Direnç Lastikleri

Direnç bantları; spor salonlarında, evinizde veya açık alanlarda istediğiniz zaman egzersiz yapma imkânı sağlayan spor ekipmanlarından biridir. Aynı zamanda pilates bantları veya egzersiz bantları olarak da bilinen direnç lastikleri pratik kullanım özellikleri ve portatif yapıları ile spor tutkunlarının tercih ettiği spor ekipmanlarındandır. Kolay taşınabilir özellikleri ile ön plan çıkan direnç lastiklerini gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz. Direnç lastikleri ile yapabileceğiniz birçok hareket sayesinde formunuzu koruyabilir, kilonuzu kontrol altında tutabilir ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. 

Direnç Lastik Çeşitleri Nelerdir?

Direnç lastikleri temel olarak sertliklerine göre birbirinden ayrılır. Ayrıca, kullanım alanlarına ve şekillerine göre de farklı direnç lastik modelleri bulunur. Tasarım şekillerine göre direnç lastikleri bantlar ve ipler olarak ikiye ayrılır. Direnç lastiği çeşitleri arasında yer alan aerobik bantlarının sertlik seviyeleri lastiğin renginden anlaşılabilir. Sarı ve ten rengi bantlar genellikle rehabilitasyon amacıyla kullanılan direnç lastiği türü olup direnç seviyesi en düşük seviyededir. Yeşil ve kırmızı renkli bantlar ise kadınların kullanımına uygun olan ve direnç seviyesi orta derece olan lastiklerdir. Erkek sporcuların kullanımı için üretilen direnç bantları ise mavi ve yeşil renkte olur. Bu lastikler yüksek direnç seviyesine sahiptir. En üst seviye direnç bantları ise siyah renkli olarak kullanıcılara sunulur. Aynı zamanda pilates ve yoga egzersizlerinde de kullanılan direnç lastikleri latex malzemeden üretilir. İp şeklindeki direnç lastikleri de direnç bantlarında olduğu gibi sertliklerine göre farklı renklerde üretilir. İp şeklindeki direnç lastikleri tutacakları ile birlikte satılır. Tutacaklar egzersiz hareketlerini yaparken lastiği kavramınıza yardımcı olur. 

Direnç Lastikleri Hangi Kasları Çalıştırır?

Direnç lastiği çeşitleri ile vücudunuzun tüm kas gruplarını kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Direnç lastikleri ile yaptığınız hareketler vücudunuza esneklik kazandırarak geliştirir ve özellikle duruş bozukluklarını düzeltir. Lastik ile yapılan hareketler farklı kas gruplarını aynı çalıştırır ve uygulayıcının kısa sürede netice almasını sağlar. Yapılan minimum hareketler ile kaslarınızı maksimum seviyede çalıştırmanıza imkân veren direnç lastiklerini aerobik, pilates, yoga veya diğer spor çalışmaları öncesinde kaslarınızı ısındırmak için de kullanabilirsiniz.

Direnç lastikleri genellikle kol kaslarını çalıştırmak maksadıyla kullanılır. Daha kaslı ve güzel görünümlü kollara sahip olmak için direnç bantları ile yapabileceğiniz oldukça fazla hareket çeşidi vardır. Bu hareketlerin içerisinde biceps egzersizleri, omuz kaslarını çalıştıran hareketler, kanat kaslarını geliştirmek için yapabileceğiniz hareket serileri bulunur. Direnç lastiklerinden kol kaslarının yanında özellikle kalça ve bacak kaslarını geliştirmek için de faydalanabilirsiniz. 

Direnç Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Direnç lastiği alırken dikkat edilmesi gereken konulardan ilki almak istediğiniz direnç seviyesini doğru olarak belirlemektir. Eğer spora yeni başlayan biriyseniz veya direnç lastiğini rehabilitasyon amaçlı kullanacaksanız hafif direnç lastikleri arasından tercih yapmalısınız. Daha önce spor deneyiminiz var ise orta, yüksek veya en yüksek dirençli egzersiz lastiklerinden birini alabilirsiniz. Kendi seviyenize uygun olmayan direnç lastiği tercihi yapmanız sakatlanma riskini artırır. Yanlış direnç lastiği kullanımı neticesinde kas ve iskelet sistemiyle ilgili yaralanmalar, kas yırtılmaları, eklemlerde hasar veya aşırı zorlama durumunda ise kopmalar meydana gelebilir. Direnç lastiği satın alırken üzerinde durulması gereken konulardan diğeri ise lastiğin kalitesidir. Direnç lastikleri gerdirilerek kullanılan spor ekipmanları arasında olduğundan dayanıklı ve sağlam ürünlerin alınması gerekir. Aksi takdirde idmanlar sırasında yaralanmalar da yaşanabilir. Direnç lastiği alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise lastiğin boyudur. Aldığınız direnç lastiğinin uzunluğu boyunuza uygun olmalıdır. Ayrıca, direnç lastiğini satın almadan önce üzerinde herhangi bir hasar veya delik olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Direnç Lastikleri

1454 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1454 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353045/19044/19031/60000380