Mikrodalga Fırınlar

Mikrodalga fırınlar, günümüzde neredeyse her evin mutfağında bulunan, beyaz eşya kategorisinde değerlendirilen küçük ev aletlerinden. 1940’ların sonundan bugüne kadar mutfakların bir parçası olan mikrodalga fırınlar, mutfakta konforu üst seviyeye çıkaran ve geleneksel fırınlara kıyasla hızlıca sonuç alma özelliğine sahip olan cihazlardır. Zaman tasarrufu sağlayan bu tip fırınlar; ocaklar ve klasik fırınlara nazaran hızlı şekilde yiyeceklerinizin ısıtılıp sunulmasına yardımcı oluyor. 

Bu fırınlarla, yemeklerinizi kısa bir süre içinde yüksek güçlü radyo dalgaları yardımıyla diğer tip fırınlara kıyasla ortalama 3 kat daha çabuk pişirebilirsiniz. Mikrodalga fırınların elektrik tasarrufu sağlıyor olmaları da tercih edilme sebeplerinin başında geliyor.

Mikrodalga fırınlar çok kısa sürede yiyecekleri arzu edilen ısıya ulaştırma düzeneklerine sahiplerdir. Bu düzenekler özel olarak yapılmıştır. Düzeneğin içerisinde bulunan su tanecikleri çalışma esnasında devamlı olarak titreşim halinde kalıp biriken enerjiyi açığa çıkarır. Bu enerji ise ısı enerjisine dönüşerek hazırlanan yiyeceklerin ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırınlar görünüş itibarıyla turbo fırınlara ya da klasik fırınlara benzerler. Ancak çalışma mekanizmaları ve iç tasarımları oldukça farklıdır.

Klasik ve turbo fırınlardaki ısıtma sistemleri ya gazlıdır ya da iç bölümlerinde rezistans bulunur. Bu yüzden bu formdaki fırınlarda fırının içerisindeki hava ısınır ve ısınan hava ile iletilir. Bu ısı iletimi sonucunda fırının içindeki yiyecekler arzu ettiğiniz sıcaklığa ulaşır. Fakat mikrodalga fırınlar, ısıtma işlemini gerçekleştirmeden önce bir ön ısıtmaya ihtiyaç duymazlar. Isı enerjisi sadece yiyeceğin pişme esnasında üretilip tüketilir.

Mikrodalga Nedir?


300 MHz ve 300 GHz arasındaki frekansları kapsayan mikrodalga kelimesi, elektromanyetik dalganın dalga boyunun 1 metreden daha az olduğu frekansları tanımlamaktadır. Dalga boyunun 1 cm'den kısa olduğu frekanslara "milimetrik" dalga ismi verilmektedir. 1 mm'den kısa dalga boyunun olduğu frekanslara ise submilimetrik dalga adı verilmektedir.

Mikrodalgalar elektronik devrelerde, elektronların hızlandırılmaları ile elde edilmektedir. Mikrodalgalar temas ettiği madde ile bir etkileşim içine girer. Mikrodalgaların maddelerle etkileşimi 3 şekilde gerçekleşir. Bunlar; yansıtma, soğurma ve geçirmedir. Malzeme elektriksel iletken ise mikrodalgalar yansır ve malzeme ısınmaz. Ayrıca yüksek yalıtkanlarda malzeme yine ısınmaz.

Mikrodalga Fırınlar Zararlı mıdır?

Mikrodalga fırınlar X-ışını ya da gama ışınları kullanmazlar. Bu yüzden yiyecekleri radyoaktif hale getirmeleri mümkün değildir. Mikrodalga fırınlar yalnızca yiyecekleri pişirebilir ama bu yiyeceklerin kimyasal veya moleküler yapısını hiçbir şekilde değiştirmezler.

Mikrodalga fırınlar; mikrodalgalar, fırın içinde hapsolacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Fırın yalnızca kapak kapatıldığında ve fırın çalışır durumdayken mikrodalgalar yapar. Mikrodalga fırınların -kullanma kılavuzlarındaki talimatlara göre kullanıldığında- insanlar sağlığı için riski taşıdıklarına dair bir kanıt yoktur. Bunun yanı sıra, hasar görmüş veya ekstra olarak düzenlenip modifiye edilmiş olan fırınlar, mikrodalgaların dışarı sızmasına izin verebilir ve bu da yakınındaki insanlarda yanıklara neden olmasıyla tehlike yaratabilir. Bu kazalar, mikrodalga fırınla alakası olmayan kazalar olarak kayıtlara geçmiştir.

Yani mikrodalga, rastgele yayılan bir şey değil, özelleşmiş bir radyo frekans dalgasıdır. Elektromanyetik spektrumun bu dalga boylarının doğa ve insan kaynaklı birçok farklı sebebi vardır ve radyo frekans dalgaların insanlar için kanser veya başka bir sağlık riski taşıdıklarına dair hiçbir kanıt yoktur.

Mikrodalga Fırınların Bilimsel Açıklaması

Mikrodalga fırınların haznelerinde bulundurdukları radyo dalgaları, etraflarında bulunan metaller vasıtasıyla kuşatılmıştır. Yüksek mühendis becerisi gerektirmekte olan mikrodalga fırının üretilmesi “magnetron” (yüksek enerji üreten eleman) adı verilen özel dalgalar sayesinde gelişim göstermiştir. Magnetron sistemi, mikrodalga fırınlardaki zıt kutupların ısı kontrolüne gelmesinden sonra bulundukları noktadan alınarak kasa içine taşınmasıdır. Böylelikle parçaların mıknatıslar aracılığıyla döndürülüp girdap şeklinde oluşturmuş oldukları boşluğa, yemeğin pişmesi için radyo dalgaları gönderilmektedir.

Mikrodalga Fırın Fiyatları ve Çeşitleri 

Mikrodalga kategorimizde yer alan mikrodalga fırın çeşitleri arasından ihtiyacınıza en uygun ürüne ortalama fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Mikrodalganın ağırlığı ve çeşidine göre ısıtma süresi ve güç kademesi seçimi yapılan mikrodalga fırınlarda, bazı modeller özelinde besin çeşitlerinin ideal şekilde ısıtılması veya pişirilmesi için hazır programlar da yer almaktadır.

Hem dijital hem de mekanik panellere sahip modellerden her zevke ve ihtiyaca uygun ürün çeşitlerinin yer aldığı kategoride, bazı mikrodalga fırın modellerinde; güç, program ve zaman seçimi mekanik bir kontrol paneli ile yapılırken, bazı modellerde ise bu seçenekler dijital bir ekran üzerinden yapılabilmektedir. Kalan süre ve gücü ekrana yansıtabildikleri için dijital kontrol panelli mikrodalga fırınlar, her zaman tercih edilenler arasında yer almaktadır. Mikrodalga fırının temel işlevlerini yerine getiren mekanik panelli modeller ise dijital modellere göre daha ekonomik olması ile dikkat çekiyor.

Mikrodalga fırınlar solo ve ankastre olmak üzere iki farklı çeşittir. Ankastre tipte üretilen modeller, özel gömme dolaplara konulacak ya da yüksek raflara da asılabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Böylece mutfaklarınızda daha şık ve dekorasyonla bütünleşen bir görüntü elde edebilirsiniz. Solo diye adlandırılan standart modelleri taşımak ise oldukça rahat ve basittir. Taşınabilirliği sayesinde mutfağınızın içerisinde istediğiniz alanlara göre yerini değiştirerek kullanabilirsiniz. Bu tarz fırınlar, temel mikrodalga görevi olan ısıtma ve buz çözme işlemleri için de sıkça kullanılmaktadır.

Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar?

Mikrodalga fırınlar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok evde mutfakların vazgeçilmez elektrikli aletlerinden biri haline geldi. Bu durumun başlıca nedeni mikrodalga fırın kullanılarak besin maddelerinin çok kısa zamanda ısıtılabilmeleridir. Mikrodalga fırınlar kısaca; elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesi sonucunda fırının içerisine konan besinlerin ısınmasını sağlar. Ortaya çıkan ısı enerjisi sayesinde yiyecekler, içerisindeki su tarafından emilip, kısa bir sürede ısınmasını ya da pişmesini sağlar.

Program ve sahip oldukları özelliklere göre mikrodalga fırınların, buz çözücü etkisi de bulunmaktadır. Meyve ve sebzelerinizi kurutmak hatta hamur mayalamak gibi sıcaklık gerektiren işlemler için de mikrodalga fırınlar kullanıma uygundur.

Evlerimizde fazla alınan ekmeklerin çok kez kuruduğuna şahit olmuşuzdur. Bu ekmeklerin değerlendirilmesi ise oldukça önemlidir. Kuruyan ekmelerin kızartılması, hamur ile yapılan yiyeceklerin yumuşatılması, donmuş yiyeceklerin çözdürülmesi, su ve süt gibi içeceklerin ısıtılması ve buzdolabından çıkaracağınız her türlü soğuk besinin ısıtılması mikrodalga fırınların en yoğun kullanımları arasında sayılabilir.


“Her zaman ısıtmak için mi kullanılır?” sorusu sıkça sorulan sorulardan biridir. Mikrodalga fırınlar yiyecekleri çok kısa sürede ısıtma özelliklerinin yanı sıra, besin çeşidine göre uygulanacak güç veya programla besinlerin pişirilmesi amacıyla da kullanılabilmekteler. Dizi, film, belgesel spor aktivitesi gibi şeyleri izlerken genellikle tercih ettiğimiz mısırların patlatılması ya da sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan protein deposu yumurtaların haşlanmasının yanında; et, tavuk ve balık yemeklerinin pişirilmesinde de kullanılabilen mikrodalga fırınlar; ayrıca kek ve çeşitlerinin pratik şekilde pişirilmesinde de kullanılmaktadır. Izgara özelliği bulunan modeller sayesinde mikrodalga fırınlar yiyeceklerin ızgara yapılarak pişirilmesine de sağlar. Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

Mikrodalga fırın çalıştırıldığında ortaya çıkan frekans dalgaları, başta su olmak üzere bazı maddeler tarafından süratle emilirler. Bu durum neticesinde de ortaya çıkan ısı yalnızca su ve yağ gibi maddeler tarafından emilir. Böylece fırının içindeki besin ısıtılmış olur. Mikrodalga fırınlar çalışma prensipleri gereği kısa radyo dalgalarına dayanırlar; gıdaların radyo dalgalarıyla oluşan enerjiyi emip ısınmalarını, pişmelerini ya da çözünmelerini sağlar. Gıdalar önce bir kap içerisine yerleştirilir. Kaba yerleştirilen yiyecek mikrodalga fırının içine konur ve belirli bir ısı ayarlanır. Verilen bu ısı yiyeceğin tüm alanına eşit olacak şekilde dağılır. 

Gıdaların pişme süresi ve gücü farklı olacağı için zaman ve güç fonksiyonlarını seçerek, yiyecek için uygun olan programlama yapılır. Kullanımı oldukça basit olan talimatlara uyarak son derece sıcak ve taze yiyecekler tüketebilirsiniz. Bu basit kullanımı ve pratik olması ile birçok yiyecek mekanı mikrodalga fırınları tercih ederek zamandan da tasarruf etmektedir. 

Mikrodalga Fırın Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikrodalga fırın kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hem sağlığınız hem de yiyeceklerinizin güzel bir şekilde sofranıza gelmesi için bazı ipuçlarını aklınızda tutmanızda fayda var. Fırınınızın içine konan yemeği eşit sıcaklıkta ve sürelerde karıştırarak pişirmeye özen göstermeniz, yemeğinizin tam kıvamında sofranıza gelmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden mikrodalga fırının içine konacak yiyeceği derin veya çukur bir tabak yerine, derinliği nispeten az, düz bir tabak kullanarak ısıtır ya da pişirirseniz doğru bir tercih yapmış olursunuz


Mikrodalga fırınlardaki ısıtma, pişirme ve buz çözme süreleri klasik ocak ya da geleneksel fırınlara kıyasla daha kısadır. Bu fonksiyonel özelliği dikkate alarak yiyecekleri uygun sürelerde fırın içerisinde tutmakta fayda var. Eğer süreyi iyi ayarlayamazsınız yiyecekleriniz kuruyabilir. Sıcaklık derecesinin iyi ayarlanmadığı durumlarda yanma gibi istenmeyen sonuçlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma maruz kalmamak için mikrodalga fırınların içine bütün olarak konacak yiyeceklerin üzerine mutlaka delik açılarak hava akışının eşit olarak dağılması sağlanmalıdır. Küçültme imkanı olan yiyecekler varsa, yuvarlak şekilde dizilip fırın içerisine yerleştirilerek daha rahat pişmesi sağlanabilir. Bunların yanında; fırın içerisine döner tabla aparatını koymadan çalıştırmak oldukça yanlıştır. 

Mikrodalga fırınlar için cam tabaklar ısıtma ya da pişirme işlemi için son derece uygundur. Çünkü; cam ısıyı yansıttığı için ve hemen hemen her evde kolayca bulunabilen bir malzeme olmasından dolayı bu aletlerde iyi bir kullanım sağlıyor. Ateşe son derece dayanıklı olan cam, cam seramik ve porselen malzemeden üretilen kaplar da mikrodalga fırın kullanımı için en uygun malzemeler olarak kabul edilmekte. Yiyeceklerinizi bu kaplar ile birlikte fırınınızın içine koyabilirsiniz. Yiyeceklerin üzerini kapatmak için kullanılan kapakların doğru kullanılması ise yiyeceklerinizin deformasyona uğramadan sofranıza gelmesini sağlar. Kapla beraber fırın içerisine koyduğunuz kapağın, yiyeceğinizin üzerini tamamen kapatmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 


Mikrodalga fırınlarda; alüminyum folyo, metal kaplar, kese kağıtları ve naylon poşet gibi malzemeler asla kullanılmamalıdır. Strafor yemek kapları da mikrodalga fırınlar için son derece tehlikeli bir malzeme olarak dikkat çekmektedir. Strafor yani köpük kaplar plastiktir ve mikrodalgaya koyarsanız yemeğinizin içine plastik sızar bu da zehirlenmenize sebebiyet verir. Streç filmin ise mikrodalga fırınınızda hızlı, eşit ve derinlemesine ısıtma sağlamak için kullanılmasında bir sakınca yoktur. Hatta gıdalarınız nemini kaybetmeden, kurumadan ısınacaktır. Ayrıca, sulu gıdalardan etrafa yayılacak damlacıkların mikrodalga fırınınızın içini kirletmesini de engelleyecektir. 

İyi Mikrodalga Fırın Nasıl Seçilir?

Mikrodalga fırın seçiminde birçok farklı kriter mevcuttur. Teknik, kapasite, kontrol paneli, güç kademesi, genişliği yüksekliği ve derinliği gibi detaylar dikkatle incelenip öyle karar verilmeli. Programlama özelliği fazla olan seçenekleri tercih etmek her zaman avantaj sağlamaktadır. Evinizin dekorasyonuna katkıda bulunacak seçimler yaparak da iyi bir mikrodalga fırından maksimum verimi alabilirsiniz. 


Mikrodalga fırın seçimi yaparken marka ve model seçimi ile beraber başta teknik olmak üzere fiziksel özelliklere de dikkat etmek gerekmektedir. Her mikrodalga fırının fonksiyonu, modelden modele değişiklik göstermektedir. İlk olarak kontrol panelinin mekanik mi ya da dijital mi olacağına karar vermelisiniz. Mekanik kontrol panelli modeller klasik ısıtma ayarlarına sahiptir. Kontrol paneli dijital özellikli modeller ise işlevsel özellikleri ile öne çıkmaktadır. Güç kademe sayısı seçimi de mikrodalga fırın alırken ihtiyacınız doğrultusunda önem arz etmektedir. Izgara modelli ya da ızgarasız model tercihleriyle karşınıza çıkan mikrodalga fırın çeşitleri içerisinde genişlik, yükseklik ve derinlik bakımından zengin seçenekler sunmaktadır. 26.2 ile 35.1 cm arasında değişen derinlik, 31 ve 60 cm arasında değişen genişlik ve 21 ile 59.5 cm arasında değişen yükseklik alternatifleri, evinize ya da çalıştığınız ortama uygun mikrodalga fırın modelleri beğenilerinize sunulmaktadır.

Mikrodalga Fırın Kaç Watt Gücünde Olmalı?

Mikrodalga fırın üreticileri, tüketicilere sundukları modellerde 5 ile 12 arasında değişen farklı güç kademelerine yer vermekteler. Geniş skalada olan bu güç aralığı aynı zamanda kullanıcılar için de avantaj sağlıyor. Sabit bir güç olmadığı için mikrodalga fırının kaç Watt gücünde ya da kaç güç kademeli olacağı gibi seçenekleri, tüketicinin ihtiyacına bırakarak ihtiyaç dahilinde bir seçim yapmalarına şans tanıyor.

Renk aralığı

Birbirinden farklı ve ev dekorasyonuna uygun renklerle mikrodalga fırınlar, mutfağınıza renk katmak için sizleri bekliyor. Inox, siyah, beyaz, gri, kırmızı, krem, mavi, bordo, açık mavi, siyah-gri ve krem renkleriyle sizlere geniş bir seçim alanı sunuyor.

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Her elektronik eşyanın temizliğinde olduğu gibi mikrodalga fırınların temizlik ve bakım işlemlerine de başlamadan önce kesinlikle elektrik ile olan bağlantıları kesilmeli. Temizlik işlemine başlamadan önce mikrodalga fırının içinde yer alan döner başlığı çıkarılır. Çıkarılan bu döner başlık sabunlu ya da deterjanlı su ile temizlendikten sonra fırının içi nemli bir bez yardımı ile silinir. Eğer mikrodalga fırınınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak ve verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız tavsiye edilen ideal temizlik yöntemi, her ısıtılma ya da pişirilme işlemi gerçekleştikten sonra yemek kalıntılarını zaman kaybetmeden uygun şekilde temizlemektir.

Mikrodalga Fırınlar Sağlığımızı Etkiler Mi?


Mikrodalga fırınlar X-ışını ya da gama ışınları kullanmazlar ve yiyecekleri radyoaktif hale getirmeleri mümkün değildir. Bu yüzden mikrodalga fırınların sağlığımıza herhangi bir olumsuz etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknik, kapasite, kontrol paneli, güç kademesi, genişliği yüksekliği ve derinliği gibi detaylar mikrodalga fırın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Bazı mikrodalga fırınlar, mükemmel pişirilen yemekler elde etmenize yardımcı olacak özelliklere sahiptir. Programlanabilir yerleşik menü ayarları sayesinde; pişirme süresi ve yüzde güç ünitesi gibi seçeneklerle birlikte yemeğinizi istediğiniz kıvamda hazırlayıp servis edebilirsiniz. Çoğu mikrodalga fırın bu gibi ayarları hafızada tutma özelliğine de sahiptir.

Mikrodalga Fırınlar Hangi Yiyecekler İçin Kullanılır?

Mikrodalga fırınlar, en kısa sürede besinleri ısıtmalarının dışında, besinlerin özelliklerine göre uygulanacak güç ya da program ile besinlerin pişirilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Bu nedenle et, kümes hayvanı, balık, donmuş sebze ve donmuş ekmek buzunu çözmek ya da pratik bir şekilde kek pişirmek için bile mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. Kullanım konusunda geniş bir alan sunan mikrodalga fırınlar için farklı yiyecekler ve tariflerle yaratıcılığınızı da konuşturabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Mikrodalga Fırın Fiyatları

302 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Satıcı
Toplam 24 / 302 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?