Döküm tencereler çok uzun yıllardır kullanılan, insan sağlığına tamamen zararsız, mutfak için en uygun gereçlerden biridir. Mutfağınızda kullanacağınız ürünleri seçerken hem kullanışlı hem sağlıklı olmasına dikkat ediyorsanız, döküm tencere modelleri tercih edebilirsiniz. Tencere seçiminiz yemek lezzetlerinize farklılık katar. Yüzyıllardır kullanılan demir materyaliyle üretilmiş bu tencereler ise, ısı dağıtımı sayesinde enfes yemekler yapmanıza yardımcı olur. Doğal ürünler kullanmak, aynı zamanda sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız, siz de döküm tencere kullanabilirsiniz.

Döküm Tencere Seti ve Fiyatları

Ateşe en dayanıklı madde olan demirden yapılan döküm tencere setleri, desen çeşitliliği, geniş renk skalası ve herkese hitap eden fiyat aralıklarıyla mutfağınızda kolaylıkla yer alacaktır.

Demir döküm tencere setleri, ısıya dayanıklı yapısı sayesinde, pişirdiğiniz yemeklere lezzet katar. Geçmişten günümüze dizaynı değişmiş olmasına karşılık, demir döküm tencere setlerine rağbet her zaman olmuştur. Farklı boyut ve tasarımlarda bulabileceğiniz setler, güvenilir kapaklarıyla karşınıza çıkar. Modern mutfaklar için sade görünümlü tek renk seçenekleri mevcutken, desenli ve renkli modelleriyle eğlenceli mutfak tasarımlarınızı süsleyebilirsiniz.

Hem fonksiyonel hem de şık tasarımlı döküm tencereler, güveç kapları, tava setleri gibi modellerinin yanı sıra, Schafer Cast Chef, Hecha Ottoman gibi markaların karnıyarık tencereleri çeşitleriyle yuvarlak, yayvan, derin kap modelleri de mevcuttur. Hazırlayacağınız yemeklere uygun boyutlarda, 3’lü güveç seti ya da takım tencere - tava seti şeklinde çeşitleri vardır.

Döküm Tencere Nedir?

Kalıplara dökülerek yapılan tencere ve tava ürünlerine döküm tencere denir. Dökme demir, mutfak malzemelerinde tamamen zararsız olduğundan çokça tercih edilir. Çok yüksek ısıya dayanıklı olan döküm tencereler ısıyı homojen bir şekilde dağıtır, yemeğinizi kısık ateşte bile, ısı kaybına neden olmadan pişirmeye yarar. Hem ocak üzerinde hem de fırınlarda, mikrodalga fırın hariç, rahatlıkla kullanıldığından tercih sebebidir.

Isıyı uzun süre koruması nedeniyle, yavaş ve uzun sürede, tavuk ve et yemekleri gibi zahmetli pişen yemekler için kullanılması uygundur. Soteler için kullanılan tavalar da pişirim için uygundur. Çünkü döküm tavalarda pişen et asla tavaya yapışmaz. Ürünlerin üstün ısı özelliği eti şoklar ve etin nemlenmesi nedeniyle, bir iki dakika içinde tavaya yapışmadığı görülebilir. Izgara çizgileri ve etin birazının tavaya temas etmesi sayesinde de, yapışmanın önlendiğini deneyimleyebilirsiniz.

Döküm tencere modellerinde pişen yemeklere, madde yapısından dolayı demir geçer. Bu da demir minerali eksikliği sebebiyle kansızlık çeken kişilere yardımcı olur. Neredeyse insanlık kadar eski olan demir döküm, sağlığa ve bütçeye uzun süre kullanım avantajıyla yardımcı olur. Sağlığa zararlı hiçbir madde içermeyen bu tencerelerde, yalnızca yemek değil, lezzetli ekmekler hatta hamur işleri de pişirebilirsiniz. Özel yağlama yöntemiyle kullanabileceğiniz işlem görmemiş demir tencereleri, elde edilen yağlı yüzeyi sayesinde, yemekleriniz tencereye yapışmadan kullanabilirsiniz.

Döküm Tencere Nasıl Temizlenir ?

Döküm tencereler ham ya da emaye kaplanarak üretilir. Deterjanla yıkandığında kalıntı yapacağı göz önünde bulundurularak, Sağlık Bakanlığı tarafından üretim aşamasında düzenli kontrol edilir. Aldığınız parçaları deterjansız olarak suyla yıkayıp kurumasını beklemeniz sağlığınız açısından faydalı olur. Pişireceğiniz et ürünlerini koku olmaması açısından ayrı ayrı tavaları kullanarak yapmanız önerilir.

Döküm tencere ve tavalarınız pişme işlemi sonlandıktan sonra ısısını korurken kaynamış suyu içine döküp bekletin, sonrasında suyu döküp bir bezle temizleyebilirsiniz. Yalnızca bez ya da kağıt peçeteyle temizlemenin yeterli gelmediği noktada, temizlemek için tuzla ovabilirsiniz, tuz tencerenizdeki yağın emilmesini sağlar. Döküm tencerenizi doğru ayarda bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Tencere ve tavalarınızın paslanmaması için iyice kurulamanız gerekir.

Kimyasal içerikli deterjanların kullanılması sağlık açısından uygun olmasa da, kişisel tercihe göre değişebilir. Kimyasal ürün kullanmak istemeyen kişiler, ılık su ve sirke yardımıyla tencereleri temizleyebilir. Nadir olmakla birlikte Arap sabunu kullanılarak ovma işlemi uygulanabilir. Yıkama ve durulama sonrasında pamuklu bir bezi zeytinyağı ile yağlayarak, ürünleri saklayabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Döküm Tencere Fiyatları

699 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Lava Döküm Tencereler
  2. Staub Döküm Tencereler
  3. Akdeniz Döküm Tencereler
  4. Berghoff Döküm Tencereler
  5. Falez Döküm Tencereler
  6. Taç Döküm Tencereler
  7. Taşev Döküm Tencereler
  8. Gülsan Döküm Tencereler
  9. Silver Döküm Tencereler
  10. Sürel Döküm Tencereler
  11. Aryıldız Döküm Tencereler
  12. Essenso Döküm Tencereler
  13. Schafer Döküm Tencereler
  14. Leggno Döküm Tencereler
  15. Woll Döküm Tencereler
  16. Acar Döküm Tencereler
  17. ÖZKENT Döküm Tencereler
  18. BabilStore Döküm Tencereler
  19. Korkmaz Döküm Tencereler
  20. Saint Belisama Döküm Tencereler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Tencere Ebatı A-Z
 5. İç Yüzey Kaplaması A-Z
 6. Türü A-Z
 7. Tencere Tipi
 8. Renk A-Z
 9. Ürün Rengi A-Z
 10. Fotoğraflı Değerlendirme
 11. Güncel Değerlendirme
 12. Fırsat Ürünleri
 13. Tencere Adedi
 14. Kapak Adedi
 15. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22500/80667013/22535/60000274
Başa dön