Fırınlar

Fırın

İnsanların kullanmış olduğu malzemeler, hayatlarını kolaylaştırmak adına önemli yere sahiptir. Hayatın kolaylaşmasını sağlayan çok fazla teknolojik eşya vardır. Bu eşyaların başında fırınlar gelir. Fırın sadece yemeklerin pişirilmesini değil, ayrıca o yemeklerin daha lezzetli hale gelmesini sağlar. Fırınlardan en iyi anlamda verim elde edebilmek için, nasıl kullanılması gerektiğinin bilinmesi gerekir. Fırınların nasıl doğru kullanılacağı bilindiğinde daha rahat ve pratik kullanım sağlanabilir. Beyaz fırın en sık kullanılan fırın çeşitlerindendir. İnsanların beyaz eşya olarak nitelendirebileceği eşyalar sınıfına girer. Bunun yanı sıra, farklı fırın modelleri de mevcuttur. Mikrodalga fırın ya da mini fırın gibi birden fazla fırın çeşidi vardır. Bu fırınların her birinin kendine özel özellikleri vardır ve buna göre kullanımları sağlanabilir.

Beyaz fırın ya da fırınlı ocak seçenekleri çoğunlukla evlerde kullanılırken, iş yerlerinde ya da büyük işletmelerde farklı fırınlar kullanılır. Büyük fırınlar sayesinde daha fazla seçenek bir arada ve daha kısa sürede sağlanabilir. Bu nedenle seçimler de buna uygun olarak yapılır. Evlerdeki fırınlarla çok fazla seçenek hazırlanabilir. Set üstü fırınların kullanımları fırın ocaklı seçeneklerinden farklıdır. Set üstü fırınlar hareket edebilir özelliktedirler. Dolayısıyla pişirme işlemi sırasında eğer hareket ettirilmesi gerekiyorsa, rahatlıkla uygun bir yere taşınabilir. Mutfağında çok kısıtlı alanı olanlar ise set üstü fırınlar ile çok fazla avantaja sahip olabilirler. Mutfak fırınlarının ya da diğer fırın seçeneklerinin belli dereceleri vardır ve buna göre kullanılabilirler. 250 derecenin altında sıcaklık söz konusu olduğunda ise, bu ürünler ocak olarak adlandırılır ve genellikle evlerde kullanımı vardır. Ayrıca mikrodalga fırınlarda mutfakta en sık kullanılan malzemelerdendir. Isıtma işlemi yapabilmesinin yanı sıra, makarna ya da balık yapılabilmesini de sağlar. Kullanım kolaylığı açısından mikrodalga fırınlarda çok fazla tercih edilir. 

Fırın Nasıl Kullanılır?

Fırınlarınızın özelliklerini bildiğiniz zaman kısa sürede ve daha lezzetli yemekler yapabilir ve avantajlı şekilde kullanabilirsiniz. Bir fırının birden fazla özelliği vardır ve bu özellikler en lezzetli yiyeceklerin hazırlanmasına yardımcı olur. Fırınların en bilinen pişirme yöntemlerinden birisi geleneksel pişirme yöntemidir. Geleneksel pişirme yöntemi sayesinde yemeklerin hem üst hem de alt tarafı en iyi şekilde pişirilebilir. Özellikle yemeklerin iç ve dış kısmını eşit olarak pişirmek isteyenler, bu yönteme sıklıkla başvururlar. Fırınlarda pişirilen yiyecekler daha sağlıklı ve lezzetlidir. Fırın ocak set şeklinde fırın seçenekleri de vardır. Bu fırınlar sıradan fırınlardan daha kullanışlıdırlar. Bu nedenle sıklıkla tercih edilirler.

Fırın ocak setleri ya da ocaklı fırınlar, evlerde pratik olduğundan çok fazla tercih edilir. Ocaklı fırınlar solo fırın olarak da bilinir. Bu fırınlar hem ocak hem de fırın şeklinde kullanım sağlarlar. Daha işlevsel oldukları içinde tercihler arasında yer alırlar. Ocaklı fırın fiyatları incelemesi yapılarak alınmak istenen modeller incelenebilir. Fiyatlara önceden bakmak, model ve özellik konusunda da bilgi sahibi olunmasını sağlar.

Fırın Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

İlk defa fırın alacak olanlar, bu konuyla alakalı bilgiye sahip olmayabilirler. Fakat iyi bir inceleme yapıldıktan sonra, mutlaka fırınlar hakkında birçok bilgiye sahip olabilirler. Fırın seçiminin nasıl yapılacağını bilmek işleri de kolaylaştırır. Fırınların seçimi yapılacağı zaman, modelleri kadar özelliklerinin de incelenmesi gerekir. Çünkü fırınlar ne kadar son model olursa olsun, özellikle aranılan şekilde değilse kullanımı sağlanamaz.

Fırın kullanmak isteyenlerin en çok istediği özelliklerden birisi de, yiyeceklerin çıtır çıtır pişmesidir. Bunun yapılabilmesi için ise, buna uygun bir fırın kullanılması gerekir. Bu şekilde çıtır çıtır yiyecekler elde edebilmek mümkündür. Çıtırlık çoğunlukla börek ya da tatlı gibi, hamur işi yemek yapılırken aranan özelliklerdendir. Çoğu kişi hamur işi yiyecekleri sevdiği için, fırın seçimlerini de buna uygun olarak yapar. Fırın fiyatları ve özellikleri incelemesi yapılarak buna uygun olan fırınlar bulunabilir. Fırın ocak şeklinde satışı yapılan seçeneklerin fiyatları farklı olarak karşınıza çıkabilir. Fakat iki özelliği de sağlaması nedeniyle önemli bir avantaj sağlar.

Fırınlarda Olması Gereken Fonksiyonlar Nelerdir?

Fırınlarda mutlaka olması gereken bazı fonksiyonlar vardır. Bu fonksiyonlar sayesinde fırınlardan verim elde edebilmek mümkündür. Fırın alacak olanların inceleme yaptıkları zaman görebilecekleri fonksiyonlardan bazıları şunlardır;

 • Alt ve üst pişirme
 • Turbo pişirme
 • Izgara
 • Alt ısıtma
 • Fan Defrost

Fan destekli üst ızgara gibi fonksiyonlar fırınlarda olması gereken fonksiyonlardan bazılarıdır. Bu fonksiyonları sağlayan fırınlar sayesinde ortaya çok başarılı işler çıkarılabilir. Fonksiyonlar yakından incelendiği takdirde, fırınlar arasında seçim yapmak daha da kolay hale gelir. Alt ve üst fırın fonksiyonu sayesinde fırın içerisindeki yiyeceğin hem iç hem de dış kısmındaki yiyecek eşit olarak pişer. Bu fonksiyon çoğu fırınlarda rastlanabilecek olan en temel fonksiyonlardan birisidir. İçinin ve dışının eşit pişmesi istenen yiyeceklerde bu fonksiyon büyük avantaj sağlar. Çok yüksek ısıya ihtiyaç duyulduğunda ya da kendi halinde pişmesi gerektiği durumlarda fırının bu fonksiyonuna önemli olabilir.

Izgara fonksiyonu ise, özellikle mangal severlerin en çok ihtiyaç duyduğu fonksiyonlar arasında yer alır. Izgara mangal üzerinden hazırlanan yiyeceklerle denk bir işlem sağlar. Izgara fonksiyonu yiyeceğin pişmesini sağlarken sulu kalmasını ve mühürlenmesini de sağlar. Izgara fonksiyonunda pişirme hızlı gerçekleşir. Mühürleme yöntemi insanların en çok tercih ettiği yöntemler arasında yer alır. Bu nedenle ızgara fonksiyonu olan fırınlara yönelmeler daha fazla olur.

Turbo pişirme fonksiyonunda ısı yiyeceğin etrafına hızlı ve eşit oranda dağılır. Ayrıca bu fonksiyon sayesinde fırının önceden ısıtılmasına da gerek olmaz. Çünkü çok hızlı ısındığı için, verim elde etmek de kısa sürer. Turbo pişirme de fanlar devreye girer ve birden fazla tepsi bile kullanılabilir. Bu sayede içerisindeki tüm tepsiler eşit ve aynı oranda pişmiş olarak çıkar. Turbo pişirme fonksiyonu da çoğu fırında vardır ve tercih edilen fonksiyonlar arasında yer alır. Alt ve üst ısıtıcı, ızgara ve turbo pişirme fonksiyonları, son dönemde kullanılan fırınların pek çoğunda bulunan bir özelliktir.Fırın Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırın kullanımı hakkında bazı ipuçları bilindiği zaman, fırınlar daha rahat bir şekilde kullanılabilir. Fırınları kullananların dikkat etmesi gereken durumlardan bazıları şunlardır;

  • Fırınların kapıları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Açık kalması ya da tam kapanmaması durumunda fırınlardan alınacak olan performans düşebilir
  • Fırın kullanırken donmuş yiyecekleri defrost yapmanıza gerek yoktur. Her iki durumda da istediğiniz biçimde pişirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için fırınlarınız zarar görmez. 
  • Pişirme işlemi gerçekleştirirken yiyeceklerin pişme, bekletme veya demlenme süreleri dikkate alınarak kullanılması hem lezzetli yemekler pişirilmesini hem de fırından tam performans alınmasını sağlar. 
  • Fırınların verimli ve doğru kullanılması önemlidir. Bunun için mutlaka kullanma kılavuzunu doğru uygulamak gerekir. Bu şekilde kullanılan fırınlar hem ekonomik olarak avantaj sağlar hem de yemeklerinizin lezzetli olması sağlanır. 
  • Fırın kapıları sıcaklığın içeride kalması için geliştirilmiştir. Yemekler piştikten sonra fırından çıkarıldığında bu alan raf olarak kullanılabilir. Fakat bunun dışındaki durumlar söz konusu olduğunda yiyeceklerin kapağa koyulmasından kaçınmak gerekir. Aksi takdirde yiyecekler kapaktan düşerek dökülebilir.
  • Fırınların içerisine kesinlikle su dökülmemelidir. Bu işlem sıcakken yapıldığında fırında buharlaşma olabilir ve buhardan dolayı fırınlar kalıcı hasarlar yaşayabilir.
 • Fırın rafları ya da ızgaralar bulaşık makinesinde yıkanabilecek özelliktedir. Fakat rafların durmasını sağlayan sürgülü kısımların çıkarılmaması gerekir. Fırın kullanımına bu şekilde dikkat edildiği zaman, daha uzun süreli bir kullanım elde edilebilir. 

Fırında Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Fırında pişirme işlemini gerçekleştirmek isteyenler bazı püf noktaları bildikleri zaman daha rahat bir kullanım sağlayabilirler. Özellikle elektrikli fırınlar birçok kişi ve geniş aileler tarafından kullanılır. Yemek pişirme konusunda başarılı olan kişiler fırın kullanımında bir takım püf noktaları geliştirerek fırından daha yüksek performans sağlayabilirler. Ancak günümüzde üretilen fırınlar yeni nesil teknoloji kullanılarak üretildiği için buna gerek kalmaz. Fırında pişirilecek yiyeceklerin birbirinden farklı pişirme yöntemleri olabilir. Özellikle ısı konusunda farklılık gösterir. Pişirme işlemi yaparken kendi alışkanlıklarınızı uygulamak konusunda mutlaka fırının kullanımına uygun olarak işlem gerçekleştirilmelidir. 

Elektrikli ya da ocaklı fırınlar özellikle hamur işi yiyecekler kek, pasta ya da börekler için daha fazla kullanılırlar. Günümüzde üretilen fırınların farklı uygulanacak pişirme işlemlerinde daha leziz yemekler pişirebilmeniz için kullanmanız gereken bir takım özellikler size kullanma kılavuzunda sunulur. Bunları doğru kullandığınızda fırınınızda sadece yemek değil dilerseniz çok farklı ekmekler de pişirebilirsiniz. 

Fırın Fiyatları

Fırın fiyatları çeşitli marka ve özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Fırına ihtiyaç duyulduğunda fırının sahip olduğu özelliklerinin yanı sıra kendi beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağı konusunda doğru araştırma yaparak sizin için en uygun fırına sahip olabilirsiniz. Fırın fiyatları konusunda yaşanan değişiklikler genel olarak fırının sahip olduğu fonksiyonel özelliklerden kaynaklanır. Her bütçeye uygun bulabileceğiniz farklı fonksiyonlara sahip fırınları inceleyebilir, fırın satın alma tercihinizi belirleyebilirsiniz. Fırınınızdan yüksek performans alabilmeniz için öncelikle onu iyi tanımalı ve özelliklerinin neler olduğu konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Pişirme ısısı, zaman ayar özelliği ve yiyeceklerinizi yerleştirmeden özce ne kadar süre ön ısıya ihtiyacınız olduğu konusunda doğru kullanım sağlamalısınız. Fırınınızın özelliklerini doğru kullanmanız durumunda hem daha tasarruf elde edersiniz hem de lezzetli yemekler pişirmiş olursunuz. 

Ankastre Fırınlar

Küçük olan evlerde en çok tercih edilen seçenekler arasında ankastre ürünler bulunur. Ankastre olarak tercih edilebilecek seçenek sayısı fazladır. Bu seçenekler arasında ankastre fırınlarda yer alır. Ankastre fırınlar küçük olan evlerinde daha ergonomik kullanım olanağı sağlar. Bu nedenle önceki yıllara göre ankastre ürünler daha fazla tercih edilmektedir. Bu sayede daha derli toplu bir kullanım elde edilebilir. Bu nedenle bugün kullanılan birçok eşya daha pratik ve daha kullanışlı ürünlerden oluşmaktadır. Bu sayede kullanım alanları daha da rahatlamıştır. Fırın ankastre kullanımları sayesinde mutfağınızın daha modern görünmesini sağlarken, fırın kullanımının rahatlığından da faydalanabilirsiniz.

Bulaşık makinesi ve fırınlar görüntüleri itibariyle büyük eşyalardır. Ankastre fırın ve ankastre bulaşık makinesiyle mutfakta ciddi anlamda bir alan elde edilebilir. Ankastre fırınların kullanımı, tıpkı normal fırınlar gibidir. Tek farklı mutfaklarda belli bir mutfak dolabına sabitlenerek yerleştirilir. Bunun dışında pişirme ya da diğer fonksiyonların hepsi aynıdır. Modern ev dekorasyonu yapmak isteyenler, fırın ocak fiyatları konusunda inceleme yaparken yerden tasarruf etmek açısından ankastre fırınlar daha fazla seçilmektedir.

Mini Fırınlar ve Mini Fırınların Özellikleri

Mutfaklarında lezzetli yiyecekler elde etmek isteyenler fırınların yardımına ihtiyaç duyarlar. Fırınlar doğru bir şekilde kullanıldığı zaman çok başarılı sonuçlar çıkarılabilir. Çoğu kişi fırınını çoğunlukla 180 derece ayarında kullansa da, daha yüksek ya da düşük ayarlarda pişirilmesi gereken yiyeceklerde vardır. Fırınların ısı ayarları ve fonksiyonları doğru kullanıldığı zaman daha iyi bir kullanım mümkündür. Çok büyük fırın kullanmak istemeyenler tercihlerini mini fırınlardan yana yapabilirler. Mini fırınlarda marka ve model değişiklikleri özelliklerinden dolayı birbirinden farklılık gösterebilir. Bunun için tek yapılması gereken mini fırın alırken ihtiyaçlarınıza cevap verip vermemesidir. Mini fırın kullananların fırınlarını daha verimli kullanabilmesi için, fırınların özelliklerine hakim olması gerekir. Mini fırınlarda olabilecek özelliklerden bazıları şunlardır;

  • Mini fırınların yalıtım kalitesi çok iyi olmalıdır. Bu özelliğe sahip olan fırınlar, enerji tüketimi konusunda avantaj sağlamasının yanı sıra, lezzetli yiyecekler çıkarılmasını da sağlar.
  • Mini fırınların gövdeleri kadar, kapakları da önemlidir. Mini fırınların sadece gövdelerinin kaliteli olması yeterli değildir. Aynı zamanda kapakları da kaliteli olmalıdır. Kapağın iç görünümü en iyi şekilde gösteriyor olması gerekir. Böylece içindeki yiyecekler kapak açılmadan gözlenebilir, çünkü kapak sık sık açıldığı zaman ısı düşer ve bu da yiyeceğin geç pişmesine neden olur.
  • Pişirme özelliklerinden biri olan turbo özelliği de mini fırınlarda bulunan özelliklerden biridir. Fırınlarda turbo özelliği, birden fazla yiyeceklerin pişirilmesinde, ısının eşit dağılımında ve enerji tasarrufunda önemli avantaj sağlar.
  • Mini fırınların içerisinde pop-up yani iç aydınlatma özelliğinin olması oldukça önemlidir. Bu özellik sayesinde fırının kapağı açılmadan yiyeceklerin pişip pişmediği rahatlıkla gözlemlenir. 
 • Fırınların verimli kullanılabilmesi için fırın temizliği de oldukça önemlidir. Fırın temizliğinin tam anlamıyla yapılabilmesi ve fırının uzun ömürlü olması için mutlaka fırın temizliğinin de doğru yapılması şarttır. Bunun için ise fırın temizliği yapılmadan kullanma kılavuzundan mutlaka yararlanılması gerekir.

Fırın Almadan Önce Yapılması Gerekenler

Son dönemlerde tüketiciler ihtiyaçları konusunda genel olarak bilinç sahibidirler. Alacakları ürünleri satın almadan önce özellikleri ve fiyatlarına dikkat ederek kendileri için en doğru ve ekonomik olan ürünü seçerler. Özellikle mutfaklarda kullanılacak olan beyaz eşyalar, dolaplı bölmelere gizlenerek daha derli toplu bir görünüm elde edilebilir. Fırın dolabı gibi seçenekler sayesinde günümüzde üretilen fırınlar gizlenebilir ve görsel olarak daha şık bir görüntü sağlanabilir. Fırın almadan önce bu detayların düşünülmesi daha doğru alışveriş yapılmasını sağlar. Fırın almadan önce bakılması gereken özelliklerden biri de fırın dolapları için uygunluk sağlayıp sağlamadığıdır. Fırın dolapları için uygun olan fırınlar insanların daha fazla tercih ettiği seçeneklerdir. Böylelikle fırınların kirlenmesini önlemiş olurlar. Ayrıca çizilme ya da kırılma gibi dış etkilerden koronmuş olurlar. Fırın satın alacak olanların pek çok detayı inceleyerek doğru bir alışveriş gerçekleştirmesi gerekir. Mutfak fırınları için bütçenize uygun farklı boyutlarda fırınlar mevcuttur. Mutfak ölçüleriniz ve mutfağınızın biçimi dikkate alınarak daha doğru ve uygun bir seçim yapılabilir. Hangi boyutlarda fırın gerekiyorsa ona göre tercih edilmesi gerekir. Kalabalık aileler daha büyük fırınları tercih ederken, çekirdek aileler daha küçük fırınlara yönelebilir.

Dolapların kolay silinebilir özellikte olması, estetik olarak da sorun yaşanmasının önlerken ürünlerin de daha uzun süre deforme olmadan kullanılmasını sağlar. Fırın ve fırın dolabının temizliği daha kısa sürelerde yapılabilir. Standart fırınlarda kullanıma bağlı olarak temizlik daha uzun sürebilir. Fakat dolaplı fırınlar daha geç kirlenirler. Bu dolaplar insan sağlığına zarar vermeyecek şekillerde üretilirler. Bunun yanı sıra çevreye karşı da duyarlı olacak şekilde üretilmişlerdir. Zarar vermeyecek malzemelerle üretilmeleriyle dikkat çekerler. Bu sebeplerden dolayı çok fazla tercih edilirler. Fırın almadan önce bu detaylara dikkat ederek bir karar verilirse, daha doğru seçimler yapılabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/2
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Fırın

885 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 885 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?