Doğa sporlarına ilgi duyanlar için zorlu çevre koşullarında yarı yolda bırakmayacak doğru ekipman kullanımı çok önemlidir. Siz de çevresel şartların zorlayıcı olduğu bir ortamda aktivite yapmayı düşünüyorsanız ekipmanlarınız arasında mutlaka kaliteli ve şartlara uygun bir ayakkabı bulundurmalısınız. Mevsim koşullarına ve ortama uygun bir outdoor ayakkabı için bazı önemli detaylara dikkat ederek seçim yapabilirsiniz.

Malzemesine Göre Outdoor Ayakkabı Seçimi

Outdoor ayakkabıların üretiminde genellikle sentetik ya da deri malzemeler kullanılıyor. Deri ayakkabılarda en başarılı koruyuculuk sağlayan modeller, genellikle "full grain leather" yani "tam deri" adı verilen malzemeden üretilen modellerdir. Bu ayakkabılar büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların derilerinden üretiliyor. Yüksek koruyuculukları ile birlikte sıcağı geçirmeme özelliğine de sahip oldukları için birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyorlar. Nubuk deri (nubuck leather) adıyla bilinen malzemeler ise sığır ya da dana derisinden elde ediliyor. Bu malzeme ile üretilen ayakkabı modelleri, tam deri ayakkabıya göre daha hafif olmakla birlikte daha hassas bir yapıdadır. Yarma deri yani "split grain leather" ise inceltilmiş 3. kalitede bir malzemedir. Nefes alabilir yapıda olan bu malzeme ile yapılan ayakkabılar, diğerlerine göre daha uygun fiyatlıdır.

Aynı zamanda outdoor ayakkabıların içlerinde kullanılan malzemeler de seçim esnasında önemli rol oynuyor. Kaliteli malzemeler ile donatılmış iç yüzeyler, kullanıcının hareket kabiliyetini artırıyor ve ayak sağlığına olumlu yönde etki ediyor. Yumuşak tutuş için de genellikle ince ve sentetik dokuda olan iç astarlar avantaj sağlıyor.

Bir diğer outdoor ayakkabı malzemesi olan sentetik malzemelerde ise koruyucu membran detayına dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden tercih edeceğiniz ayakkabıda mutlaka kaliteli membran malzeme kullanıldığından emin olmalısınız. Siz de hemen kaliteli membran ile üretilmiş uygun fiyatlı bir outdoor ayakkabı sahibi olabilirsiniz.

Kullanım Koşullarına Göre Outdoor Ayakkabı Seçimi

Outdoor ayakkabı seçerken mutlaka ayakkabıyı hangi koşullarda giyeceğinize karar vermelisiniz. Sıcak havalarda ya da soğuk havalarda giyilebilecek ayakkabı modelleri büyük bir farklılıklar gösteriyor. Aynı şekilde kamplar için uygun olan ayakkabılar ile uzun yürüyüşler için uygun olan ayakkabılar arasında da farklılıklar bulunuyor. Bu nedenle kaya tırmanışı için tercih ettiğiniz bir ayakkabı modeli ile trekking yapmanız zor olabilir. Tüm hava koşullarına uyum sağlayabilecek bir ayakkabı bulmanız her zaman pek mümkün değildir. Çünkü suya dayanıklı membranı bulunan bir ayakkabı nefes alabilir yapıda olurken, içerisinde kış yalıtımına uygun teknik özellik olmayabilir. Aynı şekilde kış şartlarına ve zorlu yol koşullarına uyumlu olması için üretilen bir outdoor ayakkabı, uzun yürüyüşler için yeterli esneklikte ve rahatlıkta olmayabilir. Benzer şekilde yaz aylarında kullanılacak olan bir outdoor ayakkabının diğerlerinden farklı olarak çok hafif yapıda olması ve hava alma özelliğinin bulunması gerekir. Bu yüzden farklı etkinlikler için farklı ayakkabılar edinmenizde fayda bulunuyor. 

Outdoor Ayakkabı Numarası Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Outdoor ayakkabı alırken direkt olarak ayak numaranıza göre bir ayakkabı satın almamalısınız. Bu noktada outdoor ayakkabıyı termal özellikli çoraplar ile birlikte giyeceğinizi hesaba katmalısınız. Dolayısıyla bir beden küçük ayakkabı yerine bir beden büyük ayakkabı daha idealdir. Ayakkabı satın aldıktan sonra bir gün boyunca evde giyerek ayağınızın rahatlığını ölçebilirsiniz. Çünkü ayaklar, bazı ayakkabıların yapısına zaman içerisinde alışabiliyorlar. Bütün bu detaylara dikkat ederek hem ihtiyaçlarınıza uygun hem de uzun ve zorlayıcı aktivitelerde sizi yarı yolda bırakmayacak bir outdoor ayakkabı modeli seçebilirsiniz. Outdoor ayakkabıyı kış aylarında giymeyi planlıyorsanız ayakkabı ile beraber termal outdoor çoraplar satın almayı da ihmal etmemelisiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Outdoor Ayakkabı Modelleri

4.115 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Salomon
  2. The North Face
  3. Merrell
  4. Jack Wolfskin
  5. Lowa
  6. GriSport
  7. Helly Hansen
  8. Timberland
  9. Keen
  10. Columbia
  11. Scarpa
  12. Asolo
  13. Dolomite
  14. Lumberjack
  15. Mondeox
  16. Scooter
  17. Kinetix
  18. Salewa
  19. AKU
  20. Letoon
 2. Numara A-Z
 3. Numara A-Z
 4. Renk A-Z
  1. Siyah
  2. Gri
  3. Gumus
  4. Beyaz
  5. Kahverengi
  6. Krem
  7. Bej
  8. CokRenk
  9. Mavi
  10. Yesil
  11. Sari
  12. Mor
  13. Pembe
  14. Kirmizi
  15. Turuncu
 5. Fiyat Aralığı
  -
 6. Ürün Puanı
 7. Ürün Tipi A-Z
  1. Bot
  2. Günlük Ayakkabı
  3. Trekking Ayakkabısı
  4. Sandalet
  5. Yürüyüş Ayakkabısı
  6. Terlik
  7. Kar Botu
  8. Koşu Ayakkabısı
  9. Dağcılık Ayakkabısı
  10. Hiking Ayakkabısı
  11. Çizme
  12. Tırmanış Ayakkabısı
  13. İş Güvenliği Ayakkabısı
  14. Plaj Ayakkabısı
  15. Dağ Botu
  16. Nubuk Ayakkabı
  17. Fitness Ayakkabısı
  18. Kayak Ayakabısı
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Cinsiyet
  1. Erkek
  2. Kadın
  3. Erkek Çocuk
  4. Kız Çocuk
 10. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483604/22006250/22003663
Başa dön