Mikrodalga Fırınlar

Besinlerin ısıtılmasını oldukça pratik hale getiren beyaz eşya kategorisinde yer alan mikrodalga fırınların bulunduğu mutfak sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu kullanışlı cihazlar, pratik kullanımlarının yanında, ısıtma işleminin daha tasarruflu bir şekilde yapılmasına da olanak sağlarlar. Mikrodalga fırınlar ile dondurulmuş gıdaların çözdürülmesinin ve genel olarak besinlerin ısıtılmasının yanı sıra, çeşitli yemekler pişirilebilir veya gril özelliği olan modeller ile sağlıklı ızgaralar da hazırlanabilir.

Mikrodalga Fırın Fiyatları ve Çeşitleri

Kategorimizde yer alan mikrodalga fırın çeşitleri arasından ihtiyacınıza en uygun ürüne ortalama 150 TL’den 1700 TL’ye varan geniş fiyat aralığındaki model seçenekleri ile sahip olabilirsiniz. Besin çeşidine ve ağırlığına göre ısıtma süresi ve güç kademesi seçimi yapılan mikrodalga fırınlarda ayrıca bazı modellerde besin çeşitlerinin ideal şekilde ısıtılabilmesi veya pişirilebilmesi için hazır programlar da bulunmaktadır. Mikrodalga fırın seçiminde, ısıtılması planlanan besin çeşitliliği ne kadar fazla ise hazır program seçeneği daha fazla olan ürünlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

Bazı mikrodalga fırın modellerinde güç, zaman ve program seçimi mekanik bir kontrol paneli vasıtasıyla yapılırken, bazı modellerde ise bu seçimler dijital bir ekran üzerinden kontrol edilerek yapılabilir. Dijital kontrol panelli mikrodalga fırın modelleri ayrıca program, güç ve kalan süre gibi bilgileri bir ekran vasıtasıyla gösterdikleri için daha kullanışlıdırlar. Mekanik panelli modeller ise mikrodalga fırının temel işlevlerini yerine getirmesinin yanında, dijital modellere göre daha ucuzdurlar. Kategorimizde hem dijital hem de mekanik panellere sahip modellerden her zevke ve ihtiyaca uygun ürün çeşitleri yer almaktadır.

Mikrodalga fırınlar solo ve ankastre olmak üzere iki farklı tiptedirler. Ankastre ürünler kendileri için hazırlanan özel gömme dolaplara yerleştirilerek mutfaklarda daha şık ve dekorasyonu tamamlayıcı bir görünüme sebep olurlar. Solo ürünler ise istenilen yere yerleştirilebildikleri için taşınabilirlikleri ile ön plana çıkarlar. Bunun yanında mikrodalga fırın seçiminde fırın yüzeyinde ve iç bölümünde kullanılan malzeme özelliğine de dikkat edilmelidir. Dış yüzeyde parmak izi ve kir tutmayan malzemelerin, iç yüzeyde ise antibakteriyel malzemelerin kullanıldığı ürünlere öncelik verilmelidir. Tercih edilecek mikrodalga fırının iç hacminin ısıtma ve pişirme için kullanılacak kapların sığabileceği genişlikte olup olmadığına da dikkat edilmelidir.

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı?

Mikrodalga fırınlarda besinlerin ısıtılması için özel bir frekans değerindeki radyo dalgaları kullanılır. Bu radyo dalgalarının enerjileri, besinler içerisinde bulunan su molekülleri tarafından soğurulur. Soğurulan enerji ise su moleküllerinin ve dolayısıyla tüm besinin ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırınların çalışması esnasında ortaya elektromanyetik bir radyasyon çıkmakta olup bu radyasyonun insan sağlığını tehdit edici bir özelliği bulunmamaktadır. Mikrodalga fırınların içerisinde ısıtılan besin maddeleri ise bu radyasyonun etkisi ile bozulmazlar veya radyasyondan kaynaklanan olumsuz bir etki taşımazlar. Ayrıca mikrodalga fırınlar, meydana getirdikleri radyasyonu dışarıya sızdırmayacak şekilde özel malzemeler kullanılarak üretilmişlerdir. Buna rağmen bir miktar sızıntı olsa bile, bu cihazlardan etrafa yayılabilecek olan radyasyon günlük hayatta kullanılan birçok elektrikli aletten dolayı maruz kalınan radyasyona oranla daha düşük seviyededir.

Son derece sağlıklı ve güvenilir cihazlar olmalarına karşın, çalışmaları esnasında mikrodalgalara çok yakından bakılmaması ve en azından bir iki adım uzakta durulması tavsiye edilmektedir. Ayrıca mikrodalga fırınların sağlıklı kullanımları için kanserojen etkisi olan BPA maddesinin besinlere karışmaması adına bu maddenin salınımına sebep olan plastik malzemelerin de mikrodalga fırınlarda kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar?

Mikrodalga fırınlar birçok evde mutfakların vazgeçilmez elektrikli aletlerinden birisi haline gelmiştir. Bu durum ise mikrodalga fırınlar kullanılarak besin maddelerinin çok kısa sürede ve pratik bir şekilde ısıtabilmelerinden kaynaklanmaktadır. Besinlerin mikrodalga fırınlar kullanılarak ısıtılabilmeleri için güç, program ve süre seçiminin yanında, varsa ısıtılacak besin maddelerine özgü özel önlemlerin alınması ve ısıtma için kullanılacak olan kabın mikrodalga fırın kullanımına uygun olmasına dikkat edilmesi yeterlidir. Özellikle kurumuş ekmeklerin ve hamur işlerinin yumuşatılması, dondurulmuş gıdaların çözdürülmesi, su ve süt gibi içeceklerin ısıtılması ve buzdolabından alınan her türlü soğuk yemeğin ısıtılması mikrodalga fırınların en yoğun kullanımları arasında sayılabilir.

Besinleri kısa sürede ısıtma özelliklerinin yanında, besin çeşidine göre uygun güç veya program seçimi yapılarak mikrodalga fırınlar besinlerin pişirilmesi amacıyla da kullanılabilmektedirler. Yumurta haşlama ve mısır patlatma gibi işlemlerin yanında et, tavuk ve balık yemeklerinin pişirilmesinde de kullanılabilen mikrodalga fırınlar; ayrıca ıslak kek, bardakta kek ve top kek gibi popüler kek çeşitlerinin pratik şekilde pişirilmesinde de sıklıkla kullanılmaktadırlar. Ayrıca bazı modellerde bulunan ızgara özelliği sayesinde mikrodalga fırınlar yiyeceklerin ızgara yapılarak pişirilmesine de olanak sağlamaktadırlar.

 

Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

Çalışma prensibi kısa radyo dalgalarına dayanan mikrodalga fırınlar, gıdaların radyo dalgaları vasıtasıyla oluşan enerjiyi emmesi suretiyle ısınmalarını, pişmelerini ya da çözülmelerini sağlıyor. Gıdalar öncelikli olarak bir kap içerisine konuluyor. Ardından mikrodalga fırına yerleştirilerek ısıya maruz bırakılıyor. Isı, gıdanın her alanına eşit biçimde ulaşıyor. Her gıda benzer şekillerde ısıtılamayacağı için pişirme esnasında süre ve güç gibi fonksiyonlardan yararlanılarak uygun programlama yapılıyor. Basit talimatlara uygun olarak kullanıldıkları müddetçe güvenilirlikleri son derece yüksek olan mikrodalga fırınlar, sıcak ve taze gıda tüketimini mümkün kılan en pratik beyaz eşya ürün grubu olarak gösteriliyor. Bireysel kullanıcıların yanı sıra yemek üzerine hizmet vermekte olan profesyonel işletmeler tarafından da gönül rahatlığı ile kullanılıyor. Mikrodalga fırınlar, kullanım şekli bakımından solo ya da ankastre olarak üretilip kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Ankastre seçeneği, mikrodalga fırınların kullanıldıkları alanda bulunan diğer eşyalar ile uyum içerisinde kullanılabilmeleri anlamına geliyor.

İyi Mikrodalga Fırın Nasıl Seçilir?

Mikrodalga fırın seçimi yaparken marka ve model seçimi yanı sıra teknik ve fiziksel özelliklere de dikkat etmek gerekiyor. Çünkü mikrodalga fırınlar fonksiyonellik bakımından modelden modele değişiklik gösterebiliyor. Kontrol panelinin mekanik ya da dijital özellikli oluşu, kullanıcının mikrodalga fırın satın alırken karar vermesi gereken öncelikli detaylardan biri oluyor. Mekanik kontrol panelli modeller standart ısıtma ayarlarına sahipken, dijital özellikli kontrol paneline sahip modeller ise fonksiyonellikleri ile öne çıkıyor. Aynı şekilde güç kademe sayısı seçimi de önem arz ediyor. Izgara fonksiyonlu ya da ızgarasız model tercihi ise kullanıcının mikrodalga fırını gril olarak kullanmak isteyip istememesine göre şekilleniyor. Mikrodalga fırın çeşitleri içersinde derinlik, genişlik ve yükseklik bakımından birçok alternatif yer alıyor. 26.2 ila 46 cm arasında değişen derinlik, 33.5 ila 59.5 cm arasında değişen genişlik ve 25.8 ila 45.2 cm arasında değişen yükseklik alternatifleri, her mekan için ideal ölçüde mikrodalga seçimini olası hale getiriyor.

Mikrodalga Fırın Kaç Watt Gücünde Olmalı?

Mikrodalga fırın markaları, kullanıcılara sundukları modellerde 5 ila 11 arasında değişen farklı güç kademelerine yer veriyor. Dolayısıyla mikrodalga fırının kaç Watt gücünde ya da kaç güç kademeli olacağı gibi detaylar için kullanıcılara ihtiyaç duydukları doğrultuda bir model bulma şansı verilmiş oluyor. Mikrodalga fırın modelleri arasında hacim olarak ise 17 ila 31 litre ve üstü seçenekler yer alıyor. Hacim seçeneği, kullanım şekline ve alanına göre tercih gerçekleştirebilme fırsatı yaratıyor. Kullanıcılara ayrıca renk gibi kişisel tercihler için de çeşitli model seçenekleri sunuluyor. Mikrodalga fırın fiyatları marka, model ve fonksiyonel zenginlik gibi belirli kriterlere göre değişiklik gösterebiliyor.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Mikrodalga Fırın Fiyatları

123 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Franke
  2. Samsung
  3. Siemens
  4. Arçelik
  5. Bosch
  6. Hotpoint Ariston
  7. Miele
  8. Vestel
  9. Beko
  10. Silverline
  11. Simfer
  12. Teka
  13. Dominox
  14. Awox
  15. Cucinox
  16. Dijitsu
  17. Electrolux
  18. Profilo
  19. Termikel
  20. Altus
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Kontrol Paneli
 6. Renk A-Z
 7. Kullanım Şekli
 8. Mikrodalga Güç Kademesi
 9. Izgara
 10. Genişlik (cm) A-Z
 11. Yükseklik (cm) A-Z
 12. Derinlik (cm) A-Z
 13. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/235604/22021
Başa dön