Voleybol Topları

Takım oyunları hem profesyonel hem de amatör anlamda oldukça zevk veren spor aktivitelerinden bir tanesi. Voleybol da gerek ülkemizde gerekse dünyanın dört bir yanında en fazla sevilen sporlar arasında yer alıyor. Voleybol topu ile oynanan bu oyunda her takımda 6 kişi vardır ve file ile ikiye bölünen saha kullanılır. Uçar top anlamına gelen bu spor temelde İngiliz kökenlidir. Temelde oyunun amacı, voleybol topu oyun sahasını ortadan ikiye ayırmış olan file üzerinden rakip takımın bulunduğu alana gönderilip topun bu alana değerek rakip takımın aynı hedefe ulaşmasını engellemek olarak tanımlanabilir. Oyun, oyuncunun servisi kullanması ile başlar. Servisi kullanan oyuncu, voleybol topunu filenin üstünden karşı takımın sahasına gönderir. Atılan voleybol topu, bir takımın alanında iken buradaki oyunculara üç kere temas etme hakkı vardır. Voleybol topunun resmi maçlarda kullanılması için belirli ölçülerde olması gerekir. Bu ölçüler Uluslararası Voleybol Federasyonu tarafından belirlenerek uygulanır. Resmi olan maçlarda kullanılması adına üretilen voleybol topunun içerisinde lastik ya da buna benzer bir maddeden kese bulunması gerekir. Küresel yapıda olması gereken topun materyali içinse esnek ya da sentetik deri tercih edilmelidir. Topun rengi ile alakalı herhangi bir kural yoktur. Bundan dolayı tek rengin yanı sıra farklı renklerin kombinasyonu da tercih edilebilir. Standart voleybol topu ağırlığı 260 ile 280 gram arasında değişim gösterir. Topun çevresi ise 65 – 67 cm arasında olup iç basıncı ise 0,30 ile 0,325 kg/cm2 olması gerekir. Günümüz dünyasında ağırlıklı olarak poliüretan deriden üretilmiş olan voleybol toplarının iç kısmında katmanlar yer alır. Farklı yaş gruplarında aktif olarak yapılabilen bir spor olmasından dolayı voleybol topunun yumuşaklığı ve ağırlığı, bu spora yeni başlayacak kişiler için önemlidir. Kendi içinde farklı çeşitleri barındıran voleybolda her ne kadar oynanılan alan farklılık gösteriyor olsa da vermiş olduğu keyif her zaman en üst düzey oluyor.

Voleybol Topu Çeşitleri

Popülerliği her zaman ön plana çıkmaya devam eden voleybol, birçok insanın da hakkında net olarak bilgi sahibi olmadığı konular arasında yer alıyor. Çünkü voleybol topu araştırması yapmaya başlayan birçok kişi yalnızca klasik olarak görülen modelleri inceleyerek seçimlerini gerçekleştiriyor. Lakin voleybol topları, oynayacak kişilere ve oynanacak alana bağlı olarak kendi içinde çeşitlere ayrılır. Düşünülenlerin aksine profesyonel sporcuların kullanması için üretilmekte olan voleybol topları ile amatör olarak voleybol oynayan kişiler için üretilen toplar arasında farklılıklar bulunuyor. Farklı mevsimlerde açık ve kapalı alanlarda oynanmak istenen voleybol maçları için insanlar aradıkları toplar arasından seçim yapılabiliyor. Günümüzde markalar voleybol topu konusunda oldukça fazla çeşidi insanlara sunuyor. Dolayısıyla farklı etkenlerin üzerinde durularak yapılacak seçimler her zaman oyun keyfini en üst düzeylere çıkartır. Çok ağır olan topların yanı sıra çok hafif olan voleybol topları da oyun esnasında vuruşu olumsuz anlamda etkiler. Yapılarına bağlı olarak voleybol topu modelleri kendi içinde yapıştırma voleybol topları ve dikişli voleybol topları olarak ikiye ayrılır. Yapıştırma voleybol toplarında topu ortaya çıkartan katmanlar yalnızca birbirlerine değil altındaki katmana da yapıştırılarak üretiliyor. Bu tarzdaki voleybol toplarının kullanılacağı hava koşullarına bağlı olarak sağlamlıkları konusunda da değişkenlik ortaya çıkabiliyor. Dikişli voleybol toplarında yer alan paneller, aynı futbol toplarındaki gibi makine ya da el ile birbirine tutturulur. Makine dikişi ile üretilen voleybol topu modellerinde nispeten daha kalın iplerin kullanılması ve dikişlerin sağlam olmasından dolayı bu modeller daha dayanıklı olarak bilinir. Dikişli olan bu modellerin hangisinin elle hangisinin makine ile dikilmiş olduğunu anlamak son derece kolaydır. Makine dikişli olan modellerde dikiş yapısı çok daha nizami ve düzgün yapıdadır. El dikişinde ise çok hafif de olsa farklar kendini belli eder. Yapısından sonra voleybol topu modellerinde ortaya çıkan bir diğer farklılık ise büyüklükleridir. İnsanlar, 5 numara voleybol topu, 4 numara voleybol topu ve mini voleybol topu modelleri arasından rahatlıkla seçimlerini yapabilirler. 5 numara voleybol topları genel olarak yetişkinlerin kullanımına uygundur. Tamamen FIVB standartlarına özel olarak üretilen bu voleybol topları, bütün sporcuların herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadan rahat şekilde oynayabilecekleri ideal voleybol topu büyüklüğüne sahiptir. Çevresi 65 ila 67 cm olan topların ağırlıkları ise 260 gram ila 280 gram arasındadır. Topların iç basıncının ise belirlenmiş olan kriterlere göre 0,300 – 0,325 kg/cm2 olması gerekir.

Mini voleybol topu modelleri de yine FIVB standartlarına uygun olarak üretir. 9 ila 13 yaş arasındaki çocukların rahatlıkla oynayabileceği ideal top büyüklüğüne sahip olurlar. Bu topların çevreleri 65 ile 67 cm arasında değişim gösterir. 200 gram ile 220 gram arası ağırlığı olan mini voleybol toplarının iç basıncı ise 0.225 kg/cm2 olması gerekir. Düşünülenin aksine mini voleybol topu modellerinin çevre kısımlarının küçük olması bir zorunluluk değildir. Bu aşamada önemli olan şey seçilecek voleybol topunun yaş grubunda rahatlıkla kullanılabilmesi için ideal ağırlıkta olmasıdır. Normalde 4 numara voleybol topları piyasada pek çok markada mini voleybol topu olarak geçer. Gerçekte ise mini voleybol toplarının 5 numara olması gerekir. 4 numara olarak tanımlanan toplar ağırlıklı olarak voleybol oynamaya yeni başlamış olan küçük yaşlardaki çocuklar için uygundur.

Voleybol hem açık hem de kapalı alanda oynanabilen bir spor türüdür. Voleybol topu çeşitleri de oynanacak alana bağlı olarak farklı özellikleri içerisinde barındırır. Indoor voleybol topları söz konusu olduğu zaman pek çok kişi bu topların yalnızca iç sahada kullanılabileceği düşüncesi ön planda oluyor. Gerçekte ise bu toplar dış sahalarda da herhangi bir sorun ortaya çıkmadan rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu aşamada kullanılan bu toplar plaj voleybolu dışındaki toplardır. Plaj voleybol topu modelleri ise kumlu alanlarda rahat bir şekilde kullanılması adına özel olarak üretiliyor. 5 numara voleybol topu büyüklüğüne sahip olan bu toplar da yine FIVB standartlarına uygun şekilde 65 – 68 cm çevreye ve 260 – 280 gram ağırlığa sahip olması gerekiyor. Bu toplar ile kaliteli ve eğlenceli şekilde voleybol deneyiminin yaşanması için topların iç basıncının da 0,225 kg/cm2 olması gerekir.

Doğru Voleybol Topu Nasıl Seçilir?

Kendi içinde farklı renk ve özelliklere sahip olan voleybol topu çeşitleri arasında seçim yaparak zamanını keyifli şekilde geçirmek isteyenlerin üzerinde dikkatlice durmaları gereken bazı önemli detaylar bulunuyor. Bunların başında gelen ise voleybol oynayacak kişilerin yaş gruplarına göre seçim yapmak olmalı. Voleybol toplarında farklı numaraların yer almasının temel sebebi de budur. Çünkü farklı yaş gruplarına ve oynayacak kişilerin profesyonel mi amatör mü olduklarına göre ellerine en iyi şekilde oturacak ve oyunu daha keyifli hale getirecek özellikleri içerisinde barındıran toplar arasından seçimlerini rahatlıkla yapabilirler. Profesyonel olan oyuncular, FIVB tarafından belirlenmiş olan standartlara uygun olan voleybol topu modellerini seçerek bunları rahatlıkla kullanabilirler. Bu toplar hali hazırda voleybol maçlarında da kullanılan toplardır. Plaj voleybolu için top seçimi yapmak isteyenler klasik tarzdaki topları bu aşamada rahatlıkla kullanabilirler. Lakin yaptıkları maçların üst düzeylere çıkmasını isteyenler, plaj için üretilen voleybol toplarını inceleyerek içlerinden seçimlerini yapabilirler. Plaj voleybol toplarında da ölçülerin yine standartlara uygun olması gerekir. Topların dış yüzeyleri ise klasik toplara nazaran biraz daha pürüzlü bir yapıya sahiptir. Bu sayede kumdan dolayı topun elde aşırı oranda kaymasını engeller. Satın alınacak voleybol topu ile alakalı önemli olan diğer bir detay ise topun iç basıncı olmalı. Çünkü standart olan voleybol topları ile diğer toplar arasındaki en büyük fark ağırlıkları değil iç basınçlarıdır. Küçük yaşlardaki çocukların kullanması adına daha düşük basınca sahip olan voleybol topları arasından seçim yapılmalıdır. Topa vuruş kabiliyetini arttırmak isteyenlerin yüzeyi sentetik olan voleybol topları arasından seçim yapmaları onlara en iyi sonuçları vermeyi başarır.

Voleybol Topu Fiyatları

Diğer spor ürünlerinde olduğu gibi voleybol topu modellerinde de artık markalar kendi içinde en iyi sonuçları kullanıcılarına verecek modelleri üretmeye devam ediyor. Bu sayede hem özellik hem de fiyat bakımından insanlar kendi isteklerini en iyi şekilde yerine getireceğini düşündükleri modelleri inceleyerek içlerinden rahatlıkla seçimlerini yapabiliyorlar. Voleybol topu fiyatları ile alakalı en iyi sonuçları elde etmek isteyenlerin mutlaka ilk aşamada satın alacağı voleybol topunu hangi amaç ile kullanacağını belirlemesi gerekir. Amacın belirlenmesi sonrasında yapılacak olan voleybol topu aramaları yalnızca en iyi toplar arasından seçim yapmayı mümkün kılmaz. Aynı zamanda fiyat konusunda da çok daha sağlıklı şekilde araştırmaların yapılmasını sağlar. FIVB tarafından belirlenmiş olan ölçüler, resmi maçlarda kullanılması gereken voleybol toplarının hangi özelliklere sahip olması gerektiğini de belirler. Dolayısıyla markalar tarafından bu amaçla üretilen voleybol toplarının fiyatları da farklılık gösterir. Amatör olup voleybol topu incelemesi yapacak kişiler de fiyat araştırmasını yaparken seçecekleri topları nerede kullanmak istediklerine karar vermelidir. Çünkü sert zeminlerde kullanılması için tasarlanılan voleybol topları ile plajlarda kullanılması adına tasarlanılan voleybol topları yalnızca özellik olarak değil fiyat konusunda da çeşitli farklılıkları içerisinde barındırıyor.

Özellikle de son dönemlerde markalar tarafından voleybol topu modellerinde kullanım amacının yanı sıra uzun ömürlü olması da yine ön plana çıkan etkenler arasında yer alıyor. Her geçen gün farklı markalar tarafından üretilen voleybol toplarının sayısının artış göstermesi aynı şekilde fiyatlara da yansımış durumda. Bu sayede de en iyi şekilde yapılacak araştırmalar ile beraber en uygun fiyatlara tam olarak arzu edilen toplar arasından seçim herhangi bir sorun ortaya çıkmadan istenilen toplar arasından seçim yapılabiliyor. Yaz ya da kış fark etmeden her yaştan insanın en fazla tercih ettiği sporların başında şüphesiz ki voleybol geliyor. İç ve dış alanlarda rahatlıkla oynanılan voleybolda top seçimi son derece büyük bir öneme sahip. Çünkü voleybol topu seçiminin doğru şekilde yapılmaması demek, oynanacak oyunun keyfini de olumsuz şekilde etkiler. Bunun olmasını engellemek isteyenlerin yapacakları voleybol topu seçimi sonrasında istedikleri sonuçların en iyi şekilde ortaya çıkması mümkün olur. Çok fazla insanın artık farklı amaçlar ile kullanmak adına yaptıkları voleybol topu araştırmaları sonrasında karşılarına çok fazla marka ve modelin çıkmakta olduğu görülebilir. Seçeneklerin böylesine artış göstermesi sonucunda ise insanlar hem özellik hem de kullanım amacına göre tam anlamıyla istedikleri modellerdeki voleybol toplarını seçebilirler. Doğru detayların üzerinde durularak yapılacak seçimler ile beraber de uzun süreler boyunca voleybol topları kullanılmaya devam edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Voleybol Topları

615 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Türü
Toplam 48 / 615 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?