Tansiyon, kalp atımları nedeni ile atardamarlarda oluşan basınçtır. Büyük tansiyon ve küçük tansiyon olmak üzere iki bileşenden oluşan tansiyonun normal değerleri ortalama olarak 12/ 8’dir. Tansiyon değerlerinin düzensizliği sonucu oluşan iki rahatsızlık bulunmaktadır. Hipertansiyon, diğer adı ile yüksek tansiyon, ve hipotansiyon olarak adlandırılan bu iki rahatsızlığa sahip kişilerin değerlerini devamlı olarak kontrol etmeleri gerekir.

Tansiyon Aletleri

Tansiyon aletleri, yüksek tansiyona ya da tansiyon düzensizlikleri ile ilgili diğer rahatsızlıklara sahip bireylerin kullanmaları gereken cihazlardır. Bu kişiler tansiyon aletleri yardımı ile kan basıncı değerlerini düzenli olarak ölçebilirler. Ayrıca bu cihazlar tansiyon ilaçlarının doğru etkiyi yaptığını kontrol etmek için ya da doktor yardımı gerektirecek potansiyel bir durumu önceden belirlemek için kullanılabilir.

Tansiyon aletleri, büyük (sistolik) ve küçük (diastolik) tansiyonun yanı sıra nabzı da ölçer. Dijital ve analog olmak üzere iki çeşit tansiyon cihazı bulunmaktadır. Dijital tansiyon aletleri kauçuk tüp aracılığı ile dijital ölçme cihazına bağlanır. Analog cihazlarda ölçüm için bir steteskop kullanılır. Dijital cihaz manşonu kendi şişirdiği ve değerleri gösteren aydınlatmalı ekrana sahip olduğu için kullanımı kolay cihazlardır. Analog cihazlarda ise manşonun şişirme işlemi ölçen kişi tarafından yapılır ve bu cihazlar doğru kullanım için steteskop ile kan basıncını dinleme alışkanlığının olmasını gerektirir.

Tansiyon aletlerinin seçiminde ölçüm cihazının türü, cihazın hafıza durumu ve kullanım için gerektirdiği insan sayısı, manşon ölçüsü ve kullanılan malzeme, akıllı cihaz uyumluluğu önemlidir. Dijital ölçüm cihazlarında analog modellerin aksine steteskop kullanılmaz. Bunun yerine elektronik ölçüm cihazlarını kullanırlar. Analog cihazlarda görüntüleme kadranlı barometre aracılığı ile yapılır. Dijital versiyonda sonuçlar ölçüm sonunda ekranda görüntülenirken analog versiyonda kadranın ölçümü yapan kişi tarafından takip edilmesi gerekir.

Tansiyon ölçümü ile elde edilen sonuçların kayıtlı tutulması belirli bir dönem içerisindeki dengesizlikleri ve ilaçların etkilerini görebilmek adına önemlidir. Dijital tansiyon aletleri bir ya da birden fazla kullanıcının değerini hafızalarında saklayabilmektedir ve kullanımı için ekstra bir kişiye ihtiyaç duymaz. Analog cihazlar ise cihazı kullanabilecek ve değerleri okuyabilecek bir kişiye ihtiyaç duyar ve hafızaları yoktur.

Tansiyon aletlerinin manşonlarının yapımında kauçuk ve naylon kullanılır. İç astar, hava ile şişerek kolu sarması için kauçuktan üretilir. Dış astar ise dayanıklı olduğu için naylondan yapılır. Manşonun sabit kalması için kelepçe kullanılır. Manşon boyutu her kullanıcının vücut ölçüsü farklı olduğu için önemlidir. Ölçüm alınabilmesi için tansiyon aletinin tam oturması gerektiğinden satın almadan önce kol ya da bilek ölçüsünün bilinmesi önemlidir.

Akıllı telefon ve tablet kullanımı arttığı için üreticiler bu ürünler ile senkronize olabilen ürünleri kullanıcılara sunmaktadır. İşletim sistemleri ile uyumlu uygulamaya sahip cihazlar ölçülen değerlerin paylaşımına izin vermektedir.

Tansiyon Aletleri Doğru Ölçer mi?

Her tansiyon aleti doğru ölçüm yaptığının kabulü için bağımsız araştırmacılar gözetiminde resmi onay sürecinden geçer. Avrupa Hipertansiyon Derneği (ESH), İngiltere Hipertansiyon Derneği (BSH), Medikal Cihazların Geliştirilmesi Derneği (AAMI) tansiyon aletlerinin onayı için en çok kabul gören kurumlardır. Tansiyon aleti satın alırken bu kurumların onayladığı ürünleri seçilmesi gerekir.

Tansiyon ölçümünde beyaz önlük etkisine dikkat edilmesi gerekir. Beyaz önlük etkisi, diğer adı ile beyaz önlük hipertansiyonu, tansiyonu ölçülen kişinin eczacı, doktor ya da diğer sağlık personelleri karşısında yaşadığı heyecan, endişe nedeni ile değerlerindeki geçici yükselmedir. Beyaz önlük etkisi altındaki kişilerin tansiyon ölçme işlemini evde yapması değerlerinin doğru ölçümü için önemlidir.

Tansiyon aletleri ile doğru ölçüm yapmak için ölçümden 30 dakika önce sigara ve kafeinli içecek tüketimi kesilmelidir. Tansiyonu ölçülecek kişi oturur pozisyonda en az beş dakika dinlenmelidir. Manşonun kalp seviyesinde tutulması ve uygun boyutta olması gerekir. Manşonun takılacağı kolda saat ya da takı olmamalı ve kıyafetler ölçümü engellemeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Ölçümü yapılan kişi dik oturmalı, konuşmamalı ve hareket etmemelidir. Ayrıca doğru değerlere ulaşabilmek için günde iki ölçüm yapılmalıdır. Aralarındaki fark fazla ise ek ölçümler yapılmalı, değil ise iki ölçümün ortalaması alınmalıdır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Tansiyon Aleti Ürünleri

Konumseçilmedi
Toplam 60 / 254 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012170/26012174