Yatırım aracı olarak oldukça rağbet gören altın; düğün, nişan gibi özel günlerin de olmazsa olmaz hediye alternatiflerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Genel piyasa içerisindeki ekonomik değeri ve yükseliş potansiyeli, beraberindeki kar marjı ile pek çok yatırımcının gözdesi olan altın, güvenli olması dolayısıyla da en çok tercih edilen yatırım seçenekleri arasında yer alıyor. Ekonomik gelişmeleri takiben sürekli yaşanan değişimler, hem kısa vadede al – sat pozisyonunda olan yatırımcıları, hem de uzun vadede yatırım yapmak isteyenleri cezbediyor. Borsa, faiz ve döviz yatırımlarına alternatif olan altın, ülke ekonomisinin gidişatı hakkında önemli bilgiler sunan bir araç olurken, parasal değeriyle de öne çıkıyor. Özellikle durgunluk dönemleri ve enflasyondaki gözle görülür değişimlerde para değerinin erimesini engelleyen özelliğe sahip en önemli yatırım aracı olan altın, bu nedenle oldukça karlı olarak değerlendiriliyor. Bu doğrultuda, yastık altı ekonomisi olarak tabir edilen havuzun büyük çoğunluğu altın yatırımcılarıyla şekilleniyor.

Ziynet altın çeşitleri arasında yer alan yarım altın 22 ayar olup, 3,5 gram ağırlığında basılıyor. Çap ölçüsü 22 mm olan bu altın türünün has altın olarak belirlenen gram değeri ise 3,21 gram olarak ölçülüyor. Ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti ibaresiyle birlikte basım tarihi bulunurken, arka yüzünde ise yıldız işaretleri ve nakış süslemelerinin bulunduğu çerçeve ve bu çerçeve içerisinde Atatürk resmi yer alıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Darphane müdürlüğü tarafından basılan yarım altın, eski ve yeni tarihli seçeneklerle satışa sunuluyor. Bu noktada eski ve yeni tarihli ürünlerde, yarım altın satın al ve sat opsiyonlarında fiyat farkı gözleniyor. Diğer yandan günümüzde yarım altın alışverişini sarrafların yanı sıra online olarak da yapabilirsiniz. Bu sayede ister yeni ister eski tarihli altın seçeneğini istediğiniz miktarda satın almanıza olanak tanınıyor.

Nikâh, düğün, sünnet gibi özel günlerde en çok tercih edilen takılar arasında yer alan yarım altın, aynı zamanda işçiliğinin az olması dolayısıyla yatırım araçları içerisinde de sıklıkta tercih ediliyor. Bu doğrultuda, hemen hemen herkesin hem hediye, hem de yatırım ihtiyacı için öncelikli tercihini oluşturuyor. Altın, teknik yatırım bilgisi olmayan kişiler için kolaylıkla izleyebildikleri bir yatırım aracını ifade ediyor. Diğer yandan anlık değişimlerden etkilenmek istemeyen ya da yatırım hedeflerini uzun vadede yapanlarca da en güvenilir yatırım aracı olarak görülüyor. Fiyat açısından makul bir seviyede olan yarım altın, bu anlamda, dar gelirli kişilere de birikim yapabilme imkânı sunuyor. Bu açıdan, yarım altın bir takı ya da ziynet eşyası olmasının ötesinde, uzun vadeli birikimler için de en iyi seçenek olarak kendini gösteriyor.

Yarım altın, yatırım değeriyle birlikte, aynı zamanda her zaman geçerliliğini koruyan bir yatırım enstrümanı olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan birikimlerin istenildiği anda bozdurularak nakit ihtiyacının karşılanması mümkün oluyor. Gerek ihtiyaç, gerekse ekonomik dengeler söz konusu olduğunda yarım altın fiyatları değişiklik gösteriyor. Özellikle nişan ve düğün törenlerinin daha sık görüldüğü bahar ve yaz aylarında talebin fazla olması ile yarım altın fiyatları daha yüksek seviyelerde seyrediyor. Bu yükselmeyi fırsata çevirmek isteyenler, fiyatların daha durağana olduğu dönemlerde altın alım yapıp, yükseldiği dönemlerde satarak, yatırımları sonucunda kar elde ediyor. Yarım altına yönelik fiyat değişimleri diğer ziynet altın seçenekleriyle benzer şekilde finansal olaylarla paralellik gösteriyor. Ayrıca gün içerisinde yükseliş ve düşüşler söz konusu oluyor. Bu doğrultuda gün içerisindeki değişimleri takip ederek, elinizdeki altını karlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Yarım Altın

Toplam 13 / 13 ürün
DSACategoryId/2147483617/530175/16032976/60008247