Spor Ayakkabı Markaları

Günlük yaşantıda neredeyse normal ayakkabıların yerini tam anlamıyla almayı başaran spor ayakkabılar her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Futbol veya koşu gibi çeşitli spor alanlarında özel bir öneme sahip olan bu ayakkabılar, birçok farklı kalite ve fiyat farkı ile satışa sunuluyor. Spor ayakkabı konusunda eğer tercih yapmaya karar verdiyseniz popüler markalardan olan Adidas spor ayakkabılar, Lescon spor ayakkabılar veya Nike spor ayakkabılar sizin için en doğru tercihlerden olacaktır. Bu markaların dışında da çok kaliteli üretim yapan çeşitli markalar bulunuyor. Hepsiburada.com olarak sizlere en iyi spor ayakkabılarını en uygun fiyatlar ile sunmayı amaçlıyoruz.

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Normal ayakkabılarınızı sahip olduğunuz ayakkabı boyaları sayesinde pek fazla zorlanmadan kolayca temizleyebiliyor, ilk gün ki görünümüne sahip olmasını sağlayabiliyorsunuz. Spor ayakkabılarda ise böyle bir durum söz konusu olmuyor. Bu sebeple spor ayakkabı bakımı konusunda biraz daha fazla çaba sarf etmeniz gerekiyor. Normal spor ayakkabıları çeşitli ayakkabı bakım malzemeleri ve bezler ile sildiğinizde beyaz renklere göre biraz daha kolay temizleniyor. Eğer beyaz bir spor ayakkabınız bulunuyorsa işinizin biraz daha zor olduğunu söyleyebiliriz.

Spor ayakkabı temizliği konusunda en sıkça rastlayabileceğiniz yöntem eski bir diş fırçası ve sabun formülüdür. Sahip olduğunuz eski bir diş fırçasını sabuna batırarak ayakkabınızı fırçalamaya başlayabilirsiniz. Lekeleri fırçaladıkça ortaya çok temiz bir görünüm çıkacağına emin olabilirsiniz. Kimi zaman sabunlu su temizlik konusunda yeterli gelmeyecektir. Bu durumda da aseton, benzin ve alkol gibi maddelerden yararlanabilirsiniz. Diş fırçanızı bu maddelerden bir tanesine batırarak ayakkabınızı fırçalamaya başlayınız. Kısa sürede normal sabundan çok daha iyi bir görüntü elde edeceksiniz.

Bir süre ayakkabınızı kullanmadığınızda doğru şekilde muhafaza etmezseniz küf lekeleri ortaya çıkacaktır. Spor ayakkabınızın üzerinde oluşacak küf lekeleri, çözümsüz gibi gözüken berbat bir görüntüye yol açacaktır. Bu durumda da yapmanız gereken sıradan yöntemler yerine farklı yöntemlere başvurmaktır. Bu konuda da bizim sizlere önerimiz gliserinden yararlanmanız yönündedir. Gliser, küf konusunda sizin yardımınıza yetişecektir.

Sıkça yapılan hatalardan bir tanesi de spor ayakkabıları makinede yıkamada olayıdır. Bez ve yıkamaya karşı dayanıklı ayakkabılarınızı çamaşır makineleriniz de yıkayabilirsiniz. Eğer spor ayakkabınız bez yerine farklı malzemelerden üretilmişse bu yola başvurmanız sizin için dezavantaj olacaktır. Spor ayakkabınızı çamaşır makinenizde yıkadığınızda dayanıklılık seviyesi azalacak, ömrü kısalacaktır.

Sağlığa Uygun Spor Ayakkabı Seçimi

Spor ayakkabılar normal ayakkabıya göre biraz daha farklı olduklarından dolayı, sağlık açısından da önemine değinmek gerekiyor.. Bir spor ayakkabınızın sağlığa uyumlu olduğuna emin olabilmeniz için onu çeşitli testlerden geçirebilirsiniz. Spor ayakkabılarda topuk kısmının normale göre biraz daha sert, ön kısmın ise bunun tam tersi olarak yumuşak olması gerekiyor. Ayakkabınızı ikiye kırmaya çalıştığınızda da, tam ortadan değil biraz daha ön kısımdan bükülmesi gerekiyor. Ek olarak bilmeniz gerekiyor ki, ayakkabının ön kısmında 1 - 1,5 cm kadar boşluk kalması gerekiyor.

Sahip olduğunuz bir spor ayakkabı ile yürüdüğünüz zaman normale oranla 3 kat daha fazla yük binmektedir. Bunun aksine koşmaya başladığınızda ise bu yük 7 kata kadar yükseliyor. Spor ayakkabınızın topuğunun çok sert olmaması da sağlık açısından büyük önem taşır. Eğer spor ayakkabınızı yere koyduğunuzda ön ve topuk kısmı biraz havada kalıyorsa, bu sağlık açısından ek avantaj anlamına gelmektedir.

Spor ayakkabınızı aldığınız zaman burun ve topuk kısmının vurmuyor oluşu da önemlidir. Eğer ayakkabınızın topuğu veya burnu ayağınıza vuruyorsa, fazla vakit kaybetmeden farklı bir ayakkabı kullanmaya başlamalısınız. İlk başlarda ufak bir problem gibi gözüken ayağınıza vurma olayı, bir süre sonra katlanılamaz bir acı halini alacaktır.

Eğer hala daha seçim  yapmadıysanız herkesin severek giydiği Nike Air Max modellerine de göz atmanızı tavsiye edebiliriz.

Doğru Spor Ayakkabı Seçimi

Çeşit çeşit markaların üretmiş olduğu spor ayakkabılar, üretim aşamasında amaçlarına göre dayanıklılığa sahip şekilde kullanıcıya sunuluyorlar. Siz spor ayakkabı almaya karar verdiğiniz an da hangi amaçla ile kullanacağınızı tam anlamıyla tespit etmelisiniz. Günlük yaşantınızda giyeceğiniz bir spor ayakkabı arıyorsanız, günlük spor ayakkabılar doğru tercih olacaktır. Günlük yaşantının aksine basketbol ile bağlantınız bulunuyor, basketbol maçlarında giymek için basketbol ayakkabısı arıyorsanız günlük spor ayakkabılar sizin için hatalı bir seçim haline gelir. Halı saha ayakkabıları, kramponlar futbol severler tarafından en çok tercih edilen türler oluyor.

Hatalı yapmış olduğunuz ayakkabı seçimleri, bir süre sonra sizin olumsuzluklar yaşamanıza sebep olacaktır. Eğer uzun süre spor ayakkabınızı en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız mutlaka doğru seçim yaptığınıza emin olunuz.

Çocuklar için Spor Ayakkabı Uygunluğu

Spor ayakkabılar yumuşak olması sebebiyle çocuğunuz için büyük avantaj sağlayacaktır. Ama çocuk spor ayakkabıları seçim sırasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Çocuğunuz için spor ayakkabı seçimi yaparken, üretilen materyal ve iç taban yapısını başlıca kontrol etmelisiniz. Bunun yanı sıra ayakkabıyı elinize aldığınızda kolayca katlanabiliyor olması da büyük önem taşıyor. Ayakkabı elinizde katlanıyorsa, çocuğunuzun yeri daha iyi kavrayarak yürüyecektir.

Ayakkabının burun kısmının sivri ve dar olmamasını da göz önüne almalısınız. Çocuk ayakkabısının burnunun geniş olması, çocuk açısından büyük sağlayacaktır.

Çocuklar için spor ayakkabının ayağı kötü yönde etkilediği, ayak büyümesine yol açtığı gibi çeşitli düşünceler bulunmaktadır. Bu düşüncelerin aksine çocuklar için spor ayakkabı seçiminin yol açacağı herhangi bir problem bulunmamaktadır. Çocuğunuz ayağı olması gerektiği gibi gelişimini sürdürecektir.

Unutmayın ki kaliteli çocuk spor ayakkabıları olduğu kadar kalitesiz çocuk spor ayakkabıları da bulunmaktadır. Bu konuda uyarıları göz önüne alarak en iyi kararı sizler vereceksiniz.


Çocuklara Nasıl Spor Ayakkabılar Giydirilmeli?

Çocukluk döneminde seçilen ayakkabıların önemi oldukça büyüktür. Yetişkinlik sürecindeki ayak yapısı ve düzgün basma alışkanlığı çocuklukta seçilen ayakkabılara bağlıdır. Çocuklar için spor ayakkabı seçiminde hassas davranılması da oldukça önemlidir. Öncelikli olarak alınacak olan ayakkabının kesinlikle ortopedi standartlarına uygun olması gerekir. Alınan ayakkabı, topuğu tamamen kavrayan yapıda olmalıdır. Ayağın tarak yapısına uygun, ayağı sıkmayan spor ayakkabılar çocukların ayak gelişimleri için oldukça idealdir. Bunun yanı sıra ayakkabıların hafif, esnek ve yumuşak dokuya sahip olmasına özen gösterilmesi gerekir. 

Spor yapmaya başlayacak olan çocukların spor ayakkabılarının mutlaka yapılacak olan spora elverişli olması gerekir. Standart bir spor ayakkabı ile yapılacak olan spor, çocukların ayak gelişimlerine olumsuz etki yapacaktır. Seçilecek olan spor ayakkabının hafif ve rahat giyilip çıkarılan tarzda olması da çocukların ayakkabıyı kullanmalarında rahat etmelerini sağlayacaktır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda rahat ayakkabı kullanımına büyük ölçüde dikkat edilmesi gerekir. Böylece çocuklar ayakkabılara daha kolay adapte olacaklardır.


Spor Ayakkabı Renk Seçimi

Spor ayakkabı alacağınız markaya karar verdikten sonra ortaya çıkan bir problem, hangi renk almaya karar vereceğiniz. Spor ayakkabı üreticileri üretimler sırasında her ayakkabıdan çeşit çeşit renkler üreterek kullanıcıya sunuyor. Siz seçim sırasında gözünüze en güzel gözüken renk yerine kıyafetleriniz ile en iyi uyumu sağlayacak rengi seçerek, doğru renk seçimini yapabilirsiniz. Hatalı renk seçimine sahip olan spor ayakkabınız kıyafetleriniz ile uyumlu olmayacağından dolayı, kısa sürede ayakkabıdan sıkılmanıza sebep olacaktır.

Spor Ayakkabı Fiyatlandırması

Spor ayakkabıları incelediğiniz zaman fiyat konusunda ciddi farklar olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Spor ayakkabılarında fiyatlandırma kalite ve marka algısı ile doğru orantıda yapılmaktadır. Herkes tarafından bilinen kaliteli bir ayakkabı aldığınızda yüksek fiyat öderken, herkes tarafından bilinmeyen ama belli bir kaliteye sahip ayakkabı aldığınızda daha az ödersiniz. Cinsiyete göre üretim biçiminden dolayı da kadın spor ayakkabıları ile erkek spor ayakkabıları ufak bir fiyat farkına sahiptir.

Hepsiburada.com olarak biz sizlere en kaliteli spor ayakkabılarını en uygun fiyatlara sunmayı amaçlıyoruz. Sitemizde yer alan kampanyaları takip ederek en kaliteli spor ayakkabılarını normalden çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Son günlerde Adidas spor ayakkabılarının satışların oldukça arttığını belirtebiliriz. Eğer siz de şuanda yeni bir spor ayakkabı arayışı içerisindeyseniz, son günlerin en popüler markasının ürünlerini inceleyebilir sizin için en uygun olan spor ayakkabıyı tespit edebilirsiniz.

Spor ayakkabıları sürekli kullanacağınızın için normal giyim ürünlerine göre daha fazla bütçe ayırmanız gerektiğini göz önüne almayı ihmal etmemelisiniz.

Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Ayakkabı alınacağı zaman kişinin en öncelikli kıstası ayağının rahat edeceği bir ayakkabıyı almasıdır. Spor ayakkabısı dahi olsa bilinçsizse alınan ayakkabılar kişinin ayak sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Spor ayakkabılar giyildiği zaman kişinin ayakkabı içerisinde ayak parmaklarını sorunsuz bir şekilde hareket ettiriyor olması gerekir. Eğer aldığınız bir spor ayakkabı özellikle baş parmağınıza temas ediyorsa bir süre sonra ayağınızda ağrılar başlayacak ve rahat hareket etmenizi engelleyecektir. Ayrıca bu durum tırnak batması sorunlarına da yol açacaktır. Ayakkabının ayağınıza tam olması, yani topuk kısmının tabana iyice oturması gerekir. Hareket edildiğinde ayakkabı ayağınızdan çıkacak gibi oluyorsa numara seçiminde yarım ya da bir numara küçük olan ayakkabıyı seçmelisiniz. Günlük kullanım haricinde spor yaparken kullanacağınız bir ayakkabı alacaksınız, mutlaka ilgilendiğiniz spor dalına uygun olarak tasarlanmış modelleri tercih etmelisiniz.

Hangi Ayak Yapısına Hangi Spor Ayakkabı Modelleri Daha Uygundur?

Kişilerin ayak yapıları genel hatlarıyla birbirinden ayrılır. Kimi ayaklar taraklıyken kimileri taraksızdır. Bunun yanı sıra düz tabanların giyeceği modeller ile normal taban yapısına sahip kişilerin giyeceği modellerde farklılıllar vardır. Bu tarz farklılıklar kısa vadede size bir sorun yaşatmasa da uzun vadede ayak sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Vücudun tüm yükünü taşıyan ve omuriliğin duruşunu dengeleyen ayakların sağlıklı olması, genel sağlık için de oldukça önemlidir. 

Eğer ayaklarınız taraklıysa burun yapısı daha dar olan modelleri tercih etmemeniz gerekir. Spor ayakkabı zaman ile genişler diye düşünüp dar modelleri tercih etmek, parmak yapısının sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

İçe basan ayak yapısı için ayakkabının iç yastıklarının ayağı destekler nitelikte olmasına da özen gösterilmesi gerekir. Böylece hem adımlar daha sağlıklı atılacak hem de ayakkabıların aşınma süresi de uzayacaktır. 


Spor Ayakkabılar Günümüze Nasıl Geldi?

18. yüzyılın sonlarında insanlar bez ayakkabı denilen lastik tabanlı ayakkabılar giymeye başlıyorlar. Fakat bu ayakkabılar oldukça basit yapılmış bir şekilde, sağ ayak veya sol ayak ayrımı olmayan ayakkabılar olma özelliği taşıyorlar. U.S Rubber Company, 1892 yılında Keds adı verilen tuval üstleri ile daha rahat lastik ayakkabılarla ortaya çıkıyor. 1917 yılına gelindiğinde, bu spor ayakkabılar için seri üretime başlıyor. Aynı yıl, Marquis Converse sadece basketbol için üretilen ve Converse All-Stars adlı ilk ayakkabısını üretiyor. 1923'te Chuck Taylor adında bir Indiana basketbol yıldızı ayakkabıları onaylıyor ve bu spor ayakkabılar, Chuck Taylor All-Stars olarak tanınıyor. 1924 yılında bu spor ayakkabılar küresel bir hale geliyor. Adi Dassler adında bir Alman'ın kendisinin adını verdiği bir spor ayakkabısı yaratmasıyla Adidas markası ortaya çıkıyor. Bu marka dünyanın en popüler spor ayakkabı markası oluyor. 1936 Olimpiyatları'nda dört altın madalya kazanan Jessie Owens, Adidas giyiyor ve Adi'nin kardeşi Rudi başka bir ünlü spor ayakkabısı şirketini kuruyor ve şirkete Puma adı veriliyor. 20. yüzyılın ilk yarısında, spor ayakkabıları çoğunlukla spor yapmak için giyiliyor. Spor ayakkabı satışları, 1984'te Michael Jordan'ın şimdiye kadar yapılmış en ünlü spor ayakkabısı olan Air Jordans adında Nike marka bir ayakkabı giymek için sözleşme imzalamasıyla başlıyor. Ürdün'ün NBA'den ayrılmasından sonra bile ayakkabıları en iyi marka olmaya devam ediyor. Nike, Reebok ve Adidas gibi firmalar rekabet ettikçe, spor ayakkabılarının görünüşünü değiştirerek, trend renkler ekliyorlar ve bağcıklarının tasarımını değiştiriyorlar. Spor ayakkabılar, spor, yürüyüş, koşu ve crossfit antrenmanı da dahil olmak üzere her spor için üretilmeye başlanıyor.

Spor Ayakkabı Özellikleri

Dış yüzey - Çoğu spor ayakkabısı, rahatlık ve esneklik için alt kısımda aşınmaya dayanıklı kauçuk dış yüzeyler ile üretilir. Tenis ayakkabıları ve diğer oyun alanı ayakkabıları nispeten düzdür ve oyunda iz bırakmayacak pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Koşu ayakkabısı konstrüksiyonları, az yer kaplayan hafif dış yüzeylerden, azami darbe emilimi için kalın, sağlam tabanlara sahiptir.


Orta taban - İç taban ile dış taban arasında bulunan bu kauçuk orta taban, şoku emer. Ayakkabının amacına bağlı olarak kalınlık derecesi değişkenlik gösterir. Yüksek düzeydeki aktiviteler için üretilen spor ayakkabısı daha kalın bir orta tabana sahipken, gündelik yaşamda veya hafif spor aktiviteleri için kullanılan spor ayakkabıların orta tabanı daha incedir veya hiç orta taban sunmaz.


Taban - Tabanlık veya iç taban, nem ve kokuyu kontrol eder ve uyumu artırır. Konforu artırmak, yüksek veya düşük ayak kemerine sahip kişiler için daha iyi uyum sağlamak için çıkarılabilir tabanlık eklenebilir.


Üst yüzey - Spor ayakkabılar, deri ve sentetik materyaller de dahil olmak üzere çeşitli materyallerde üst yüzeye sahip olabilir. Birçok atletik ayakkabı, tipik olarak, terden buharlaşmaya yardımcı olmak için nefes alabilen delikler sunar. Bir spor ayakkabısının bu kısmı benzersiz renklere ve tasarımlara sahip olabilir, böylece herhangi bir görünüme uyacak bir stil yaratabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Çeşitleri

Boğazlı spor ayakkabılar, ayak bileğinizin üstüne uzanır ve atletik veya gündelik ayakkabılar için uygun tasarımlar sunar. Bu tür ayakkabılar, herhangi bir gündelik kıyafete uyacak standart siyah ve beyaz renklerde mevcuttur. Ancak, görünümünüzü değiştirmek için farklı renk ve desen seçenekleri de bulabilirsiniz. Basketbolcular için idealdir. Ayak bileği üzerine kadar uzanıp destek sağladıkları için oyun sırasında ayak bileği burkulmaya eğilimli olabilen basketbolcular için geniş bir destek sağlar. Boğazsız düşük kesim spor ayakkabılar, günlük kullanım için idealdir. Hafta sonu işleri yapmak için veya sokakta yürüyüş yapmak için yola çıkmış olun, bu ayakkabılar günlük rutininiz için rahatlık sağlar. Mütevazı görünmekle birlikte, düşük boğaz kesimli spor ayakkabıların çoğu, dar kot pantolonlarla kusursuz bir şekilde uyum sağlar. Rahat bir ofis ortamında çalışıyorsanız, siyah veya beyaz temiz bir çift giymeyi düşünebilirsiniz. Diğer bir spor ayakkabı çeşidi olan atletik ayakkabılar, düşük üst kısımlardan orta tabana ve üst yüzeye kadar çeşitlilik gösterir. Çoğu seçenek esnek bir taban ve atletik aktiviteler sırasında etkiyi absorbe etme özelliğine sahiptir. Atletik ayakkabılar, farklı spor ve aktivitelere hitap eder. Atletik ayakkabının en yaygın çeşitleri koşu, yürüyüş, tenis ve basketbol ayakkabılarıdır. Koşucular için mükemmeldir. Güvenlik ve konfor için bol miktarda destek ve esneklik sunar. Ayak sorunlarınız varsa iyi bir alternatiftir. Yürüyüş ayakkabısı, ayak problemlerinden kaçınmak veya iyileşmek isteyen kişiler için doğru miktarda destek sunar. Slip-on spor ayakkabılar, adından da anlaşılacağı gibi giyilmesi ya da çıkarılması kolay ayakkabılardır. Çünkü bunlar genellikle bağcık içermezler. Yaz kıyafetleri ile uyumludurlar ve kaykaycılar arasında oldukça popülerdir.

Ne Zaman Yeni Bir Spor Ayakkabı Satın Almalıyım?

Sık sık koşan biriyseniz, koşu ayakkabısı uzmanları, koşu ayakkabılarını 400-500 km aşınmasından sonra değiştirmenizi tavsiye ediyorlar. Haftada yaklaşık 10 km koşuyorsanız, bir yıl sonra yeni bir çift almayı düşünmelisiniz. Aşırı yıpranma ya da lastik sırtı kaybı belirtileri göstermese bile ayakkabı içindeki minder zamanla daha fazla sıkıştırılır ve darbeyi emebilme yeteneğini kaybeder. Bir spor ayakkabının alt kısmındaki dişler yıpranırsa, kayması ve düşmeye yol açması daha kolay hale gelir. Bir spor ayakkabıdaki orta taban çizgileri ve kırışıklıkları spor ayakkabı malzemelerinin bozulduğunu gösterir. Çocuklarınız olduğunda, ayakkabı bedenlerinin sıkça değişebileceğini biliyorsunuz. Doğru ayakkabı boyutunu giyip giymediklerini belirlemek için ayaklarını düzenli olarak ölçmek önemlidir. Çok küçük olan ayakkabıların giyilmesi, nasır gibi ağrılı durumlara yol açabilir. Eğer ayakkabılarınızda kalıcı bir koku varsa özellikle ayakkabılarınızı yıkayarak kokuları gidermeyi başaramadığınız durumlarda, bakterilerin ayakkabıya nüfuz ettiklerini ve ayak için sağlıksız bir ortam yarattıklarını gösterir. Yeni bir ayakkabı alma zamanınız gelmiş demektir. İndirimli ayakkabılar için Hepsiburada.com

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Spor Ayakkabı Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Spor Giyim - Aksesuar
Spor Giyim - Aksesuar
Ayakkabı
Ayakkabı
Günlük Spor Ayakkabı
Günlük Spor Ayakkabı
Yürüyüş & Koşu Ayakkabısı
Yürüyüş & Koşu Ayakkabısı
Halı Saha Ayakkabısı
Halı Saha Ayakkabısı
Krampon
Krampon
Basketbol Ayakkabısı
Basketbol Ayakkabısı
Tenis Ayakkabısı
Tenis Ayakkabısı
Spor Terlik
Spor Terlik
Outdoor-Trekking
Outdoor-Trekking
Voleybol Ayakkabısı
Voleybol Ayakkabısı
Hizmet
adidas
Nike
Puma
Skechers
New Balance
Reebok
Hummel
Lumberjack
Under Armour
Asics
Slazenger
Kinetix
Yunwen
Weichuang
BO
Jump
Blue Ocean
Joma
M.P.
Suvan
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?