Eritilen altının dikdörtgen kalıplara dökülerek soğutulması ile elde edilen külçe altın, gelişen ekonominin gereklerine uygun olarak gramlık ağırlıklarla piyasa sürülür. İyice küçültülerek tasarruf sahiplerinin kolayca erişebilmesine imkan sağlanan külçe altınlar, bu haliyle kullanımı gittikçe yaygınlaşan yatırım araçları arasındaki yerini almıştır.

Mini külçe altınların yatırım amaçlı kullanılmasında en önemli neden, alım ve satım fiyatı açısından değer kaybına uğramamasıdır. Altının maliyetini en çok arttıran işçilik unsurunu en minimum seviyede taşıyan gram altınlar satarken değer düşüklüğü yaşatmaz. Ulusal piyasalarda 1 ons altın 31,10 gram gram (has) altına denk gelir ve altından imal edilen her bir ürün o günkü ons değerleri üzerinden işlem görür. Altın fiyatlarının değişkenliğini sağlayan pek çok ulusal ve uluslararası etken mevcuttur. Altın, zaman zaman yaşanan ciddi boyuttaki dalgalanmalara rağmen tarih boyunca en çok tercih edilen yatırım ve ödeme aracı olma başarısı gösterir.

Altın, pek çok ülkede olduğu gibi toplumumuzda da salt tasarruf amacı ile kullanılmaz. Düğün, sünnet, doğum gibi mutlu eden olaylarda hediye olarak verilmesi kabul görmüş, kültürel bir simge halini almıştır. Parasal olarak yapılan birikimlerin çabucak harcanması ihtimaline karşın özellikle kadınlar arasında en yaygın tasarruf aracı olarak öne çıkmıştır. Külçe altın ağırlığı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan fiyatı nedeniyle her kesim tarafından satın alınabilecek bir maden değilken, gram altın bu sıkıntıyı ortadan kaldırarak tasarruf eğilimini arttırır. Altın piyasasında 0.5, 1, 2.5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gram seçenekleri ile talep gören mini külçe altınların satışı son yıllarda hızlı bir artış göstermektedir.

Ürünlerde bulunan altının saflığı karat olarak ifade edilir. Ülkemizde ayar şeklindeki kullanımı yaygınlaşmış olan karat ifadesinden altının ne oranda saf olduğu anlaşılmaktadır. Altının saf hali 24 ayar ve 1000 miligramdır. 22 ayarda gram başına 916 mg, 18 ayarda 750 mg, 14 ayarda ise 583 mg altın bulunur. Boyutu küçüldükçe taşıması ve saklanması kolaylaşan külçe altın, büyük parasal karşılıkların küçük bir külçe halinde elde tutularak tasarruf edilmesine olanak verir.

Özellikle hediye olarak tercih edilen 1 gram altın, 24 ayara ve 995 milyem saflığa sahiptir. 1 gram ağırlığına sahip mini külçe altın %100 oranında saf altından imal edilmiştir. Takı olarak yoğun şekilde tercih edilen küçük altının yerini hızla almaya başlayan 1 gram altın fiyatı ile de uygun bir seçenek olarak talep görmektedir. Boyutuna nazaran parasal ederi tatmin edici olan ürünün değeri yıllar geçse de değişiklik göstermeyeceğinden sevdiklerinize hediye edebileceğiniz iyi bir seçenek sağlar. Altın borsasındaki dalgalanmalara göre ons fiyatı her gün güncellenmekte ise de genel olarak değerini muhafaza eder. 1 gram altın al ve sat değerleri birbirine yakın düzeyde seyrettiğinden dilediğiniz anda değer kaybına uğramadan nakit paraya çevrilebilir.

En küçük tasarruf araçları arasındaki yerini sağlamlaştıran 1 gram ağırlığındaki ürün sarraflarda, kuyumcularda, döviz bürolarında ve anlaşmalı bankalarda kolayca satılarak nakit paraya çevrilebilir, değişim aracı olarak kullanılabilir. Kulplu halde satın alınabileceği gibi dikdörtgen plaka halinde de tercih edebileceğiniz 1 gram altın, ayarını ve saflığını garanti altına almak üzere her ürün için özel olarak imzalanarak ayar, gramaj ve dünya standartlarına uygunluğunu belgeleyen sertifikası sayesinde ihtiyaç duyduğunuz anda sıkıntı yaşamadan elden çıkartma güvencesi sağlar.

Özel izin ile üretilen mini külçe altınları piyasada sıklıkla rastlanan sahte altınlardan ayırt edebildiğinizden emin olmak için mutlaka sarraf, kuyumcu, döviz büfesi gibi güvenilir satıcılardan veya internet sitelerinden tercih etmeniz, ileride yaşayabileceğiniz sıkıntıları önlemek adına büyük önem arz etmektedir.

1 Gram Altın

2 ürün var
  1. Markalar
    1. Nadir Gold
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı
DSACategoryId/2147483617/530175/530176/60008293
BAŞA DÖN