Günümüzde genellikle çocuklar ve gençler arasında yaygın olarak kullanılan scooterlar, günlük hayatta kısa mesafeli ulaşımlarda yetişkinler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda dünyanın geneline bakıldığında bisiklet, scooter, kaykay ve paten gibi pratik ulaşım araçlarına rağbetin arttığı görülmektedir. Hem ulaşım hem de eğlence amaçlı kullanılmak üzere scooterlar güvenli ve keyifli bir deneyim sağlarlar. 

Scooter Modelleri Nelerdir?

Piyasada yaş, işlev ve tasarım açısından pek çok farklı scooter modeli bulunmaktadır. Klasik scooter olarak bilinen model önde ve arkada birer tekeri olan, ayakta sürülen ve tutacak bölümü boya göre ayarlanabilen scooterlardır. Ancak bu scooterlar da çocuk scooterları ve yetişkin scooterları olarak ikiye ayrılırlar. Çocuk scooter modelleri hem boy hem de büyüklük bakımından yetişkin scooterlarından farklı olarak tasarlanmıştır. Bunlar yanında, arka tekerin üzerine yerleştirilen bir aparat ile scooterı kolayca durdurmanızı sağlayan frenli scooter modelleri, genellikle çocuklar için tasarlanmış üç tekerli scooterlar, ‘scoot and ride’ olarak da bilinen, oturma  bölümüne sahip scooterlar gibi birçok farklı model bulunmaktadır. Bunların yanında, üzerindeyken ayağınızı kullanmanızı gerektirmeyen, önceden şarj edilen bataryalara sahip elektrikli scooter modelleri veya ikiye katlayıp şehir içi ulaşımda kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz katlanılabilir scooter modelleri de mevcuttur. 

Hangi Scooter Tercih Edilmelidir?

Bir scooter almayı düşünüyorsanız tercihinizi yapmadan önce ihtiyaçlarınızı gözden geçirmelisiniz. Öncelikle scooterı kim için aldığınız ve kullanacak kişinin yaşı önemlidir. Eğer scooter kullanacak kişinin yaşı küçükse çocuklar için tasarlanmış scooter modelleri daha uygun olacaktır. Bu sayede çocuğunuz tamamen kendisi için tasarlanmış bir scooterda çok daha güvenli bir deneyim yaşayabilir. Scooterlar genellikle bir ön bir de arkada olmak üzere iki tekere sahiptirler; ancak bazı modellerde, özellikle çocuk scooterlarında önde iki, arkada tek olmak üzere üç teker de olabilmektedir. İki yerine üç teker kullanılmasının sebebi scooter üzerinde kurulacak dengeyi daha güçlü bir şekilde desteklemektir ki özellikle daha küçük yaşlardaki çocuklar için bu destek çok önemlidir. Çocuklar için scooter alırken oturma bölümüne sahip scooterlara da göz atabilirsiniz, bu model scooterlar bisiklette denge kurmayı daha öğrenmemiş çocuklar için oldukça iyi bir alternatiftir.

Scooter modelinize karar verirken düşünmeniz gereken bir başka unsur scooterınızı hangi amaçla kullanacağınızdır. Eğer şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak için bu aracı almayı düşünüyorsanız katlanılabilir scooterlar tam size göre olabilir; bu scooterlar ortadan ikiye katlanma özelliğine sahip olduklarından özellikle toplu taşıma veya taksi ve araba gibi araçları kullanırken taşıma yönünden büyük kolaylık sağlayacaklardır. 

Scooterınızla uzun mesafeler kat etmeyi düşünüyorsanız veya ayaklarınız kolay yoruluyorsa çaba harcamadan kullanabileceğiniz elektrikli scooter modellerini tercih edebilir, scooterları durdurmada problem yaşıyorsanız frenli scooter modellerine bir göz atabilirsiniz.

Scooter Sürerken Koruma Kullanılmalı Mı?

Scooter kullanırken tıpkı bisiklet ve patende olduğu gibi denge kaybetme veya size bağlı olmayan bir sebepten dolayı düşmeler yaşanabilir. Düşüş anlarında vücudun en kolay hasar alan bölgeleri diz ve dirsek gibi eklem noktaları ve kafadır. Olası bir düşüş durumunda alacağınız hasarı minimuma indirmek için dizlik, dirseklik ve kask gibi koruma aparatları kullanılmalıdır. Kendiniz veya çocuğunuzun her zaman güvende olduğundan emin olmak için bu adımı atlamamak çok önemlidir. Çocuklar için özel olarak tasarlanmış koruma setleri ve kasklar da bulunmaktadır.

Scooter tutkunuzu keşfetmek veya bambaşka bir seviyeye taşımak için scooter kategorisinde size sunulan birçok tasarım, renk ve farklı modele sahip ürünleri inceleyebilir ve size uygun modeli satın alabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Scooter Motor Modelleri

Konumseçilmedi
DSACategoryId/60002705/60008737/80560308/80405010