Sıcak bir çayın eşlik etmediği çok az durum vardır. İyi demlenmiş bir bardak çay, içenin üzerinde, lezzetinin yanı sıra terapi görevi de görebilir. Daha geleneksel bir yöntem olan semaverle çay demleme, bir süre sonra yerini çaydanlıklara bırakmıştır. Yeni teknolojilerle her ikisi de geliştirilerek elektrikli çaydanlık ve semaverler kullanılmaya başlanmıştır. Bunların, klasik yöntemlere nazaran pek çok üstünlüğü ve kolaylığı vardır. Bu ürünlerle, aynı kalite çay ve su kullanıldığında bile daha iyi sonuçlar alınır.

Çay Makineleri

Çay makinelerinin en temel fonksiyonlara sahip olan modelleri, kettle gibi tek bir cam hazneden oluşan ve içinde küçük silindir biçiminde, file malzemeden yapılan süzgeci bulunan modellerdir. Bunlar demlik poşetleriyle çay demlemek isteyenler veya bitki çayları içmeyi tercih edenler için idealdir. Aynı görünümlü ama gelişmiş modellerinde genelde sıcaklık sensörleri ve farklı demleme modları da bulunabilir.

Semaverlerin gelişmiş modeli olan ürünlerde ise altta büyük bir sıcak su haznesi, üzerinde de yine normal ebattan daha büyük üretilen demlikler bulunur. Sıcak su haznesinin altına yakın bir bölgede küçük bir musluk bulunur. Bu ürünler özellikle kalabalık topluluklara çay servisi yaparken çok büyük kolaylık sağlar. Demlikteki ve haznedeki çay çabucak bitmeden, soğumadan pek çok kişinin çay içmesi sağlanabilir.

Demlik-çaydanlık şeklindeki klasik modellerde ise yine pek çok alternatif bulunur. Üst üste konularak kullanılabilen ürünler olduğu gibi, altında bir platform bulunan, demlik ve su haznesi bu platformun üzerinde yan yana durarak kullanılan ürünler de vardır. Demliklerin cam, seramik, porselen, çelik gibi farklı materyallerden üretilmiş olanları da satılmaktadır.

Yanında Türk kahvesi yapımı için elektrikli cezve bulunduran çaydanlık setlerini de satın alabilirsiniz. Böylece temel içecekler olan çay ve kahve yapımında pratik bir yöntem tercih etmiş olursunuz.

Çay Makinesi Nedir?

Çay makinesi temelde çay demlemek ve çayı sıcak tutmak için kullanılan gereçlerdir. Normal çaydanlıklardan farkları arasında, çayın sıcak tutulması için doğal gaz veya tüp gibi enerji yöntemlerini israf etmemesi, kullandığı düşük güç tüketimiyle tasarrufa katkıda bulunması, kontrollü demleme fonksiyonları ile istenen ideal demin elde edilmesi sayılabilir. Çaydanlığın yetersiz kalacağı, çok miktarda çay demlemek istediğiniz durumlarda da geniş haznesiyle kolaylık sağlar. Kendi platformu üzerinde dengeli duruşuyla, olası kazaların önlenmesine yardımcı olur.

Çay makineleri kişisel beğenilere hitap etmesi amacıyla farklı formlarda üretilirler. Beyazdan kırmızıya, çelik renginden pembeye, camdan siyaha her renkte ürün bulabilirsiniz. Retro tarza sahip ürünlerde açık pembe, süt mavisi gibi ekstrem renk seçenekleri de tasarlanmıştır.

Çay Makinesi Kullanım Önerileri

Makineyi kullanırken, su iyi seçilmelidir. Fazla kireçli veya kirli sular, makinede arızaya sebep olabilir ve kullanım ömrünü kısaltabilirken, çayın da tadını negatif yönde etkiler. İçme suyu kullanılarak yapılan çaylar daha lezzetlidir. pH'ı dengeli ve içeriği vitamin ve mineral yönünden zengin bu sular, yumuşak içimiyle lezzetli olduğu gibi, aynı lezzeti çayda da yakalamanıza olanak tanır.

Çay makinelerinin çoğunda otomatik kapama özelliği de bulunur. Özellikle bu tarz aletleri kapatıp kapatmadığınızdan emin olma konusunda sorun yaşıyorsanız, bu özelliğe sahip olarak üretilmiş ürünleri almanız, güvenliğiniz için doğru bir adım olacaktır. Çay makinelerinin özellikle su haznelerinin düzenli aralıklarla kireçten arındırılması da enerji tasarrufu ve makineyi koruma açısından çok önemli bir adımdır. İçme suyu kullanılsa bile zamanla kireç bağlayan su hazneleri, çeşitli kimyasallarla temizlenebilir. Daha sağlıklı bir alternatif olarak, sirkeli suyla kaynatıldığı takdirde de kireçten arındırılabilir. Çay makinesi kullanırken, oluşan ürünün kalitesini artırmak için, özellikle üreticinin önerileri dikkate alınmalıdır.

Çay Makineleri

310 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Philips
  2. Tefal
  3. Arzum
  4. Vestel
  5. Sinbo
  6. Korkmaz
  7. Homend
  8. Fakir
  9. Siemens
  10. Arçelik
  11. Arnica
  12. Hotpoint Ariston
  13. King
  14. Bosch
  15. Goldmaster
  16. Beko
  17. Conti
  18. ÖZKENT
  19. Premier
  20. Stilevs
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Renk A-Z
 6. Güç (W) A-Z
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22001/22005
BAŞA DÖN