Döküm Tencere

Yapılan yemeğin kalitesini içine konulan malzemeler ile birlikte yemeğin pişirildiği kap da belirler. Doğru bir pişirme gereci tercihinde bulunarak istediğiniz kıvamdaki yemekleri kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Yemek yapmayı kolay ve eğlenceli bir hale getiren gereçler ile lezzetli sofralar kurabilirsiniz. Döküm tencere sunduğu çeşitli özellikler bakımından pişirme gereçleri içinde önemli bir yere sahiptir. Demir tencere yüzyıllar önce icat edilmiş olmasına rağmen, günümüzde birçok aşçı tarafından sıklıkla tercih edilir. Modern parçalarla karşılaştırıldığında bile birtakım özelliklerinden dolayı tercih sebebi haline gelen ürün, her mutfakta bulunması gereken malzemelerden biridir. Dökme tencere, demir ve çelik bloklarının fabrikada eritilmesi sonucunda üretilir. Eritme işleminin sonrasında karbon seviyelerini yükseltmek için karışıma kimyasallar eklenir. Ardından, erimiş metal kum, su ve toz kilden yapılan bir kalıba dökülür. Döküm tencere soğuduğunda kum kalıbı kırılır ve tencere şeklini almış olur. Satışa hazır hale getirilmeden önce her parçası düzleştirilen ürünler, özenli ve dikkatli bir üretim sürecinin ardından piyasaya sunulur. Kaliteli malzemelerden üretilen döküm tencere çeşitleri, dayanıklı ve sağlam olmasından dolayı uzun süre boyunca kullanılabilir. Çizilme ve darbelere karşı sağlam duracak şekilde tasarlanan ürünler, malzeme kalitesi ile doğru orantılı olarak uzun süreli bir kullanım sunar.  Belirli bir kalite standardının üzerindeki markaların döküm tencere modelleri arasından aradığınız tarzdaki malzemeye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Dökme demir olarak bilinen yumuşak ve ağır bir malzemeden yapılan ürünler, gıdaları pişirmek için iyi bir seçenektir. Isıyı iyi bir şekilde emmesi, elde ettiği sıcaklığı muhafaza etmesi ve tencerenin içinde bu ısıyı eşit olarak dağıtması, döküm tencerelerin öne çıkan özellikleri arasında yer alır. Döküm tencereler, ısıyı yavaşça emer ve sonrasında yavaşça serbest bırakır. Böylece yavaş pişirilmesi gereken bir yemek olduğunda iyi bir seçenek haline gelir. Döküm tencere, üretici tarafından porselen, seramik ya da emaye gibi farklı kaplamalar ile işlenebilir. Böylece görsel ve işlevsel olarak çeşitlilik kazanır. Genellikle kaplamasız döküm tencere çeşitleri pişirme öncesinde az bir yağa ihtiyaç duysa da seramik kaplamalı modeller, seramiğin kaygan yapısından dolayı böyle bir işleme ihtiyaç duymayabilir. Kullanışlı ve pratik bir gereç olmasından dolayı restoranlardan evlere kadar her yerde kullanılan döküm tencereler, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Mutfakta geçirdiğiniz süreyi daha etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız döküm tencere çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Malzeme Çeşitliliği ile Döküm Tencereler

Her tecrübeli aşçı, iyi bir döküm tencerenin her mutfakta bulunması gereken temel malzemeler arasında yer aldığını bilir. Döküm tencereler ile daha önce yemek yapmadıysanız, bu mutfak ekipmanlarının çok yönlülük, dayanıklılık ve işlevsellik açısından eşsiz olduğunu kısa süre içinde keşfetmeye başlayabilirsiniz. Döküm tencereler, teflon ya da silikon tencerelere göre daha uzun ömürlü olması ile öne çıkar. Malzeme bakımından sunduğu çeşitlilik ile mutfakta geçirilen sürenin daha etkin hale getirilmesine de yardımcı olur. Emaye, demir, granit, çelik, güveç döküm tencere çeşitleri gibi farklı malzemelerden üretilen ürünlerin hepsi kendi içinde birtakım avantajlar içerir. Döküm demir tencere, mutfaklarda en çok kullanılan seçenekler arasında bulunur. Sağlam ve dayanıklı yapısı ile öne çıkan malzeme, doğru bir şekilde kullanıldığında yemeklerin lezzetini öne çıkarır. Eski moda bir pişirme malzemesi olarak düşünülse de dayanıklı ve uygun fiyatlı olması demir döküm tencerelerin bunca yıldır mutfakların bir parçası olması altında yatan sebepler arasında yer alır. Çok yönlü kullanımları sayesinde ocaktan alınıp fırına yerleştirilebilir. Böylece, yemeğin mühürleme işlemini ocakta yaptıktan sonra kap değiştirmeden fırında pişirmeye devam edebilirsiniz. Yüksek ısıya dayanıklı olması sayesinde mutfaklarda kullanılan en pratik araçlar arasında bulunur. Emaye olanlar porselen bir kaplamaya sahiptir. Demir tencereler gibi pişirme işlemine fırında devam edilebilir. Kolay temizlenebilmesi sayesinde kullanışlı bir mutfak gerecidir. Demir tencere kadar güçlü bir malzeme olmasa da daha rahat bir şekilde temizlenebilmesi ile öne çıkar. Paslanmaz çelikten üretilenler de demir tencereler kadar popülerdir. Pişirilen yemekler ile asidik reaksiyona girmemesinden dolayı yemeğin tadını herhangi bir şekilde etkilemez. Çabuk ısınması sonucunda yemeklerin hızlı pişmesini sağlamasına rağmen kontrolsüz bırakıldığında istenmeyen yanıkların oluşmasına neden olabilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilmesi ile kolay bir şekilde temizlenebilir. Karbon çelik döküm tencereler, demir kadar dayanıklı olsa da daha ince bir yapıya sahiptir. Isıyı iyi koruması ve yiyecekleri eşit bir şekilde pişirmesi ile öne çıkar. Pişirme işlemine başlamadan önce yağa ihtiyaç duyar. Aksi halde yiyeceklerin yapışmasına neden olabilir.

Alüminyumdan döküm tencereler ağır olmayan yapısı ve uygun fiyatları ile dikkatleri üzerinde toplar. Isıyı muhafaza etme yeteneğinden dolayı sıklıkla tercih edilir. Çizilmelere karşı dayanıklı olması sayesinde de uzun süreli bir kullanım sunar. Granit döküm tencereler yiyeceklerin yapışmasını engelleyen tabakası ile öne çıkar. Doğal bir malzeme olmasından dolayı yemeklere tadını geçirmeyen granit tencereler, çizilmelere karşı dayanıklı olan bir tabakaya sahiptir. Kolayca yıkanabilmesi, standart bir dökme demir tencerede pişirilebilecek her şeyi pişirebilmesi ve çok yönlülüğü ile granit malzemeden üretilenler, kullanıcıların günlük hayatına büyük bir kolaylık katar. Güveç döküm tencere pişirme işleminin yavaş bir şekilde yapılması gerektiği durumlarda kullanışlı hale gelir. Bakliyat pişirmek için ya da çorba yapmak için ideal olan güveç tencereler, ağır pişirme metotlarının kullanıldığı her türlü yemek için iyi bir seçenektir. Her biri kendi içinde farklı niteliklere sahip olan malzemeler, döküm tencerelerin kullanım alanını artırır. Nasıl bir tencere istediğinize karar verdikten sonra seçenekleri inceleyebilir, gereksinimlerinizi kısa süre içinde karşılamaya başlayabilirsiniz. Döküm tencere indirim fırsatlarını yakalayarak bütçenizi zorlamadan mutfaklarınıza kalite getirecek bir ürüne sahip olabilirsiniz.

Döküm Tencere Renkleri

Döküm tencereler, materyalin dışında renk bakımından da kendi içinde pek çok farklı seçeneğe sahiptir. Malzemenin de etkisi ile renk çeşitliliğine sahip olan döküm tencereler, geniş bir ürün yelpazesi içerir. Ürünleri incelediğiniz takdirde kırmızı, siyah, pembe, sarı, renkli döküm tencere gibi birbirinden farklı onlarca alternatif olduğunu görebilirsiniz. Döküm tencere denildiğinde akla genellikle siyah renkli modeller gelse de granit gibi malzemelerden üretilen tencereler malzemenin çok yönlülüğü sayesinde çeşitli renklerde üretilir. Naturel bir malzeme olan granitin sunduğu çeşitlilik sayesinde dilediğiniz renkteki ürüne kısa süre içinde ulaşabilirsiniz. Mutfağınızda bulunan diğer malzemeler ile uyumlu bir renk seçiminde bulunarak gereçlerinizi bir bütün haline getirebilir, hem işlevsel hem de görsel olarak bir harmoni yakalayabilirsiniz. Birkaç farklı rengin bir arada kullanıldığı döküm tencere takımı çeşitleri ile mutfaklarınızda dekoratif bir alan oluşturabilirsiniz. Her türlü zevkten kullanıcıya hitap edecek seçenekleri içeren tencereler içinden hoşunuza giden bir parça ile karşılaşmanız mümkündür. Döküm tencereler içinde en çok tercih edilen renk siyah olsa da mutfağınızın, ocağınızın ya da diğer eşyalarınızın rengi ile uyumlu bir model seçerek dekoratif anlamda bir çeşitlilik elde edebilirsiniz. Döküm tencere markaları birbirinden farklı tonda sayısız ürün üretmesi ile renk söz konusu olduğunda aradığınızı hemen bulabileceğiniz renk seçenekleri barındırır. Granit ile beraber döküm seramik tencere çeşitlerinde de pek çok farklı renk seçeneği olduğunu görebilirsiniz. Renkli bir döküm tencere önerisi arayışı içindeyseniz granit ya da seramik gibi renklendirilebilen malzemelerden üretilen modelleri inceleyebilirsiniz.

Renk ile beraber döküm tencereler şekil bakımından da birbirinden farklı onlarca alternatife sahiptir. Dikdörtgen, oval, kare döküm tencere gibi çeşitli şekillere sahip olan ürünler, farklı yiyeceklerin pratik bir şekilde pişirilmesini mümkün kılar. Örneğin, kare olanlarda lazanya gibi yemekler daha rahat bir şekilde pişirilirken oval olanlar sulu yemekler için idealdir. Döküm tencereler form söz konusu olduğunda sunduğu çeşitlilik ile de kullanım alanını genişletir. Her türlü gereksinimi karşılayacak niteliklere sahip olan döküm tencereler ile yiyeceklerinizi daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda doğru şekle sahip olan ürünü kullanarak tencerelerinizi sunum malzemesi haline de getirebilirsiniz. Sığ, renkli ve kare olan döküm tencereler, yemek masalarına orijinal bir hava katabilir. İşlevsel olduğu kadar görsel olarak da avantajlar sunan seçenekler ile misafirlerinizi kendinize özel bir şekilde ağırlayabilirsiniz. Kare döküm tencere kullananlar bazı yemeklerin köşeli gereçlerde pişirilmesinin daha iyi olduğunu hemen fark edebilir. Yemeğin pişirildiği kabın materyali kadar şekli de lezzet üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Döküm tencere kullanıcı yorumları da farklı formlardaki ürünlerin farklı yemeklerin daha rahat bir şekilde pişirilmesini mümkün kıldığını söyler. Renk ve şekil söz konusu olduğunda sayısız seçeneğin bulunduğu gerçek döküm tencere modellerini inceleyebilir, aklınızdaki gibi bir parçaya kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Döküm Tencere Boyut Seçenekleri

Renk, malzeme ve şekil ile beraber döküm tencereler boyut gibi özellikleri ile çok fazla seçeneğe sahiptir. Büyük, hafif, mini döküm tencere çeşitleri arasından ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir modele kısa sürede ulaşabilirsiniz. Genellikle kalabalık gruplar için yemek pişiriyorsanız büyük, iki ya da üç kişi için yemek hazırlıyorsanız da küçük modeller arasından bir tercihte bulunabilirsiniz. Daha çok sos hazırlamak için bir ürün almayı düşünüyorsanız da aynı şekilde mini olanlardan birini seçebilirsiniz. Boyut olarak 20, 22, 24 , 26, 28, 30, 32 cm döküm tencere gibi pek çok farklı seçenek olduğunu görebilirsiniz. Farklı boyutların bir arada bulunduğu döküm tencere seti modellerini de inceleyebilir, tek seferde bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Döküm tava tencere setleri, mutfakta ihtiyaç duyulabilecek çoğu malzemeyi bir arada bulundurması ile sıklıkla tercih edilir. Her öğünde kullanabilmek için ürün almak istiyorsanız tavanın da içinde bulunduğu döküm tencere seti tavsiye edilir. Omlet gibi kahvaltılık yiyeceklerin de kolay bir şekilde yapılabileceği setler, farklı yemek grupların yapılmasını mümkün kılan birçok yönlülüğe sahiptir. Aynı zamanda farklı ebattaki ürünlerin yer alması, set halinde satılan tencereleri daha kullanışlı bir hale getirir. Özellikle yeni evlenen çiftler arasında popüler olan döküm tencere setleri, mutfakların olmazsa olmazları arasında yer alır. Tatlı soslarından yemeklere kadar her türlü yiyeceği pişirmenizi imkân tanıyan döküm tencere çeşitleri ile daha lezzetli ve hoş sunumlar yapabilirsiniz. Hangi boyutun sizin için daha uygun olduğunu belirledikten sonra pek çok farklı alternatif arasından kısa süre içinde aradığınızı bulabilirsiniz.

Döküm Tencere Özellikleri

"Döküm tencere nedir?" sorusuna kısacası, pişirme esnasında ısıyı ve lezzeti kabın içinde muhafaza eden bir kap cevabı verilebilir. Ürünler genel anlamda kapaklı ve kapaksız olmak üzere iki farklı şekilde satışa sunulur. Döküm kapaklı tencere modelleri, pişirilen yemeğin suyunun buhar yolu ile dışarı çıkmasını engellemesi ile lezzet söz konusu olduğunda istenilen sonuçların daha kolay bir şekilde elde edilmesine yardımcı olur. Kısık ateşte pişirme yapmayı planlıyorsanız, kapaklı bir döküm tencere ile bu işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Döküm tencere özellikleri ile mutfakların ayrılmaz bir parçası haline gelir. İçinde her türlü yemeğin pişirilmesi ile beraber sunduğu çok yönlülük ile kullanan kişilerin mutfakta geçirdiği zamanı daha verimli bir şekilde değerlendirmesini sağlar. Haşlama, kızartma ya da buharda pişirme fark etmeksizin her türlü yöntemin kullanılabildiği ürünler, tek başına mutfakların yıldızı haline gelebilir. Döküm tencereler genellikle ağır bir yapıya sahip olsa da bazı malzemelerden üretilen modeller daha hafiftir. İyi bir döküm tencere profesyonellerden kendisi için yemek yapanlara kadar her türlü kullanıcının hayatını kolaylaştırır. Bazı malzemelerden üretilenlerin temizliği diğerlerine göre daha zor olsa da genel anlamda bütün döküm tencereler dayanıklı ve sağlam olması ile öne çıkar. Böylece, döküm tencereler uzun zaman boyunca kullanılabilir parçalar haline gelir.

Farklı malzemelerden üretilen ürünler, kendi içinde birtakım özellikler barındırır. Örneğin, dökme demir periyodik olarak bakım gerektirirken paslanmaz çelikten üretilen modellerin temizliği daha kolaydır. Çelik modeller, minimum temizlik ile günlük yemekleri pişirmek için iyi bir seçenektir. Domates gibi asitli yemekler pişirmek içinse porselen kaplamalı emaye döküm tencereler daha iyi bir seçenektir. Bunun nedeni, asitli yiyeceklerin dökme demiri çıplak bırakarak koyduğunuz yağı emmesidir. Asidik yemekler yapmak için bir ürün arayışı içindeyseniz de yapışmaz döküm tencere çeşitleri sizin için iyi bir seçenek olabilir. Porselen kaplamalı modeller yapışmama özelliğine sahip olduğu için herhangi bir problemin yaşanmasının önüne geçer. Döküm seramik tencere de aynı şekilde asitli yiyeceklerin pişirilmesi için iyi bir seçenektir. Nasıl bir model seçeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız döküm tencere yorumları size yardımcı olabilir. Kullanan kişilerin kişisel deneyimlerini paylaştığı yorumlardan yola çıkarak nasıl bir döküm tencere tavsiye ettiğini inceleyebilir, gereksinimlerinizi göz önünde bulundurarak seçenekler arasından bir tercihte bulunabilirsiniz.

Döküm Tencere Kullanmanın Avantajları

Döküm tencere, sahip olduğu özellikler ile kullanan kişilere birtakım avantajlar sunar.

  • Öncelikle, döküm tencere kullanımı kolay bir ürün olması ile herkes tarafından tercih edilir. Kullanım bakımından normal bir tencereden farkı olmamasına rağmen işlevsel açıdan daha iyi bir performans sergileyen ürünler, mutfakların yıldız parçaları arasında bulunur.
  • Kuşbaşı et gibi uzun sürede pişen bir yemek pişirmeniz gerekiyorsa döküm düdüklü tencere çeşitleri ile pişirme süresini kısaltabilirsiniz. Döküm tencereler doğal yapıları gereği ısıyı kendi içinde tutmaya meyilli olmaları ile beraber düdüklü modelleri bu konuda daha iyi bir performans sergiler.
  • Döküm tencereler sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip oldukları için kolay kolay deforme olmazlar. Böylece aynı tencereyi uzun bir zaman boyunca kullanabilirsiniz.
  • Döküm tencereler ile sote, kızartma, pişirme, haşlama, kavurma, fırınlama ya da buğulama gibi farklı teknikler uygulayabilirsiniz. Çok yönlü bir parça olmasından dolayı aynı döküm tencere ile birbirinden farklı sayısız yemek yapabilirsiniz.
  • Isındıktan sonra ısısını kolay bir şekilde kaybetmemesi, döküm tencereleri eşsiz bir pişirme malzemesi haline getirir. Özellikle kavurma gibi işlemler esnasında bu özellik kullanışlı hale gelir.

Döküm tencere fiyatları sahip olduğu çeşitlilikten dolayı büyük bir aralıkta dağılma özelliği gösterir. Böylece istediğiniz modeldeki ürüne dilediğiniz fiyat seçenekleri arasından sahip olabilirsiniz.

Döküm tencereler ne işe yarar?

Temel anlamda döküm tencereler ısındıktan sonra kolay kolay soğumaması ile öne çıkar. Aynı zamanda içinde pişen yiyeceklerin lezzetini muhafaza etmesi de döküm tencerelerin ayırt edici özelliklerinden biridir. Yemeklerin orantılı bir şekilde pişirilmesi konusunda etkili bir yardımcıdır.

Döküm tencerede hangi yemekler pişirilebilir?

Döküm tencere, her türlü yemeğin rahat bir şekilde pişirilebileceği bir malzemedir. Her türlü pişirme yönteminin kullanıldığı ürün ile dilediğiniz tarzdaki yiyeceği hazırlayabilirsiniz. Döküm tencerelerin çok yönlülüğü, akla gelebilecek her türlü yemeğin pişirilmesini sağlamasından gelir.

Doğru döküm tencere nasıl seçilir?

Kaç kişilik bir grup için yemek hazırlayacağınız ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken faktörler arasında bulunur. Her biri kendi içinde farklı avantajlara sahip olan malzemeler arasından da bir seçimde bulunmanız gerekir. Set halinde satılan ürünler ile daha kolay bir şekilde seçim yapabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Döküm Tencere Fiyatları

1794 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın