Dezenfektanlar

Patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemine dezenfekte denir. Mikrop kırma özelliği olan bu maddeler özellikle endüstriyel hayatın gelişmesiyle beraber daha fazla önem kazanmıştır. Gerek canlılar gerekse de cansız varlıklar için birçok dezenfekte ürünü vardır. Dezenfekte ürünleri mikroorganizmaları etkileme derecesine göre yüksek, orta ve düşük dereceli olarak farklılaşmaktadır. Günümüzde ise genellikle pratik kullanımlı oldukları için cihazlı dezenfektan çeşitleri sıklıkla tercih edilir.

Dezenfektanlar

Canlılar ve cansız varlıklar için birbirinden farklı dezenfekte ürünü bulunur. Dezenfeksiyon sadece dezenfektan adı verilen ürünlerle yapılmaz. Mekanik temizleme ve ısıtma ile de dezenfeksiyon sağlanır. Bunun için birçok uygulama yöntemi vardır. Kaynatma, basınçlı su buharı, pastörizasyon ve tindalizasyon ısı ile uygulanır. Bunun dışında kuru ısı ile sağlanan hava, alevden geçirme, radyasyon, filtrasyon da bu yöntemler arasındadır.

Dezenfektanlar zaman zaman antiseptik ürünlerle karıştırılır. Dezenfektan genellikle cansız varlıklarda ve çeşitli mekanlarda sterilizasyonu sağlamak adına kullanılırken antiseptik ürünler sadece canlı dokuya uygulanır. Ancak bu ayrım yapılmakla beraber canlı cildine uygulanan dezenfektan ürünleri de vardır. Genital bölge temizliği için kullanılan spreyler bunlara örnek verilebilir. Bu ürünlerin içerisinde yer alan çiçeksi kokular temizlemenin ve korumanın yanında ferahlatıcı bir etki de sunar.

Teknolojiyle beraber gelişme gösteren ürün çeşitlerinden birisi de dezenfektan cihazlarıdır. Kolay ve pratik kullanımlarıyla hızlı sonuçlara ulaştıran bu cihazlar yüzlerce türde bulunan bakteri, virüs ve mantarları yüzde 99'a varan oranlarda dezenfekte ve sterilize ederler. Suda hiçbir kalıntı bırakmadıkları için sağlık açısından uyumludurlar. Ozon teknolojisine dayalı olan bu cihazlar sayesinde artık zararlı sert kimyasallar kullanmanıza gerek kalmaz. Cihaz el veya sert yüzeylerin temizliğini ortam havasından ozan üreterek dezenfekte eder. Dezenfeksiyonun yapılma sıklığı ortamın özelliğine değişmektedir. Diğer ortamlara göre daha fazla temizlik yapılan hastanelerde günlük, ameliyat aralarında ve haftalık olarak dezenfektasyon yapılır. Dolayısıyla kullanılan bu ürünlerde kaliteye göre hızlı sonuçlar almak büyük önem taşır.

Dezenfektan Nedir?

Genellikle cansız ortamlarda bulunan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi ve üremelerinin engellenmesi amacıyla üretilen kimyasal maddelere dezenfektan denir. Dezenfektan ürünleri aklınıza gelebilecek her türlü mekanda kullanılabilir. Ancak mikroorganizmalar daha çok kalabalık ve beraber yaşanılan yerlerde çoğaldıkları için kullanılan dezenfektan ürünleri de genellikle kalabalıkların olduğu yerlerde yoğunluk gösterir. Hastane, eğitim kurumları, yurtlar, evler, marketler ve sağlık kurumları bu mekanlara örnek verilebilir. Ayrıca son yıllarda en kalabalık olan kapalı alışveriş merkezlerinde, kreşlerde ve kısaca insan temasının olduğu her yerde dezenfektan ürünleri kullanılmaktadır.

Hastane ve sağlık kurumlarında daha titizlikle kullanılan dezenfektanlar genellikle tıbbi ekipmanlarda ve sert yüzeylerde uygulanır. Bu ürünler sadece mikroorganizmalarda değil aynı zamanda canlılar üzerinde de toksiktir. Bu nedenle ortamın ve aletlerin temizliği kadar yüzeysel olarak canlılar üzerinde de uygulanabilmeleri mümkündür. İdeal bir dezenfektan ürünün de bazı özellikler bulunması gerekir. Organik maddelerden, kullanılan kimyasallardan etkilenmemesi, kullanıcıya zarar vermemesi, kokusuz, ekonomik olması, yüzeye uyum göstermesi, aşındırmaya ve bozulmaya neden olmaması başlıca özellikler arasında bulunur.

Dezenfektanlar etkilerine göre sodyum hipoklarit, etil alkol, iyidoforlar ve fenol bileşenleri içerirler. Örneğin: Sodyum hipoklarit içeren dezenfektan ürünleri yüksek etki düzeyine sahiptir. Bu dezenfekte ürünleri canlı kalan bakteri sporları ve yavaş virüsler dışındaki her türlü mikroorganizmaların yok olmasına yardım ederler. Tüm dezenfektan ürünlerini kullanırken bazı noktalara sağlık açısından mutlaka dikkat edilmelidir. En az toksik madde içermesi oldukça önemli kriterler arasında bulunur. Bunun dışında işlemin yapıldığı yerlerin havalandırılması, gözlem yapılması ve koruyucu ekipmanların sağlanması gibi önemli noktalara da uyulması gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Antibakteriyel Jel Fiyatları

944 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 47 / 944 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?