Sıcak bir çayın eşlik etmediği çok az durum vardır. İyi demlenmiş bir bardak çay, içenin üzerinde, lezzetinin yanı sıra terapi görevi de görebilir. Daha geleneksel bir yöntem olan semaverle çay demleme, bir süre sonra yerini çaydanlıklara bırakmıştır. Yeni teknolojilerle her ikisi de geliştirilerek elektrikli çaydanlık ve semaverler kullanılmaya başlanmıştır. Bunların, klasik yöntemlere nazaran pek çok üstünlüğü ve kolaylığı vardır. Bu ürünlerle, aynı kalite çay ve su kullanıldığında bile daha iyi sonuçlar alınır.

Çay Makineleri

Çay makinelerinin en temel fonksiyonlara sahip olan modelleri, kettle gibi tek bir cam hazneden oluşan ve içinde küçük silindir biçiminde, file malzemeden yapılan süzgeci bulunan modellerdir. Bunlar demlik poşetleriyle çay demlemek isteyenler veya bitki çayları içmeyi tercih edenler için idealdir. Aynı görünümlü ama gelişmiş modellerinde genelde sıcaklık sensörleri ve farklı demleme modları da bulunabilir.

Semaverlerin gelişmiş modeli olan ürünlerde ise altta büyük bir sıcak su haznesi, üzerinde de yine normal ebattan daha büyük üretilen demlikler bulunur. Sıcak su haznesinin altına yakın bir bölgede küçük bir musluk bulunur. Bu ürünler özellikle kalabalık topluluklara çay servisi yaparken çok büyük kolaylık sağlar. Demlikteki ve haznedeki çay çabucak bitmeden, soğumadan pek çok kişinin çay içmesi sağlanabilir.

Demlik-çaydanlık şeklindeki klasik modellerde ise yine pek çok alternatif bulunur. Üst üste konularak kullanılabilen ürünler olduğu gibi, altında bir platform bulunan, demlik ve su haznesi bu platformun üzerinde yan yana durarak kullanılan ürünler de vardır. Demliklerin cam, seramik, porselen, çelik gibi farklı materyallerden üretilmiş olanları da satılmaktadır.

Yanında Türk kahvesi yapımı için elektrikli cezve bulunduran çaydanlık setlerini de satın alabilirsiniz. Böylece temel içecekler olan çay ve kahve yapımında pratik bir yöntem tercih etmiş olursunuz.

Çay Makinesi Nedir?

Çay makinesi temelde çay demlemek ve çayı sıcak tutmak için kullanılan gereçlerdir. Normal çaydanlıklardan farkları arasında, çayın sıcak tutulması için doğal gaz veya tüp gibi enerji yöntemlerini israf etmemesi, kullandığı düşük güç tüketimiyle tasarrufa katkıda bulunması, kontrollü demleme fonksiyonları ile istenen ideal demin elde edilmesi sayılabilir. Çaydanlığın yetersiz kalacağı, çok miktarda çay demlemek istediğiniz durumlarda da geniş haznesiyle kolaylık sağlar. Kendi platformu üzerinde dengeli duruşuyla, olası kazaların önlenmesine yardımcı olur.

Çay makineleri kişisel beğenilere hitap etmesi amacıyla farklı formlarda üretilirler. Beyazdan kırmızıya, çelik renginden pembeye, camdan siyaha her renkte ürün bulabilirsiniz. Retro tarza sahip ürünlerde açık pembe, süt mavisi gibi ekstrem renk seçenekleri de tasarlanmıştır.

Çay Makinesi Kullanım Önerileri

Makineyi kullanırken, su iyi seçilmelidir. Fazla kireçli veya kirli sular, makinede arızaya sebep olabilir ve kullanım ömrünü kısaltabilirken, çayın da tadını negatif yönde etkiler. İçme suyu kullanılarak yapılan çaylar daha lezzetlidir. pH'ı dengeli ve içeriği vitamin ve mineral yönünden zengin bu sular, yumuşak içimiyle lezzetli olduğu gibi, aynı lezzeti çayda da yakalamanıza olanak tanır.

Çay makinelerinin çoğunda otomatik kapama özelliği de bulunur. Özellikle bu tarz aletleri kapatıp kapatmadığınızdan emin olma konusunda sorun yaşıyorsanız, bu özelliğe sahip olarak üretilmiş ürünleri almanız, güvenliğiniz için doğru bir adım olacaktır. Çay makinelerinin özellikle su haznelerinin düzenli aralıklarla kireçten arındırılması da enerji tasarrufu ve makineyi koruma açısından çok önemli bir adımdır. İçme suyu kullanılsa bile zamanla kireç bağlayan su hazneleri, çeşitli kimyasallarla temizlenebilir. Daha sağlıklı bir alternatif olarak, sirkeli suyla kaynatıldığı takdirde de kireçten arındırılabilir. Çay makinesi kullanırken, oluşan ürünün kalitesini artırmak için, özellikle üreticinin önerileri dikkate alınmalıdır.


Çay makinelerinin demliklerden ne gibi farkları vardır?

Yılların vazgeçilmezi çay, ülkemizde en çok tüketilen sıcak içecektir. Çay demlemek ve içmek kültürümüzün oldukça önemli bir parçasıdır. Bu nedenle çay demlerken bu işi doğru şekilde yaptığınızdan ve doğru araçları kullandığınızdan emin olmalısınız. Klasik yöntemlerle Türk çayı, demlik yardımıyla demlenir, ancak son yıllarda gitgide popülerleşen çay makineleri de yerlerini bu kulvarda almışlardır. Demlik kullanmak için bir ocağa veya ateşe ihtiyacınız vardır. Ancak çay makineleri elektrikle çalıştıklarından sabit bir elektrik kaynağı bulunan her yerde çay keyfini yaşamanızı mümkün kılmaktadır. Artık kahvaltı saatlerinde bir bardak çay için mutfakla yemek masanız arasında mekik dokumak zorunda değilsiniz. Kolayca taşınabilen çay makinenizi yemek masanızın yanı başına kurabilir, sofradan bir kez olsun kalkmadan tüm kahvaltı boyunca dilediğiniz kadar sıcak çay içebilirsiniz. 
Çay makinelerinin demliklerden ayrıldığı bir başka nokta da çayınızı her zaman taze ve sıcak tutmasıdır. Demliği ocaktan aldığınızda çayınız zaman içerisinde soğuyacaktır, ancak çay makinesi kullanıyorsanız böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Yeni bir demlik çay demlemek istediğinizde ise alt demlikte bulunan ve çoktan kaynamış olan suyu kullanabilirsiniz. Üstelik çay makinelerinin alt demlikleri her taraftan ısınarak içlerinde bulunan suyu demliklere oranla çok daha kısa bir sürede kaynatmış olurlar. Böylece çayınızı demlemek için uzun süre beklemiz gerekmez, bu özellikle evde kahvaltı yaptığınız sabahlar için son derece önemlidir.

Çay makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Sitemizde birbirinden farklı model ve çeşitte birçok çay makinesi bulunmaktadır. Bunlar arasından size en uygun olanı seçerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Gün içerisinde çok fazla çay tüketen bir aileyseniz litre kapasitesi yüksek olan çay makinelerini tercih edebilir ancak sadece kahvaltı sırasında veya misafirleriniz olduğunda çay demliyorsanız küçük modelleri seçebilirsiniz. Bunun yanında en büyük çay makinesi boyu bile çay aşkınız için yeterli değilse semaver modeli sayesinde hem dilediğiniz kadar çay içebilir hem de semaver keyfi yaşayabilirsiniz.
Alacağınız çay makinesini yalnızca çay demeklemek için değil, aynı zamanda diğer sıcak içecek veya yiyecekleriniz için su kaynatıcısı olarak da kullanmak istiyorsanız, demliğin alt kısmına ait ayrı bir kapağı olan modelleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede her seferinde üst demliği de ısıtmak zorunda kalmadan, kullanmadığınız bu bölümü başka bir yere kaldırıp alt demliğin üzerini kapakla örterek ihtiyacınız olan kaynamış suyu hazırlayabilirsiniz. 
Çay makinelerinin modelleri, çelik ve cam olarak da ikiye ayrılmaktadır. Demlediğiniz çayın renginden emin olmak isteyenlerdenseniz cam bir çay makinesi tam size göre olabilir.

Çay makinesini temizlemek kolay mıdır?

Çay makinelerinin üst kısımları, tıpkı demliklerde olduğu gibi elde veya bulaşık makinesinde yıkanabilirler. Genellikle çay makinesinin üst demlik kısmının içinde çay çöplerinin filtrelenmesine yarayan bir süzgeç bölümü de vardır. Çay keyfiniz sona erdiğinde, bu süzgeç bölümünü kolayca çıkarıp içindeki çayı dökebilir ve elde yıkayabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir dağınıklık yaratmadan kolayca çay makinenizin üst bölümü temizleyebilirsiniz. Alt bölümleri temizlemek genellikle biraz daha karmaşıktır, çünkü alt demliğin tabanında elektrikli bir bölüm bulunabilir. Ancak alt demlikte yalnızca su kaynattığınızdan, ayda bir kez içine limon dilimleri veya karbonat atarak yapacağınız bir kaynatma dışında ekstra bir temizleme yapmanıza gerek yoktur. Ayda bir kez yapacağınız bu işlemle de alt demlikte herhangi bir kireç veya birikinti oluşumunu engellemiş olursunuz.

Çay tiryakileri için özel tasarlanmış, en güzel modeller için çay makinesi kategorimize göz atabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çay Makineleri

Beyaz Eşya / Mutfak
Beyaz Eşya / Mutfak
Elektrikli Mutfak Aletleri
Elektrikli Mutfak Aletleri
Çay Makineleri
Çay Makineleri
Elektrikli Çay Makineleri
Elektrikli Çay Makineleri
Semaverler
Semaverler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Marka
Toplam 24 / 914 ürün
DSACategoryId/2147483637/22001/22005