Su sporlarına ilgi duyanların en sevdiği aktivitelerden bir tanesi de dalıştır. Amatör ya da profesyonel, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkesin büyük bir keyifle yaptığı dalış sporu, birtakım ekipmanların kullanımı ile hem daha güvenli hem de daha zevkli bir hal alır. Bu ekipmanların başında ise dalış maskesi ve şnorkel gelir. 

Dalış maskesi ya da şnorkel kullanımı yalnızca dalış esnasında kullanılmaz. Yüzme esnasında da bazı katkılar sağlayabilir. Yüzerken suyun altını da görmek isteyenler basit şnorkelleri tercih ederken görüş alanını genişletmek ya da profesyonel aktivitelerde bulunmak isteyenler dalış maskesi gibi ekipmanları seçer. Söz konusu ekipmanların seçimi de önemli bir detaydır çünkü uygun bir dalış maskesi ya da şnorkel edinmeyenler için bazı dezavantajlar da görülebilir. Ayrıca dalış maskesinin profesyonel yüzücülere özgü bir ekipman olduğu düşünülse de bu yargının doğruluk payı bir hayli azdır. Çünkü dalış maskeleri de temel işlevlere sahiptir ve amatör kişiler de dalış maskelerini rahatlıkla kullanabilir.

Dalış Maskesi Nedir?

Geçmiş dönemlerde deniz gözlüğü gibi isimler ile anılan su sporları ekipmanı, günümüz teknolojisiyle spesifik özelliklere de sahip olmuştur. Önceki örneklerde yalnızca göz ve burun kısmını kapatan maskelerin yeni modelleri, yüzün büyük bir bölümünü sarar. Malzeme kalitesi gibi faktörler de bu değişimden olumlu etkilenmiştir.

Dalış maskelerinin temel kullanım amacı suyun altındaki dünyayı izleyebilmek, mucizelere tanıklık etmek olarak özetlenebilir. Silikon ve plastik gibi malzemelerden üretilen dalış maskelerinin her bir modeli ayrı özellikler barındırır. Bu durum, geniş bir alternatif kümesi sunar.

Dalış Maskesi Seçimi

Dalış maskesi seçimi yaparken istek ve ihtiyaçlarınızı doğru analiz etmeniz gerekir. Profesyonel bir yüzücüyseniz özel dalış maskeleri daha mantıklı bir tercih olacaktır ancak amatör yüzücüler ya da hobi olarak ilgilenenler için basit ve pratik modeller, bir adım öne çıkacaktır. Dalış maskesi seçimini etkileyen bir diğer faktör de aksiyon kamerası ile ilgilidir. Suyun altında göreceklerinizi bir aksiyon kamerası ile kaydetmek ve bu anları saklamak isterseniz spesifik modelleri tercih edebilirsiniz. Bu dalış maskesi modellerinin üst kısımlarında aksiyon kamerası takmak için dizayn edilmiş özel bölmeler bulunur ve böylece aksiyon kameraları, maske üzerine güvenle yerleştirilebilir.

Şnorkel Nedir?

Şnorkel de tıpkı dalış maskesi gibi suyun altının görülebilmesini sağlar. Dalış maskesine kıyasla daha kompakt bir yapıya sahip olan şnorkeller, su yüzeyindeyken kullanılır. Ağız kısmına takılan bir boru, su içerisindeyken nefes alabilmenize olanak tanır. Bu nefes borusunun uzunluğu da suyun altında ne kadar dalabileceğinizi gösterir. Genellikle amatör yüzücüler, şnorkel kullanmayı tercih eder. 

Şnorkel satın almak isteyenlerin de önüne pek çok seçenek çıkar çünkü dalış maskesi gibi şnorkellerin de bazı spesifik özellikleri olabilir. Malzeme yapısı, nefes borusu uzunluğu gibi pek çok faktör, dileyenler için alternatif yaratacaktır. 

Şnorkel Seçimi 

Şnorkel seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında boru uzunluğu gelir. Öte yandan şnorkel boyutu da modelden modele farklılık gösterir. Çocuk yüzü ile yetişkin yüzü arasında boyut farklılığı olacağından çocuklar için ayrı, yetişkinler için ayrı şnorkel modelleri üretilir. Buna dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Şnorkel modellerinin hemen hepsi aynı işlev amacıyla tasarlansa da kimi şnorkel modelleri, kullanım konforu da sağlar. Örneğin bazı şnorkellerin nefes borusu ucunda kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar suyun altına girdiği an kapanır ve borunun su dolması engellenir. Kapakçığa sahip olmayan şnorkel modellerinde boru suyun içine girerse su ile dolacaktır. 


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Dalış Maskesi ve Şnorkeller

310 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Technısub
  2. Seac Sub
  3. Cressi
  4. Mares
  5. Scubapro
  6. Aqua Speed
  7. Aruba
  8. Bermuda
  9. Amphibian Pro
  10. Apnea
  11. Beuchat
  12. Ravel
  13. Speedo
  14. intex
  15. Bestway
  16. AlbaStar
  17. Anax Pro
  18. Hobi Store
  19. Problue
  20. Apmhibian Pro
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Renk A-Z
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483604/22007826/22003835/1300587
Başa dön