Çayın niteliğinin yanında demleme işleminden kullanılan araçlar da çayın lezzetini doğrudan etkiler. Farklı malzemeler kullanılarak yapılan çaydanlık çeşitlerinin yanında semaver özel bir yere sahiptir. Çayın en lezzetli ve en keyifli şekilde tüketilebildiği bu araçlar, günümüzde elektrikli modelleri ile aynı keyfi evlerde ve kapalı ortamlarda yaşatmayı hedefler.

Semaverler

Semaverler, odun ve kömür ateşinde çay demlenmesine olanak sağlayan araçlardır. Lezzetli çay keyfinin istenen her yerde yaşanabilmesine olanak sağlayan bu araçlar geniş bir su haznesine sahiptir. Günümüzde klasik tip semaver çeşitleri oldukça sık kullanılmalarına rağmen, bu araçların avantajlarından evlerde de faydalanılabilmesi için elektrikli modelleri de üretilmiştir.

Elektrikli semaver modellerinde, klasik modellerden farklı olarak ısı enerjisi elektrikli bir rezistanstan sağlanır. Rezistansın yanma haznesine göre çok daha az yer kaplamasından dolayı elektrikli semaver modelleri oldukça az yer kaplarlar. Bunun yanında demlik ve su haznesi oldukça geniş olan bu ürünler, özellikle çok sayıda kişiye çay demlenmesi için oldukça pratik ve kullanışlı cihazlardır. Elektrikli semaver modellerinin haznelerinden sıcak su alınmasının, musluk ya da musluklar aracılığıyla yapılması da bu cihazların diğer önemli avantajları arasında sayılabilir.

Semaver modelleri cam, porselen, çelik, inox ve plastik gibi farklı malzemeler kullanılarak ve farklı elektriksel güç seçenekleri ile üretilirler. Bu ürünlerde daha işlevsel kullanım için çift elle taşıma kulpları, zaman ayarı, sıcaklık sabitleme ve otomatik kapanma gibi özellikler de bulunur.

Semaver Nedir?

Semaverler, çayın en lezzetli şekilde demlendiği araçlardandır. Eski dönemlerde kullanılan nostaljik bir ürünler olmalarına rağmen, günümüzde pikniklerin, balkon ve teras keyiflerinin vazgeçilmezleri arasında olup oldukça sık şekilde kullanılırlar.

Semaverler çayın demlenmesi için gerekli olan sıcak suyun ısıtıldığı bir hazneye, bu haznedeki suyu ısıtan bir yanma bölümüne ve sıcaklığın muhafaza edilmesi için su buharıyla temas halinde olan bir demlik koyma bölümüne sahiptir. Semaverde ısı enerjisi odun, kömür, kuru ot ve çalı gibi yakacaklardan sağlanır. Yanma bölümüne koyulan bu yakıtlar tutuşturulur ve elde edilen ısı enerjisi ile haznedeki su kaynar, hazneye bağlı musluktan alınan kaynayan su ile de demlikteki çay demlenir. Semaverdeki ateşin kontrolü ise havalandırma bölümünden sağlanır. Havalandırma kapağı ne kadar fazla açık ise yanma bölümüne o kadar fazla oksijen girer ve ateş daha harlı yanar.

Semaver modelleri, yanma bölümünde ortaya çıkan dumanın tahliye edilebilmesi için bir bacaya sahiptir. Bu baca, dumanı tahliye etmesinin yanında semaver içinde ve dışında basınç farkı oluşmasını sağlayarak tutuşturma işlemini hızlandırır. Hatta daha hızlı bir tutuşturma için semaver satan işletmelerden ek baca aparatları da temin edilebilir.

Semaver Nasıl Yakılır?

Semaverler genel olarak alttan tutuşturmalı ve üstten tutuşturmalı olarak ikiye ayrılırlar. Semaver tipine göre tutuşturma işlemi de farklılık gösterir. Her iki tip semaverde de tutuşturma öncesinde su haznesine su doldurulması gerekir. Su doldurma işlemi tamamlandıktan sonra semaverin tutuşturulmasına başlanabilir.

Alttan tutuşturmalı semaver modellerinin tutuşturulması için kuru odun ve çalılar yanma haznesi içerisine kubbe şeklinde yerleştirilir. Yerleştirilen odun ve çalılar, alt kısımlarından yanan bir kağıt ile tutuşturulur. Bunların tutuşmasından sonra yanma haznesine diğer odun ve mangal kömürleri de ilave edilir. Eğer semaver yakılırken köz halinde mangal kömürü bulunuyorsa bu durumda içerisine odun ve kömürler eklendikten sonra, yanma haznesine semaverin bacasından köz halindeki kömürler atılarak da tutuşturma işlemi gerçekleştirilebilir.

Üstten tutuşturmalı modellerde ise odun, çalı ve mangal kömürler yanma haznesi içerisine baca bölümünden atılır. Tutuşturma işlem için yeteri kadar malzeme atıldıktan sonra bacadan en son köz halde kömür atılarak semaver tutuşturulur. Ancak elde kömür közü yoksa bu durumda tutuşturma işlemi yakılan bir kağıt ile mangalın hava aldığı ve küllerin temizlendiği en alttaki bölmeden gerçekleştirilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Semaver Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Toplam 24 / 220 ürün
DSACategoryId/2147483637/22001/22005/231428