Doğa sporlarına ilgi duyanlar için zorlu çevre koşullarında yarı yolda bırakmayacak doğru ekipman kullanımı çok önemlidir. Siz de çevresel şartların zorlayıcı olduğu bir ortamda aktivite yapmayı düşünüyorsanız ekipmanlarınız arasında mutlaka kaliteli ve şartlara uygun bir ayakkabı bulundurmalısınız. Mevsim koşullarına ve ortama uygun bir outdoor ayakkabı için bazı önemli detaylara dikkat ederek seçim yapabilirsiniz.

Malzemesine Göre Outdoor Ayakkabı Seçimi

Outdoor ayakkabıların üretiminde genellikle sentetik ya da deri malzemeler kullanılıyor. Deri ayakkabılarda en başarılı koruyuculuk sağlayan modeller, genellikle "full grain leather" yani "tam deri" adı verilen malzemeden üretilen modellerdir. Bu ayakkabılar büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların derilerinden üretiliyor. Yüksek koruyuculukları ile birlikte sıcağı geçirmeme özelliğine de sahip oldukları için birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyorlar. Nubuk deri (nubuck leather) adıyla bilinen malzemeler ise sığır ya da dana derisinden elde ediliyor. Bu malzeme ile üretilen ayakkabı modelleri, tam deri ayakkabıya göre daha hafif olmakla birlikte daha hassas bir yapıdadır. Yarma deri yani "split grain leather" ise inceltilmiş 3. kalitede bir malzemedir. Nefes alabilir yapıda olan bu malzeme ile yapılan ayakkabılar, diğerlerine göre daha uygun fiyatlıdır.

Aynı zamanda outdoor ayakkabıların içlerinde kullanılan malzemeler de seçim esnasında önemli rol oynuyor. Kaliteli malzemeler ile donatılmış iç yüzeyler, kullanıcının hareket kabiliyetini artırıyor ve ayak sağlığına olumlu yönde etki ediyor. Yumuşak tutuş için de genellikle ince ve sentetik dokuda olan iç astarlar avantaj sağlıyor.

Bir diğer outdoor ayakkabı malzemesi olan sentetik malzemelerde ise koruyucu membran detayına dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden tercih edeceğiniz ayakkabıda mutlaka kaliteli membran malzeme kullanıldığından emin olmalısınız. Siz de hemen kaliteli membran ile üretilmiş uygun fiyatlı bir outdoor ayakkabı sahibi olabilirsiniz.

Kullanım Koşullarına Göre Outdoor Ayakkabı Seçimi

Outdoor ayakkabı seçerken mutlaka ayakkabıyı hangi koşullarda giyeceğinize karar vermelisiniz. Sıcak havalarda ya da soğuk havalarda giyilebilecek ayakkabı modelleri büyük bir farklılıklar gösteriyor. Aynı şekilde kamplar için uygun olan ayakkabılar ile uzun yürüyüşler için uygun olan ayakkabılar arasında da farklılıklar bulunuyor. Bu nedenle kaya tırmanışı için tercih ettiğiniz bir ayakkabı modeli ile trekking yapmanız zor olabilir. Tüm hava koşullarına uyum sağlayabilecek bir ayakkabı bulmanız her zaman pek mümkün değildir. Çünkü suya dayanıklı membranı bulunan bir ayakkabı nefes alabilir yapıda olurken, içerisinde kış yalıtımına uygun teknik özellik olmayabilir. Aynı şekilde kış şartlarına ve zorlu yol koşullarına uyumlu olması için üretilen bir outdoor ayakkabı, uzun yürüyüşler için yeterli esneklikte ve rahatlıkta olmayabilir. Benzer şekilde yaz aylarında kullanılacak olan bir outdoor ayakkabının diğerlerinden farklı olarak çok hafif yapıda olması ve hava alma özelliğinin bulunması gerekir. Bu yüzden farklı etkinlikler için farklı ayakkabılar edinmenizde fayda bulunuyor. 

Outdoor Ayakkabı Numarası Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Outdoor ayakkabı alırken direkt olarak ayak numaranıza göre bir ayakkabı satın almamalısınız. Bu noktada outdoor ayakkabıyı termal özellikli çoraplar ile birlikte giyeceğinizi hesaba katmalısınız. Dolayısıyla bir beden küçük ayakkabı yerine bir beden büyük ayakkabı daha idealdir. Ayakkabı satın aldıktan sonra bir gün boyunca evde giyerek ayağınızın rahatlığını ölçebilirsiniz. Çünkü ayaklar, bazı ayakkabıların yapısına zaman içerisinde alışabiliyorlar. Bütün bu detaylara dikkat ederek hem ihtiyaçlarınıza uygun hem de uzun ve zorlayıcı aktivitelerde sizi yarı yolda bırakmayacak bir outdoor ayakkabı modeli seçebilirsiniz. Outdoor ayakkabıyı kış aylarında giymeyi planlıyorsanız ayakkabı ile beraber termal outdoor çoraplar satın almayı da ihmal etmemelisiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Outdoor Ayakkabı Modelleri

5.111 ürün var
 1. Cinsiyet
  1. Erkek
  2. Kadın
  3. Erkek Çocuk
  4. Kız Çocuk
 2. Markalar A-Z
  1. The North Face Outdoor Ayakkabılar
  2. Salomon Outdoor Ayakkabılar
  3. Jack Wolfskin Outdoor Ayakkabılar
  4. Columbia Outdoor Ayakkabılar
  5. Merrell Outdoor Ayakkabılar
  6. Helly Hansen Outdoor Ayakkabılar
  7. Quiksilver Outdoor Ayakkabılar
  8. Husky Outdoor Ayakkabılar
  9. Evolite Outdoor Ayakkabılar
  10. Lowa Outdoor Ayakkabılar
  11. GriSport Outdoor Ayakkabılar
  12. Keen Outdoor Ayakkabılar
  13. Lumberjack Outdoor Ayakkabılar
  14. adidas Outdoor Ayakkabılar
  15. Dolomite Outdoor Ayakkabılar
  16. Timberland Outdoor Ayakkabılar
  17. Kinetix Outdoor Ayakkabılar
  18. Scarpa Outdoor Ayakkabılar
  19. Asolo Outdoor Ayakkabılar
  20. Mondeox Outdoor Ayakkabılar
 3. Numara A-Z
 4. Numara A-Z
 5. Renk A-Z
  1. Siyah
  2. Gri
  3. Gumus
  4. Beyaz
  5. Kahverengi
  6. Krem
  7. Bej
  8. CokRenk
  9. Lacivert
  10. Mavi
  11. Yesil
  12. Sari
  13. Mor
  14. Pembe
  15. Kirmizi
  16. Turuncu
 6. Fiyat Aralığı
  -
 7. Ürün Puanı
 8. Ürün Tipi A-Z
  1. Bot
  2. Günlük Ayakkabı
  3. Trekking Ayakkabısı
  4. Koşu Ayakkabısı
  5. Sandalet
  6. Yürüyüş Ayakkabısı
  7. Hiking Ayakkabısı
  8. Kar Botu
  9. Terlik
  10. Dağcılık Ayakkabısı
  11. Çizme
  12. Dağ Botu
  13. Tırmanış Ayakkabısı
  14. İş Güvenliği Ayakkabısı
  15. Plaj Ayakkabısı
  16. Kayak Ayakabısı
  17. Nubuk Ayakkabı
  18. Snowboard Botu
  19. Fitness Ayakkabısı
 9. Fırsat Ürünleri
 10. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483604/22006250/22003663
Başa dön