Yağmurluklar

YağmurlukYağmurluk Nedir?

Yağmurluk, vücudun ve kıyafetlerin ıslanmaması için türlü materyallerden üretilmiş bir tekstil ürünüdür. Yağmurluklar su geçirmez özellikleri ile yağmurluk mont görevi görmektedirler. Yağmurluk bayanların da tercih ettiği bir üründür. Genellikle sadece üst olarak üretilen yağmurlukların, tulum şeklinde üretilen modelleri de mevcuttur. Bu yönleri ile işçi elbiselerine benzerler. Bir ürüne tam anlamıyla yağmurluk denilebilmesi için %100 su geçirmez olması gerekir. Yağmurluktaki dikişlerin iç kısımdan atılarak, dışarıdan gelebilecek her türlü suya karşı tam bir koruma sağlaması bilinciyle üretim yapılıyor. Yağmurluk kumaşı 1823 yılında İskoçyalı Macintosh tarafından üretildi. Macintosh ilk olarak yağmurluk üretimi veya yağmurluk kumaşı düşüncesiyle yola çıkmamıştı. Macintosh’un amacı kömürden gaz çıkarmak ve bu gazı hangi alanlarda kullanılabileceğini saptamaktı. Bu gaz çıkarma işlemlerinin sonucunda açığa atık maddeler çıktı. İlk olarak kafasında kırmızı rengi çıkarmak vardı. Rengi çıkartırken ortaya kendisinde bilmediği bir bileşen ortaya çıktı. Bu bileşimin su geçirmez bir madde olduğunu buldu ve ince bir materyali bulmuş olduğu bileşim ile kaplayıp su geçirmez bir yapı hazırlamış oldu. İlk yıllarda işler istediği gibi gitmedi. Bileşim ile ilgili birçok problem karşısına çıktı. Bunlardan biri bulduğu kauçuk kötü kokmaya ve kaplanan cismin yapısını bozmaya başladı. Macintosh’tan sonra su geçirmez bileşim projesini Hancock devam ettirdi ve günümüzdeki su geçirmez kumaşı bulmuş oldu. Yağmurluklar katmanlardan oluşurlar. Bu katmanlar laminatlar ve kaplamalardan oluşur. Hassas yapısı olan kaplamalar, dışarıdan gelen bir darbe ile aşınabilir ve içeriye sızıntı kanalları oluşturur. Astar ile birlikte üç kata çıkabilirler. 3 katlı olan yağmurluklar daha dayanıklı ve bu nedenle de fiyatı diğerlerine göre biraz daha fazladır. 

Suya Dayanıklı ve Nefes Alabilen Yağmurluklar

Havanın serin olduğu ortamlarda ya da yağış tehlikesinin, çiselemenin, kar yağışının olduğu ortamlarda da kullanılması ile popüler olmuş bir üründür. Suya dayanıklı ürünlerin özelliği, suya karşı göstermiş oldukları mukavemettir. Yapısındaki moleküller sıkı ve birbirinin içine geçmiş olarak bulundukları için su molekülünün içeriye girmesine engel olurlar. Nefes alabilen kumaşlar olduğu gibi nefes alamayan kumaşlar da mevcuttur. Bu iki kumaşın farkını yağmurluk fiyatları belirlemektedir. Nefes alamayan kumaşlar, yağmurun içeriye girmesine izin vermediği gibi terinde dışarıya çıkmasına engel olan kumaşlardır. Bu tarzdaki yağmurluklar, kullanıcının aşırı terlemesine sebep olur. Bu yağmurlukları genelde hafif aktivite yapanlar kullanır. Eğer bu yağmurluk tercih ediliyorsa büyük beden alınmasında fayda vardır. Balıkçılıkla uğraşan kişiler özellikle bu yağmurlukları kullanırlar. Sıcaklığın muhafaza edilmiş olduğu yağmurlukların içinde üşümezler. 

Yağmurluk Çeşitleri

Son yıllarda üretilen yağmurluklar Goretex ve Tyvek kumaştan üretilirler. Bunun sebebi ise bu türdeki kumaşların su tutmaz ve suyu kaydırıcı özelliğinin bulunmasıdır. Ayrıca Gorotex yapısı itibari ile su buharlarının geçmesine izin vererek giysinin hava almasını ve kullanıcının terlememesini sağlar. Yağmurluklar takım olarak da satılabilir. Bu takımların içinde yağmurluk çizme, yağmurluk pantolon ve yağmurluk ceket bulunur. Takım olarak satılmasının nedeni ise yağmurluk tek başına sadece vücudun belli başlı bölümlerini yağmurdan koruyabildiği içindir. Yağmurluk modelleri unisex olmakla birlikte yağmurluk kadın ve yağmurluk erkek olarak da satılır. Yağmurlukların birçok stili bulunuyor. Bunların en çok tercih edilenleri ise; pelerin çadır, parka, anorak, Aleut yağmurluğu ve Pançodur. 

Pelerin Çadır Yağmurluk: Pelerin çadırların en büyük özelliği, giyilebilir kamp çadırları olmasıdır. Su geçirmeyen kumaşlardan üretilirler. Kampçılar tarafından çadır ve yağmurluk olarak kullanılırlar. Sivil kullanımın yanı sıra, bu tarzdaki yağmurlukları askeri birimler ve avcılar da kullanıyor.

Parka Yağmurluk: Parka yağmurluklar veya başka bir adıyla anoraklar kalın ve kaba kumaştan üretilmiş montlardır. Onlarda aynı yağmurluklarda olduğu gibi su geçirmez ve hava alabilen türden kumaşlardan üretilmişlerdir. Boyun ve baş kısımlarını kapatarak, diz üstlerinin de ıslanmasını önlemek için dizayn edilmişlerdir. Özellikle kış ayının çok soğuk ve fırtınalı geçtiği Kutup ülkelerinde daha çok tercih edilirler.

Yağmurluk Çizme

Yağmurlukların sadece mont veya pantolon olarak üretimi yapılmıyor. Bunların yanında, çizme ve bot da mevcut. Çizme genellikle yağmurlu havalarda, çamur olan bölgeler de ve acil durumlarda tercih ediliyor. Yağmur çizmeleri petrol ve türevi gibi maddelerden elde edilen bileşimlerle üretildiği gibi deri olarak da üretimi yapılıyor. Deri yağmurluk çizme kadınların en çok tercih ettikleri çizme modelidir. Hem suyu geçirmiyor hem de kadınlar açısından şık bir görüntü sunuyor. Yağmurluk çizmesi denilince akla gelen sarı çizmeler olduğu gibi, günümüzde daha çok tercih edilen siyah renkte veya çocuklar için özel üretilen renkli çizmeler de vardır. Küçük çocukların dikkatini çekebilmesi için çizmelerin üzerine çizgi film karakterlerinin olduğu baskılar da yapılıyor. Bu da çocukların hoşuna giderken, ayaklarının da su geçirmesini engelliyor. Bu tarz çizmelerde de yağmurluklarda olduğu gibi su itici ve su kaydırıcı materyaller kullanılıyor. 

Yağmurluk Seçimi

Yağmurluk alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan bazıları; kapüşon, ağırlık, vücudu sarması ve havalandırmadır. Yağmurluğun ağırlığı, kullanılmış olan kumaşın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Kumaşın suya ve çevreden gelebilecek darbelere karsı mukavemeti varsa bu kumaş diğerlerine göre daha ağır olacaktır. Bunun yanında bir de yağmurluk üzerinde cepler ve ekstra bir fermuar bulunuyorsa bu da ağırlığı etkileyen bir faktördür. Birçok yağmurluk vücudu saracak ve su almasını önleyecek bir şekilde dizayn edilmiştir. Yağmurluğun bir beden büyük alınması, vücudu tam olarak sarmasına yardımcı olacaktır. Kapüşon bulunan yağmurluklar, baş bölgesinden alınan yağmurun önüne geçer. Böylece vücudun diğer taraflarına suyun akışını engeller. Havalandırma sistemi bulunan yağmurluklarda ter kolay bir yol ile atılabilir. Terin buharlaşması hava ile temasıyla mümkün olabilmektedir. Yağmurlukların kol altlarında ya da arka yanlarında iki adet havalandırma cebi bulunur. Bu ceplerden içeri giren hava, sirkülasyon ile yağmurluk içinde gezip dışarıya çıkar. Bu sayede içerisi hava almış ve nem ve koku yapmamış olur. Yağmurluk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağmurluk alırken, yağmurluğun su geçirmez kumaştan üretilmiş olmasına dikkat edilmeli. Kapüşon bulunmayan yağmurluklar da piyasada bulunuyor. Ayrıca nefes alabilen kumaşı tercih edeceklerin, yağmurluğun hafif ve dayanıklı olanını tercih etmeleri önemlidir. Nefes almayan kumaş tercih edecekler ise geniş beden seçerek yağmurluk içindeki hareket alanını arttırabilir. Böylece yağmurluğun içinden terin çıkmasını sağlayabilirler. 

Yağmurluk Tek Olarak Satılır Mı?

Yağmurluklar tek olarak satılabildiği gibi takım halinde de satın almak mümkündür. Takım içerisinde; çizme, yağmurluk bot, yağmurluk ve su geçirmez yağmurluk şeklinde bulunurlar. Dışarıda faaliyet gösteren kişilerin tercihi olan yağmurluk takımı sadece üst bölgesinin değil, bacakların ve ayaklarında su almasının önüne geçer. Böylece yağmurlu ortamlarda da rahat bir şekilde çalışılabilir. Yağmurluk tulum tercih edecekler için ise hem üst hem de alt yağmurluk bir arada bulunmuş oluyor.

Yağmurlukta Beden Seçimi?

Yağmurluk alırken kendi bedeninizden bir beden büyük almayı tercih edin. Örneğin L giyen biri XL olarak alırsa yağmurluğu daha rahat edecektir. Hem böylece yağmurluk içinde hareket alanınız artacaktır. Çocuk yağmurluğu alırken de aynı şekilde bir beden büyük almanız çocuğun yağmurluk içinde daha kolay hareket etmesini sağlayacaktır.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yağmurluk Fiyatları

958 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 41 / 958 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?