Voleybol topları genellikle 8 panelli ya da 18 panelli olarak üretiliyor. Önceleri orijinal hayvan derisi kullanılarak üretilen bu toplar, günümüzde poliüretan deri kullanılarak üretiliyor. Suni deri adıyla da geçen bu malzemelerde çeşitli katmanlar bulunuyor. Katman sayıları voleybol topunun kalite ve fiyatını da direkt olarak etkiliyor. Özellikle top yumuşaklığı ve ağırlığı, voleybol oynayacak kişinin yaşına göre büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle voleybol topları arasında farklı yaşlara, ortamlara ve üretim tarzlarına göre FIBV taraından kategorize edilmiş bazı standartlar bulunuyor.

Yapılarına Göre Voleybol Topu Çeşitleri

Voleybol topları yapılarına göre dikişli voleybol topları ve yapıştırma voleybol topları olmak üzere ikiye ayrılıyor. Dikişli voleybol toplarında paneller tıpkı futbol toplarında da olduğu gibi el ya da makine kullanılarak birbirlerine tutturuluyor. Makine dikişli olan modellerde daha kalın ipler kullanıldığı ve daha sağlam dikişler yapıldığı için makine dikişli voleybol topları biraz daha dayanıklı olabiliyor. İki farklı, dikişli voleybol topunun hangisinin el dikişli, hangisinin makine dikişli olduğunu anlamak için dikiş yapılarına bakabilirsiniz. Makine dikişli olan voleybol topları çok daha düzgün ve nizami bir görünüme sahip oluyor. Yapıştırma voleybol toplarında ise topu oluşturacak olan katmanlar hem birbirlerine hem de altındaki katmana yapıştırılarak üretiliyor. Daha uygun fiyatlı olan bu modellerin hava koşullarına göre sağlamlıkları da değişkenlik gösterebiliyor. 

Büyüklüklerine Göre Voleybol Topu Çeşitleri

Voleybol topları büyüklüklerine göre ise 5 numara voleybol topu, mini voleybol topu ve 4 numara voleybol topu olmak üzere üçe ayrılıyor. 5 numara voleybol topları genellikle yetişkinler için uygun oluyor. FIVB standartlarına göre üretilen bu toplar, tüm sporcuların rahatlıkla oynayabileceği ideal top büyüklüğüne sahip. Çevresi 65 ile 67 cm civarında değişen ve 260 gram ile 280 gram arası bir ağırlığa sahip olan bu topu iç basıncının ise 0,300 - 0,325 kg/cm2 olması gerekiyor. 

Yine FIVB standartlarına uygun olarak üretilen mini voleybol topları ise 9 ile 13 yaş arasındaki sporcular için ideal top büyüklüğüne sahip. Çevresi 65 ile 67 cm arasında değişen ve 200 gram ile 220 gram arası bir ağırlığa sahip olan bu topların iç basıncının 0.225 kg/cm2 olması gerekiyor. Aynı zamanda mini voleybol toplarının çevresinin küçük olmasına gerek yoktur. Önemli olan; topun o yaş grubu için ideal ağırlıkta olması. 4 numara voleybol topları da piyasada mini voleybol topu olarak geçiyor olsalar da aslında mini voleybol toplarının 5 numara büyüklükte olması gerekiyor. 4 numara toplar ise genellikle voleybol oynamaya yeni başlayan küçük yaştaki çocuklar için tercih edilebiliyor. 

Kullanım Amaçlarına Göre Voleybol Topu Çeşitleri

Kullanım alanlarına göre voleybol topları indoor (iç saha) voleybol topu ve plaj voleybolu topu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Indoor voleybol topları her ne kadar iç saha topu olarak nitelendiriliyor olsalar da dış sahalarda da rahatça kullanılabiliyorlar. Plaj voleybolu dışında kullanılan tüm toplar bu kategoride değerlendiriliyor. Plaj voleybolu topları ise plajlardaki maçlarda kullanılan toplar olmakla birlikte 5 numara büyüklüğüne sahip oluyor. FIVB standartlarına uygun olarak plaj voleybolu toplarının çevresinin 65-68 cm civarında olması ve 260-280 gram arası ağırlığa sahip olması gerekiyor. Kaliteli bir oyun deneyimi için topun iç basıncı da 0,225 kg/cm2 olmalı.

Yaşınıza, bütçenize ve voleybol oynayacağınız ortama uygun olarak tercih edeceğiniz voleybol topunu seçmek için voleybol topları kategorisini inceleyebilir; dilediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Voleybol Topları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 309 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19004/19023