Patenler

Bedensel ve fiziksel gelişimi desteklemek için yapılan spor faaliyetleri bireylerin gelişimine büyük katkı sağlar. 1823 yılında ayakkabı tabanına tekerlek yerleştirilmesiyle ulaşım amaçlı kullanılan paten; fiziksel ve ruhsal açıdan birçok fayda sağlayarak sporu eğlenceli bir hale getirir. Her yaştan kullanıcının sürebilmesi için tasarlanan birbirinden farklı modelleri, kullanım amacına göre oldukça çeşitlendirilir. Bunların arasında yer alan 4 tekerlekli patenler, koşu, bisiklet, fitness ve yürüme gibi aktiviteler ile karşılaştırıldığında vücudun ve kalbin daha az yorulmasını sağlar. Ayrıca kaslara dayanıklılık katarak daha güçlü bir vücuda sahip olunmasına yardım eder. Bununla birlikte vücudun esneklik kazanmasına da destek olan ürünler denge ve koordinasyon kabiliyetinin gelişmesine fırsat verir. Ürünlerle birlikte satılan kask, dizlik ve eldiven gibi aksesuarlar ise eğlenceli olan paten kaymayı konforlu ve güvenli bir hale getirir.

Hem görsel hem de kullanım rahatlığı sağlayan zengin renk ve model seçeneğindeki patenler güvenliği sağlayabilmek adına her geçen gün gelişmeye devam eder. Her kesime ve kullanıma hitap eden bu paten modellerine Hepsiburada’nın avantajlı fiyatları ile sahip olabilir, paten sürmenin keyfini hemen çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Kaymayı Eğlenceli Hale Getiren Paten Çeşitleri

Paten kaymaya karar veren ve satın almak isteyenler için paten markaları, seçim yapmayı zorlaştıracak çok sayıda çeşitlilik ile kullanıcıların karşısına çıkar. Eğer ilk defa paten kullanacaksanız satın alma sırasında daha kolay kontrol edebileceğiniz modellere yönelmelisiniz. Bu doğrultuda urban, hız, agresif, fitness, slalom ve quad patenler arasından fitness patenlerini tercih etmeniz en doğru seçim olur.

Fitness patenler, başlangıç seviyesindeki sürücülerin spor amaçlı kullanabileceği ürünler arasında yer alır. Bu patenler, kaymanın yanı sıra basit hareketler yapılmasına da olanak tanır. Ürünün bot bölümü diğer patenlere göre daha konforlu ve kolay bir sürüş sağlar.

Topuk frenleri bulunmayan urban paten modelleri, engebeli olmak üzere her türden zemin üzerinde rahatlıkla paten sürmeyi mümkün hale getirir. Dar tekerlek araları denge kabiliyeti yüksek kullanıcılara farklı atlama teknikleri gerçekleştirebilme fırsatını sunar.

Slalom olan paten modelleri tıpkı urban patenlerde olduğu gibi fren sistemi olmadan üretilir. Manevra yapmayı kolaylaştıran model, ardı arkasına sıralanmış nesnelerin arasından hızlı bir şekilde geçmek için kullanılır. Farklı slalom hareketlerinin denenebileceği ürünler, fren sisteminin bulunmaması nedeniyle başlangıç seviyesindeki sürücüler için tavsiye edilmez. Hız patenleri ise büyük tekerlekli yapısıyla daha çok hızlı sürüş keyfi yaşamak isteyenler için uygun olur.

Agresif patenler normal sürüş keyfinden ziyade daha çok adrenalin dolu deneyim yaşamak isteyen kullanıcılar için tasarlanır. Bu patenler güçlü yapıları sayesinde yüksek yerlerden atlamayı ya da tırabzanlardan ve rampalardan kaymayı oldukça kolaylaştırır. Diğer modellere nazaran ebat olarak daha küçük tekerleklere sahip olan agresif paten, bu özelliği sayesinde darbelere karşı yüksek direnç gösterir.

Hokey paten, buz hokeyi sporunda kullanılan patenlerden biridir. İnline olarak bilinen bu patenler günlük kullanımdan daha çok profesyonel spor dallarında kullanılmak üzere üretilir. Son olarak Quad paten modelleri ayakkabıya oldukça benzeyen bir yapıda imal edilir. Kısa bilek yapısına sahip olan patenin önde ve arkada olmak üzere denge problemi yaratmayan ikişer tekerleği bulunur. 80’li yılların gözdesi olan quad patenler özellikle genç kesimin sevdiği patenler arasında yer alır. Modern ve sempatik görüntüsü ile hayranlık uyandıran ürünlerin diğer modeller gibi güçlü manevra yapma özelliği yoktur.

Performansı Güçlendiren Paten Parçaları

Farklı modellere sahip olan patenler bot, frame, tekerlek, fren ve rulman gibi parçalardan meydana gelir. Bot kısmı ayağın patene giriş kısmını oluşturur. Bu bölümün hareket kabiliyetini kolaylaştıran bilek kısımlarına cuff adı verilir. Bot bölümünün sert ve dik durmasını sağlayan gövde ise shell adıyla anılır. Liner adındaki iç bot, botun çok daha rahat ve ergonomik bir duruş elde etmesine yardımcı olur. Bazı tasarımlarda linerin içine darbeleri emebilmesi adına bir alt taban yerleştirilir. Ayrıca arzu eden kullanıcılara özel bu bölgeye ilave olarak shock absorber adı verilen silikon tabanlar da üretilir. Patenin kusursuz kaymasını sağlayan tekerlek bölümüne frame olarak bilinir. Tekerleklerin frameye tutturulması için de axle kullanılır. Tüm bu tekerlek bölümünü bot kısmına sabitlemek için de önden ve arkadan iki adet vida çakılır. Agresif tür patenlerde dayanıklılığı daha fazla arttırmak için UFS ismi verilen bir sistem tercih edilir.

Parçalar arasında önemli bir yere sahip olan frenler, kullanıcıların ayaklarını rahat hareket ettirerek pateni durdurmasını ya da yavaşlamasını sağlar. Bu nedenle özellikle paten kaymaya yeni başlayan sürücülerin ilk olarak topuk frenini kullanabilmeyi öğrenmesi gerekir. Frenler kullanımı kolaylaştırmak için ağırlık olarak sağ patenin topuk kısmına yerleştirilir. Ancak fitness gibi modellerde kullanılan frenler, patencinin hareket kabiliyetini kısıtladığı için agresif ya da slalom patenlerde kullanılmaz.

Markalar tarafından yüzlerce çeşidin bulunduğu paten fiyatları ise patenin türüne, tekerleğin yapısı ve kalitesine, rulman yapısına, üretimde tercih edilen malzemeye ve malzemenin kalitesine göre değişkenlik gösterir. Patenin tür ve teknik özelliklerine karar verdikten sonra sınırsız renk seçeneği arasından tarzınıza uygun dilediğiniz model arasından da tercihte bulunabilirsiniz. Tasarımlar arasındaki genç paten kategorisinin fiyatları, gençlerin ilgisini çeken sıra dışı renk ve desenlerle donatıldığı için standart modellerden daha farklı aralıkta olur.

Çocuklar Güvenli Sürüş Sağlayan Patenler

Patenler sadece yetişkin bireylerin değil çocukların da spor aktivitelerinde kullanabileceği özelliklerde üretilir. Her yaş grubuna göre ayrı tasarlanan modellerin geniş ürün yelpazesi bulunur. 2 ve 4 yaş çocuk patenleri genellikle ikisi sağda ve ikisi solda olmak üzere 4 tekerlekli olarak tasarlanır. Çocukların yorulmasını engellemek adına oldukça hafif olan modeller aynı zamanda denge kurmayı da kolaylaştırır. Tekerleklerin hacminin az olması sürtünme ihtimalini de ortadan kaldırır. Ayrıca ürünlerin ön kısmında patenin durmasını sağlayan güvenlik kilidi yer alır.

İki ve üç tekerlekli tasarlanan modellerin tekerlekleri patenin altında tek sıra halinde olacak şekilde dizilir. Güvenlik kilidi ise 2 yaş modellere nazaran ön kısımda değil arka bölümünde konumlandırılır. Patenlerin üzerinde yer alan kapamaları ayağa giydikten sonra çocukların bile yapabileceği şekilde kolayca kilitlenir. Bilekleri daha zayıf olanlara ve bilek kısmını daha sıkı kavrayabilmesi adına bazı modellerde ek olarak bağcık detayları da bulunur. Patenler ayağı sıkıca sarmasına rağmen ürünlerde kullanılan esnek kayış ve çoklu kapama tokaları patenin ayaktan rahatlıkla çıkmasına yardımcı olur. Farklı kapama çeşitlerinin sunulması her çocuğa uygun bir modelin bulunabilmesini sağlar. Paten çeşitliliği arasında her yaştan çocukta hayranlık uyandıran ışıklı modellere de yer verilir. Bu ürünler her ne kadar farklı göründüğü için seviliyor olsa da özellikle gece kullanımında çocukların güvenli sürüş yapması konusunda da bir hayli işlevsel olur.

Çocuklar için üretilen patenler genellikle özel kılıfı ile birlikte gönderilir. Böylece paten kullanıldıktan sonra çantanın içerisinde zarar görmeden saklanabilir. Ayrıca ürünlerin kılıflı olması tatile, gezilere ve pikniklere taşıma kolaylığı sağlar. Bazı ürün alternatifleri kaliteli ve güvenliği sağlamak adına aksesuarları da beraberinde sunan paten takımları satışa sunulur. Sağlamlığı ve kaliteli malzemeleri ile dikkat çeken ürünler uzun süre çocukların eğlencesine ortak olur. Siz de Mondo, Vardem ve Frozen gibi kaliteli markalar tarafından tüm kız ve erkek çocukların beğenisine sunulan paten çeşitlerini inceleyerek çocuklarınızın sevebileceği tercihlerde bulunabilirsiniz.

Kalitesi ile Dikkat Çeken Tekerleklerin Özellikleri

Patenlerle kusursuz bir bütünlük yakalayan paten tekerlekleri, standartlara uygun genişlikleri sayesinde kayış performansına etki eden faktörlerin başında gelir. Çeşitli malzeme ve modelde üretilen tekerleklerde boyut büyüdükçe patenin hızı da artmaya başlar. Ancak büyük olan tekerleklerin hızlı dönebilmesi için çok daha fazla enerjinin kullanılması gerekir. Ağırlık merkezinin daha yere yakın olduğu küçük tekerlekli modellerde ise hızlanmak diğerlerine göre çok daha kolay olur. Ayrıca bu tip tekerleklerle manevra kabiliyeti de üst seviyelere çıkar. Paten tekerleklerinde dayanıklılığı artırmak için ürünler farklı sertlik derecesine göre üretilir. Sertliği göstermek için de A harfi kullanılır. 78A ile 93A arasında farklı alternatifi bulunan paten tekerleklerinin sertliği rakam yükselmeye başladıkça artar. Ürünler ne kadar sert olursa dayanıklılığı ve hızı bir o kadar yüksek olur. Yumuşak paten tekerlekleri ise daha yavaş bir sürüş deneyimi yaşatsalar da başarılı bir yol tutuşu sağlar. Ayrıca yumuşak olan ürünler, yolda bulunan engebe ve yol bozukluklarından daha az etkilenir.

Paten tekerleklerinin sertliklerinin yanı sıra çapları da birbirinden farklılık gösterir. Genel olarak her kullanıcıya hitap eden fitness patenlerin çapları 72 mm ile 92 mm arasında olur. Bununla birlikte urban patenlerin çapları 75 mm ile 90 mm, hız patenlerinde 84 mm ile 110 mm ve agresif patenlerde 44 mm ile 59 mm arasında değişen tekerlek çapları istenilen ideal performansın oluşturulmasını sağlar. Standart bir paten için 80 mm çapa sahip tekerlekler genel kullanım için basit hareketlerin yapılmasını mümkün kılar. Tüm bunların yanında sert olan tekerlekler hızlı olmasının yanında fazlasıyla kaygan bir yapıya da sahiptir. Dolayısıyla yeni başlayan kullanıcılar için sert tekerlekler paten sürmeyi biraz zorlaştırır. Bu nedenle paten sürmeye yeni başlayacaksanız 80A yumuşaklığa ve sertliğe sahip olan patenleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kaymayı bir nebze de olsa azaltan silikon patenlere de göz atabilirsiniz. Bu modeller aynı zamanda ayağınızın yorulmasını da engelleyerek paten sürme keyfini doyasıya çıkarmanızı da sağlar.

Büyük İşlevsellik Sunan Rulman Parçaları

Patenler birbirine göre bağıl dönme hareketini oluşturan tekerleklerin arasındaki sürtünmeyi azaltmak için rulmanlar kullanılarak üretilir. Rulmanlar burada mille teker arasındaki sürtünmeyi azaltmanın yanı sıra yük aktarımını da sağlar. Parçanın sahip olduğu özelliğe göre birçok farklı çeşidi bulunur. Örneğin daha artistik hareketler yapılmasına fırsat tanıyan agresif patenlerde royalplate ve grindplate gibi özel olarak tasarlanan rulmanlar kullanılır. Farklı özellikler taşıyan bu rulmanlar istenilen hareketlerin en ideal şekilde yapılmasına yardımcı olur. Sürtünmeyi azaltarak tekerleklerin rahat ve hızlı çalışmasını sağlayan parçalar genellikle ABEC ya da SG olarak ifade edilir. Standartlara göre ise 1-3-5-7-9 ve 11 gibi farklı şekilde numaralandırılır. Kaliteli paten ve konforlu sürüş sağlayabilmek için ABEC 7 olan modeller oldukça iyi performans gösterir. Frame olarak bilinen yan duvarlarla birlikte tekerleklerin arasında frame spacer adı verilen pullar yer alır. Patende kullanılan rulmanların arasında bir adet bu pullardan konulur.

Rulmanın toleransını ifade eden ABEC değeri, değerin artmasıyla birlikte rulmanın çalışabileceği devir sayının artmasını da gösterir. Devir sayısının artmasıyla patenin yapabileceği hız kapasitesinde de artış gözlenir. Ancak değerin artmaya başlamasıyla tekerleklerin arasında bulunan rulmanın darbelere karşı dayanıklılığında da bir azalma meydana gelir. Bu yüzden özellikle profesyonel paten seçimlerinde hızlı ancak darbelere karşı dayanıklı ve çarpmanın etkisiyle dağılmayacak parçalar arasından tercih yapılması gerekir. Genel olarak ABEC 1 değerindeki ürünlerin düşük, ABEC 9 değerindekilerin ise daha üst düzey performans gösterdikleri ifade edilir. Bu nedenle paten satın alırken patenin rulman değerine dikkat edilmesi önemli bir rol oynar.

Güvenliği Artıran Koruma Aksesuarları

Her aktivitede olduğu gibi paten kullanımında da güvenlik önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bazı patenler set halinde sunulur ya da aksesuarlar ayrı olarak satılır. Hem çocuklara hem gençlere hem de yetişkinlere özel tasarlanan ürünler güvenliğin ve konforun artmasını sağlar. Ayrıca ürünler paten kaymaya yeni başlayanlara, orta seviyede olanlara ve profesyonel patencilere göre farklı şekillerde tasarlanır. Seçenekler arasında paten kaskı, paten dizliği, paten bilekliği, paten dirsekliği, paten freni ve tamponu olmak üzere birçok alternatif bulunur. Bunlar arasında ikili olan paketlerden olan kask ve dizlik en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Koruyucu paten aksesuarlarından biri olan dizlikler, her kullanıcının rahatça giyebileceği şekilde dizayn edilir. Dizliklerin sert dış bölümleri küçük kazalarda dizlerin yara almasını engeller. Kasklar da aynı şekilde baş kısmına kolay bir şekilde yerleşerek düşme anında başın korunmasını sağlar. Vücuda uygunluk sağlayan ürünlerin olması ekipmanın sıkmasını ya da geniş gelmesini önler. Böylece sürücünün konforunun yanında performansı da artar. Aynı şekilde bileklik ve dirsekliklerin esnek malzeme ve vücudu saran kumaşlarla üretilmesi hareket kabiliyetinin artmasını sağlar. Hareket serbestliğinin oluşması ise vücuda daha kolay yön vermeyi ve hızlı bir biçimde pozisyon değiştirmeyi mümkün kılar.

Koruyucu aksesuarların darbelere karşı koruma sağlaması paten sürmeyi daha da keyifli hale getirirken paten çantası gibi aksesuarlar kolay taşıma avantajı sunarak konforu direkt olarak artırır. Kaykay ve bisiklet gibi farklı tür sporlara da hitap eden koruma ve destek ürünlerinin tasarımında farklı tarz ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur. Renk, desen, kalıp, malzeme, baskı ve marka logosu ile çeşitlilik gösteren aksesuarlar sürücülerin tarzını yansıtması noktasında kendini belli eder. Bu sayede giyilebilir tasarımlarla güvenlik artırılırken diğer yandan stilin dışa vurulması da sağlanır. Özellikle tek renk ya da farklı renk kombinasyonlarından oluşan ekipmanlar canlı, modern ve sportif görünmede en önemli pay sahiplerinden biridir. Patenle birlikte güvenlik ekipmanı da üreten markalar ürünleri tekli ya da set halinde satışa sunar. Böylece hem gereksinimler hem de bütçe dahilinde istenilen ürünün seçilmesi için büyük avantaj sunulur.

Paten seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta nedir?

Satın alacağınız patenin sürüş esnasında ayaklarınızı serbest olarak hareket ettirmemesi en önemli konular arasında yer alır. Tüm kontrolü ele alan ayakların tamamen sarılması maksimum kontrolün sağlanabilmesi adına büyük önem taşır. Ayakların rahat hareket etmesi bilek burkulması gibi sorunlara yol açabilir.

Paten kullanmadan önce ne yapılmalıdır?

Yürüyüşe oranla 3-4 kat daha fazla efor sarf etmeniz gereken paten kayma sırasında bacaklara bağlı sakatlıkların yaşanmaması için mutlaka öncesinde bacak ısınma hareketlerini yapmanız gerekir.

Patenler hangi alanlarda kullanılabilir?

Eğer paten sürmeye daha yeni başladıysanız güvenliğinizin sağlanabilmesi için trafiksiz ve düz zeminlerde paten kullanmanız doğru bir tercih olur. Urban modelleri ise yolda ve engebeli olan zeminler üzerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bununla birlikte agresif patenlerle rampa gibi parkurların bulunduğu alanlarda sürebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Paten Fiyatları ve Modelleri

1356 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Beden
Toplam 38 / 1356 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?