Playstation 5 Oyun Konsolu

Baş döndüren bir hızla gelişen teknoloji, hayatın her alanında olduğu gibi bilgisayar ve yazılım dünyasında da pek çok yeniliğe imza atıyor. Oyun severlerin vazgeçilmez parçalarından biri olan oyun konsolları, her geçen gün yenilenen özellikleri ile tutkunlarına çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Oyun keyfinin sınırları olmadığını gösteren ve üstün özellikleri ile zamanın nasıl aktığını hissetmeyeceğiniz yeni nesil PlayStation 5'e hazır olun. Oyun sektörüne 25 yıldır damga vuran Sony'nin PlayStation markası, yeni oyun konsolu ile geçmişteki tüm versiyonları unutturacak özellikler vadediyor.

En Güçlü Özelliği Hızlı Yapısı

Teknik özellikleri ile hayranlarını heyecanlandıran PlayStation 5 özellikleri bakımından neredeyse imkânsızı sunuyor. Bir önceki versiyonu olan PlayStation 4'e göre 20 kat hızlı olması sayesinde oyunlardan alınan keyif çıtasını yükseltiyor. Örnek vermek gerekirse, PS4'ün ileri seviye SSD özelliğine rağmen 100 saniye yüklenen herhangi bir oyun ekranı, PlayStation 5'te yalnızca 1 saniye yüklenecek. İnanılması güç olsa da, gerçekten de 100 kat hızlı bir oyun konsolunda oyun oynamanın zevki yüksek olacak gibi görünüyor.

PlayStation'ın önceki serilerinde HDD teknolojisi, oyun tasarımcılarını pek çok alanda kısıtlasa da PS5'te kullanılan SSD teknoloji ile sınırlar tamamen ortadan kalkıyor. Böylece oyun yapımcıları hayâl ettikleri her şeyi yapabiliyor. Aynı şekilde kullanılan SSD teknolojisi hali hazırda kullanılan bilgisayarlardan çok daha hızlı olmayı sağlıyor. Böylece oyunlar işlenirken, konsolun tasarımında yer alan 16 GB DDR6 RAM aracılığı ile standart hız 30 kat daha hızlı gerçekleşiyor.

Eski ile Yeniyi Birleştiren Eşsiz Tasarım

PlayStation 5'te önceki versiyonlarda bulunan tüm oyunlar desteklendiği için bu oyunlar aynı şekilde oynanmaya devam ediyor. Diğer bir deyişle PlayStation 2, 3 ve 4'te yer alan tüm oyunlar PS5'te oynatılabiliyor. Bu özellik ile de oyun severlerin kalbini çalan Sony markası, oyun severlerin alıştıkları oyunlardan vazgeçmeden oyunlarına devam etmelerini sağlıyor.

PlayStation 5'te dikkati çeken özelliklerden bir diğeri de AMD tarafından geliştiren ve grafik biriminin işlem gücü olan GPU ekran kartı oluyor. 2.23 GHz seviyesine çıkarılan ve 36 bilgi işlem gücüne sahip RDNA 2 GPU, toplamda 10.28 TFLOPs güç sunuyor. Konsolun diğer tüm parçaları aynı şekilde AMD alt yapısı tarafından tasarlanmış özellikler içeriyor.

Ses konusunda da muhteşem kaliteye sahip olan PlayStation 5, 3 boyutlu ses teknolojisi olan Tempest 3D Audio tech özelliğine sahip olması ile dikkat çekiyor. Böylece oyuncular, oynadıkları oyunların adeta içerisindeymiş gibi hissediyor. Diğer bir deyişle, artık kulaklıktan alınabilen ses kalitesi tamamen televizyondan sunuluyor.

Fonksiyonel Özelliklerin Yıldızı

PlayStation 5'in teknik özellikleri tüm oyunların çok daha hızlı çalışacağını ve çökmelerin yaşanmayacağını vadediyor. İşte o üstün özelliklerin demirbaşları:

 

Arayüz / Bellek: 16 GB GDDR6 - 256 bit

CPU: 3.5 Ghz 8x Zen 2 Çekirdek

GPU: 2.23 HGz 36 CU - 10.28 TFLOP

Bellek bant genişliği: 448 GB/s

Dahili bellek: 825 GB SSD

GÇ Çıkışı: 5,5 GB/s (ham) ve tipik 8-9 GB/s

Harici bellek: USB HDD Desteği

Optik Sürücü: 4K UHD Blu-ray driver


Oyun severlerin Favorisi

PlayStation 5'in yeni konsollara göre son derece hızlı olması oyun keyfini ikiye katlıyor. Özellikle daha önceki hiçbir versiyonunda ve muadillerinde olmayan PS5'in kumandası dokunmatik ekran özelliği sunuyor. Bu özellik oyunlarda aktif şekilde kullanıcı deneyiminin üst seviyelere çıkmasını sağlıyor. Çünkü oyun haritası kolayca ekran üzerinde de takip edilebiliyor. Tüm gelişmiş özellikleri ile yeni nesil oyun konsolları arasında zirveyi paylaşan PlayStation 5 fiyatı karşısında sundukları ile daha uzun yıllar favoriler arasında yer alacak gibi görünüyor...

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Playstation 5

1 ürün var
  1. Markalar
    1. Sony Playstation 5 Konsol
  2. Ürün Puanı
DSACategoryId/60003054/2147483602/80757005/80757006
Başa dön