Halı Saha Ayakkabısı

Futbol keyfinizin en önemli parçası olan halı saha ayakkabısını almadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Halı saha ayakkabısının fiyatları ve modelleri hakkında kapsamlı araştırma yaparak doğru ürüne ulaşabilirsiniz. Profesyonellik düzeyiniz, hava koşulları, sahanın yapısı, ayak yapınız gibi bazı kriterlere dikkat etmelisiniz. İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun halı saha ayakkabısını bulmak üzere farklı modelleri inceleyebilirsiniz. Peki, halı saha ayakkabısı nedir ve diğer spor ayakkabılardan farklı mıdır?

Halk arasında halı saha ayakkabısı ve kramponun aynı olduğu düşünülüyor. Ancak bu doğru değil. Halı saha ayakkabısı sentetik, yapay çim zemin için tasarlanmıştır. Kramponlar ise gerçek çim futbol sahasına göre dizayn edilmiştir. Oynayacağınız zemine göre futbol ayakkabısı seçiminizi yapmalısınız.

Halı Saha Ayakkabısı Nedir?

Halı saha ayakkabısı, krampon olarak da adlandırılır. Bu ayakkabılar futbol oynarken giyilen özel ayakkabılardır. Halı saha ayakkabısı bir futbol oyuncusu için sadece koruyucu görev görmez. Aynı zamanda oyuncunun performansını arttırmasına da yardımcı olur. Ayakkabının tabanındaki özel tasarım oyun sırasında kavramaya yardımcıdır. Halı saha ayakkabısı erkek oyuncular tarafından daha sık kullanılıyor. Bunun sebebi futbola olan ilginin onlar tarafından daha yoğun olması. Ancak kadınlara göre tasarlanan modeller de mevcut.

Halı Saha Ayakkabıları Nasıl Dizayn Edilir?

Halı saha ayakkabılarının temel amacı koşarken çekiş sağlamaktır. Bu da ayakkabıların tabanına eşit aralıklarla yerleştirilen dişler sayesinde olur. Aralıklar kir ve çimlerin sıkışmasını önler. Ve ayaklarınızın sizi yavaşlatmadan zemini kavramasını sağlar.  Poliüretan sayesinde hafif ve esnek tasarlanabilir. TPU(Termoplastik üreten) sayesinde ise taban dayanıklılığı arttırılır. Ve parlak görüntü sağlanır. EVA tabanı sayesinde şok dalgaları emilir. Ayak bileğinin daha serbest hareket edebilmesi gerekir. Bu da düşük kesimli halı saha ayakkabıları sayesinde sağlanır. Unutulmamalıdır ki futbol hafif ayaklar ve hızlı dönüşler gerektirir.

En İyi Halı Saha Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Doğru futbol ayakkabıları, zemini kavramanıza ve topu kontrol etmenize yardımcı olur. Ve sizin daha iyi bir oyuncu olmanızı destekler. Keyifli vakit geçirmeniz ve sağlığınız için kullanacağınız halı saha ayakkabısını doğru seçmelisiniz. Futbol zevkinizin yarıda kalmaması önemli. Ayrıca olası sakatlıkların önlenmesi adına ayağınıza en uygun krampon seçimini yapmalısınız. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı özellikler şu şekilde:

 • Hafif Krampon Modelleri

Oyuncular uzun süre hareket halinde oldukları için ayakkabının hafif olması çok önemli. Konforlu bir kullanım için hafif halı saha ayakkabısı tercihi yapılıyor.

 • Kaymaz Krampon Modelleri

Sahada koşarken ve top hakimiyetinin kaybedilmemesi için ayakkabı kaymaz tabana sahip olmalı.

 • Aşınmaya Dayanıklı Krampon Modelleri

Uzun süre kullanım ve düşmeyi önlemesi adına ayakkabının aşınmaya dayanıklı tasarlanması gerek.

 • Esnek Krampon Modelleri 

Oyuncuların rahat hareket edebilmesi için ayakkabının esnek yapıda olması gerek.

 • Koruyucu Krampon Modelleri

Darbelere karşı en az hasar alınabilmesi adına ayakkabı koruyucu şekilde tasarlanmalı.

 • Rahat Krampon Modelleri

Kolay hareket edilebilmesi için ayakkabı en rahat şekilde dizayn edilmeli.

 • Kavrayıcı Krampon Modelleri 

Tabanda özelleşmiş çiviler kullanılarak topu ve zemini kavrama özelliği olmalı.

 • Nem Önleyici Krampon Modelleri 

Özellikle sıcak havalarda eğer ayağınız terlediğinde denge sağlanamazsa top kontrolü kaybedilir. Bu sebeple ter önleyici bir iç dizayna sahip ayakkabı tercih edilmeli.

Krampon Alırken Numara Seçimi 

Halı saha ayakkabıları satın alınırken genelde günlük kullanılan ayakkabılarınızdan yarım veya 1 numara büyük almanız gerekir. Ancak her markanın farklı kalıpları olabileceğinden ayakkabının ayağınızı sarmasından emin olmalısınız. Aksi takdirde ayağınıza büyük gelen ayakkabı size sorun çıkarabilir.

Halı Saha Ayakkabısı Kullanımı Ve Bakımı

Halı saha ayakkabılarınızı uzun süre kullanmak için dikkatli bakmalısınız. Krampon kullanımı özenli olursa kullanım süresi de uzar. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, açık havada kurutmak. Nemli halı saha ayakkabılarınızı çantanızın içinde veya kapalı bir alanda tutmamalısınız. Temizliğini ise bağcıklarını çıkardıktan sonra yapmalısınız. Sabun ve diş fırçası yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Temizleme bittikten sonra kuru bir bezle mutlaka kurulamalısınız.

Halı Saha Ayakkabısı Modelleri

Futbol oyuncularının seviyelerine göre farklı halı saha ayakkabısı modelleri vardır. Ayrıca bu modeller sahaların yapıları ve hava koşullarına göre de değişkenlik gösterir.

 • Amatör halı saha ayakkabısı: Sert sahalar amatör oyuncuların klasik halı saha ayakkabısını kullanmasını gerektirir. Veya plastik çivili ayakkabıyı tercih edebilirler. 
 • Yarı profesyonel halı saha ayakkabısı: Bu ayakkabı yarı profesyonel kategorideki oyuncular için geliştirilmiştir.
 • Profesyonel halı saha ayakkabısı: Bu ayakkabı profesyonel kategorideki oyuncular için geliştirilmiştir.
 • Çocuk halı saha ayakkabısı: Çocukların anatomik ayak yapısına göre tasarlanan bu modeli gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
 • Bilekli halı saha ayakkabısı: Bileğinizi de saran bu modeli ayakkabının ayağınızı iyice sarması için tercih edebilirsiniz.
 • Geniş kalıp halı saha ayakkabısı: Daha rahat bir model olan bu ürünü taraklı bir ayak yapısına sahipseniz alabilirsiniz.

 

Halı Saha Ayakkabısı Fiyatları 

Kullanılan materyal ve işlevselliğine göre halı saha ayakkabısı fiyatları farklılık gösterir. Profesyonel oyuncular için tasarlanan kramponların fiyatları daha yüksek. Amatör ve çocuklar için olan futbol ayakkabılarının fiyatları ise göre daha uygun. Tabandaki çivilerin sayısı ve yapısı da fiyatlara etki eder. Ayakkabı tasarlanırken kullanılan deri seçimi, fiyata yansıyan en önemli etken. Kaliteli deri kullanımı ayakkabının kullanım ömrünü uzatır. Ve daha koruyucu bir yapıda olmasını sağlar. Eğer almak istediğiniz ürün için o an bütçeniz yeterli değilse indirim alarmı butonunu kullanabilirsiniz. Bu buton sayesinde ürün indirime girdiğinde anında haberdar olabilirsiniz. Ve bildirimi aldığınızda bu fırsatı kullanarak ürünü satın alabilirsiniz.  Karşılaştır butonu sayesinde ürünleri karşılaştırma listenize ekleyebilirsiniz. Daha sonra eklediğiniz ürünleri karşılaştırarak birbirine göre avantaj dezavantajlarını yorumlayabilirsiniz. Buna göre de alacağınız ürüne karar verirken kolaylık sağlamış olursunuz. 

Halı Saha Ayakkabısı Yorumları 

En rahat ve doğru ürünü seçerken halı saha ayakkabısı yorumlarını okumak size yardımcı olacak. Ayakkabının rahatlığı, hafifliği ve esnekliği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Numara seçiminde günlük kullandığınız ayakkabı numarasını mı yoksa büyük bir numara mı seçmelisiniz anlayabilirsiniz. Tabandaki çiviler/dişlerin sağlamlığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Yırtılma veya açılma yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz. Zeminde güçlü tutuş sağlıyor mu, kayma yapıyor mu gibi soruların da cevaplarına ulaşabilirsiniz. İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun halı saha ayakkabısını seçerken fiyat performans açısından yapılan yorumları da dikkate almalısınız.

Ürün Fiyat Araştırması 

Kullanıcılar halı saha ayakkabılarını satın alırken uygun fiyatlı ürünlere ulaşabilmelidir. Her bir ürün kendi içerisinde değerlendirilmelidir. Halı saha ayakkabısını satın alınırken benzer modeller arasında inceleme yapılabilir. Karşılaştır butonu yardımıyla ürünler eklenerek fiyat performans kıyaslaması yapılabilir. Bu esnada kullanıcı yorumları ve değerlendirme puanları oldukça önemlidir. Bu şekilde kullanıcı alabileceği modele kolayca ulaşıp satın alabilir.

Geçmişten Günümüze Halı Saha Ayakkabılarının Evrimi

1891’den önce halı saha ayakkabısı kullanılmıyordu. Bunun yerine oyuncular oldukça ağır olan botlar giydiler. Ayrıca yaralanmalara yol açan çelik burunları vardı. 1891’de yapılan bir revizyon ayakkabılar üzerinde küçük çiviler kullanılmasına izin verdi. Ancak kalın deriden yapılmışlardı. Ve hala oldukça ağırlardı. 1900’lerin başlarında savaşlar sırasında ayakkabılara talep yoktu. Bu sebeple pek bir değişiklik olmadı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden ilgi artmaya başladı. Hafif, esnek ve günümüzdekilere benzer şekilde ayakkabılar tasarlanmaya başlandı. Günümüzde ise lazer teknolojisi sayesinde bir kişinin ayağına özelleştirilen en uygun halı saha ayakkabıları tasarlanıyor. Çiviler de daha doğru şekilde kullanılıyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Halı Saha Ayakkabısı

3695 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Beden
Toplam 48 / 3695 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?