Katlanabilir bisiklet ya da katlanır bisiklet, adından da anlaşılacağı üzere katlanabilme özelliği taşıyan ve bu sayede hem yerden tasarruf sağlayıp hem de kolayı taşınan bisiklet türüdür. Son yıllarda giderek daha da fazla popüler hale gelen katlanabilir bisikletlerin bu popülerliği anlaşılabilir çünkü sayısız avantaj, bu bisiklet türünü her daim öne çıkarır. Gündelik yaşam esnasındaki yoğunluklara ek olarak şehir içi ulaşım da problemleri beraberinde getirir, bu problemlerin arasında ulaşımını bisiklet ile sağlayanlar bisikletleri taşımada zorluk çekebilir. Katlanabilir bisikletler bu zorluğu ortadan kaldırır çünkü birkaç küçük hareket sonucunda yarı yarıya küçülen bisikletler, el yordamı ile taşınabilir hale gelebilir.

Katlanabilir Bisiklet Nedir?

Katlanabilir bisikletler pedallardan, gidondan ve orta kısmından katlanabilen bisiklet türüdür. Üç ayrı bölümü ile bütüncül bir biçimde katlanabilen bisikletler, bu sayede normal halinin yarı boyutuna kadar düşebilir. Normal bir bisiklete göre daha hafif olması muhtemel katlanabilir bisikletlerin ağırlığı 12 kilogram ile 20 kilogram arasında değişiklik gösterir. Spesifik amaçlar doğrultusunda tasarlanan bazı bisikletler 12 kilogramın altına inebilir ya da 20 kilogramın üzerine de çıkabilir. 

Katlanabilir bisikletlerin temel kullanım alanı şehir içindeki yollardır. Özellikle düz yollarda keyifle kullanılan bu bisiklet türü, toplu taşıma araçlarına binebilme olanağı da tanır. Park etme, taşıma gibi problemleri de büyük oranda ortadan kaldıran katlanabilir bisikletler, bu sebeplerden dolayı da sıklıkla tercih edilir.

Katlanabilir Bisiklet Nasıl Katlanıp Açılır?

Modelden modele değişiklik gösterse de katlama işlemi benzer adımları içerir. Bisikleti katlama işlemi pedallardan başlanır, öncelikli olarak pedal kısımları içe doğru eğilir. İkinci adımda gidonun katlanması gerçekleştirilir ve bu adımda gidon, tam ortadan katlanır. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen materyaller zaten katlanmaya müsaittir. Son olarak da bisikletin tam ortasındaki bölmelerden tutularak bisiklet, tamamen ikiye katlanmış olur. Gidon ya da orta kısmın katlanması herhangi bir sıralama gerektirmez ancak öncelikle pedalların katlanması gerekecektir. Katlanabilir bisikletlerin açma işlemlerinde de önce tutma yerinden kavramanız, ardından da gidon ve orta kısımları açmanız önerilir. Pedalların normal formuna getirilmesi yapmanız gereken son işlemdir. 

Katlanabilir Bisiklet Seçimi

Katlanabilir bisiklet üreten pek çok marka olduğu için seçim konusunda da birtakım kriterleri göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Kalitesini ispatlamış markalara yönelmeniz sizin için daha doğru olacaktır çünkü materyal dayanıklılığından esnekliğe ve ağırlığa kadar pek çok parametre, marka hakkında da bilgi verecektir. 

Söz konusu bisiklet modelleri arasında bazı temel farklılıklar bulunur. Bu temel farklılıklara vites sayısı, jant değeri, fren sistemi, materyal kalitesi ve ağırlık olarak özetlenebilir. Vites sayısı sürüş keyfini maksimum seviyeye çıkaracak bir faktördür ve bu sebeple dikkate değerdir. Jantlar bisikletin taşıma kapasitesi hakkında haber vermekle kalmayıp sürüş biçimini de şekillendirir. Fren sistemi güvenliğin yegane göstergesidir, materyal kalitesi de uzun ömürlü bir kullanımın anahtarıdır. Ayrıca bu bisikletlerin ana avantajı katlanabilir ve taşınabilir nitelikte olmasıdır, bu sebeple de hafiflik daima bisiklete artı puan kazandıracaktır. 

Katlanabilir Bisikletlerin Aksesuarları

Katlanabilir bisikletlerin bazıları entegre edilmiş aksesuarlar ile birlikte sunulurken bazıları yalın halde tasarlanır. Bu gibi değişkenler sürüş üzerinde epey etkilidir. Örneğin çamurluk sürüş esnasında yaşanabilecek problemleri azaltmada önemli bir ayrıntıdır. Katlanabilir bisikletlerin çoğunda entegre bir çamurluk bulunur, bu detay katlanabilir bisikletlerin avantajlarındandır. Ayrıca gidon ve sele ayarı yapmaya yarayan ufak bileşenler de katlanabilir bisikletten alacağınız duyguyu üst noktalara taşıyacaktır. Arka bagaj gibi ek aksesuarlar da yine bisikletinize değer katacak parçalar arasındadır. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Katlanabilir Bisiklet

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 49 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/19233