Maket Balık ve Suni Yemler

Maket Balık ve Suni Yemler

Suni yem seti ve maket balık çeşitleri balıkların yemekten hoşlandığı canlı avların hareketlerini taklit etmek için kullanılır. Bu yemler, olta balıkçılığı için kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Canlı av için kullanılan yemlerin aynı renginde ve şeklinde suni yem tasarımları yapılmaktadır. Örneğin, silikon karides suni yemler arasında yerini alan bir üründür. Bu yemler, renkli, ışıklı, yansımalı olarak olta hareketleri yardımıyla su içinde balığa gerçek bir yemmiş gibi görünür. 

Genellikle mevsimsel olarak olta balıkçılıklarında farklı türlerde yemler gerekli olabilmektedir. Bu yemler, balık avcılığının yapılacağı suyun özelliklerine uygun olarak tasarlanır. Çünkü yüzey, yer altı ya da dip gibi sularda balıkçılık faaliyetleri yapılabilmesi mümkündür. Her bölüm için belli türlerde maket balıklar bulunmaktadır. Bu yemler sayesinde, canlı yemlere gereksinim duyulmadığı için dilediğiniz zaman suni yemlerle avlanabilirsiniz. 

Suni Balık Yemi Nedir?

Suni yem nedir? Belli başlı balık türlerine özel olarak imal edilen yapay yem türleridir. Bu yemlerin boyutları ve ağırlıkları birbiri içinde değişkenlik gösterir. Aynı zamanda, suni yemler sert rüzgarlı hava koşullarına ve güçlü akıntılara dayanıklıdır. Balıkların bu yemlere düşerek, ava takılmaları için balık avcılığının da bilinmesi gerekmektedir. Balık türlerine bağlı olarak suni yem çeşitleri de farklılık gösterir. Bu yemler arasında tercih edebileceğiniz birçok yem seçeneği bulunmaktadır. Balık avcılığında kullanılan yemler, genel olarak yumuşak ve sert olarak iki şekilde kullanılır. Küçük balıkları avlayarak beslenen büyük balıklar, genellikle sert yemleri yemeyi tercih ederler. Bu yemler, yumuşak olanlara göre daha dayanıklıdır. Bunun yanı sıra, sert yemler su içinde ses çıkarabilmektedir. Dolayısıyla tıpkı bir av gibi hareket eder. Bu durum ise yemin su içinde balıklar tarafından daha fazla dikkatini çeker. Son olarak suni yem ile balık avı, avlanacak balıkların türlerine uygun olan yemler seçilerek yapılır. 

Spinnerbait ve Crankbait Yemleri Nedir?

Suni balık yemi seti içinde bulunan malzemeler, balık ve deniz canlılarını taklit etmektedir. Avlayacağınız balık türüne bağlı olarak spinnerbait ve crankbait yemleri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, minnow, kalem, sinek, yengeç ve kurbağa gibi yemler de kullanılabilmektedir. Bu maketler, farklı renk ve şekillerde tasarlanmaktadır. Genel olarak crankbait maketleri, küçük balıkların şekline çok benzerdir. Bu nedenle, orta derinlikteki sularda avlanan balıkçılar için oldukça uygun bir suni balık yem türüdür. Suni yem kutusu içinde yer alan birçok malzeme bulunmaktadır. Örneğin, spinnerbait yemi, flaş ve hareketten hoşlanan balık türlerinin avlanması için oldukça uygundur. 

Olta balıkçılığında acemi olanlar ve yeni başlayanlar için spinner yemler oldukça idealdir. Aynı zamanda, kullanımları da bir hayli kolaydır. Bu yemlerin temel amaçları tipik olarak, balığa çekici görünmektir. Bu çekiciliği ise balıkların etrafından dönerek ve suda yansıma yaparak elde eder. Dönme işlemini ise bıçaklı metal şaft yerine getirmektedir. Şaftların dönmesini sağlayabilmek adına, yapılması gereken tek şeyin oltayı çevirmek olduğunu da söyleyebiliriz. Dönmenin yaratmış olduğu titreşimler ve sesler, balıklar tarafından fark edilmektedir. Dolayısıyla görsel suni yemlerin daha verimli olduğu bulanık ve kiri fazla olan sularda spinner yemler tercih edilebilir. Bu yemler, doğaya da zararlı olmayan malzemelerdir. Buna bağlı olarak suni yem toprak kirliliği oranını da azaltan bir avlanma ürünü olduğu söylenebilir.

Jig Yem Nedir?

Maket balık yemleri arasında yerini alan jigler, farklı türden balıkların ilgisini çekmek için çok yönlü olarak kullanılır. Hemen hemen her balık türü jig yemlere takılır. Çünkü jigler, suda yatay formlu hareket eden spinner yemlerinin aksine, sarsıntılı dikey hareket yaratarak kullanılır. Bu yem türlerinin gövdeleri, kafalarla mukayese edildiğinde, dikey hareketler için ağır kaldığı gözlemlenir. Jiglerin gövde kısımları, tüy, plastik toprağı gibi dikkat çekecek objelerle süslenmiştir. Jig yemlerinin kullanımında en büyük zorluklar arasında, balıkları tutmak için hareket ettirilmesi gerekmektedir. 

Minnow, Kalem, Spoon ve Popper Yemler

Minnow balık yemleri, oldukça küçük boyuttaki balıkları taklit etmek için kullanılır. Tasarımına bağlı olarak, dalma, sıçrama ve yüzme gibi hareketlerle, avlanacak balığın beslenmekten hoşlandığı avlarını taklit etmektedir. Minnow suni yem oltaya nasıl takılır? Gibi sorular balık avcıları tarafından sık sık yönlendirilir. Maket balığın ucunda yer alan kancaya oltanın ipi tutturularak özel bir düğüm atılır. Ancak düğümün çok iyi bir şekilde atılması gerekmektedir. 

Minnow maketler ile sayısız balık türü avlanabilmektedir. Ancak istediğiniz balığı avlarken, daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. Kalem balık maketleri ise büyük avcıları yakalayabilmek adına tercih edeceğiniz başlıca yem türlerinden bir tanesidir. Örneğin, suni alabalık yemi arasında kalem balık maketleri yer almaktadır. Dikey ve yatay olarak kalem balık yemleri iki seçeneğe ayrılmaktadır. Popper balık yemleri ise su yüzeyinde yüzmekte olan böceklerin hareketlerini ve aynı zamanda şeklini de taklit etmektedir. Ayrıca bu yemlerin boyutu küçük ve formu serttir. Bu yemler, sarsıldığında ise avınızı çekmek için ses çıkarmaktadır. Ayrıca sakin olan göllerde, balıkların yumurtlama sonrasındaki mevsimlerde harika bir kullanım olacaktır. Spoon maket balıkları ise en eski olan yapay yemlerden bir tanesidir. Renk ve şekil olarak oldukça basit formlu bir tasarıma sahiptir. Su içinde yaralı ve sakat olan avları yansıtarak taklit etmek için kullanılır. 

Suni Balık Yemi Fiyatları

Suni balık yemi fiyatları, belli başlı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her yem türünün malzemesi, kalitesi, modeli ve benzeri özellikleri birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak, balık yemi türlerinin fiyat aralıkları birbiri içinde ayrılmaktadır. Çoğu olta balıkçısı, karasal ya da sulu olan yerlerde farklı türden yemler kullanmaktadır. Bu yemler, balıkların büyüklüklerine ve türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dolayısıyla suni yem fiyatları da balık avcılığına konu olan balık türlerine göre farklı oranlara sahiptir. Seçenekler arasında yer alan maket balık yemi modelleri, kullanım alanına ve avcılık türüne bağlı olarak tercih edilebilir. 

Her su özelliği ve avlanma şekli farklıdır. Ayrıca farklı su derinlikleri ve tiplerine uygun olarak balık avcılığı yapılmaktadır. Bu nedenle, balıkların oltaya takılabilmesi için çeşitli yemler kullanılmaktadır. Kullanılan yemler, canlı ya da maket olabilmektedir. Suni yemler arasında farklı türden deniz canlılarına ve balıklara uygun yem seçenekleri vardır. Bu modellere bağlı olarak da fiyat aralıkları farklı oranlara ayrılır. Örneğin, suni solucan yem modelleri, solucan avcılığında kullanılan bir avlanma malzemesidir ve fiyat aralığı da diğer ürünlerden farklıdır. 

Oltaya Hangi Maket Balık Takılmalı?

Olta balıkçılığı için en fazla tercih edilen maket yemler arasında spinner ürünler bulunmaktadır. Bu yem türleri, hemen hemen her balık türünün dikkatini çeken özelliklere sahiptir.

Suni Balık Yemleri Nasıl Kullanılır?

Suni balık yemleri kullanılırken tek yapılması gereken, maket yemlerin oltadaki ipe bağlanmasıdır. Maketteki kanca, oltada yer alan ipe balıkçı düğümüyle tutturulmalıdır. Böylece suni yemin sabitlenerek kullanımı mümkündür. 

Suni Balık Yemi Setinde Neler Var?

Suni balık yemleri, set olarak satışa sunulan maketlerdir. İçeriğinde ise avlanacak balıkların benzeri olan maketler bulunmaktadır. Bu maketlerin boyutları ve ağırlıkları ise birbiri içinde farklılık gösterir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Maket Balık ve Suni Yemler

10.000+ ürün listeleniyor
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Marka
Toplam 36 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?