Kaykay

Kaykay sporu özellikle gençler tarafından oldukça sevilen bir spordur. Board ya da deck olarak adlandırılan kaykay tahtası, adrenalin ile dolu akrobatik hareketler yapmak, tahta üzerinde denge geliştirmek için kullanılır. Son derece heyecanlı bir spor olan kaykay, farklı deckler kullanılarak yapılır. Bu deck çeşitleri sporcunun tecrübesine, kayma tarzına göre çeşitlenir. Farklı model ve büyüklüklerde sunulan kaykay çeşitleri arasından tecrübenize, ayak büyüklüğünüze, kişisel zevklerinize ve kayış tarzınıza göre seçim yapabilirsiniz. Uygun kaykay tahtası seçimi, performansı doğrudan etkileyen en önemli faktörler arasındadır.

Farklı Tarzlara Yönelik Kaykay Çeşitleri

Kaykay çeşitleri, farklı kayma tarzlarına yönelik olarak üretilir. Bu çeşitlerin temel farklılıkları, kaykay tahtasının uzunluğu, kavisleri ve şeklinden ayırt edilebilir. Hangi kaykay tahtasını seçmeniz gerektiği sizin fiziksel özellikleriniz ve deneyim seviyeniz ile doğrudan ilgilidir. Kaykay tahtasının büyüklüğüne karar verirken ayak ölçünüz ve tecrübe seviyenize göre karar vermelisiniz. Yeni başlayan bir kaykaycı iseniz, uzun kaykaylara yönelmeniz gerekir. Uzun kaykaylarda zemin daha geniş ve ağırlık daha fazla olduğu için hakimiyet kurmak daha rahattır. Ancak kaykay sporunda deneyim kazandıkça kısa ve hafif kaykaylara geçiş yapabilir, kendinizi bu tarzdaki boardlarda da geliştirebilirsiniz. İlk etapta kaykay üzerinde hakimiyet kurmayı, denge sağlamayı öğrenene kadar uzun boardların tercih edilmesinde büyük avantaj vardır. Kaykay tahtası seçiminde bir diğer kriter ise kayış tarzınızdır. Örneğin, düz yüzeylerde kaymak için kullanılan kaykay tahtaları ile rampalı bölgelerde kullanılanlar arasında ayırt edici bazı özellikler vardır. Longboard adı verilen düz ve uzun kaykay tahtaları Downhill adı verilen iniş hareketleri için tercih edilir. Düz yüzeylerde kullanım için bu tip kaykay tahtaları önerilir. Daha akrobatik hareketler yapmak ve rampa yüzeylerde kullanmak için ise daha kavisli kaykay tahtası modelleri tavsiye edilir. Bu ürünlerde baş ve kuyruk bölümünde kıvrımlar bulunur, bu da akrobatik hareketlerin rahatça yapılabilmesine olanak tanıyan bir özelliktir.

Hızı ve Güvenliği Bir Arada Sunan Hoverboard Deneyimi

Elektrikli kaykay olarak da bilinen Hoverboard, doğru kullanıldığında son derece güvenli bir kaykay çeşididir. İçerisinde bulunan denge sensörü yardımıyla kullanıcının dengesine ve hareketlerinin yönüne göre ilerler. Sağa ya da sola dönmek istediğinizde tek yapmanız gereken, vücudunuzu dönmek istediğiniz yöne çevirmenizdir. Kullanımı son derece kolay olan elektrikli kaykay çeşitleri, batarya ile çalışır. Saatte maksimum 15 km hıza ulaşabilen Hoverboard çeşitlerinin batarya şarj dolum süreleri ortalama 2 ila 3 saattir. Birçok Hoverboard türünde minimum yükleme seviyesi 25 kg’dır, maksimum yükleme seviyesi ise 120 kg olarak belirtilir. Çocukların kullanımına yönelik olarak da tasarlanan elektrikli kaykaylar oldukça güvenli bir kaykay tipi olarak görülür. Çünkü çocukların denge noktaları yetişkinlere göre daha alçak seviyede bulunduğu için, denge sensörü çocukların hareketlerini çok daha kolay algılar. Bunun için de çocukların herhangi bir yöne ilerlemesi yetişkinlere göre daha kolaydır. Elektrikli kaykayların bir diğer avantajı da rampalarda 15 derecelik açıya kadar tırmanış performansı gerçekleştirebilmeleridir. Ancak bu tip denemeler için öncelikle elektrikli kaykay üzerinde tecrübe kazanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Kaykay Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaykay sporuna yeni başlayanların dikkat etmesi gerekenlerin başında tekerlek seçimi gelir. Rampa yüzeylerde büyük tekerlekler daha iyi performans gösterir. Düz sokak zemininde ise 52 mm’lik küçük tekerleklerin tercih edilmesi gerekir. Kaykay sporuna yeni başlayanların uzun boardları tercih etmesi daha doğru bir karar olacaktır. Kısa ve hafif boardların kullanımı teknik bilgi gerektirir ve kullanıcıyı yorabilir. Kaykay satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise board ile ayak numarasının uyumudur. Kesinlikle kendi ayak numaranızdan büyük veya küçük bir board tercih etmemelisiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kaykay Fiyatları

448 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Thunder
  2. Real
  3. Independent
  4. Santa Cruz
  5. Anti Hero
  6. Flip
  7. Pow
  8. Penny
  9. Jart
  10. Krooked
  11. Choke
  12. DGK
  13. Primitive
  14. Arbor
  15. Baker
  16. Delta
  17. Creature
  18. Gang
  19. Triathlon
  20. Volten
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Desen A-Z
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19050/368028
Başa dön