Farklı Tarzlar için Kaykaylar

Tüm dünyada sevilerek yapılan bir spor olan kaykay, profesyoneller tarafından olduğu kadar amatör sporcular tarafından da oldukça fazla ilgi görür. Deck ya da board adı verilen kaykay tahtasının özellikleri, sporcu performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle hem ruhu hem de bedeni harekete geçirmek için tercih edilen kaykay yapılırken seçilen tahta tipi sporcunun fiziksel özelliklerine en uygun şekilde olmalıdır.

Klasik Kaykay Modelleri ile Kaymanın Keyfini Çıkarın

Pek çok filmde görülen klasik kaykay tahtaları aslında skateboard adı ile bilinir. Kaykay sporuna yeni başlayanların tercih ettiği bu tahtalar, sporcunun deneyim seviyesine, boyuna ve ağırlığına göre seçilir. İlk başlarda daha uzun ve nispeten ağır modeller uygun olabilir. Giderek daha profesyonel hale gelen sporcu, daha kısa ve hafif kaykay modellerini tercih ederek kabiliyet seviyesini artırabilir. Bunların yanı sıra yokuşlu platformlarda ya da düz yüzeylerde tercih edilen kaykay modelleri arasında birtakım farklar bulunur. Rampa alanlarda kullanılan modellerin ön ve arka kısımları daha kıvrımlı iken, düz alanlarda ise "longboard" denilen kaykay tahtaları tercih edilir.

Elektrikli Kaykay Modelleri ile Heyecanınızı Daima Yüksek Tutun

Klasik kaykay tahtalarından sonra daha gelişmiş modelleri piyasaya sürülen elektrikli kaykaylar "hoverboard" olarak adlandırılır. Son zamanlarda oldukça popüler olan ve farklı özellikler sunan bu tür kaykayların içerisinde denge sensörü yer alır. Böylece sporcunun hareketleri ve dengesine göre sağa - sola ya da ileri - geri hareket eder. Özel bir batarya ile çalışan bu tür kaykaylar, saatte ortalama 15-20 km hıza ulaşabilir. Bataryanın şarj olma süresi marka ve modele göre değişmekle birlikte ortalama 2 ila 3 saat sürer. Pek çok elektrikli kaykay modelinde minimum yükleme kapasitesi 25 kg'dan başlar ve maksimum 120 kg'a kadar çıkabilir. Bu sayede çocukların da kullanımına uygun olan elektrikli kaykay çeşitleri aynı zamanda daha kısa boylu olan çocuklarda denge seviyesi daha alçak olduğundan, hareket tarzı daha kolay algılanır. Öte yandan bu tür elektrikli kaykaylar, rampa yüzeylerde 15 dereceye kadar tırmanış açısına sahip olduğundan güvenli kullanım sunar.

Bazı elektrikli kaykay modellerinde Bluetooth bağlantısı da yer alır. Bu sayede pek çok akıllı cihaz ile bağlantı kurulabildiğinden, herhangi bir yere ulaşım sağlanırken yolda müzik dinlemenize de imkân tanır. Bunun yanı sıra gece karanlığında kolayca görünmenizi sağlayan LED ışıkları da hoş bir görünüm sunar.

Farklı Kaykay Modelleri ile Hızınızı Kesmeyin

Amerika'nın sahil bölgelerinde, rüzgârsız günlerde sörf yapamayan gençler tarafından ortaya çıkarılan kaykay sporu yaparken pek çok farklı stil ve hareket vardır. Trafikten uzak ve düz zemin mekânlarda kullanılabilen kaykaylar ile aynı zamanda eğimli parkurlarda "vert stake" adı verilen rampa sürüşü yapılabilir. Heyecanın doruklarda yaşandığı ve adrenalinin daima üst seviyelerde yaşandığı kaykay sporunda iniş esnasında slalom ve downhill denilen hareketler yapılabilir.

Kaykay sporuna özel hareketler yapan sporcu, ellerini ve ayaklarını çok iyi kullanmalıdır. Kayma ve havada süzülme esnasında mutlaka kaykay ile temas halinde olmalıdır. Serbest stil hareketlerde daha özgür olabilen sporcular, kendi vücut yapılarına ve ağırlıklarına göre uygun kaykay modeli tercih edebilir. Başlangıç seviyesi için 7.75, 7.8 ya da 7.9 en ölçülerine sahip olan modeller kullanılmalıdır. Daha yüksek kontrol sağlayabilen profesyonel sporcular 8.0 ve üzerindeki kaykay tahtalarını kullanabilir. Eğer flip ya da basamak atlama gibi özel performans hareketleri tercih edilecekse 7.7 ya da 7.6 gibi daha dar ölçüler kullanılabilir.

Kaykayların en önemli malzemesi nedir? 

Kaykayların en önemli ekipmanı tekerlekleridir. Tekerleklerin çapı arttıkça, hızının da artacağı unutulmamalıdır. 

Kaykay tekerleklerinde sertlik nasıl belirlenir? 

Profesyonel kaykay tekerlekleri kauçuk ve sert plastik karışımından elde edilir. Tekerlek sertlik değeri 99A değeri ile başlar ve bu değer arttıkça, kaykayın zemin üzerinde kayma yeteneği de artar. 

Kaykay ile yapılabilen hareketler nelerdir? 

Kaykay ile yapılabilen hareketler, sporcunun yeteneğine göre farklılık gösterir. Genellikle usta sporcular slalom, downhill, ollie, frontside ollie, flip, slide, grind gibi heyecan verici hareketler yapar. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kaykay Fiyatları

259 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Delta Kaykaylar
  2. Oxelo Kaykaylar
  3. Altis Kaykaylar
  4. Cosfer Kaykaylar
  5. Choke Kaykaylar
  6. Globe Kaykaylar
  7. Pow Kaykaylar
  8. Landyachtz Kaykaylar
  9. Mob Grip Kaykaylar
  10. Deathwish Kaykaylar
  11. Jart Kaykaylar
  12. Penny Kaykaylar
  13. Razor Kaykaylar
  14. Triathlon Kaykaylar
  15. Independent Kaykaylar
  16. Thunder Kaykaylar
  17. Anti Hero Kaykaylar
  18. Real Kaykaylar
  19. Flip Kaykaylar
  20. Leyaton Kaykaylar
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19050/368028
Başa dön