Drone & Multikopter

Drone ve Multikopter

Drone teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık ulaşılamaz bir cihaz olmaktan çıkıp amatörden profesyonele her kişinin odak noktası haline gelmiştir. İnsansız hava aracı olarak geçen bu cihazlar gerek tasarımıyla gerekse kuş uçumu görüntüler sunmasıyla oldukça ilgi çekici hal almışlardır. Drone kullanımı kamera ve diğer kayıt cihazlarından oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Eğlence amaçlı amatör kişilerin tercih noktasında yer aldığı kadar, profesyonel çekimle uğraşan insanların, doğal afet ile ilgili çalışma yapan kişilerin, haber yapımıyla uğraşanların, güvenlik amacıyla kullanan şirketlerin de odak noktası haline gelmiştir. İzleyenlere kuş uçumu bir görüntü sunduğu için oldukça ilgi çekmektedir.

Drone aynı zamanda reklamcılık sektörünün de göz bebeğidir. Reklamcılık sektörünün olduğu kadar aslında organize işlerin de vazgeçilmez bir cihazıdır. Drone kullanımı ile düğün, mezuniyet gibi önemli davetleri geniş ve yüksek bir açıdan kayıt altına alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu kayıt aşamasını uzun tutmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta drone bataryaları olacaktır. Çünkü uzun ömürlü bir batarya uzun bir uçuş deneyimi demektir. Drone her ne kadar artık ulaşılamaz konumdan çıkmış olsa da kullanımı bilgi ve tecrübe gerektirdiğinden satın alımı konusunda ekstra dikkat edilmelidir. Yeni başlayanlar alacağı ürünü sık sık düşürebileceği için çok profesyonel bir drone almak mantıklı olmayacaktır. Bu yüzden ihtiyaca ve beceriye uygun drone almak her zaman daha akıllıca olacaktır. Tüm bu teferruatların yanında drone kullanımı aslında oldukça basittir. Cihazın kendisi haricinde bir kumandasının bulunması ve bu kumandanın sizin yönetiminde olmasıyla uçuş kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Drone ve Multikopter Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Drone diğer kameralardan farklı olarak siz yerinizde sabit bir şekilde dururken size kilometrelerce ötesini çekebilme imkânı sunar. Üstelik tüm bunları sanki gökyüzünde dolaşan bir kuşun gözündenmiş gibi size yansıtır. Tam bu noktada kamera ve video kaydedicilerden ayrılarak kendi alıcı kitlesini oluşturur. Bu sayede istediğiniz yerleri kıpırdamadan çekebilir, tüm bunları elinizdeki drone kumandası ile güvenli bir şekilde takip edebilirsiniz. Sonuçta drone insansız hava araçları olarak geçmektedir. Eğlence dışında bu kullanımı resmiyete taşımayı düşünüyorsanız o zaman ehliyet almanız dahi gerekebilmektedir. Hatta işi profesyonelliğe taşıdığınızda drone seti dahi alıp işleri büyütebilirsiniz. Tüm bunların yanında drone kullanımı aşamasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları sahip olduğunuz cihazın hız sınırını, kalkış hızlarını, yüksek veya düşük hava sıcaklıklarında ne gibi durumlarla karşılaşılacağını ve bu durumlarda neler yapılması gerektiğinin iyi bir şekilde bilinmesi oldukça önemlidir. Ayrıca drone’u kullanacağınız alanın da yasak bölge olmamasına dikkat edilmelidir. Hava alanı yakınlarında uçuş yapılmamalıdır.

Uçağın pil ömrünün kontrol edilmesi de oldukça önemlidir. Aksi takdirde uçuş sırasında mağdur olabilirsiniz. Pilin bitmesiyle birlikte doğru bir iniş yaptıramamak cihazınıza zarar verebilir. Uçuştan önce drone parçaları düzgün bir şekilde takılı olmalıdır. Kontrolü yapılmadan başlatılan uçuşlarda parçalar etrafa saçılıp hem insanlara hem de size zarar verebilir. Cihazınızı yönlendirmeden önce GPS ayarlarının doğru şekilde tamamlandığından emin olmanızda yarar vardır. Ayrıca o günkü hava koşullarına da hakim olmak oluşacak herhangi bir kazanın önüne geçmenize büyük katkı sağlayabilir. Son olarak cihazınızın yazılım güncellemesinin olduğundan da emin olmalısınız.

 

Drone ve Multikopter Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Drone satın almadan önce bu uzaktan kumandalı hava araçlarını iyice anlamanız size oldukça yardımcı olacaktır. Bu noktada bakmanız gereken temel şey aslında neden drone almaya karar verdiğinizdir. Yani satın alacağınız drone’dan beklentilerinizin aslında ne olduğudur. Örneğin eğer sadece eğlence amaçlı bir drone satın almak istiyorsanız o zaman drone parçaları daha uygun olan, entegre kamera içermeyen bir drone tercih edebilirsiniz. Böylece yedek parçasının yanında diğer parçalarını da üst düzey kaliteli parçalardan oluşmasına gerek olmayacaktır. Eğer fotoğraf veya video çekimi için kullanacaksanız işte o zaman biraz daha kaliteli malzemelerden yapılmış bir cihaz tercih edebilirsiniz. Bu kategori genelde drone alıcılarının en çok tercih ettiği alım gerekçelerinden biridir. Günümüzde internet üzerinden para kazanma, içerik üretme, kanal açma gibi faaliyetler oldukça yaygın olduğu için drone kullanarak fotoğraf veya video çekmek de az rastlanan bir durum değildir.  Bu noktada eğer bundan para kazanmayı düşünüyorsanız o zaman kaliteden ödün vermemenizde fayda vardır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise GPS sisteminin sistematik ve sorunsuz bir şekilde çalışmasıdır. Bu sayede drone kendi kendine dönebilme özelliğini de içinde barındırır. Ki bu özellik uzun video veya fotoğraf çekimleri için olmazsa olmazdır. Daha önceden belirlediğiniz koordinatları cihaza işlediğiniz takdirde drone kullanımı sırasında cihazı gökyüzünde gözden kaçırıp bir aksilik yaşasanız dahi GPS sistemi sayesinde mağdur olmayacaksınız. Fotoğraf veya video için alacağınız üründe yüksek çözünürlüklü kamera sisteminin olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Eğer yarışlarda kullanmak için drone satın alacaksanız o zaman manevra kabiliyeti daha yüksek ve daha hızlı gidebilen bir ürün tercih etmelisiniz. Manevra kabiliyeti daha atik olan drone sizin yarışlarda daha iyi bir derece yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca uçuş süresi ve batarya ömrü de oldukça önemlidir; çünkü bir drone ne kadar kuvvetli bir bataryaya sahipse o kadar uzun süre havada kalabilir. Daha uzun süre havada kalan cihazla uzun videolar çekebilir ya da eğlenerek daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca drone motoru da yeteri kadar güçlü olmalıdır. Son olarak cihaza manevra yapma kabiliyeti kazandıran vericinin de kalitesinden emin olunmalıdır; çünkü bu verici sayesinde anlık uçuş bilgilerini takip eder, bir sorun olup olmadığını bu ekrandan anlarsınız.

Drone ve Multikopter Fiyatları

Drone satın almadan önce yapmanız gereken fiyatlarından önce ihtiyacınızı hangi cihazın daha iyi karşılayıp karşılamayacağına karar vermenizdir. Bunun için öncelikli olarak neden drone satın almak istediğinizi tespit etmeniz gerekmektedir. Ürünü hangi amaçla alacağınız ihtiyaçlarınızı belirleme açısından oldukça önem taşımaktadır. Hangi ürünü alacağınıza karar verdiğiniz takdirde drone fiyatları ile ilgili araştırmalara başlayabilir, farklı drone çeşitleri inceleyebilirsiniz. Drone fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında markası, kullanılan malzemeleri, batarya kalitesi, pervanelerinin sayısı ve hangi malzemeden yapıldığı, 4K drone olup olmaması, kamera kalitesi ve havada kalış süresi yer alır. Unutulmamalıdır ki cihazın havada kalış süresi arttıkça fiyatları da artmaktadır. Çünkü bir drone’dan beklenen en önemli şeyler arasında dayanıklılığı kadar uzun süre uçuş yapılabilmesi de yatar. Satın alım işlemi yapmadan önce satın alacağınız ürünler içinden uçuş süresinin sizi tatmin edip etmeyeceğine bakmanızda yarar vardır.

Drone için ayırdığınız bütçenin de önemi oldukça büyüktür. Çok büyük bir miktarın sadece cihaz alımı için kullanılması akıllıca olmayacaktır. Çünkü cihazı aldığınızda yedek batarya, hızlı şarj cihazı gibi birçok ekipman satın almak isteyeceksiniz. Bu yüzden hem işinizi görecek bir ürün satın almanız hem de diğer ekipmanların da alınmasını göz önünde bulundurarak alışveriş yapmanız mantıklı olacaktır. Bir diğer fiyatı etkileyen unsur ise çekim esnasında ne çekerseniz çekin ve hangi uzaklıktan kayıt yaparsanız yapın kaliteli fotoğraflar ve videolar ortaya çıkmasını sağlayan kameralardır. Yüksek çözünürlüklü ve çoklu kamera sistemine sahip olan drone modelleri elbette fiyat olarak da diğer ürünlerden farklılık taşıyacaktır. Kameranın yüksek çözünürlüğü arttıkça fiyatı da artacaktır. Aynı zamanda reklamcılık sektörünün de vazgeçilmez bir parçası olan drone, alıcıların önüne birçok farklı fiyat aralıkları sunmaktadır. Size en uygun cihazı almadan önce almak istediğiniz modeli daha önce kullanan alıcılar ile iletişime geçebilir, kullanım incelikleriyle birlikte, üründen memnun kalıp kalmadığını sorabilir, böylece daha satın almadan ürün hakkında birçok özelliğe sahip olmuş olursunuz.

Drone ve Multikopter Kullanım Alanları

Drone eğlence olarak kullanılmasının yanında oldukça ciddi işlerde yani profesyonellik gerektiren işlerde de kullanılabilir. Piyasadaki kameraların haricinde çekilmesi zor olan görüntüleri kolaylıkla yakalayabilmektedir. Örneğin gazetecilik ve show dünyasında kullanılan bu yöntem oldukça işe yaramaktadır. Bunun yanında spor faaliyetleri gerçekleştirirken de bu cihazları kullanabilirsiniz. Koşu yaparken gittiğiniz mesafeyi kaydedebilir ayrıca su altında dalış yaparken drone kameralı sistemi sayesinde kayıt işlemini burada da gerçekleştirebilirsiniz. Dronelar yaklaşık elli metre kadar yükseğe çıkabildikleri için geniş alanları rahatlıkla görüntüleyebilirler. Bu sayede şehir çekimlerini veya bulunduğunuz yerin farklı yerlerini farklı açılarda çekebilir bunları dilediğiniz birçok platformda paylaşabilirsiniz. Yüksekliğin önemli olduğu bu tür yerlerden biri olan düğün ve mezuniyet çekimlerinde de kolaylıkla kullanabilirsiniz. Böylece organizasyonlar ne kadar kalabalık olursa olsun bir sıkıntı yaşamadan her şeyi kayıt altına alabilirsiniz. Büyük alanlar ve büyük yerler olduğu kadar küçük mekanların tanıtımı da drone sayesinde gerçekleşebilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte drone cihazları da sadece sabit veya hareketli görüntü almayıp örneğin tarım sektöründe ekme ve biçme işlemlerini gerçekleştirip tarım esnasında bir aksilik olup olmadığını uzun ve detaylı uçuşlar sırasında tespit edebilmektedirler. Tarım sektöründe olduğu kadar taşımacılık sektöründe de rastlamak olukça mümkündür. Örneğin bir kargonun taşınma aşamasında drone tavsiyesi göz ardı edilemeyecek bir teklif olacaktır. Tabii kargonun boyutuna göre cihazın büyüklüğü ve dayanıklılığı da artacaktır. Haritalama tekniği de drone kullanımı sonucunda oldukça kolay bir hale gelmektedir. Drone tüm bunların yanında haberleşme, acil yardım gibi durumlarda da kullanılabilir. Acil yardım olarak insanların bizzat ulaşamadığı yerlerde yangın çıkması durumunda havada asılı kalarak ve su takviyesi yaparak birtakım şeylerin önünü alabilmektedir. Bununla birlikte moda defilelerinde ürün tanıtımı, drone yarışları gibi eğlenceye ve görsel şova dayalı yerlerde de sık sık karşımıza çıkabilir.

Drone ve Multikopter Bakımı

Birçok teknolojik üründe olduğu gibi drone kullanımında da dronen’un kalitesi ve sağlamlığı, kullanım aşaması kadar cihaz bakımı da oldukça önemlidir. Cihazın kalitesi, kullanımı ve bakımı ne ölçüde iyiyse uzun vadede kullanım da o ölçüde daha uzundur. Drone markaları da bu konuda dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Ürünün bakımını ne kadar yaparsanız yapın eğer üretici marka üretim aşamasında hassas davranmadıysa sizin yapacağınız işlemlerin faydası da yine sınırlı olacaktır. Bu açıdan güvenilir bir markadan alışveriş yapmak bakım işlemlerinizin de boşa gitmeyip cihazı uzun vadede kullanmanıza yardımcı olacaktır. Drone bakımı diğer kamera ve kayıt cihazlarından oldukça farklı bir bakıma sahiptir. Aslında birçok parçanın birleşip bir araya gelmesiyle oluşan bu insansız hava araçlarının bakımı ve temizliği de cihazı oluşturan parçalar arasında farklılık gösterecektir. Drone bakımı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İçteki parçaların düzenli olarak bakımının yapılması drone’un tozlanmadan kaynaklı çalışma performansının düşmesini engelleyecektir. Batarya temizliği yapılırken herhangi bir maddeyle temas sağlanmaması büyük ölçüde önemlidir. Ayrıca cihaz çalışır durumdayken kesinlikle batarya takılıp çıkarılmamalıdır.

Dış bakımda ise pervanelerin bakımı oldukça önem taşımaktadır. Çünkü aslında pervaneler asıl dönme işlemini gerçekleştiren kısımlardır. Pervanelerin arasında kalan yabancı bir madde dönüş olayını zorlaştıracak hatta cihazınızın kırılmasına bile yol açabilecektir. Fark etmeden gerçekleşebilecek bu talihsizliği önlemek için drone bakımı ve temizliği sırasında pervaneler arasında yabancı bir cismin kalıp kalmadığına dikkatli bir şekilde bakılmalıdır. Eğer var ise yine dikkatli bir şekilde cihazınıza zarar vermeden çıkarmanızda fayda vardır. Bunların yanında dış kısmının temizliği için tahriş edici ve dış kaplamaya zarar verici temizlik malzemeleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Daha hafif malzemeler ve bir bez kullanarak cihazınızın dış kaplamasına zarar vermemiş olursunuz. Cihazınızın bakım aşaması olduğu kadar taşıma ve muhafaza etme aşaması da oldukça önemlidir. Eğer cihaz uzun süre kutusunda kalacaksa batarya çıkarılmalıdır. Taşımadan önce ise drone pervaneleri sökülmelidir. Drone yedek parça muhafazası da bu noktada atlanmaması gereken bir noktadır. Muhafaza aşamasında olabildiğince manyetik içermeyen, kuru, fazla sıcak olmayan bir yer tercih etmelisiniz. Güneş ışığında kalması her elektronik alet gibi dronelar için de iyi gelmeyecektir. Bu yüzden direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Eğer kırk derecenin üzerinde uçuş gerçekleştiriyorsanız o zaman bataryanın sıcaklığına düzenli aralıklarla bakmanız makinenizi uzun ömürler kullanma açısından oldukça önemli olacaktır. Bunların yanında şarj cihazlarının kontrolü düzenli olarak yapılmalı ve hasarlı kablolar kesinlikler kullanılmamalıdır.

Drone Nasıl Kullanılır?

Drone kendisi olmak üzere birçok ekipmandan oluşmaktadır. Ancak temel olarak bakıldığında drone havadayken sağa veya sola yönlendirme, hız kazandırma, kaldırma ve iniş gibi birçok hareket kumanda yardımıyla gerçekleşir. Kumandadaki sağ ve sola gide kollarla drone yönlendirmesini başarıyla gerçekleştirebilir, kumandanın üstündeki ekrandan ise konumunuzu saptayabilirsiniz.

Drone Nasıl Uçurulur?

Drone uçurmak her şeyden önce elinizdeki tüm ekipmanları iyi bir şekilde tanımaktan geçer. Drone kontrolünü gerçekleştirdiğiniz zaman elinizdeki kumanda yardımıyla uçuşu kolaylıkla gerçekleştirebilir, yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kumandanın üzerindeki ekrandan da nereye gittiğiniz kontrolünü yapmak her zaman daha güvenli ve mantıklı olacaktır.

Drone Nasıl Çalışır?

Drone çalışılma prensibi oldukça basittir. Elinizdeki kumandanın vericileri sayesinde drone ile iletişime geçilir. Drone koluna bağlı sinyaller sayesinde sola dönüş yapıldığında drone da sola döner. Hız artışı kumandadan sağlandığında yine aynı şekilde drone da hızlanarak devam eder.

Drone Kaç Kilometre Gider?

Drone’ların kaç km gideceği aslında profesyonel bir model olup olmadığına göre değişir. Eğer profesyonel bir cihaz ise maksimum 7 km, minimum 3 km gidecektir. Ayrıca kaç km gideceği konusunda ilk akla gelenin cihazın kaliteli malzemelerden yapılıp dayanıklı bir yapıya sahip olmadığıdır. Ancak bunun yanında atlanmaması gereken bir diğer nokta drone uçurulduğu zamanki hava şartlarıdır. Eğer oldukça rüzgarlı bir ortamda uçuş gerçekleştiriliyorsa o zaman bu cihazınızın dengenin bozulmasına yahut uzun mesafeyi rahat bir şekilde gidemeyerek savrulmasına yol açacaktır. Böylece konforlu bir sürüş sağlanamayacaktır.  Dolayısıyla makinenin profesyonel olup hava şartlarının da oldukça uygun olduğu zamanlarda 7 kilometreye kadar mesafe çıkabilmektedir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dronelar ve Multikopterler

181 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 181 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?