Pusulalar

Mobil cihazlarda yer alan uygulamalar ve GPS sistemleri, navigasyon açısından sizlere hızlı ve pratik bir kullanım imkanı sunar. Diğer yandan mobil cihazların maceralarınıza rehberlik edebilmesi için pil ve uydu sinyallerine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, cihazlara ulaşabilmenin kısıtlı olduğu bölgelerde ve zorlayıcı doğa koşullarında verimli bir kullanım elde edilemeyebilir. Pusula ve harita kullandığınız zaman mevcut konumunuzu, çevrenizdekileri ve ulaşmak istediğiniz yeri en iyi şekilde bulabilirsiniz.

 

Açık Hava Deneyiminizi Geliştirecek Manyetik Pusula Modelleri

 

Kuzey bölgesini gösteren bir pusula sayesinde istediğiniz yönü bulabilir ve topografik harita üzerinde konumunuzu belirleyebilirsiniz. Modern tasarımlı pusula modelleri yalnızca kuzeyi göstermez, planlama ve yön bulmaya yardımcı olabilen birçok özellik taşır. Kıble yönünü işaret eden pusulalar ve gyro pusulalar ile özelleştirilen yön bilgilerine ulaşabilmeniz mümkün olur. Araç içine uygun olan aynalı ve mini pusula türlerini inceleyerek sevdiklerinize hediyelik pusulalar ile özel ve anlamlı bir sürpriz yapabilirsiniz.

 

Açık havadaysanız, kaybolmanız sizin için tehlike ve risk oluşturabilir. Yolunuzu bulamamak, keyifli bir kampı veya yürüyüşü sorunlu bir hale getirir. Bu yüzden, pusula kullanmak, yönünüzü risk almadan bulabilmenizi sağlar.

 

Siz de analog, dijital ve mıknatıssız gibi çalışma türlerine göre birbirlerinden ayrılan pusulalardan yararlanabilirsiniz. Dijital pusulalar, analog özelliklere sahip pusulalara göre daha fazla özellik sunar. Ancak seçim konusunda kullanım alanlarına uygun hareket edilmesi son derece önemli olur. Dijital modellerin çalışması için pil gücü gerekir. Bu durumda cihazınızı düzenli olarak şarj etmeniz ya da pilleri düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Analog pusulalar, güç kaynaklarına ihtiyaç duymadan çalışır. Bu sebeple, bütün yön bulma işlemleri için güvenilir araçlar arasında yer alır.

Pusula Çeşitleri Nelerdir?

Pusulalar, teknik özelliklerine göre ele alındığında, kuzeyi işaret eden giriş seviyesindeki modeller öne çıkar. Dönen bir çerçevesi ve işaret göstergesi olmayan ürünlerle yüksek doğruluk oranlarına ulaşmak da giderek zorlaşır. Orta seviyedeki navigasyon bilgilerine veya acil durumlarda kullanabileceğiniz yedek ürünlere ihtiyaç duyuyorsanız, bu seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Üst düzey kullanım için nişangahlı pusulaları değerlendirebilirsiniz. Nişangahlı pusulalar, uzakta yer alan nesneler üzerinden rulman almak isteyenler için tasarlanır.

 

Askeri alanlardaki en yaygın pusula türleri arasında bulunan işlevsel nişangahlı pusulaların çok sayıda özelliği bulunur. Pusula kullanmanın inceliklerini bilen profesyoneller için yüksek verimlilik sağlar. Genellikle haritada yön bulabilmenizi sağlayan pusulalar, başka amaçlar için de tasarlanabilir. Teknik özellikleri açısından değerlendirilen pusulalar arasında iki ana tür ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar gyro ve manyetik modelleri olarak öne çıkar. Manyetik pusula, manyetik kutuplara işaret eder. Gerekli işaretleri oluşturabilmek için manyetik alanın çizgileriyle hizalanarak çalışır.

 

Gyro pusulaların dönme ekseni dünyanın paralel kısmına gelene kadar hızla döner. Aynı zamanda kutupları gösterecek şekilde dönen bir tekerleğe sahip bu pusulalarla kolaylıkla yönünüzü belirleyebilirsiniz. Bu özellikte pusulalar birçok farklı alanda rahat bir kullanım imkanı sunar. Sıvı içerikli pusulalarda, sıvı içinde ve mıknatıslanmış yapıya sahip iğneler ve kartlar yer alır. Pusulalara eklenen sıvı, hareket hassasiyetini önleyebilecek tampon oluşturarak hatasız bir şekilde yönünüzü belirlemenize yardımcı olur. Sıvı, pusulanın salınım oranlarını düşürür ve hatalı hareketleri sınırlar. Yalpalamaların azaltılması kullanılabilirlik üzerinde etkili olur. Birçok farklı pusula türünün sıvı ile doldurulabilmesi mümkün olduğundan pusulaların çoğu sıvı içerir.

 

 Denizcilikte kullanılan pusulalar ve kart pusulaları, sabit iğnelere entegre edebileceğiniz dönen pusula kartlarıyla dikkat çeker. Bu özellik sayesinde yön bulmak kolaylaşır ve bu ürünler genellikle teknelerde tercih edilir. Hareketli kart tasarımları sayesinde, teknenin hareketinden dolayı oluşan salınımın büyük bir kısmı emilir. Pratik ve üst düzey doğruluk oranlarında okumalar yapılabilir. Lensli ya da cam prizmalı kapağa sahip olduğundan dolayı darbelere karşı dayanıklı olur.  Bu tür pusulalar, bulunması gereken rulmanın nesnesinin sıralanması için tercih edilir. İlgili kartlar durduğu zaman, yatay prizmalar mercekler tarafından tespit edilir. Ürünler arasında sıvı dolgu içeren özel sönümleme mekanizmasına sahip seçenekler de yer alır. Elektromanyetik indüksiyon sistemlerinden yararlanabileceğiniz modeller bulabilirsiniz.

 

Fosfor kombinasyonu özellikleriyle dikkat çeken ve karanlık saatlerde pusulanızı okuyabilmenize destek veren seçeneklere göz atabilirsiniz. Kıblenin yönünü en iyi şekilde gösterebilen pusulalar, ibadet için kullanılır. GPS özellikli gelişmiş pusulalar kullanıcının mevcut konumunu ve hareket ettiği yönü göstermek için tasarlanır. Bu pusulalar uydulardan destek alarak çalışır. Kuzey yönünü bulabilmek için dizayn edilen astro pusula modelleri, astronomik cisimlerden konum alır. Bu pusulalar kutup bölgesinde sıkça kullanılır.

 

Modern pusula modelleri iki farklı genel kategoriye ayrılarak sizlere sunulur. Taban plakalı pusulalar ile yönünüzü doğru şekilde bulabilmek için pusulanızı yararlanmak istediğiniz kendi özel haritanıza yerleştirmeniz yeterli olur. Rotayı oluşturmak ve mesafenin doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için sıvı dolu bölgede asılı iğne bulunur. Bazı modellerde sinyallerin daha belirgin olması ve görüş açısının genişlemesi için özel ayna sistemli kapaklara yer verilir. Klasik seçenekler arasında bu tarz pusulalar her zaman büyük bir ilgi görür. Ordular başta olmak üzere farklı alanlarda sık sık tercih edilen bu modellerin iç tasarımında dönebilen özel diskler kullanılır. Kapak kısımlarında yer alan özel nişangah sayesinde hatalı yön bulma riskini ortadan kaldırır. Bu durum kadranı kullanırken, yönlendirici yerlerini gösteren işaretlerle pusulanızı hizalayabilmenize imkan tanır.

 

Oryantiring Pusulası Nedir?

 

Oryantiring pusulası modelleri rulman alabilmek, rotasyon öğrenmek ve mesafeyi ölçmek için kullanılır. Bütün pusula modelleri arasında en geniş kullanım alanına sahip seçenekler olarak görülür. Oryantiring, yarışmacıların en kısa sürede hedeflerine varmak için mücadele ettikleri spor dalı olarak bilinir. İşlevsel özellikleriyle dikkat çeken bu pusulalar, gelişmiş yön bulma özellikleri sayesinde ileri seviye navigatörler için en iyi seçim olur. Oryantiring pusulası modelleri, kullanılan net taban plakaları sayesinde gelişmiş özellikler sunar. Plastik malzemeler ile tasarlanan dikdörtgen tabanıyla ilgi gören sıvı dolu pusulaları haritaların üzerinde pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Oryantiring pusulaları üzerinde yararlanabileceğiniz büyüteç merceği bulunur. Bu mercekler mesafeleri kilometre ve mil olarak kolayca ölçebilmenizi sağlar. Dönen çerçeve kısımlarıyla dikkat çeken pusulalar, ince bir şekilde ayarlama yapmanıza imkan verebilmek için farklı açılarla işaretlenen 360 derecelik çerçevesiyle dikkat çeker. Taban plakası pusulalarının bir çeşidi olan başparmak pusulaları, küçük boyutlarıyla kolay bir kullanım imkanı verir. Elinizi serbest bırakarak kullanabileceğiniz ürünleri başparmağınızın üzerine sabitleyebilirsiniz.

 

Bütün pusula modelleri belirli yönleri sizlere gösterir. Ancak pusulanızı kullanarak yön bulabilmek, çoğu seçenekte benzer olsa dahi zorlayıcı doğa şartlarında avantaj sağlayabilecek özelliklere sahip olabilir. Gelişmiş ek özelliklere sahip pusulaların fiyatları diğerlerine göre farklılık gösterebilir. Standart bir pusula modeli belirli bölgelerden meydana gelir. Bunlar arasında iğneler, halkalar, taban plakaları ve işaretçiler yer alır. Dönen pusulanın iğnesinin kırmızı uç kısmı, manyetik kutba işaret eder. İğneler, hareketleri belirli düzeyde ilerletmeye destek veren özel sıvıda ilerler. Bu sıvılar donmaya karşı dayanıklı olduğundan soğuk bölgelerde sıklıkla tercih edilir. Dönecek çerçeveler 0 ile 360 derece arasında işaretlenir. Derecelerde bulunan özel aralıklar ufaldıkça arazilerde hareket edebilmek daha güvenli ve hızlı hale gelir.

 

Klasik Pusula Modelleri ve Özellikleri

 

Standart pusula modellerinin plaka bölgeleri genel olarak şeffaf ve düz yapısıyla dikkat çeker. Ürünlerin tabanları, markaların üretimini üstlendiği modellere göre farklı şekillerde öne çıkar. Haritadaki mesafeleri ölçmek için cetvel başta olmak üzere birçok navigasyon işareti ile tasarlanır. Yönlendirme adımları ok ve çizgi sayesinde ortaya çıkar. İğnelerin yer aldığı bölgenin içinde bulunan tabanın plakasındaki işaretler de size yardımcı olur. Genel yön bulma ve navigasyon ihtiyaçları için tercih edilir. Pusulalardaki klasik teknik detaylar dışında büyüteçli mercekler ve özel ışıklı bölümler yer alabilir.

Büyüteçli mercek, pusulaların taban plakasında set halinde bulunur. Büyüteç kullanarak haritalarda yer alan tüm ayrıntıları en detaylı şekilde okuyabilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Güneşin doğuşundan önce veya batışından sonra yönünüzü bulabilmek için pusula kullanmak istiyorsanız, özel lüminesan içerikli seçenekleri tercih edebilirsiniz. Işıklı gösterge alternatifi sunan ürünlerle ışık olmayan bölgelerde pusulanızı kullanabilirsiniz. Fakat haritanızı karanlıkta kullanabilmek için bir el fenerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Pusula Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Hangi pusulayı kullanacak olursanız olun, kaliteli tasarlanmış bir pusula doğru bir yol çizmenize yardımcı olur. Pusulanızı ilk kez kullanacaksanız, daha gelişmiş özelliklere sahip modelleri tercih etmek isteyebilirsiniz. Fakat pusulada yer alan tüm özelliklerden yararlanmayacaksanız, özellikleri biraz basit olanları seçmeniz daha doğru olur. Genellikle seçim yaparken dört farklı özelliğe dikkat etmelisiniz. Sapma ayarları ve nişan aynalarıyla birlikte klinometre ile küresel iğneler bu özellikler arasında yer alır.

 

Sapma ayarı, yürüyüş yapanlar ve parkurlarda pusula kullanmak isteyenler için aranan özellikler arasında ön plana çıkar. Bu ayar, derece farklılıklarını net bir şekilde gösterir. Bu sebeple, ayarlanabilirlik özelliğini son derece önemli bir detay olarak göz önünde bulundurmalısınız. Ayar yapabileceğiniz sapmalar sayesinde farklı bir rotasyona seyahat ederken pusulanızın ayarlarında değişiklik yapmanız gerekmez. Böylelikle kolay bir kullanım imkanı elde edebilirsiniz.

 

Nişan aynaları eğimin ayarlanabilme özelliğini sizlere sunar. Uzaktaki dönüş noktalarını izlerken ince ayar yaparak nişan alabilmenize destek verir. Aciliyeti olan özel durumlarda sinyal cihazı olarak pusulalardan yararlanabilirsiniz. Ürünleri kullandığınız zaman uzaktaki dağ tepesinin farklı bir nesneyle arasında olan yüksekliği kontrol edebilirsiniz. Eğimlerin dikey açılarını ölçebilmenize olanak tanır. Böylelikle yönlendirme açısından size yarar sağlayabilecek veriler bulmuş olursunuz. Doğal afetler ve çığ gibi tehlikeli durumları değerlendirebilmek için eğim ölçebileceğiniz özelliklere sahip pusulaları kullanabilirsiniz.

 

Global iğneler, manyetik bölgelerin değişimlerini tespit edebilmek için önemli olan özellikler arasında yer alır. Bu tarz iğnelerle dizayn edilen pusulalar kuzey ve güney yarım küre fark etmeksizin dünyanın bütün bölgelerinde en etkili şekilde çalışır. Özel iğneli ürünlerde mıknatıs, iğnenin özelliklerinden etkilenmez. İğne ile arasında herhangi bir bağ bulunmaz. İğnenin, özel manyetiklerin eğim özelliklerinden etkilenmesiyle, sıkışma problemi yaşamaması adına dikey şekilde özel boşluk bulunur. Bu sebeple, global iğneli pusulalarla rulmanları en iyi şekilde alırken eğilmeye karşı avantaj elde etmiş olursunuz.

 

Pusula Nasıl Muhafaza Edilmeli?

 

Geniş ve açık yapıya sahip arazilerde özgürce gezmek istiyorsanız, pusulanızı en iyi şekilde kullanmalısınız. Ayrıca bu tür ihtiyaçlarda pusulanızı korumanız ve bakımını düzenli bir şekilde yapmanız son derece önemli olur. Pusulayı çantanın üst kısmında veya koruyucu fermuar cebinde muhafaza edebilirsiniz. Ağırlık sebebiyle meydana gelebilecek hasarla birlikte taban bölgesinde pusulanın okunabilirlik seviyesini kötü yönde etkileyebilecek, çizik önleyici etkiye sahip koruyucu kapaklı modelleri kullanabilirsiniz. Pusulanızı hasar görmeyeceği güvenilir alanlarda saklamak sizin için avantajlı olur.

 

Pusulayı kullanırken mıknatıs ve güçlü elektronik cihazlarla temas etmemeye özen göstermelisiniz. Bu tür koşullar pusulanızın doğruluğunu olumsuz yönde etkileyebilir. Pusulanın okuma özellikleri demirden ve çelikten etkilenebilecek yapıda olduğu için hatalı durumlarla karşılaşmamak adına, kullandığınız ürünleri bu nesnelerden uzak tutmalısınız. Pusulanızı kullanırken arabanızda yer alan ve ürüne zarar verebilecek materyaller ile tasarlanmış tüm eşyalara, mobil elektronik cihazlara ve özel navigasyon cihazlarına dikkat etmelisiniz.

 

Elektrikli alanların tamamı pusulayı olumsuz etkiler. Ürünleri doğru şekilde kullanmak istiyorsanız, mıknatıs ve elektrikli tüm alanlardan uzak durmalısınız. Bu ortam koşullarına sürekli maruz kalan pusulaların iğnelerinde yer alan manyetik özelliklerde arıza meydana gelir. Manyetik kısımları hasar almış pusulaları kullanabilmeniz mümkün olmaz. Eğer sahip olduğunuz özel pusulalarınızı uzun süre boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmayı düşünüyorsanız, bu detaylara özen göstermelisiniz.

 

Açık havada vakit geçirmek istiyorsanız, bu tür hava şartlarını destekleyebilecek özelliklere sahip pusula seçmelisiniz. Kullanım alanına göre pusula seçtikten sonra bu pusulanın ne şekilde okunacağını öğrenmelisiniz. Pusulanızı en doğru ve en verimli bir şekilde kullanmayı arzu ediyorsanız, rotalar arasında seyahatinizi gerçekleştirebilmek adına rulmanları haritalardan ne şekilde çıkaracağınız konusunda bilgi almalısınız.

 

Pusula Nasıl Çalışır?

 

Pusula kullanarak yönünüzü bulabilmek için ilk olarak kerteriz almalısınız. Kerteriz, manyetik kuzeyle hedef arasında meydana gelen açıyı kolay bir şekilde okuyabilmenizi sağlar. Elinizde hedefinizin belirtildiği bir konum varsa, haritanın yatay bir zemine yatay biçimde konulması daha doğru olur. Daha sonra bulunduğunuz konum ile hedef konum arasında hayali bir çizgi çizmelisiniz. Pusulanın uzun kenarını hayali çizginin üzerine gidilecek hedefi gösterebilecek şekilde yerleştirmelisiniz. Ürünün bilezik kısmını harita üzerinde yer alan düşey çizgiler ile paralel olacak şekle gelene kadar çevirmelisiniz.

 

Hedef açının okuma noktası sizlere kerteriz açısını verir. Bu açıyı öğrendikten sonra hedefe pratik bir şekilde gidebilirsiniz. Ayarı yapabilmek için pusulayı gidilen yön oku zirveyi gösterecek şekilde elinizde tutmalısınız. Daha kolay ve hassas ölçüm yapmak isterseniz, pusulayı göz hizanızda tutmanız gerekir. Döner bileziği çevirerek manyetik kuzey ibresi ile kuzeyi gösteren N işaretini ve kırmızı oku üst üste getirebilirsiniz. Çakışma noktasında kapsül içindeki çizgiler ile ibre paralel hale gelir. Böylelikle manyetik kuzey ile hedef arasındaki açıyı net bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

Kerteriz açısını okumanız her zaman gerekli olmayabilir. Fakat kapsülün kazara dönmesi durumunda yanlış bir yöne sapabilirsiniz. Bu yüzden, kerteriz açısını ezberlemeniz ya da not almanız gerekebilir. Zaman zaman bu noktayı kaybedebilirsiniz. Bu durumlarda geriden kestirme tekniği sayesinde fazla zaman kaybetmeden güvenli bir şekilde belirlediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz. Bunun için ilk etapta kerteriz noktanızı görmeniz sizin için yararlı olur. Geriye dönerek pusulanızı da kendiniz ile döndürebilirsiniz. 180 derecelik açıyla dönerseniz pusulanın güney (beyaz) ibresi kapsül içindeki kuzey okuyla çakışır. Bu şekilde gidilen yön okunun önceki kerteriz noktasını göstermesi gerekir. Eğer  göstermiyorsa, gösterinceye kadar sağ ya da sola doğru hareket edebilirsiniz. Bu işlemi rotadan saptığınızı düşündüğünüz zamanlarda tekrar edebilirsiniz.

 

Pusula üzerinde yer alan harfler sayesinde yönünüzü bulabilirsiniz. Pusula üzerindeki S harfi güney, N kuzey, E doğu ve W batı anlamına gelir. İngilizce dünya çapında ortak bir dil olduğundan, bu doğrultuda pusulanın baş harfleri de İngilizce olarak temsil edilir. Ayrıca yüzey kısmında yer alan harfler dört ayrı noktayı size gösterir. Bu özellikler sayesinde pusula daima kuzey kutbunu işaret ettiğinden ibrenin diğer bölgesinde kalan yerler farklı yönleri sizlere gösterir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pusula Fiyatları

739 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 49 / 739 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?