Tekerlekli Sandalye Modelleri

Tekerlekli sandalye ürünleri birçok insanın dönemsel ya da ömür boyu kullanması gereken ürünlerlerdir. Bu nedenle tekerlekli sandalyelerin doğru ve uygun ürünler olması gerekiyor. Elbette kullanan kişinin ihtiyacı da bir tekerlekli sandalyenin kapsamını belirliyor. Çünkü tekerlekli sandalyeler birçok modeli ve ekstra ürünleri ile oldukça kapsamlı bir hal alabilir. Örneğin sporcu sandalyeleri ve standart sandalyelere benzer özellikleri barındırsa da farklı unsurları ile değişiklik gösteriyor. Tekerlekli sandalye kullanımı bazen uzun ömürlü olabilir. Bu durumda tekerlekli sandalyeyi kullanacak kişinin kondfurunun dikakte alınması gerkeiyor. Bu nedenle tuvaletli tekerlekli sandalye gibi ürün modelleri de yer alıyor. 

Tekerlekli Sandalye Nasıl Çalışır?

Tekerlekli sandalye çalışma prensibi oldukça basit. Ancak burada belirleyici olan tekerlekli sandalyenin akülü veya manuel olmasıdır. Akülü tekerlekli sandalyeler piler ile çalışıyor ve bu piller değiştirilebildiği gibi şarj edilerek ömür boyu da kullanılabiliyor. Tekerlekli sandalye çalışma prensibi manuel tekerlekli sandalyelerde değişiyor. Bu durumda kişi kendi eli ile süreci yürütüyor ve böylelikle daha farklı bir kullanım görülebiliyor. Tekerlekli sandalye tercih edenler ilk olarak buna bağlı bir tercih yapıyor. Ardından ise çalışma prensipleri inceleniyor. Tekerlekli sandalyeler akülü olduğundan kol kısmında bir bölüm yer alır ve buradan ileri geri gibi yönlendirmeler yapmak mümkündür. Tekerlekli sandalye çalışma açısından ilk aşamada zor gelse de sonrasında alışılıyor. Aynı zamanda arka bölümünde bir yönlendirme kısmı yer alıyor ve biri sandalyeleri yürüterek bu şekilde de kullanım sağlayabiliyor. 

Tekerlekli Sandalye Modelleri

Tekerlekli sandalye modelleri ürünlerin kullanım biçimini ve konumunu belirliyor. Bu nedenle tekerlekli sandalye seçimi yaparken ilk olarak model inceleniyor. Tekerlekli sandalye tercih ederken uzun bir süreç gerekebiliyor. Çünkü ürünler oldukça çeşitli ve marka bazında da değişime açık. Bu nedenle tekerlekli sandalye kullanımı yaş ve kişinin durumuna da bağlıdır. Örneğin bir çocuk için farklı bir tekerlekli sandalye seçiliyor iken yetişkinlerde de bu durum görülüyor. Çünkü çocukların ve yetişkinlerin gerek ağırlıkları gerekse beden formları dikkate alınıyor. Buna bağlı olarak tekerlekli sandalye tercihi yapılabiliyor. Bir tekerlekli sandalye çocukların ve yetişkinlerin gerek vücut uzunlukları gerekse ağırlıkları için özel olarak tasarlandığından hassas bir seçim yapmak şart. Ancak elbette daha kilolu çocuklar veya daha zayıf yetişkinler için farklı ürünler de sunulabilir bu nedenle yüzlerce ürün arasından en uygunu seçilebiliyor. 

  • Aktif Sandalyeler

Aktif sandalyeler içerisinde akülü ve manuel alternatifleri barındırıyor. Bu ürün alsında standart bir model olduğundan herkes kullanabilir. Aktif sandalye tercihi yaparken ilk dikkat edilecek nokta akülü ve manuel seçenekleridir. Aktif sandalye günlük hayatta evde ve dışarıda rahat bir kullanım için üretiliyor. Bu sandalyeler uzun ömürlü ve kısa süreli kullanım için de uygun. Yani aktif sandalye seçenler kısa süreli rahatsızlıkları için kullanabiliyor. Aynı zamanda uzun süreli sağlık sorunlarında da aktif sandalye alternatifi mevcut. Aktif sandalye farklı renk ve malzemelerde üretilebiliyor. Krom, çelik ve alüminyum bir arada ya da tek başına tercih edilebilir. Bu ürünler içerisinde oturma ve sırt yaslama bölümü ise sert kumaştan üretiliyor ve konforlu bir oturuş sunmayı amaçlıyor. Bu ürünler katlanır tekerlekli sandalye modellerine de sahip olabilir. Ancak bu her üründe geçerli olmadığından katlanır özelliğini ayrıca incelemek gerekiyor. 

  • Tekerlekli Tuvalet Sandalyeleri

Tekerlekli tuvalet sandalyeleri diğer ürünlerden farklı olarak tek bir noktada kullanılıyor. Özellikle tekerlekli sandalye kullanım sürecinde tuvalete gitmek uzun bir süre alıyor ve bazen kişilerin bunu yapabilecek sağlık potansiyelleri bulunmuyor. Bu nedenle tuvalet sandalyeleri üretiliyor ve rahat bir tuvalet  imkanı vaat ediyor. Tuvalet sandalyeleri de tekerlekli oluyor ve bu ürünler tuvalette ya da banyoda özel olarak kullanılabilecek biçimde sunuluyor. Yani hali hazırda var olan tekerlekli sandalye yerine bu sandalyeye geçiliyor ve tuvalet burada yapılıyor. Banyo işlemi de bu sandalyelerde gerçekleşiyor. Bu sandalyelerin oturma bölümünün altında bir kap bulunuyor ve bu kaba tuvalet yapılabiliyor. Oldukça basit ve pratik kullanımı ile birçok insanın hayatını kolaylaştırıyor. 

  • Sporcu Sandalyeleri

Sporcu sandalyeleri diğer birçok tekerlekli sandalyeden ayrılıyor. Çünkü sporda kullanılıyor ve bu nednele çok daha hafif ancak sağlam materyaller tercih ediliyor. Burada spora göre tercih yapmak da mümkün. Çünkü spor sandalyeleri basketbol, tenis gibi sporlar için değişim gösteriyor. Burada en etkili unsur ise tekerleklerin iki yana ayrılıyor olmasıdır. Sporcu tekerlekli sandalyelerinde tekerlekler iki yana eğiliyor ve bu sayede tekerleklerin dönüşü çok daha pratik bir hal alıyor. Aynı zamanda ayakları koymak ve tutunmak için de ayrı bölümler bulunuyor. Aktif sporcuların kullandığı sporcu sandalyeleri kolay dönüş imkanı ile spora dahil olabilmeyi mümkün kılıyor. 

Tekerlekli Sandalye Çeşitleri

Tekerlekli sandalyeler formları ve kullanıldıkları yer ile birlikte farklı çeşitlere de sahip. Bu çeşitlilik hangi tekerlekli sandalye modeli olursa olsun hepsinde görülüyor. Bu nedenle bir tekerlekli sandalye edinirken ilk olarak bu noktaya dikkat etmek gerekiyor. Tekerlekli sandalye tercihinde akü ve manuel kullanım esas alınıyor. Buna bağlı olarak kişinin bir tekerlekli sandalyeyi nasıl kullanacağı tamamen değişim gösteriyor. Tekerlekli sandalyeler arkadan aldığı destekle gidebiliyor ancak kişi kendisi kullanmak istediğinde burad aiki alternatif öne çıkıyor. Bunlardan biri akülü iken diğeri manuel oluyor. 

  • Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri

Akülü tekerlekli sandalye yürüme zorluğu yaşayan pek çok kişi için kolaylaştırıcı etkiye sahip. Akülü tekerlekli sandalyeler yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere artık birçok insan tarafından kullanılıyor. Kullanımı çok daha pratik görüldüğünden rahatlık sağlıyor. Akülü tekerlekl isandalye insan kullanımını gerektirmiyor. Bu sayede kişi kendisini ve kollarını yormadan rahat bir sürüş elde edebiliyor. Burada hem bir motor hem de akü yer alıyor. Kişinin kol bölümünde kumanda kısmı yer alır ve buradan kişi gitmek istediği yönlere doğru yönlendirme sağlıyor. Bu kısım kumanda bölümü olarak da nitelendiriliyor ve genellikle ileri geri gibi hareketler burada yer alıyor. Böylelikle yönlendirme basit ancak konforlu bir şekilde gerçekleşiyor. İleri yaştaki insanların bile rahatça kullanabileceği bir sistematiğe sahip olması kolaylık sağlıyor. 

  • Manuel Tekerlekli Sandalye Modelleri

Manuel tekerlekli sandalyeler isminden de anlaşılacağı gibi el ile yönlendiriliyor. Manuel bir tekerlekli sandalye modelinde el ile yürütme süreci gerekiyor. Kişilerin bunlara alışması zaman alıyor ancak alışıldığında kullanım açısından ciddi sorunlar barındırmıyor. Manuel tekerlekli sandalye için hareket ettirirken tekerlekler doğru bir şekilde yönlendirilebiliyor. Ancak çocuk ve yetişkin sandalye seçimi özellikle bu ürünlerde önem kazanıyor çünkü kolun tekerlek kısmına yönlenmesi gerekiyor. Manuel tekerlekli sandalyeler için de katlanabilir seçenekler bulunuyor. Bu sayede ürünü katlayarak araçlara koymak ve bir yere giderken taşımak daha kolay bir hal alıyor. Bir tekerlekli sandalye manuel olduğunda kişinin kol gücü burada önem kazanıyor. Ürünün doğru kullanımı için bir kol gücüne sahip olmak gerekiyor. bu ürün hem uzun süreli kullanımda hem de kısa süreli gereksinimlerde kullanılabiliyor. 

Tekerlekli Sandalye Özellikleri

Tekerlekli sandalye özellikleri denildiğinde akla pek çok fikir geliyor. Bunların başında da ürünün parçaları ve bunları birleştiren bölümler yer alıyor. Bir tekerlekli sandalye içerisinde olmazsa olmaz parçalar bulunuyor. Bunlar aslında ürünün standart parçaları olup diğerleri isteğe bağlı olarak ekleniyor veya form alıyor. İlk olarak tekerlekli sandalyenin iskeleti görünüyor. Bu iskelet alüminyum, çelik veya krom gibi farklı malzemelerden üretiliyor. Paslanmaz olan seçenekleri de ayrıca belirtiliyor. Aynı zamanda renkleri de dikkat çekiyor. Beyaz, gümüş, gold, siyah ve kırmızı gibi renkler tekerlekli sandalyelerin değişimini ve kişisel hale gelmesini sağlıyor. Bir tekerlekli sandalyenin ortalama bir ağırlık kapasitesi bulunuyor. Yetişkinler için standart bir tekerlekli sandalyede bu ağırlık 100 kilogram olarak belirleniyor ancak bunun dışında alternatifler de biliniyor. Elbette bir tekerlekli sandalyenin olmazsa olmaz parçası tekerlek kısmıdır. Ön ve arka tekerler farklı ebatlara sahip olabildiği gibi tek büyük bir tekelre de sahip olabiliyor. İskelet kısmında 2 ya da 4 adet ufak tekerlek bulunuyor. Bunlar standart sürüşü sağlıyor ancak bir de büyük tekerlek yer alabiliyor. Bu her tekerlekli sandalyede geçerli olmuyor örneğin ev tipi ve tuvalet için olan tekerlekli sandalyelerde bu görünmüyor. Büyük tekerlek ise genellikle 2 tane olarak farklı çapları ile isteyenlere sunuluyor. Tüm bunlara koltuk da ekleniyor. Koltuğun genişliği, yüksekliği ve derinliği ile tekerlekli sandalye tercihi çok daha kişisel bir hal alıyor. 

Tekerlekli Sandalye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tekerlekli sandalye seçimi sırasında ilk olarak akülü veya manuel olması seçiliyor. Buna göre birçok ürün alternatifi hali hazırda sunuluyor. Bu tercihin arından tekerlekli sandalyeyi kim kullanacak ise ona göre çocuk ya da yetişkin tekerlekli sandalyesi seçimi yapmak gerekiyor. Bir tekerlekli sandalyenin koltuğu, kaldırabildiği ağırlık ve nicesi buna göre belirleniyor. Tekerlekli sandalye seçiminde sonrasında malzeme de dikkat çekiyor. Malzeme hem kaliteyi hem de fiyatı etkiliyor. Bu nedenle tekerlekli sandalyede malzeme kalitesi hassas bir noktayı oluşturuyor. Tekerlekli sandalyeler ev tipi, tuvalet ve banyoya uygun modeller, sporcu ürünleri ve standart formlar olarak değişim gösteriyor. Kişilerin ihtiyaçlarına göre model tercihi yapılabiliyor.

Tekerlekli Sandalye Kullanım Alanları

Tekerlekli sandalye kullanım alanları için sınır koymak mümkün değil. Çünkü gelişen teknoloji ve sosyal yaşam şartları ile tekerlekli sandalye gün be gün daha geniş bir çerçevede kullanılabiliyor. Örneğinn bir tekerelkeli sandalye evde tercih edilebiliyor. Daha küçük tekerlekli ev tipi tekerlekli sandalye ürünleri ile ev içerisinde rahat kullanım vaat ediyor. Aynı zamanda spor için de tekerlekli sandalye bulunuyor. Formu açısından oldukça değişen bu sandalyeler sporculara ve spora merak duyanlara özel üretiliyor. Tekerlekli sandalyeler akülü ve manuel olarak ayrılıyor olsa da bu kullanım alanlarını büyük oranda etkilemiyor. Yani elektrikli tekerlekli sandalye ile manuel arasında kullanım kapsamı bakımından ciddi bir fark bulunuyor. Ancak kullanım rahatlığı açısından değişme sahip. Bir tekerlekli sandalye dışarıda da uygun sokak ve çevre koşulları sağlandığında doğru bir şekilde kullanılabilir. 

Tekerlekli Sandalye Yorumları

Birtakım yorumlar zengin ürün yelpazesi bulunan tekerlekli sandalyelerin ürünlerinde de görülüyor. Bu ürünler arasından herhangi birine tıklandığında bir yorum veya değerlendirmek görmek mümkün. Bu sayede ürünlerin nasıl olduğu ve beğenilip beğenilmediği hakkında fikir sahibi olunuyor. Tekerlekli sandalye edinmek isteyenler için bu yorumlar yönlendirici ve bilgilendirici alternatifler olarak görülüyor. Yorumlarda ürünün alındığı fiyat ve güncel fiyat incelemesi de yapılabiliyor. Hepsiburada üzerinde tekerlekli sandalyeleri ve çeşitleri hakkında en ayrıntılı yorumlar ve açıklamalar bulunuyor. 

Tekerlekli Sandalye Fiyatları 

Tekerlekli sandalye fiyatları ürünün çeşidine göre birbirinden ayrılıyor. Bu durum fiyatlandırmayı tek tip olmaktan çıkarıyor. Bir tekerlekli sandalye çocuk ya da yetişkin için üretiliyor. Bu durumda tekerlekli sandalyelerin özelliği değişim gösteriyor. Ayn zamanda ürünün manuel ya da akülü olması da tekerlekli sandalye fiyatları için önemli görülüyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tekerlekli Sandalye Fiyatları

1178 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 47 / 1178 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?