Tansiyon Aletleri

Tansiyon Aleti Ürünleri

Kişinin kan akış hızıyla ve nabzıyla yakından ilgisi olan tansiyon, kan akışında meydana gelen hızlılık olarak kısaca özetlenebilir. Ancak düzenli olarak tansiyon hastalığından yana rahatsızlık çekenler için bir adet tansiyon aletı sahibi olmak oldukça önemlidir. Düzenli olarak tansiyon takibi yapabilmek adına ve kayıtları dijital olarak tutmak adına alet kullanımı gereklidir. Özellikle de yaş grubu ileri seviyeye gelen herkes için düzenli olarak tansiyon ölçmek bir takım hastalıkların da önlenmesine yardımcı olur. Çeşitli boyutları ve modelleri olan bu aletler sayesinde kan akış hızını, yüksek tansiyonu ve düşük tansiyonu rahatlıkla ölçebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan modeller hem ev ortamında hem de hastane ortamında kullanıma da uygundur. Herkesin mutlaka sahip olması gereken aletler arasında yer alır. Kullandıkça ne kadar gerekli olduğunu ve anlık olarak da ihtiyaç duyulduğunu anlayabilirsiniz. Kendi içerisinde ayrılan tansiyon aleti cesitleri koldan ölçmeli ve bilekten ölçmeli gibi boyutlara sahiptir. Genel olarak pil ile çalışan modeller daha çok tercih edilmektedir. Üstelik hafif ağırlıkları sayesinde dilediğiniz her an her yere de taşıyabilirsiniz. Gri, siyah ve diğer tüm renk tonlarına sahip olan modeller mevcuttur. Anlık olarak baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı ya da benzeri rahatsızlıklarla karşı karşıya kaldığınızda ve ne yapacağınızı bilemediğinizde akla ilk tansiyon ölçümü gelir. 

Tansiyonunuzu tek başınızayken rahatlıkla ölçmek ve hemen öğrenmek için gerek duyulan aletler arasında yer alıyor. Kol ölçümü yapan ya da bilekten ölçüm yapan modeller arasından sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız olmamasına rağmen düzenli olarak tansiyon takibi yapılması da oldukça önemlidir. Farklı hastalıkları tetikleyen tansiyon rahatsızlığına erken teşhis konulmalıdır. Bu sayede hem hangi ilaçların kullanılması gerektiğine dair hem de nasıl bir yol ve yöntem izlenmesi gerektiğine dair doktorlarınızdan da bilgi alabilirsiniz. Sık sık sağlık ocağı ve eczane gibi kurumlara tansiyon ölçtürmeye gitmek için vaktiniz yoksa ya da yorgun hissediyorsanız, tansiyon aleti çeşitleri arasında sizin için en uygun olanı seçebilir ve düzenli olarak ölçüm yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir hemşire ya da farklı birine ihtiyaç duymadan sadece kolunuza ya da bileğinize geçirerek otomatik olarak ölçmesini bekleyebilirsiniz. Otomatik olarak ölçen modellerin yanı sıra pompalı olan ancak sonucu dijital olarak gösteren modeller de mevcuttur. Her türlü modelin kullanımı kolay ve uzun ömürlüdür. Genel olarak pil takviyesi ile çalışırlar. Pilleri ayrı olarak satın almanız gerekir. 

Tansiyon Aleti Nedir? 

Kandaki akış hızını ve kalp atış hızını ölçen aletler olarak bilinirler. Her evde mutlaka bulunması gereken bir alet türüdür. Anlık ölçümler için ya da düzenli olarak yapılan ölçümler için tansiyon aleti öneri olarak yapılan modelleri yakından inceleyebilirsiniz. Normal değerleri büyük 12 küçük 8 olarak bilinen tansiyon ölçümleri bu şekildedir. Tüm aletlerde de doğru ölçüm yapılması adına temel olarak bu ölçüm ele alınır. Dijital olarak ölçüm yapan aletler kesinlikle doğru ölçüm yapar. Fiyatları da oldukça uygun olan bu aletlerde tamamen dijital ölçüm yapanların yanı sıra stetoskopu bulunan modeller de mevcuttur. Stetoskopu olan modeller mutlaka kullanmayı bilen kişiler tarafından kullanılmalı ve ölçülmelidir. Pompa kısmı doğru bir şekilde pompalanmalı ve istenilen seviyeye gelince bırakılmalıdır. Pompa ve stetoskop içeren tansiyon aleti markaları bir hayli çeşitlidir. Sizler de hem en uygun boyutları sunan hem de bütçenize uygun fiyatları sunan markaların modellerini yakından inceleyebilir ve temin edebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan bu modellerle nabız ve kan akışı hızını düzenli olarak ölçmeye devam edebilirsiniz. Tansiyon aleti bilekten olan modeller profesyonel kullanıma gerek kalmadan ve başka bir kişinin yardımına gerek kalmadan takılarak ölçüm sağlar. 

Yapmanız gereken tek şey bilek modelleri bileğinize geçirmek ve düğmeye basmaktır. Pille çalışan bu modeller bilekte atım yapan nabız kısmını baz alarak ölçüm yapar. Tansiyon aleti en iyisi hangisidir sorusu ilk kez alet alacak olanlar için oldukça önemli bir soru kalıbıdır. Hem koldan ölçmeli olan modeller hem de bilekten ölçmeli olan modellerin her biri doğru ölçüm yapar. Bu nedenle karar vermekte zorlanıyorsanız, kendi bütçenize en uygun olan modeller arasında seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda eğer size yardımcı olacak olan birileri varsa ve bu kişiler stetoskop ile tansiyon aleti pompası kullanımına dair bilgiliyse, manuel olan modelleri de tercih edebilirsiniz. Eğer ölçüm yaparken size yardımcı olacak biri yoksa mutlaka koldan veya bilekten otomatik olarak ölçüm yapan modelleri tercih etmelisiniz. Böylece rahat bir şekilde desteğe de ihtiyaç duymadan ölçümü gerçekleştirebilirsiniz. 

Tansiyon Aleti Fiyatları

Dijital ve manuel olarak ayrılan, stetoskop ve pompa gibi ekstraları bulunan tansiyon aleti fiyatı model ve markaya göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak göz attığınızda tüm model ve markaların oldukça uygun fiyatlar sunduğunu görebilirsiniz. Kullanımı gayet kolay olan ve hem bilek ölçümüne hem de kol ölçümüne uygun şekilde tasarlanan modeller mevcuttur. Çeşitli modeller sayesinde tansiyon aleti dijital ya da manuel olarak tercih edilebilir. Her türlü model doğru bir ölçüme yönlendirir. Sabit tansiyon 12/8 olarak bilinir. Bu ölçümden daha düşük olanlarda nabız düşüklüğü, daha yüksek olanlarda ise baş ağrısı, mide bulantısı ve kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Bu tür rahatsızlıklarla karşılaşmamak ve devamını getirmemek adına belirli aralıklara tansiyon ölçümü yapılması gerekir. Tansiyon aleti manuel olarak kullanılan modeller daha çok hemşire, sağlık memuru ve doktorların kullandığı modellerdir. Eczane ve sağlık ocaklarında da en doğru ölçümler için manuel modeller tercih edilir. Fiyatları dijital modellere oranla bir tık daha fazladır. Ancak kullanımları hem doğrudur hem de uzun ömürlüdür. Kol ve bileğe takılarak, pompa yardımıyla şişme sağlanır. Ardından stetoskop takılarak hem tansiyon ölçümü yapılır hem de kalp atış hızı dinlenir. Böylece tansiyonla birlikte nabızla alakalı bir sorun olup olmadığı da anlaşılabilir. Bu modeller aynı zamanda tansiyon aleti koldan olarak da adlandırılır. Kullanımları için bir kişinin desteğine ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda dijital modellere oranla kullanım ömürleri de daha uzundur. Ancak hem bireysel olarak kullanmak için hem de bir kişiye ihtiyaç duymadan anlık ölçümler için tansiyon aleti fiyatları en ucuz şekilde dijital modellerde karşınıza çıkar. Böylece ister bilekten ölçüm yapabileceğiniz ister koldan ölçüm yapabileceğiniz dijital modelleri tercih edebilirsiniz. Kolunuza ya da bileğinize taktıktan sonra düğmesine basmanız ve makinenin ölçüm yapmasını beklemeniz yeterli olacaktır. Manşonunu kalbiniz ile aynı hizada tuttuğunuzdan, hareket etmediğinizden ve konuşmadığınızdan emin olduktan sonra ölçümün de en doğru şekilde yapıldığından emin olabilirsiniz. Fiyatları dijital olmasına, manuel olmasına ve taşınabilir olmasına bağlı olarak farklılık gösterebilir. 

Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır?

İlk kez tek başına kullanacak olanlar için akıllarda her zaman tansiyon aleti nasıl kullanılır sorusu yer alır. Aletin kullanımı dijital ya da manuel olarak değişiklik gösterir. Dijital modeller kişinin tek başınayken de kullanabileceği basit modellerdir. Bileğe takılan ufak modeller ya da kola takılan büyük modeller dijital olduğu takdirde kolay bir şekilde kullanılır. Yapmanız gereken tek şey takılması gereken alana tansiyon aleti şişme bölümünü takmaktır. Ardından çok sıkmamak ve çok gevşek bırakmamak şartıyla tüm bileği ve kol bölgesini kapatmasını sağlamaktır. Daha sonra tansiyon aleti manşonu mutlaka kalbiniz ile aynı hizada olmalıdır. Hareket etmemeli ve konuşmamalısınız. Sakin olduğunuzda ve derin nefes alarak ölçüme bir tuşa basarak başlayabilirsiniz. Eğer manuel olan ve pompası ile stetoskobu bulunan modellerden temin edeceksiniz tek başınıza ölçüm yapamazsınız. Mutlaka profesyonel olarak pompa ve stetoskop kullanmasını bilenler tarafından kullanılarak ölçüm yapılmalıdır. Aynı şekilde bilek ya da kola sarılacak olan kısım sarılır ve çok sıkı ya da gevşek bırakılmaz. Ardından elde tutulan sayılı pusula miktarına göre pompaya basılır. Pompaya bastıkça kol ya da bileğe sarılı olan alan şişmeye başlar. Şiştikçe pusuladaki ok sayısını arttırır. Hareketli ok maksimum 230 sayısına ulaştığında durulur. Daha sonra hareketli ok sol tarafa doğru inmeye başlar. İlk durduğu rakam büyük tansiyonu verirken, son durduğu rakam ise küçük tansiyonu verir. Böylece tam olarak orantı elde edilmiş olur. Aynı zamanda stetoskop sayesinde kalp atış hızı da saniyelik olarak ölçülmüş olur. Kullanımı her açıdan kolay olan dijital ve manuel modeller sayesinde tansiyon ölçümlerini bulunduğunuz her an her yerde yaptırabilirsiniz. 

Manuel Tansiyon Aleti Çeşitleri

En sık karşılaşılan ve daha çok hastane, sağlık ocağı ve eczane gibi alanlarda kullanılan manuel modeller pompası ve stetoskop desteği bulunan modellerdir. Manuel olarak adlandırılmasının nedeni ise otomatik olarak ölçüm yapmamasıdır. Oldukça doğru sonuçlar veren manuel modeller hemşire ve sağlık memuru gibi bilgili kişiler tarafından kullanılır. Evlerde de var olduğu zaman ya da almak istediğiniz zaman mutlaka bilirkişi tarafından kullanılması gereken modellerdir. Manuel modeller dijital modellere oranla daha büyüktür. Sol ya da sağ kol fark etmeksizin dirseği kapatacak şekilde takılır. Pompası sıkılarak kapatılan alan şişirilir ve şişen kısımdan geçen damarın tansiyonu rahatlıkla ölçülür. Kullanımı kolay olan ve en doğru sonuçları veren çeşitlerdir. Uzun ömürlü bir kullanıma da sahiptir. Evde kullanmak için tansiyon aleti tavsiye almak istediğinizde bu modellere de bir göz atabilirsiniz. Fiyatları da oldukça uygundur. Hem kalp atış hızını dinlemeye yardımcı olur hem de küçük ve büyük tansiyonu bir arada verir. Manuel modellerin çalışması için pil ya da herhangi bir enerji desteğine de gerek duyulmaz. Çok eski dönemlerden bu yana kullanımına yer verilen modellerdir. 

Otomatik Tansiyon Aleti Çeşitleri

Son dönemlerde kullanımı giderek artan ve en pratik şekilde sonuç veren çeşitler arasında ise dijital ya da otomatik olarak adlandırılan tansiyon aletleri yer alıyor. Hem, boyutları küçük olduğu için dilediğiniz her yere kolaylıkla taşıyabileceğiniz modellerdir. Tek bir tuşa basarak küçük ve büyük tansiyonun ölçümünü yapar ve aynı zamanda kalp atış hızını da ölçer. Ölçüm tamamlandıktan sonra size teşekkür eder. Ölçüm sonucuna bağlı olarak da tansiyon seviyeniz hakkında bilgi verir. Dünya Sağlık Örgütü Standartlarına göre hipertansiyon, düşük tansiyon ve optimum gibi bilgilendirmeleri de otomatik olarak yapar. Bu özelliğinden ötürü en çok tercih edilen çeşitler arasında yer alır. Otomatik olarak adlandırılan ya da dijital isimlendirilen bu modellerde kullanılan hatlar kauçuk hatlardır ve kulak ile dinlemeye ihtiyaç duyulmaz. Aynı anda hem sistolik kan basıncını hem de diastolik kan basıncı seviyesini ölçebilir. Tansiyona bağlı olarak azalan ya da artan kalp atış hızını da net seviyede gösterir. Potansiyel bir tansiyon rahatsızlığı olanlar ya da düzenli olarak tansiyonunun ölçülmesi gerekenler ancak sağlık ocağı gibi kurumlara sık sık gitmeye vakit bulamayanlar için bu modeller en ideal modellerdir. Analog modellerden daha sonra tasarlanmaya başlamış olan dijital çeşitler ile manşon kavramını da daha rahat tutabilirsiniz. Kullanım aşamasında manşonun kalbiniz ile aynı hizada olması önemlidir. Hiç kullanmamış olanlar için tansiyon aleti nedir sorusu gündemde olabilir. Analog ve dijital olmak üzere iki farklı çeşide ayrılan ve nabız ile kan basıncı seviyesini ölçen aletler olarak adlandırılır. 

Koldan Ölçmeli Tansiyon Aleti Modelleri

Koldan ölçmeli olan tansiyon aletleri yıllardır süregelen bir kullanıma sahiptir. Genellikle manuel çeşitler ile benzerlik gösterir. Ancak koldan ölçmeli olan modellerin özelliği yalnızca koldan ölçüm yapıyor olmasıdır. Nabız dinlemek için stetoskop desteği ve şişirme yapabilmek için pompa desteği bulunur. Bu özellikleri ile bir bütün halinde satışa sunulur. Kişilerin tek başına kullanabileceği modellerden değildir. Bu nedenle de mutlaka kullanım bilgisi olan kişiler için tavsiye edilir. Genellikle gri ve siyah renk tonlarına sahiptir. Boyutları ise büyüktür. Yalnızca dirsek ile omuz arasına takılarak tansiyon ölçümü yapar. Tansiyon aleti yorumları arasında en çok kullanılan ve en doğru sonuçları veren modellerden biri olduğunu görebilirsiniz. Kullanımı dijital modellere oranla biraz daha zahmetli olsa da oldukça net sonuçlar vererek doğru teşhis koymaya yönlendirir. Sağlık memurları tarafından da en çok tercih edilen modellerdir. 

Bilekten Ölçmeli Tansiyon Aleti Modelleri

Bilekten ölçme olan modeller ise son dönemlerde giderek artış gösteren modellerdir. Kullanımı diğer tüm modellere oranla en kolay olanlarıdır. Ani bir durum geliştiği zaman hemen bilek bölgesine takılarak kullanılır. Bilekten gelen nabzı ve kan akışını baz alarak ölçüm yapar. Aynı zamanda otomatik olduğu için kalp atış hızını da ölçer ve bilgilendirmeleri yapar. Kullanımı en pratik olan modellerden birisidir. Bileği sıkmadan ve çok da gevşek bırakmadan takılması gerekir. Başka birinin desteğine ve yardımına ihtiyaç duyulmadan rahatlıkla kullanılabilen modellerdir. Ölçme kısmı genellikle beyazdır. Sesli komut ve bilgilendirme özellikleri bulunur. Bu sayede tansiyonunuzun yüksek mi yoksa düşük mü, optimum seviyede mi olduğunu da söyler. Böylece derhal sonuca bağlı olarak adım atabilirsiniz. Düzenli ölçümlerde de kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilen modellerdir. Aynı zamanda fiyat açısından tansiyon aleti ne kadar diye sorduğunuzda en uygun fiyatların bilekten ölçme modellerine ait olduğunu görebilirsiniz. 

Üst Koldan Ölçmeli Tansiyon Aleti Modelleri

Üst koldan ölçmeli modeller ise dirsekten de yukarıya takılarak ölçüm yapan modellerdir. Kullanımı zor olsa da günlük ölçümlerde ve ani ölçümlerde işe yaramaktadır. Üstelik çok eski zamanlardan bu yana eskimeden ve ömründen bir şey kaybetmeden kullanılan modellerdir. Son dönemlerde ise monitöre ya da dijital bir içeriğe bağlanarak kullanılabilme özelliğine de sahip olmaya başlamışlardır. 

  • Tansiyon Aleti Ne Kadar Doğru Ölçer?

Ölçüm esnasında konuşmama, hareket etmeme ve manşonun kalp ile aynı hizada olması durumunda tam doğru ölçüm yapar. 

  • Tansiyonu Aleti Kullanmak Zararlı mıdır?

Bilinen hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmaz. Aksine her evde mutlaka bulunması gereken bir alettir. 

  • Tansiyon Aleti Manşonu Nedir? 

Tansiyon aletini kola ya da bileğe taktığınız zaman kalp ile aynı hizada durması gereken kauçuk borudur. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tansiyon Aleti Ürünleri

1318 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 49 / 1318 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?