Çocuk Bisikleti

Çocuk bisikleti, çocukların hareket etmesi ve sağlıklı fiziksel gelişimi için aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle bilgisayar kullanımının artması ve küçük yaştan itibaren çocukların hareketsiz kalması ailelerin yakındığı bir durumdur. Bu nedenle pek çok aile içinde çocuklar, hareket etmeye teşvik edilmektedir. Çocukların bisiklet kullanması beden sağlığı, denge, fiziksel gelişim, hareket kabiliyetinin artması gibi özellikleri desteklemektedir. Bisiklete binmek her yaş grubunun yapabileceği eğlenceli ve hareket etmeyi destekleyen bir spor aktivitesidir. Çocukluktan itibaren bisiklete binme alışkanlığının kazanılması, denge kurmak, pedal çevirmek, bisikleti sürmek gibi hususlar; çocukların dikkat, odaklanma, denge kurma kabiliyetlerinin gelişmesini sağlamaktadır. Ayrıca, bisiklet sürmek kasların çalışmasını da desteklemektedir. Günümüzde çocuk yaştan itibaren yaygın bir hastalık haline dönüşen obezite rahatsızlığının temel nedeni yanlış beslenme ve hareketsizliktir. Çocukların erken yaşta spora yönlendirilmesi, hareket etmelerini de teşvik etmektedir.

Bisiklet sürerek kaslarını çalıştıran çocuklar, ileriki dönemlerde düzgün bir fiziksel yapıya sahip olmaktadır. Ayrıca odaklanma ve dikkat gibi özelliklerin de gelişmesini sağlayan bisiklet, zihnin çalışmasını da desteklemektedir. Çocuk bisikleti seçerken, çocukların fiziksel özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Kız çocuk bisikleti ve erkek çocuk bisikleti arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Ayrıca, çocuk bisikletleri yaş gruplarına göre de ayrılmaktadır. Örneğin, 6 yaş çocuk bisikleti, 7 yaş çocuk bisikleti, 8 yaş çocuk bisikleti, 10 yaş çocuk bisikleti kendi aralarında farklı özellikler ile ayrılmaktadır.

Küçük yaştan itibaren bisiklete binme alışkanlığı kazanan çocuklar, bisiklete binmekten ve kullanmaktan büyük bir keyif duyarlar. Çocukların kendilerine ait bir bisikleti olması ve bisiklet kullanmaları, onların özgüveninin de artmasını destekler. İlk defa bisiklet kullanacak olan çocuklar için 3 tekerlekli bisiklet veya 4 tekerlekli bisiklet alınmasının daha uygun olduğu ifade edilmektedir. Böylelikle denge kurmakta daha az zorlanır ve dikkat alışkanlıklarını daha hızlı bir şekilde geliştirebilir. Çocukların bineceği bisikleti kendilerinin seçmesi de bir o kadar önemli bir noktadır. Bir çocuğun rengini veya modelini beğenmediği bir bisikleti satın almanız, onların hevesinin kaçmasına neden olabilmektedir. Bu sebepten, çocukların karar verme güdüsünü de güçlendirmek adına kendi bisikletlerini seçmelerine müsaade etmeniz gerekmektedir.

Çocuklarınıza bisiklet alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise onların güvenliğini sağlamaktır. Çocuk bisikleti seçerken öncelikle bisikletin sağlam olduğundan emin olmalısınız. Her ne kadar bisikleti çocuğunuzun seçmesine izin verseniz de seçilen çocuk bisikletinin, onun can güvenliğini tehlikeye atmadığından emin olmanız gerekmektedir. Dayanıklı malzemelerden üretilen bisiklet, çocuğunuzun güvenliğini sağlayacaktır. Ayrıca, çocuk bisikleti alırken; kask, dizlik ve dirseklik de almanız düşme gibi durumlar yaşansa dahi çocuğunuzun yaralanmasının önüne geçecektir. Çocuğunuzun bisiklete binerken yaralanması, daha sonra bisikletten korkmasına veya bisiklete binmekten soğumasına sebep olabilir. Bu yüzden çocuk bisikleti tercihinizi yaparken güvenlik özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Kaliteli Çocuk Bisikleti

Kaliteli çocuk bisikletinin nasıl olması gerektiği kafa karıştıran konular arasında yer almaktadır. Çocuk bisikleti seçen aileler öncelikle çocukların yaş gruplarını göz önünde bulundurmalıdır. Çocuk bisikleti alımlarında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de çocuğun kilo ve boyuna uygun bir tercihin yapılmasıdır. Çocuğun fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak alınmayan bisikletler, bisiklet sürmeyi zorlaştırmaktadır. Çocuk bisiklet tavsiye edilen pek çok forum bulunmaktadır. Çocuk bisikleti önerilerini göz önünde bulundurarak, çocuk bisiklet çeşitleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Çocuk bisikletinde tekerleklerin kalitesi ve jantlarda kullanılan malzemeler de bisikletin kalitesini belirleyen özellikler arasında yer almaktadır. Bisiklet hakkında bilgi sahibi olan kişiler, genel olarak çocuk bisikletinin lastiklerinin çok kalın olmamasını önerir. Kalın lastikli bisikletlerin, yoldaki kayma hızını zorlaştırdığının altı çizilir. Diğer yandan, kalitesiz olan bisiklet lastiklerinin janta oturmaması sonucunda jant, teker dönerken düz dönse dahi tekerin yamuk dönmesine neden olmaktadır. Ayrıca, pek çok kişi çocuk bisikleti seçerken bisikletin hafif olmasını tavsiye eder. Bu sayede, çocukların bisikleti kullanması daha kolay olmaktadır. Çocuğunuza bisiklet almadan önce mutlaka bu konuda detaylı araştırmalar yapmalı ve satıcılara sorular sormalısınız. Satıcıya sormak için bisiklet dükkanına gitmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. İnternet üzerinden satın aldığınız çocuk bisikleti hakkında da satıcılara soru sormanız mümkün.

Pek çok firma farklı fiyat aralıklarında bisiklet satmaktadır. Markalara bağlı olarak bisikletin kalitesi de değişmektedir. Bisiklet üretiminde kullanılan malzemelerin sağlamlığı, sağlığa zararlı maddelerden üretilip üretilmediği, vitesi, lastiği, tekeri, jantlar, gövdesi, gidonu ve selesi; kısaca bisikletin her bölümü kaliteli olmalıdır. Bu sayede çocuğunuz güvenli bir sürüş deneyimi kazanacak ve sağlığına zararlı bir araç kullanmayacaktır. Kaliteli bisiklet tercih etmeniz, ebeveyn olarak sizlerin de çocuklarınızın can güvenliği konusunda içinizin rahat olmasını sağlamaktadır.

Çocuklar bisiklet seçerken diğer özellikleri göz önünde bulundurmadan renklerine odaklanırlar. Kız çocukları genel olarak pembe çocuk bisikleti, erkek çocukları ise büyük oranda mavi çocuk bisikleti ile ilgilenirler. Ancak, anne ve babalar bisikletin renginden önce sağlamlığına ve kalitesine dikkat etmelidir. Aksi bir durum yaşanması halinde çocuklar ciddi sakatlıklar ile karşılaşabilmektedir. Dolayısıyla, bisiklet seçmeden önce mutlaka çocuğunuzun yaş grubunu, boyunu, kilosunu, bisikletin malzemelerini ve kalitesini göz önünde bulundurmalısınız.

Çocuk Bisikleti Modelleri

Çocuk bisikleti satın almak, çocuğunuza yaşatacağınız en güzel ve unutulmaz mutluluklardan biridir. Erken yaşta çocuklara bisiklete binmeyi teşvik etmek onların motor becerilerinin gelişmesine katkı sunmanızı sağlamaktadır. Çocukların kendi başlarına bisikleti sürmeyi öğrenme yaşı 3 yaş veya 4 yaştan itibaren başlayabilir. Pek çok bisiklet üretim firması ise çocukların kilolarına ve yaş gruplarına göre bisikletler üretmekte ve satmaktadır. Yetişkin bisikletlerinde yine benzer özellikler öne çıkmaktadır. Bisiklet seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok özellik bulunmaktadır. Jantlar, yaş aralıkları ve malzeme seçiminin kaliteli olması, çocukların daha rahat bisiklet sürebilme yeteneğini desteklemektedir. Bu nedenle bisiklet seçerken çocuğunuz ile birlikte karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bisikletlerde çocukların en çok ilgisini çeken detay renkleridir. Çocuklar genel olarak; pembe çocuk bisikleti, kırmızı çocuk bisikleti, siyah çocuk bisikleti, turuncu çocuk bisikleti ve yeşil çocuk bisikleti ile ilgilenmektedir. Bebeklere uygun olan bisiklet modelleri arasında tenteli bisiklet öne çıkmaktadır. Bu modeldeki tenteli bisiklet, bebeklerin açık havada başlarına güneş geçmesini engellemektedir. Tenteli bisiklet modelleri üç tekerlekli olup, üzerinde güneşliğe sahiptir. Bebekler için tercih edilen bu model sayesinde, erken dönemlerde motor becerileri gelişir ve denge kurmayı hızla kavrayabilirler. Yol bisikleti, günlük ulaşımda kullanılan standart bir bisiklet modelidir. Bu bisikletler asfalt zeminde kullanmak için de uygundur. Klasik bir bisiklet modeli olan bu türün çocuk yol bisikleti modelleri de satılmaktadır. Akülü bisiklet modelleri, e-bisiklet veya elektrikli bisiklet olarak da bilinmektedir. Bu modeldeki bisikletler genellikle pedal gücünü destekler ve küçük yaştaki çocuklar için de uygundur. Bazı akülü çocuk bisikleti modellerinin uzaktan kumandası da bulunmaktadır. Böylelikle çocuğunuzu yönlendirmeniz daha kolay olacaktır. İtmeli çocuk bisikleti, yine tenteli bisiklet ile benzerdir. Bu model üç tekerlekli olarak üretilmekte ve satılmaktadır. Bisikletin güneş koruması olan bölümün tam arkasında yer alan tutma bölümü sayesinde çocuğunuzu bisiklete bindirdikten sonra güvenli bir şekilde, tıpkı pusete bindirmiş gibi, gezmesine yardımcı olabilirsiniz. Vitesli çocuk bisikleti ise daha çok 7-8 yaş ve üstü çocuklar için uygundur. Bu modeldeki bisikletler çift tekerleklidir ve denge kurma ile motor becerilerinin gelişmesini desteklemektedir. Katlanır çocuk bisikleti ise saklama açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu modeli araç içine kolaylıkla yerleştirebilir, depolarda da yer kaplamadan saklayabilirsiniz. Çocuklarınız ile birlikte pikniğe gittiğinizde, katlanır çocuk bisikletini aracınıza rahatlıkla yerleştirebilir ve çocuğunuzun açık havada bisiklet kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Bisiklet modelleri arasında jantların da büyük bir önemi vardır. Yaş gruplarına göre ayrılan modellerde; 14 jant çocuk bisikleti 3-5 yaş aralığındaki çocuklar için uygundur ve 90-105 cm boy aralığı için tasarlanmıştır. 16 jant çocuk bisikleti 4-6 yaş grubundaki çocukların kullanabileceği bir modeldir. Bu bisiklet modelini 105 – 120 cm boylarındaki çocuklar kullanabilmektedir. 20 jant çocuk bisikleti, 6 – 8 yaş aralığındaki çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır ve 120 – 135 cm boy aralığında olan çocuklar rahatlıkla sürebilmektedir. 24 jant çocuk bisikleti, 135 – 155 cm boy aralığındaki çocuklar için uygundur. Bu modeli ise 8 – 12 yaş aralığındaki çocuklar kullanabilmektedir.

Çocuk Bisikleti Fiyatları

Çocuk bisiklet fiyatları; yaş aralığı, marka, model, kalite gibi özelliklere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İnternet üzerinden satın almış olduğunuz bisiklette bütçenize uygun fiyat aralığını belirleyebilirsiniz. Çocuk bisikleti kategorisinde bulunan binlerce ürün arasından seçeceğiniz bisikletlerin özelliklerinin açıklamaları ürünlerin altında detaylı bir şekilde yer almaktadır. Çocuğunuzun yaş aralığına uygun bisikleti bu özelliklere göre belirleyebilir ve seçebilirsiniz. Bütçenize uygun bisiklet seçmeniz kadar, kaliteli çocuk bisikleti seçmeniz de büyük bir önem taşımaktadır.

İnternetten online olarak yaptığınız alışverişinin en avantajları taraflarından biri de güvenli ödeme imkanına sahip olmanızdır. Siz de filtreleme yöntemini kullanarak çocuğunuzun yaşına, boyuna, ağırlığına en uygun bisiklet modelini ve fiyatlarını belirleyebilir ve sepetinize ekledikten sonra satın alabilirsiniz.

Çocukların bisiklet kullanması, küçük yaştan itibaren pek çok fonksiyonun gelişmesine olanak sağlamaktadır. Motor becerilerinin gelişmesi, kas gücünün artması, denge kurabilmesi, odaklanma kabiliyetinin artması, spora yatkınlık kazanması ve bacaklarının güçlenmesi; çocukların küçük yaştan itibaren bisiklet kullanmayı öğrenmeye başlaması sayesinde hızla gelişmektedir. Ancak, bisiklet modeli belirlerken çocuğunuzun güvenliğini de dikkate almanız gerekmektedir. Bu nedenle çocuk bisikleti fiyatları kadar, güvenli ve kaliteli çocuk bisikleti de seçmeniz tavsiye edilmektedir. Kaliteli çocuk bisikleti markalarını ise araştırarak en doğru şekilde bulabilir ve bütçenize en uygun olanı satın alabilirsiniz.

Yaş Aralığına Göre Çocuk Bisikleti

Küçük yaştaki çocuklar 3 veya 4 yaşlarından itibaren anne babalarının destekleri ile bisiklet sürmeye başlayabilir. Bu yaş grubundaki çocuklar için en uygun bisiklet modeli, 3 tekerlekli ve itmeli bisikletlerdir. 3 veya 4 tekerlekli bisikletleri sürmeye başlayan çocuklar zamanla, yaşları büyüdükçe iki tekerlekli bisikletleri de kullanmayı öğrenmektedir. Bu yöntem çocukların bisiklet kullanırken de daha güvenli bir deneyim kazanmasına katkı sağlayacaktır. Çocuklar bisiklet kullanırken başlarına kask, bacaklarına dizlik ve kollarına dirseklik takmaktadır. Çocukların bisiklet kullanırken düşme veya sakatlanma gibi durumlar yaşaması çok normaldir. Ancak, bu yaralanmalar hafif sıyrıklar ile kalabilirse çocukların fiziksel sağlığı için herhangi bir risk oluşturmaz. Ayrıca, çocukların bisikletten düşmesi ve darbelerin fazla olması onları bisikletten soğutabilir.

4-6 yaş aralığındaki çocuklar yine anne ve babaların gözetmenliğinde bisiklet kullanmayı öğrenebilmektedir. Bu yaş grubu için tavsiye edilen bisikletler ise 16 jant çocuk bisikletidir. Bu kriterlere dikkat ederek daha güvenli bir şekilde çocuğunuzun bisiklete binme hevesini artırabilirsiniz. Bisiklet seçerken çocuğunuza danışmanız ve onun tercihlerini de göz önünde bulundurmanız önemli bir kriterdir. Çocuğunuzun istediği renkte bir çocuk bisikleti satın almanız, onun bisiklete binerken çok daha keyifli ve istekli olmasını sağlayacaktır. Bu sayede çocuklarınız bilgisayar başında hareketsiz kalmak yerine dışarıda bisiklet kullanma deneyimi yaşayacak ve hem fiziksel hem de zihinsel açıdan gelişme imkanı bulacaktır.

7-8 yaş aralığındaki çocuklar pratik yapma seviyesine bağlı olarak bisiklet kullanmayı hızla kavrayabilmektedir. Bu yaş grubundaki çocuklar için uygun model ise 20 jant çocuk bisikleti olur. Bu yaş aralığındaki çocuklar bisiklet sürerken dışarıda arkadaşları ile vakit geçirebilir ve sosyalleşme imkanı bulabilirler. Teknolojinin hayatımızda büyük bir yer edinmesi nedeniyle, çocuklar genel olarak bilgisayar başında oyun oynamakta ve sosyalleşmektedirler. Ancak, bu durum ileri yaşlarda, özellikle de ergenlik döneminde çocukların sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun evin dışında bisiklet sürmesi hem spor aktivitesi yapmasını hem de sosyalleşmesi üzerinde katkı sağlar.

8-12 yaş aralığı ise çocukların ergenlikten hemen önceki dönemine denk gelmektedir. 8-12 yaş aralığındaki çocukların ise 24 jantlı bisiklete binmesi tavsiye edilmektedir. Bu yaş grubundaki çocuklar artık kişilik ve karakter özelliklerini belirgin bir şekilde göstermektedir. 8-12 yaşlarındaki çocukların harekete teşvik edilmesi, günümüzde yaygın olan obezite hastalığının da önüne geçmektedir. Obezite, son yıllarda hareketsizlik ve beslenme bozukluğundan kaynaklanan bir hastalıktır. Erken yaşlarda harekete teşvik edilen çocuklar, ergenlik ve gençlik dönemlerinde de spora yatkın olmaktadır. Hareketli çocukların ise beden sağlığı ve zihin sağlığı çok daha güçlü bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle çocuğunuza yaş grubuna uygun bir bisiklet satın alarak onların fiziki ve kas gücünü kuvvetlendirmesine zemin hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, sosyalleşme sorunu yaşayan çocukların da evden dışarıda bisiklet kullanması, yeni arkadaş grupları kurması için de oldukça etkili bir yöntemdir.

Çocuk Bisikleti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk bisikleti satın alırken öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli kriter çocuğunuzun güvenliğidir. Bu nedenle çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlayacak ve onu tehlikeye atmayacak bir bisiklet seçimi yapmalısınız. Küçük yaşta ve ilk defa bisiklet kullanacak olan çocuklar için dört tekerlekli bisiklet tercih etmeniz daha uygun olmaktadır. Bu sayede çocuğunuzun denge bulması çok daha kolay olacaktır. 4 tekerlekli bisiklete alışan çocuğunuz, kademeli olarak 3 tekerlekli ve 2 tekerlekli bisiklete de alışabilmektedir.

Bisikletten düşmek çocuklarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bu nedenle çocuğunuzun düşme olasılıklarını hesaba katarak, ona uygun kalitede ve ekipmanda bir bisiklet satın almanız daha doğru olacaktır. Ayrıca, satın aldığınız bisikletin ölçüleri de çocuğunuzun fiziksel özelliklerine uygun olmalıdır. Bisiklet sürmek keyifli bir aktivitedir. Aynı zamanda çocuğunuzun güzel anılar biriktirebileceği bir spordur. Çocuklarınızın daha uzun mesafelere doğru bisiklet sürebilmesi için ön kısmında sepeti olan bisikletler tercih etmeniz, çocuğunuzun su matarası ve yiyeceklerini koyabileceği bir alan yaratır. Böylelikle çocuğunuz dışarıda bisiklet kullanarak çok daha fazla hareket edebilir ve sosyalleşebilir.

Çocukların bisikletinin kalitesi kadar bisiklet kullanırken ekipmanlarını takması da son derece önemli bir konudur. Bu nedenle erken yaştan itibaren özellikle cadde ve sokaklarda bisiklet kullanan çocuklara kask, dizlik ve dirseklik kullanma alışkanlığı kazandırmalısınız.

Çocuklar kaç yaşında bisiklete binebilir?

Çocuklar ebeveyn rehberliğinde 3-4 yaşından itibaren bisiklete binmeye başlar. Ancak, tek başına bisiklete binme yaşlarının 7-15 yaş aralığında olması önerilir.

Hangi yaş grubuna kaç jant çocuk bisikleti alınmalı?

3-5 yaş aralığındaki çocuklar için 14 jant çocuk bisikleti, 4-6 yaş grubundaki çocuklara 16 jant çocuk bisikleti, 6 – 8 yaş aralığındaki çocuklara 20 jant çocuk bisikleti, 8 – 12 yaş aralığındaki çocukların ise 24 jant çocuk bisikleti kullanması tavsiye edilir.

Çocuk bisiklet seçerken nelere dikkat edilmeli?

Çocuğunuza bisiklet alırken öncelikle yaşına uygun bir bisiklet tercih etmeniz gerekir. Ayrıca, bisiklette kullanılan malzemelerin de çocuğunuzun sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmadığından da emin olmalısınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuk Bisikleti Fiyatları

1054 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 24 / 1054 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/22005313