Kramponlar, futbolda kullanılan özel bir spor ayakkabısı türüdür. Kramponlar, günümüzün yüksek teknolojisiyle farklı tarzlarda üretilirler. Krampon alırken akılda “Krampon nasıl yapılır? Hangi krampon daha iyidir? Hangi krampon bana uyar? Futbolcu ve kaleci aynı kramponu mu giyer? Krampon kaç dişlidir? Krampon nasıl temizlenir?” gibi pek çok farklı soru oluşabilir. Kendine ve kullanılacak alana en uygun kramponu bulmak, spordaki performansı da artırır.

Kramponu icat ederek, 1949 yılında patentini alan kişi Alman bir mucittir. Resmi olarak, seri üretime geçildikten sonra da ilk kez 1954 Dünya Kupası'nda Almanya tarafından kullanılmıştır.  

Krampon Nasıl Yapılır?

Futbol için üretilen bir spor ayakkabısı türü olan krampon, tabanında, çimde ve kaygan zeminlerde yere tutunmasını sağlayan sivri uçlu sert çıkıntılar (çiviler) bulundurur. Futbolda vücudun tüm yükü ayaklara bindiğinden bu çıkıntıların özel tasarlanmış olmasına dikkat etmek gerekir. Ayakkabının kullanılacağı zemine göre çıkıntıların içi boş veya dolu olabilir. Bazı modellerde bu çıkıntılar düz-silindirik olarak üretilirken, yeni nesil kramponlarda konik çıkıntılar da kullanılmaya başlanmış, bunun manevra kabiliyetini ve zemin tutuşunu artırdığı gözlenmiştir. Kramponlarda, modeline göre değişmekle beraber ortalama 12 – 16 çivi bulunur. Krampon temizliğinde ise ağartıcı deterjanlar veya makinede yıkama tercih edilmez, mikro fiber bez ve sabun kullanarak temizliğinin yapılması uygundur.

Kramponlar deriden, kauçuktan, sentetik malzemelerden yapılırlar. Geçtiğimiz yıllarda daha yüksek bileklikli olan kramponlar daha sık kullanılırken, artık bileği çorap gibi saran, esnek ve yumuşak kramponlar da tercih edilmektedir.

Hangi Krampon Uygundur?

Uygun olan krampona karar vermek için iki değişkene bakmak gerekir. Oyuncunun nasıl bir zeminde ve hangi pozisyonda futbol oynayacağı, uygun olan kramponu belirler.

Halı sahalar için alınan kramponların çivilerinin mümkün olduğunca küçük olması gerekir. Kramponun diş sayısının da az olması gerekir. Tabanlarının yüzeye temasları yüksek olmalıdır. Bu ayakkabılar halı sahada oynanan futbol sırasında kaymayı engellediği gibi farklı alanlarda da kullanılabilir. Çim veya suni çim alanlarda ise çivili kramponlar tercih edilir. Aerodinamiği etkili tasarlanmış yeni nesil kramponlarla ani hareketlerden kaynaklanan düşme veya sakatlanmalar önlenebilir.

“Hangi kramponu giymeliyim?” sorusunun pozisyonel cevabını bulmak için oyuncunun ana görevine bakılır. Dış kanatlarda oynayan oyuncuların, top sürme işini diğer oyunculara nazaran daha fazla yaptıkları için topu iyice hissedebilir olmaları beklenir. Bu durumda üst malzemesi kalın ve sentetik malzemelerden olan kramponlar yerine, deri veya sentetik kumaşları seçmeleri daha uygundur. Defans oyuncuları karşı takımın oyuncularıyla en çok mücadele eden oyunculardır ve bacak ve bilekleri korumak adına daha sert malzemeli, koruyucu kramponları seçmelidirler. Forvet oyuncuları topla ayak arasındaki sürtünmeyi azaltacak sentetik malzemeden üretilmiş kramponları seçerek, şut veya paslarda ayaklarını daha seri kullanabilirler. Kaleciler ise top kendilerine geldiğinde, diğer takım arkadaşlarından farklı olarak, çok uzun ve çok kuvvetli vuruşlar yaparlar. Dolayısıyla ilk öncelikleri ayağı korumak olmalıdır. Sert malzemeli kramponlar kalecilere daha uygundur.

Krampon Fiyatları Nasıldır?

Krampon fiyatları oldukça geniş bir aralıkta seyretmektedir. Kramponlar fiyatlandırılırken pek çok etken göz önüne alınır. Tabanının değişip değişmediği, çivi sayısı ve çivi materyali, üst yüzeyinin yapıldığı malzeme cinsi, teknolojik özellikleri, markası, giyim kolaylığı gibi farklı pek çok etken fiyatta değişimlere yol açar. İyi bir krampon, uzun zaman sağlam olarak kullanılabileceği gibi oyuncuyu, yırtılmalar veya deformasyon sebebiyle oluşabilecek çeşitli kazalardan da korur. Bu sebeple krampon alışverişi esnasında, öncelikle ayağa iyi oturup oturmadığına, kullanılacak yer ve pozisyona uygun olup olmadığına bakılmalıdır.

Profesyonellik yolunda ilerlemek isteniyorsa da amatör bir sporcu olarak kalınacaksa da zevkle geçen bir oyunda bulunabilmek için krampon seçimi dikkatle yapılmalıdır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Krampon Fiyatları

Konumseçilmedi
Beden
Toplam 24 / 1839 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/369685/384551/384555