Protein Tozu

Sağlıklı yaşamak için en önemli unsurlardan biri yeterli düzeyde egzersiz yani spor yapmak. Uzmanların sık sık dile getirmesi sayesinde artık bunu herkes bunu öğrenmiş durumda. Sporu sadece sağlıklı yaşamak için değil aynı zamanda bir ciddi bir hobi olarak görenler ve elbette profesyonel olarak sporla uğraşanlar da var ve yoğun egzersizler sonrası kaslarda yıpranma olmaması için kullanılan bir ürün olan protein tozu bu sporcuların daha sağlıklı olmasına yardım ediyor. Özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin kullandığı protein tozu ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

Yoğun şekilde spor yapanların ihtiyaç duydukları protein miktarını yeterli şekilde almasını sağlayan protein tozu bu sebeple sporcuların vazgeçilmezlerinden biri. Ama bununla kalmıyor zira protein tozunun sağlığa birçok yararının olmasının yanı sıra kilo vermeye yardımcı olmak gibi etkileri de bulunuyor.

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu nedir sorusunu yanıtlamadan önce kısaca protein nedir ondan bahsetmek gerekir. Protein vücudun yapı taşlarından biridir ve vücut için en gerekli maddeler arasında yer alır. Proteinler zincirler oluşturmak için bir araya gelen amino asitlerden oluşur ve insan vücudunda binlerce proteini oluşturmaya yardımcı olan 2 farklı amino asit vardır. Proteinlerin insan vücudundaki görevi hücrelerin oluşmasını ve büyümesini sağlamaktır. Ayrıca protein kaslar için de hayati önem taşır. Sporcuların yoğun protein ihtiyacı duymasının altında yatan sebep de budur, yeterli protein alınmaması sporcuların kaslarının zarar görmesine ya da istedikleri şekilde gelişmemesine yol açabilir. Protein tozu sporcuların ama özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşanların yeterli miktarda protein almasını sağlar, böylelikle kasları yağ dokusu olmadan ve zarar görmeden gelişir.

Protein Tozu Hangi Maddelerden Üretilir?

Sporcuların sağlıklı olmaları ve yeterli düzeyde protein almalarını sağlayan bir besin takviyesi olan protein tozu üretiminde çeşitli proteinler kullanılır. Farklı içeriklere sahip olmakla birlikte hemen her protein tozu ürününde bulunan bazı ortak malzemeler vardır. Bu malzemeler şunlardır:

Peynir altı suyu: Proteinin en iyi olduğu barometre amino asit konsantrasyonu etrafında döner. Peynir altı suyu kas hasarını en iyi şekilde gideren amino asitlerden biri olan lösin içerir. Yoğun olarak lösin içermesi ve kolay sindirilmesi nedeniyle peynir altı suyu protein tozu üretiminde en fazla  kullanılan malzemelerden biridir.

Kazein: Bir süt proteini olan kazein de kas iyileşmesini ve gelişmesini sağlar.

Soya proteini: Bitki bazlı bir protein olan soya proteini de protein tozu üretiminde kullanılır. Soya proteini antrenman sonrası kaslarda protein sentezini optimize etme konusunda çok etkili bir proteindir.

Esmer pirinç proteini: Esmer pirinç proteini de çoğu protein tozunun içeriğinde yer alan bir proteindir.

Kreatin: Enerji sağlayan bir tür organik asit olan kreatin de protein tozlarının birçoğunda bulunan bir maddedir.

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri: Vücuda sayısız faydası olan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de protein tozunda bulunan maddeler arasında yer alıyor.

Kenevir: Proteinin yanı sıra antioksidanlar, mineraller, doymamış yağlar da içeren kenevir tohumu da protein tozu üretiminde kullanılan malzemelerden biridir.

Bunlar çoğu protein tozunun içerisinde bulunan maddelerdir, ancak elbette farklı karışımlardan oluşan, bu maddelerin birinin ya da birkaçının yanı sıra farklı maddeler de içeren çeşitli protein tozları üretilmektedir. Ayrıca bezelye proteininden üretilen protein tozları da olduğunu ekleyelim.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Popüler bir besin takviyesi olan protein tozu birden fazla işe yarar. Protein tozunun en önemli işlevlerinden biri kas oluşumuna yardım etmesidir. Bu tozlar ayrıca dokuların onarılmasına, vücudun çeşitli enzimler ve hormonlar üretmesine de yardım eder. Protein tozu kullanmanın kilo vermeye de yardım edebileceği belirlenmiştir. Yani aslında sporcular ve vücut geliştirenler protein tozunu tek bir amaç için değil birçok amaçla kullanırlar zira bu tozların içerikleri vücuda birçok farklı fayda sağlayacak şekilde formüle edilmiştir. Ayrıca protein tozu kalp sağlığını korumak, metabolik hastalık risklerini azaltmak gibi çeşitli amaçlarla da kullanılabilen bir besin takviyesidir.

Kasların iyileşmesinde de protein tozu önemli rol oynar. Bu etkisi sebebiyle her türlü sporu yapanlar egzersizden sonra kasların daha çabuk iyileşmesini sağlamak için de bu tozlardan faydalanırlar.

Adı üzerinde protein kaynağı olan bir besin takviyesidir ve çeşitli sebeplerle yeterli protein alamayan kişiler vücudun sağlığını koruma konusunda vazgeçilmez olan proteini yeterli miktarda almayı sağlamak için de bu tozları kullanırlar. Kısacası protein tozu sanıldığı gibi yalnızca vücut geliştirmeye yardım etmek için kullanılan bir ürün değildir. Bu tozlar gerçekten birçok işe yarayan ve birçok fayda sunan harika birer besin takviyesidir.

Protein Tozu Faydaları

Protein kemik, kas ve derinin yapı taşları arasında yer alır. Vücudun hormonlar, enzimler ve diğer kimyasalları üretmek için proteine ihtiyacı vardır. Yoğun şekilde protein ve bazı farklı maddeler içeren bir besin takviyesi olan protein tozu faydaları arasında şunlar sayılabilir:

Kilo yönetimi: Protein açısından zengin besinler tüketmek ya da takviyeler almak kişilerin daha uzun süre tok hissetmesine yardım eder. Protein açısından zengin beslenenler daha seyrek acıkma ve daha küçük porsiyonlarda doyma eğilimi sergiler. Tüm bu sebeplerle protein tozu kilo yönetimi için kullanılan bir üründür.

Kas geliştirme: Protein tozunun vücut geliştirme sporu ile özdeşleştirilmiş olmasının altında yatan sebep bu tozların kas geliştirme konusundaki etkisidir. Protein kas gelişimi için vazgeçilmezdir ve protein tozu ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizleri yapan kişilerin kas boyutlarının ve güçlerinin artmasını sağlar.

Egzersiz sonrası iyileşme: Protein kas gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra hasarlı kasları ve dokuları onarmaya da yardımcı olur. Bu sebeple sadece vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler değil tüm sporcular antrenman sonrası kasların ve dokuların daha çabuk iyileşmesini sağlamak ayrıca kas ağrısından kurtulmak için protein tozu kullanırlar.

Kan basıncını ve şekeri düşürmeye yardım eder: Çoğu protein tozunun ana maddesi olan peynir altı suyu sadece mükemmel bir protein kaynağı değildir, içerdiği maddeler sayesinde kan basıncını ve kan şekerini düşürür. Böylece kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Stresi azaltır: Yine içerdikleri peynir altı suyu sayesinde protein tozlarının stresi azaltıcı etkisi de vardır.

Protein Tozu Zayıflatır mı?

Protein tozu bir besin takviyesidir ve yalnızca sporcular değil bu karışımları kullanmaya engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes tarafından kullanılabilen ürünlerdir. Protein tozunun sadece vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için üretildiği yönünde yaygın bir inanış olsa da aslında bu doğru değildir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de farklı sporlarla ilgilenenlerin yanı sıra kilo vermek isteyenler de protein tozu takviyesi kullanırlar. Protein açlığı ve iştahı kontrol altına almakta çok etkilidir ve tam da bu sebeple protein tozu kilo vermek için kullanılabilen besin takviyeleri arasında yer alır. Yani protein tozu kullanarak açlığı ve iştahı kontrol altına alıp kilo vermek mümkündür. Elbette bu besin takviyesi kullanımını egzersiz ile desteklemek kilo verme açısından çok daha başarılı olmayı sağlar.

Kimler Protein Tozu Kullanır?

Protein vücudun her hücresinin ihtiyacı olan bir makro besindir. Bununla da kalmaz zira protein bağışıklık sistemimiz, hormon üretimimiz gibi işlevlerin de ayrılmaz bir parçasıdır. Vücudumuzun dokularını ve hücrelerinin onarılmasında da en önemli rolü oynayan protein dolayısıyla herkesin ihtiyacı olan bir maddedir. Tüm bu sebeplerle protein tozu herkes tarafından kullanılabilen bir üründür. Protein tozu bir ilaç değildir, doğal içeriklerden üretilen bir besin takviyesidir. Ayrıca yoğun protein alımının tedavi edici olduğu bazı hastalıkların tedavisinde de bu tozlar doktor tavsiyesi ile kullanılan besin takviyeleri arasında yer alır. Yani protein tozunu sadece sporcular değil herkes kullanabilir. Elbette özellikle de kas geliştirmek isteyenlerin proteinin kas gelişimine ve iyileşmesine etkileri bakımından bu tozları daha çok kullandığı bir gerçektir.

Vegan Protein Tozu Nedir?

Protein tozu çeşitleri hayvansal ve bitkisel proteinlerin ve bazı ek maddelerin karışımından oluşan ürünlerdir. Ancak gerek sağlık sebebiyle gerekse hayat görüşü sebebiyle hayvansal gıda tüketmeyenler için üretilen ve hayvansal protein içermeyen protein tozları da var. Hayvansal gıda tüketmeyen kişiler için bu protein tozları vücudun yeterli protein almasını sağlayan yani sağlıklarını korumak için son derece önemli işleve sahip olan besin takviyeleri aynı zamanda. Vegan protein tozları bezelye, esmer pirinç, soya ve kenevirden üretiliyor. Bazı vegan protein tozlarının içerisinde kinoa, kabak ya da ayçiçeği gibi ürünler de bulunabiliyor. Vegan protein tozları kas onarımı, kas gelişimi de dahil olmak üzere vücudun protein sentezlemek için ihtiyacı olan temel amino asitleri sağlamaya yardımcı olur. Yani, şayet çeşitli sağlık sorunları yüzünden ya da kişisel tercih olarak hayvansal gıda tüketmiyorsanız vegan protein tozları ile vücudunuzun ihtiyacı olan proteini almasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bezelyeden ya da diğer bitkisel proteinlerden üretilen protein tozları örneğin laktoz intoleransı olanlar gibi çeşitli kişiler tarafından da tercih edilen ürünler. Yani hayvansal gıda tüketiyor olabilirsiniz, ancak sütte bulunan laktoza alerjiniz ya da laktozu sindirememe gibi bir probleminiz olabilir ve bu durumda da vegan protein tozu olarak tanımlanan hayvansal ürün, dolayısıyla peynir altı suyu da içermeyen, laktoz bulunmayan bu protein tozlarını kullanabilirsiniz.

Protein Tozu Ne Miktarda Kullanılır?

Spor sonrası kas hasarını onarmak, kas ağrılarını azaltmak, kilo vermek, vegan beslenmeden kaynaklanan protein eksikliğini gidermek gibi birçok farklı amaçlar protein tozu kullanılıyor. Bir besin takviyesi olan protein tozu çeşitli proteinlerden ve yan maddelerden üretiliyor. Tüm besin takviyeleri gibi protein tozunu da ne fazla ne az, yeterli miktarda kullanmak bu besin takviyesinin vücuda tam anlamıyla fayda sağlayabilmesi açısından önem taşıyor. Piyasada farklı içeriklere sahip olan çok sayıda protein tozu var ve bu tozların hepsinin üzerinde detaylı kullanma talimatları yer alıyor. Protein tozu kullanım miktarı için en doğru olan alacağınız protein tozunun etiketinde yer alan kullanma talimatında belirtilen günlük kullanım dozunu okuyup buna bağlı kalmanız. Ancak genel bir dozdan bahsetmek gerekirse önerilen genellikle egzersizlerden sonra 1-2 kaşık kullanmak.

Protein Tozu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu insan için protein tozu kullanmanın herhangi bir ciddi sağlık riski yoktur, aksine birçok avantajı vardır. Protein tozu kullanımı daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilmeyi destekler ayrıca birçok metabolik hastalığa yakalanma riskini de azaltır. Bununla birlikte özellikle de aşırı dozda kullanımı bazı sorunlara yol açabilir, ayrıca unutulmamalıdır ki protein tozu bir besin takviyesidir yani tek başına besin yerine kullanılması kesinlikle önerilmez. Çoğu protein tozunda ana madde olarak bulunan peynir altı suyu laktoz içerir ve kimi kişilerin laktoz intoleransı bulunabilir, bu, vücudun laktozu sindirememesi anlamına gelir. Eğer laktoz intoleransınız varsa bu tabii ki protein tozu kullanamayacağınızı düşünmenizi gerektirmez zira peynir altı suyu içermeyen çok sayıda protein tozu da bulabilmeniz mümkün. Örneğin bezelye proteininden üretilen protein tozları peynir altı suyu içermez, dolayısıyla laktoz intoleransı olan kişiler bu protein tozlarını gayet rahat şekilde kullanabilirler.

Protein Tozu Fiyatları

Günümüzde protein tozu kullanan insan sayısı hızla artıyor. Sadece sporcular ya da vücut geliştirenler değil kilo vermek isteyenler ya da sadece bu besin destekleri sayesinde daha sağlıklı olmak, metabolik hastalıklara yakalanma riskini azaltmak isteyenler de protein tozu kullanmayı tercih ediyor. Bunların yanı sıra yeterli miktarda protein alamayan hayvansal gıda tüketmeyenler de bitkisel içerikli protein tozu kullanarak vücutlarının gereksinim duyduğu proteini alma yoluna gidiyorlar. Tüm bu farklı kullanım alanları ve farklı içerikler tabii ki piyasada çok sayıda protein tozu bulunması anlamına geliyor. Protein tozu fiyatları konusunda birçok farklı etken rol oynuyor. Bu etkenler arasında tozun hangi maddelerden üretildiği, ambalaj büyüklüğü, markanın fiyat politikası sayılabilir. Çok geniş alternatiflerle satışa sunulan protein tozları arasında aradığınız özelliklere sahip olanı bütçenize uygun fiyatlarla bulabilme şansına sahipsiniz.

Protein tozu her yaşta kullanılabilir mi?

Protein tozlarının üretiminde en çok kullanılan madde peynir altı suyudur ve içerdiği protein inek sütünden üretilen çoğu üründe hatta anne sütünde de vardır, bu teorik olarak peynir altı suyundan üretilmiş protein tozlarının bebekler ve çocuklar için de uygun olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte bazı peynir altı suyu içeren ürünler yalnızca gençler ve yetişkinler için üretilir, dolayısıyla söz konusu çocuklar olduğunda bu ürünleri kullanırken dikkatli olmak ve ürün etiketindeki yaş çizelgesi, kullanma talimatı gibi bilgileri dikkatlice okumak gerekir.

Gençler ve yetişkinler için de özel sağlık koşulları ya da protein tüketmesine engel bir sağlık sorunu olmadığı sürece bu ürünleri kullanmanın herhangi bir zararı yoktur. Yaşlılar içinse protein tozu faydalı olabilen besin takviyeleri arasında yer alıyor çünkü yaşlıların vücutları daha çok proteine gereksinim duyuyor. Ancak önerilen ileri yaşlardaki kişilerin protein tozlarını doktorlarına danışmadan kullanmamaları.

Protein tozu nasıl seçilir?

Protein tozu satın alırken hangisini seçeceğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz, ancak aslında kendiniz için doğru protein tozunu seçmeniz sandığınızdan daha kolaydır. Protein tozu seçerken öncelikle tozun hangi protein bazlı olduğuna bakmanız gerekir. Protein tozlarının büyük kısmı peynir altı suyundan üretilir, ayrıca kazein ya da bezelye proteini gibi farklı proteinlerden üretilen alternatifler de vardır. Her protein aynı işleve sahip gibi görünseler de aslında protein tozunu ne için kullanacağınız hangi içerikten üretilen tozu kullanmanız gerektiği konusunda da belirleyici rol oynar. Protein tozu besin takviyesini kilo vermek için kullanacaksanız ya da kas geliştirmek için kullanacaksanız bu hedeflere yönelik üretilen protein tozlarını seçmeniz tozdan maksimum fayda almanızı sağlar.

Protein tozu nereden satın alınır?

Sporcuların, vücut geliştirme sporu yapanların vazgeçilmezi olan, ayrıca kilo vermek gibi çeşitli amaçlarla da kullanılabilen, farklı maddelerden üretilmiş yüzlerce protein tozu Hepsiburada’da bir arada sizi bekliyor. Protein tozu çeşitlerini inceleyebilir, içeriklerine göz atabilir, fiyat karşılaştırması yaparak kendi ihtiyaçlarınıza ve tabii ki bütçenize en uygun protein tozunu kolaylıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca Hepsiburada’nın sunduğu kampanya ve avantajlı fiyat ayrıcalıklarından da yararlanabilir, böylece protein tozu alışverişini keyifli hale getirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Protein Tozu Fiyatları

1545 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 24 / 1545 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/354020/354041