Akü, motorlu taşıtların çalışır hale gelmesini sağlayan parçalardan biridir. Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çeviren akü, ihtiyaç duyulduğunda kimyasal enerjiyi yeniden elektrik enerjisine çeviren mekanizmadır. Akümülatör sözcüğünün halk arasında kısaltılmış hali olan akü, otomobillerin marşının, ateşlemesinin, ışık ve diğer elektrik ihtiyacı duyan parçalarının çalışmasını sağlar. Kısacası motorlu bir taşıtın çalışması için elektriğe ihtiyacı vardır ve bu elektrik akü aracılığıyla sağlanır.


Aküler tüm araçlar için çok önem arz eden ürünler arasında yer alıyor. Hepsiburada.com'da 24 ay garantili olarak satılan bu ürünler ile gönül rahatlığa yola çıkabilir ve kilometrelerce yol alabilirsiniz.
Aküler endüstriyel ve starter olarak ikiye ayrılıyor. Hepsiburada.com'da ise sadece starter tipi ürünler yer alıyor. Starter ürünler sanayide değil, otomobil, kamyon vb. araçlarda kullanılıyor. Bu ürünler ise voltajına ve amperine göre farklılıklar gösteriyor. Voltaj değeri genellikle 12 Volt olmakla beraber amper değerleri araç tiplerine ve gücüne göre 52 ile 180 Amper arasında değişebiliyor.
Hepsiburada.com'da satılan aküler Nano teknoloji ile üretiliyor bu ise ekstra ürün uzun ömür getiriyor ve enerji verimliliği sağlayarak, güvenli, konforlu sürüşler sağlıyor. Sızdırmazlık ve 180 derece döndürme testinden geçen, üstün marş basma gücüne sahip aküler aracın çok daha uzun süre kullanılmasına da katkı sunuyor. 
Türkiye’nin en geniş kapsamlı oto aksesuar mağazası hepsiburada.com Hella, Turbo, İnci, Mutlu gibi dünyaca bilinen kalitesini kanıtlamış markaların akü ve aksesuarlarını kapınıza kadar getiriyor. Üstelik tüm aküler yerli, yabancı yüzlerce araçla uyum halinde ve gönül rahatlığı ile aldıktan sonra kullanılmasını sağlıyor. Yapılması gereken onlarca çeşit arasından aracınıza en uygun olduğuna düşündüğünüz bulup, sepetinize eklemek. Seçtiğiniz ürünler kapıya teslim hizmeti ile kısa sürede size ulaştırılıyor.

Akü bitince ne olur?

Akümülatör'ün, arabanın çalışmasında en önemli parçalardan biri olduğu unutulmamalıdır. Akü, yolculuklara başlanmadan yakıt, lastik vb diğer parçalar gibi mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi takdirde yolculuğunuzda aksaklıklar yaşatabilir. Araba aküsünün yolculuk esnasında veya yolculuğa başlamadan önce bittiği fark edilirse otomobili çalıştırmak imkânsız hale gelir. Akü biterse motora elektrik gitmez ve araba bir daha çalışmaz. Yaptığınız yolculukların istediğiniz şekilde konforlu ve kısa zamanda gerçekleşmesi için akü kontrolü gözden kaçırılmamalıdır.

Araba aküsü nasıl biter?

Akü bakımı, yolculuğunuzun konforunu etkileyen en önemli detaylardan biridir. Bakımı yapılmadığı takdirde yolculuklar esnasında kötü sürprizlere yol açabilecek bir parçadır. Araba aküsünün çalışma süresini etkileyen faktörler göz önünde bulundurulursa yolculuk esnasında akümülatörle ilgili problemlerle karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu faktörlerin en başında ise hava sıcaklığı ve soğukluğu gelir. Özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda akü daha hızlı tükenir. Sürekli çalışan ısıtıcılar ve silecekler sebebiyle ömrü kısalan akü, soğuk havalarda katılaşan motor yağına ilk hareketi vermekte de zorlanır. Öte yandan akü donarsa değiştirilmesi gerekir. Çok sıcak havalarda da aynı durum söz konusu olur. Sürekli çalışan klimalar gibi nedenler akülerin daha kolay boşalmasına sebep olur. Yoğun trafikli bölgelerdeki otomobil sürücülerinin de akü kontrollerine dikkat etmeleri gerekir. Trafikte yapılan durup kalkmalar şarj dinamosunun aküyü yeniden doldurmasını zorlaştırır. Park halindeki aracın farları, müzik sistemi gibi elektik tüketen aygıtların açık unutulması da akünün kısa sürede bitmesine yol açar. Ayrıca çok uzun süre çalıştırılmayan bir otomobilin de aküsü biter.

Akülerin ömrünü etkileyen faktörler nelerdir?

Aküler 12-18 ay arasında tam performans çalışmasını sürdürür. Uzun süre depolanan akülerin 6 ayda bir şarj edilmeleri gerekir. Şarj seviyesinin ideal düzeyde olması akü verimliği için oldukça önemlidir. Aşırı düşük ve yüksek şarj, akülerin ömrünü kısaltır. Aküler 20 ile 25°C ısıya sahip ortamlarda ideal çalışmasına devam eder. Yüksek ve düşük sıcaklıklar akülerden istenilen verimin alınmasını engeller.

Akü hangi parça ile şarj edilir?

Aküsü bitmiş bir aracı yeniden harekete geçirebilmek için akünün şarj edilmesi gerekir. Akünün şarj edilmesi için mutlaka akü takviye kablosuna ihtiyaç vardır. Dolu bir aküden boş bir aküye enerji takviyesi yapılarak şarj işlemi gerçekleştirilir. Akü takviye kablosunun kırmızı renkli maşası her iki akünün de ‘’+’’ kutuplarına, siyah maşası ise ‘’-‘’ kutuplarına bağlanarak akü şarj edilir. Bağlama işleminin ardından araç çalışır vaziyete geldiğinde akü dolmaya başlar.

Hangi akü alınmalı?

Araç üreticileri, araç içerisinden çıkan akünün araçlar için en uygun seçenek olduğunu belirtiyor. Örneğin, aracın içinden AGM akü çıktıysa yenisi alınırken de bu tip akü kullanılmalıdır. Aynı şekilde start stop sistemi ile çalışan araçlarda ve içinden EFB akü çıkan araçlarda aynı ürün tercih edilmelidir. Bu akü yerine normal bir solo akü kullanılması uygun olmayacaktır.

Akü ne zaman değiştirilir?

Akülerin ömrü kullanım koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Binek araçlarda ortalama 5 yıla kadar kullanılırken, ticari araçlarda bu süre 2 ile 4 yıl arasındadır.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Akü Fiyatları ve Modelleri

827 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. INF
  2. Skyrich
  3. VLM
  4. Varta
  5. Bosch
  6. Orbus
  7. Mutlu
  8. Ttec
  9. BS
  10. Demiriz
  11. Or-Tec
  12. Erdil Akü
  13. Power-Xtra
  14. Duracell
  15. Orion
  16. Desa
  17. Euroaku
  18. Mexxsun
  19. Yuasa
  20. İnci
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
Aküler Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Jel Akü Jel akü, içerisinde jel kıvamında elektrolit bulunduran akü çeşididir. Özellikle yenilenebilir enerji sistemlerinde kullanılan jel aküler, hemen şarj edilmediklerinde bile derin deşarjdan geri döndürülerek kullanıma devam edilebilir. Uzun deşarjlarda performansını üst seviyeye taşıyan aküler, günlük çevrimsel kullanım için de tercih edilir. Özellikle teknelerde, karavanlarda, golf araçlarında, seralarda, jeneratörlerde, ambulanslarda, savunma sanayii araçlarında, transpaletlerde, yer temizleme makinelerinde, telekomünikasyon sistemlerinde, tekerlekli sandalyelerde, mobil dükkânlarda jel akülere rastlanabilir.  Jel akülerin çalışma prensibi, diğer akülerden farklıdır. Dönüşüm esasıyla çalışan ürünler, içinde gazlaşan elementlerin daha sonra yoğunlaşmasıyla dönüşümü tamamlar. Güvenlik sebebiyle jel akülerin içinde özel bir valf sistemi yer alır. Valf, gazın aküden uzaklaşmasına engel olarak su kaybını en aza indirir. Bakımsız tip akü olarak adlandırılan akülere, su ve benzeri sıvılar ilave edilmez. Valfleri açmak, akünün ömrünü kısaltır. Bu akülerde gaz çıkışı en az düzeydedir. İçerideki gaz, sürekli dolaşıma girerek yeniden kullanılır. Bu nedenle akü çevresinden gazı uzaklaştırmak için çok küçük havalandırma pencerelerinin olması yeterlidir.  İçindeki elektrolitin sıvı olmaması, akma sorununun önüne geçer. Sulu akülerde kapasite kullanımı %50'ler civarındayken, jel akülerde oran, yüzde 80'dir. Çevre dostu olarak tabir edilir. Hava kirliliğine neden olmaz. Kolay şarj edilen jel aküler, her türlü hava koşulunda güvenle kullanılabilir. Aşırı sıcağa, çevresel koşullara karşı üstün dayanıklılığa sahip akülerdir. Saf su kullanımına ihtiyaç duymadığı gibi, gazı ise yalnızca yüksek basınç durumunda çıkarır. Kuru akülere ve diğer akülere göre %5 daha verimlidir. Jel akülerin fiyatlarının da uygun olması, onları tercih edilebilir kılar. Akünün bakım maliyetinin yok denecek kadar az olması, kısmen kırılsa bile çalışabilecek kadar dayanıklı olması da jel aküyü diğer akülerden ayırır. Titreşimli ortamlarda bile çalışabilir.
Agm Akü Halk arasında "kuru akü" olarak da bilinen AGM aküler, diğer akü türleri ile karşılaştırıldığında birtakım avantajlara sahiptir. Güvenli bir kullanış sağlayan AGM akünün çalışma prensibi de sulu akü türlerinden farklılık gösterir. Elektriksel dirençlerinin düşük olması, depolama işleminin şarjlı bir şekilde yapılması, nispeten düşük asit oranı, gaz verim oranının yüksek olması gibi faktörler, AGM akünün farkını ortaya koyan durumlardan birkaçını oluşturur.  AGM akülerin enerji tüketimi, çalışma düzeneği ve uzun ömürlü kullanım imkânı, bu akü türünün geniş bir kullanım alanına sahip olmasına imkân vermektedir. Araçlar başta olmak üzere büyük güç kaynaklarından kesintisiz kaynaklara birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen AGM akü, ekonomik anlamda da önemli bir değer kazanmaktadır. AGM akülerin askeri araç ve uçaklarda dahi kullanıldığı görülür. Sözü edilen akü türünün içerisinde fiberglas mat bulunur. Bu içerik sayesinde daha kolay bir şekilde emilen sülfirik asit, dökülme gibi problemlerin oluşmasını engellemiş olur. AGM akülerin kullanım alanının geniş olması, dökülmelerin önüne geçilmesi sayesindedir. Kişisel ya da çevresel faktörler sonucu rastlanan olası kazalarda aküler, sorunların büyümesine yol açabilir. Ancak, AGM akülerin dökülme riskinin az olması, kaza durumlarında da avantaj sağlar; olası felaketlerin önüne geçer.  AGM aküleri ön plana çıkaran noktaların başında şarj edilme süresinin hızlılığı gelir. Ortalama yüzde 80 deşarj derinliği sunan AGM aküler, bu perspektifte de avantajlı kabul edilir. Ayrıca soğuk havalarda dahi etkili performansından bir şey kaybetmemesi, titreşim gibi durumlarda dahi dayanıklılığını koruması, zor şartlarda veriminin düşmemesi ve dökülmelerin engellenmesi gibi özellikler de AGM akülerin dikkat çeken nitelikleri arasında gösterilir. Uzun ömürlü olan AGM aküler, sıcak havalarda 10 yıla kadar kullanılabilirken ortalama sıcaklıklarda yaklaşık 4 yıl kadar dayanabilir.
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20033704/60003762
Başa dön