Masa Ayakları

Masa Ayakları ve Modelleri

Masa, bir destek ya da dört ayak üzerine oturtulmuş tabladan meydana gelmektedir. En yaygın masa türü dört tane ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen bir ahşap tabladan oluşanlardır. Masa dediğimiz mobilya; yemek masası, çalışma masası, balkon masası, mutfak masası, tenis masası, satranç masası, piknik masası vb. şekilde türleri olan ve çeşitleri oldukça çok olan bir mobilyadır. 

Masa ayaklar; masa, sehpa, yatak, baza, dolap, mobilya gibi pek çok eşyanın yer ile bağlantısını sağlayan portatif parçalardır. Farklı yapı ve özellikte değişik malzemelerden üretilmektedirler. Portatif ayaklar takıldıkları mobilyaları daha kullanışlı hale getirmekte ve şık bir görüntü ortaya koymaktadırlar. Pek çok seçeneği olan portatif ayaklar renk, tasarım ve görünüm olarak güzellikleri ve tasarımları açısından birbirinden güzel modellere sahiptir. Masa ayakları ve modelleri seçmek istediğinizde çok fazla seçenek mevcuttur. Masa üstlerine göre masa ayakları seçmek doğru olacaktır. Ahşap, sert plastik, paslanmaz çelik, demir, alüminyum gibi pek çok dayanıklı malzemeden üretilmektedir. Metal malzemeler, daha şık bir görüntü elde edebilmek ve paslanmasını önlemek için nikel ya da krom kaplama yapılmaktadır. Her çeşit mobilyalar (yatak, baza, dolap, sehpa, masa, sandalye vb.) için üretilen portatif ayaklar sadece tek bir ürün için de üretilebilmektedir. Masa tabalarına göre özel ayaklar üretilmektedir. Masa tablalarına özel üretilen portatif ayaklar düz, çapraz, ‘U’ tipi, katlanabilir, ortadan, küpeşte, ofis masası ayakları gibi çok çeşitli model ve renkte üretilmektedir. Tasarımları ve renkleriyle sizi hayran bırakacak masa ayakları modelleri üretilmektedir. Ofis masaları ya da kütük masası olarak adlandırılan masaların ayakları genelde ‘U’ tipi ayaklardan olmaktadır. Bu ‘U’ tipi ayaklar yapı itibari ya ahşap ya da demir malzemeden üretilmektedir. Sarı, kırmızı, siyah, krom ve mavi gibi göz alıcı renklerde olabilmektedir. 

Masa Ayağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Masa ayağı seçerken dikkat edilmesi gereken en temel iki şey vardır. İlki masa tablasının altındaki ayak bağlantı noktaları ile masa ayaklarının bağlantı yerlerinin uygun olması, ikincisi ise taşıyacağı masa tablasına uygun yapı ve büyüklükte olmasıdır. Ayakların Ölçüleri masa yapısına uygun olmalıdır. Kocaman masa tablasına küçük ve zayıf ayaklar almanın size faydası olmaz. Küçük ve zayıf masa ayakları daha çok orta ahşap sehpa ayağı, zigon sehpalar için idealdir. Kalın ve büyük ayaklar yemek masaları, çalışma masaları için uygundur. Renk, tasarım ve dekoratif görünümü siz değerli müşterilerin seçimine kalmıştır. İstediğiniz renk ve modellerde seçim yapabilirsiniz. 

Masa Ayak Modelleri

Masa ayak çeşitleri üretildikleri malzemeye, kullanılacak alana ve tasarımlarına göre farklılık göstermektedir. En çok tercih edilen masa ayak modellerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Yuvarlak Masa Ayağı: Yuvarlak masa ayakları, yuvarlak masa tablaları için özel olarak üretilmektedir. Masa ayakları ahşap, alüminyum, çelik, demir, sert plastik gibi malzemelerden üretilmektedir. Yuvarlak masa kullanımının en sevilen özelliği etrafında oturan kişilerin bacaklarını masa altında rahatsız eden masa ayaklarının olmaması. Bacakların açılması için masa altında fazladan alan sağlamış olur. Estetik açıdan da şık bir görüntüsü olan yuvarlak masaların ayaklarıyla bir bütün olarak görüntü vermesi çok önemlidir. Ayrıca yuvarlak masalar etrafında toplanan kişilerin birbirleri ile daha rahat iletişim kurmasını kolaylaştırmaktadır. 
  • Kare Masa Ayağı: Kare masa ayağı dediğimize bakmayın geneli dikdörtgen şeklinde olmaktadır ancak mantığı aynıdır. Kare masa ayaklarının kullanımında üst tabladaki yükü ayaklara eşit olarak paylaştırma amaçlanmıştır. Kare ya da dikdörtgen masalar ve onların ayakları aklınıza gelemeyecek kadar çok seçeneğe mevcuttur. Kare veya dikdörtgen masalar ofis, otel ya da kafe gibi mekanlarda kullanılacaksa masa ayağı olarak daha çok kütük ya da metal masa ayağı denilen modellerden tercih edilmektedir. Ev tiplerinde ise her türlüsü kullanılmaktadır. 
  • Çapraz Masa Ayağı: Çapraz masa ayağı modellerine sahip masalar kullanım açısından kolaylıklar sağlamaktadır. Küçük yemek alanlarına sahip yerlerde daha çok tercih edilmektedir. Çünkü çapraz masa ayakları, kare ve yuvarlak masa ayaklarına göre masa altında daha az yer kaplar. Yemek masası olarak kullanıldığını düşünürsek, masanın kullanılmadığı zamanlarda masa etrafındaki sandalyeleri masanın altına itmek için çapraz masa ayakları idealdir. Sandalyeleri masa altına ittiğinizde size ekstre alan açılmış olacaktır. 
  • Tripod Masa Ayağı: Tripod masa ayakları, çapraz masa ayaklarına çok benzerdir. Mantığı aynıdır. Masa altında daha fazla alan bırakır etrafına oturan kişiler için. Ayrıca tripod masa etrafındaki sandalyeler için de Masa altında geniş yer olması evi ya da ofisi dar olanlar için avantaj sağlamaktadır. Tripod masaların yüzeyleri çok büyük olmadığı için yuvarlak ve kare masalara göre stabilite sağlama konusunda onlar kadar iyi değildir. Ancak tripod ayaklı masaların pozitif tarafı masaların her türlü şey için kullanılma imkanı sağlamasıdır. Tripod masa ayakları genellikle metal malzemelerden üretilmektedir. Daha şık bir görüntü elde edilmektedir.
  • Cıvatalı Masa Ayağı:Cıvatalı masa ayağı adından da anlaşılacağı üzere zemine sabitlenmiş plakalardır. Masanın titremesi, sürekli hareket etmesini önleyen bu cıvatalı masa ayakları çoğunlukla metal ya da ahşap malzemeden üretilmektedir. Zemine sabit masaların en sevilen yanlarından biri tekerlekli sandalyelerle masa etrafında hareketin kolay olması, masa altında tekerlekli sandalyenin rahat hareket etmesi ve de tekerlekli sandalyede oturanların masaya daha da yanaşmalarını kolaylaştırmasıdır. Bu tip masaların sonra hareket etmediği ve düzeninizin değişmeyeceğini göz önüne almanız gerekmektedir. Cıvatalı ayaklı masalar en çok park ve bahçelerdeki kamelyalarda kullanılmaktadır. Toprak ya da beton zemine cıvata ile sabitlenen masalar yerinden hareket etmemeleri için tasarlanmıştır.
  • Flat Masa Ayağı: Yeni bir sistem olan flat ayaklar, masalarınızın ya da kullandığınız diğer mobilyalarınızın yalpalamasını önlemek için hidrolik sistemle donatılmıştır. Sallanan masalar elbette çok rahatsız edicidir. Bunu önlemek için bazen ufak bir kağıt parçasından yararlanırız ancak bu da görüntü kirliliğine sebep olmaktadır. Masaların yalpalanması zeminlerin düz olmadığından kaynaklanmaktadır. Çok nadir olarak da masalarda defo olabilir. Böyle bir durumda satın aldığınız firmaya ulaşırsanız size yardımcı olacaklardır. Özel olarak üretilen masalarınıza flat masa ayakları kullanarak böyle sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Flat ayaklar sonradan da takılabilen parçalardır. 

Mobilya Ayakları

  • Baza Ayakları: Bazalar, yatak odalarına kurulduktan sonra pek yerinden kımıldatılan mobilyalar değildir. Hal böyle olunca baza mobilya ayağı büyük önem taşımaktadır. Bazalar hem eşya depolamak hem de üzerindeki yataklara taban oluşturma konusunda evlerimizde kendilerine yer bulmaktadırlar. Baza ayağı tercih edilmeyen modeller de mevcuttur. Altlarının temizlenmesi büyük sıkıntı olan bazaların yükseklik derecesi farklı olan modelleri mevcuttur. Metal görünümlü plastik ayarların yanı sıra ayarlanabilir plastik baza ayağı modelleri mevcuttur. 5 cm ile 10 cm en çok tercih edilen baza ayak yüksekliğidir. Yüksek olan baza ayaklarıyla baza altlarının temizliği daha da kolaylaşmaktadır. Ayarlı ayaklar pek çok alanda kullanılabilmektedir. Ayarlı metal dolap vestiyer komidin baza ayağı modellerinin çokça çeşidi bulunmaktadır. Metallerin yanı sıra plastik ayarlanabilir ayaklar da tüm mobilyalarınızda güvenle tercih edebileceğiniz ürünlerdir. 
  • Koltuk –Çekyat Ayakları: Koltuk çekyat ayağı modelleri koltuk ya da çekyatlarınıza göre model ve renklerine uygun olarak pek çok seçenekli üretilmektedir. Ahşap koltuk ayağı modelleri koltuklarınıza çivilenmiş olmamalıdır. Geçirmeli bir tasarımı olmalıdır ki mobilyalarınıza zarar vermesin. Kalitesiz plastikten üretilen koltuk ayakları pek kullanışlı değildir. Kırılabilir ya da zemini zedeleyebilirler. Aynı şekilde metalden üretilen kanepe sehpa puf koltuk ayağı modelleri de pek şık bir görüntü sunmaz ve de kullanıldığı alandaki zemini zedeleyerek size ekstra masraf çıkarabilir. Geçirmeli koltuk ayaklarını değiştirmek de oldukça basittir. Kanepelerinizi kaldırarak ya da yan yatırarak ayak değiştirme işlemini hızlıca yapabilirsiniz. Koltuğa çakılı ayak kullanmamak bu yüzden çok önemlidir. Hem ayakları koltuğa sabitlemek için kullanılan çiviler de zeminlere ve koltuklarınıza zarar verebilir, bunu asla istemeyiz.
  • Titreşim Engelleyici Mobilya Yükselticiler: Titreşim engelleyici bu plastik ayaklar, elektronik makinelerde en çok tercih sebebidir. Özellikle çamaşır makineleri gürültü yayan ve titreşim yapan bir makinedir. Çamaşır makinelerinde çamaşırları sıkma esnasında ortaya çıkan güç buna sebep olmaktadır. Bu gürültü ve titreşimi engellemek için çamaşır makinesi titreşim engelleyici mobilya yükseltici kullanmanız yeterlidir. Bu tür ayaklar çamaşır makinelerinin yanı sıra bulaşık makineleri ve buzdolapları gibi denge ayarı yapılması gereken elektronik makinelerde de kullanılmaktadır. Çoğu plastik olan bu parçaların makineler yerleştirmesi de çok kolaydır. Elektronik aletlerin dört köşesine yani ayaklarının bulunduğu kısımlara yerleştirilmesi yeterlidir. Yükseklik ayarı da yapılabilen bu ayaklarla makinelerinizde sarsıntı kalmayacaktır. 

Farklı amaçlarla kullanılan ayak modelleri ve fiyatları

Tineke beyaz eşya ayağı çamaşır makinesi mobilya titreşim önleyici, Noktaş çamaşır makinesi titreşim engelleyici stoper 4’lü seti, Anka bayağı tombul ayak metal paslanmaz 15 cm metrik , 

Ünlü metal ayak 16 cm altın kanepe koltuk sehpa puf dolap TV ünitesi, komidin modern mobilya ayağı satış fiyatları herkesin satın alabileceği fiyat ölçülerindedir. Krom 12 cm Baza ayağı, koltuk ayağı kanepe ayağı mobilya ayağı, 1001 dekor metal masa ayakları retro çapraz model ayak ev ofis dekoratif çalışma yemek bilgisayar masası ayağı, Konik kanepe ve dolap ayağı mat siyah altın 23 cm fiyatı açılı çizgili koltuk, Zingal desing ahşap sehpa ayağı adet fiyatı uygun fiyat aralığında satışları yapılmaktadır.

BADEM10 mobilya kanepe sehpa puf koltuk ayağı beyaz baza ayak 20 cm, Plus aksesuar metal bank sehpa orta sehpa ayağı 2 adet ayak 42 cm mobilya ayağı fiyatı, Delhalimited raf tırnaklı siyah 6 cm metal tel ayak 47 cm komodin zigon sehpa ayağı fiyatları bütçeyi sarsmayacak ölçülerdedir.

Titreşim Önleyici Ayak Nasıl Takılır?

Titreşim önleyici ayaklar en çok çamaşır makineleri için kullanılmakta ve titreşim ve gürültü önleyici aparatlardır. Titreşim önleyici ayakları makinelerin dört köşesine yani ayaklarının olduğu kısma koyarak kolayca yerleştirebilirsiniz. Çalışan çamaşır makinenizin olası çıkaracağı sesleri ve sallanmaların önüne geçer.

Masa Ayakları Üretiminde Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Masa ayakları üretilirken paslanmaz çelikler, demirler, sert plastikler, ahşap alüminyum gibi pek çok dayanıklı malzemeden üretilmektedir. Bu ayaklar masaların yanı sıra sehpa, baza, dolap gibi tüm mobilyalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Firkete Masa Ayağı Ne Demektir?

Firkete masa ayakları, masaları rahat hareket ettirme ve de mobilyaları zemin üzerinde hareket ettirme konusunda sizlere kolaylık sağlayan oldukça şık bir görünüme sahip ayak modelleridir. Hafif yapısıyla kullanıldığı alanlarda hızlıca değişim yapma kolaylığı sağlamaktadır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Masa Ayakları ve Modelleri

7134 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Sepette Kampanyalı Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Marka
Toplam 48 / 7134 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?