bile çalışabilecek kadar dayanıklı olması da jel aküyü diğer akülerden ayırır. Titreşimli ortamlarda bile çalışabilir.
Agm Akü Halk arasında "kuru akü" olarak da bilinen AGM aküler, diğer akü türleri ile karşılaştırıldığında birtakım avantajlara sahiptir. Güvenli bir kullanış sağlayan AGM akünün çalışma prensibi de sulu akü türlerinden farklılık gösterir. Elektriksel dirençlerinin düşük olması, depolama işleminin şarjlı bir şekilde yapılması, nispeten düşük asit oranı, gaz verim oranının yüksek olması gibi faktörler, AGM akünün farkını ortaya koyan durumlardan birkaçını oluşturur.  AGM akülerin enerji tüketimi, çalışma düzeneği ve uzun ömürlü kullanım imkânı, bu akü türünün geniş bir kullanım alanına sahip olmasına imkân vermektedir. Araçlar başta olmak üzere büyük güç kaynaklarından kesintisiz kaynaklara birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen AGM akü, ekonomik anlamda da önemli bir değer kazanmaktadır. AGM akülerin askeri araç ve uçaklarda dahi kullanıldığı görülür. Sözü edilen akü türünün içerisinde fiberglas mat bulunur. Bu içerik sayesinde daha kolay bir şekilde emilen sülfirik asit, dökülme gibi problemlerin oluşmasını engellemiş olur. AGM akülerin kullanım alanının geniş olması, dökülmelerin önüne geçilmesi sayesindedir. Kişisel ya da çevresel faktörler sonucu rastlanan olası kazalarda aküler, sorunların büyümesine yol açabilir. Ancak, AGM akülerin dökülme riskinin az olması, kaza durumlarında da avantaj sağlar; olası felaketlerin önüne geçer.  AGM aküleri ön plana çıkaran noktaların başında şarj edilme süresinin hızlılığı gelir. Ortalama yüzde 80 deşarj derinliği sunan AGM aküler, bu perspektifte de avantajlı kabul edilir. Ayrıca soğuk havalarda dahi etkili performansından bir şey kaybetmemesi, titreşim gibi durumlarda dahi dayanıklılığını koruması, zor şartlarda veriminin düşmemesi ve dökülmelerin engellenmesi gibi özellikler de AGM akülerin dikkat çeken nitelikleri arasında gösterilir. Uzun ömürlü olan AGM aküler, sıcak havalarda 10 yıla kadar kullanılabilirken ortalama sıcaklıklarda yaklaşık 4 yıl kadar dayanabilir.
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20033704/60003762