Tam Altın

Eski dönemlerden bu zamana kadar birçok alanda kullanılan altın, ödeme yöntemi olarak 3000 yıldan daha fazla süredir tercih edilir. Sarı ve parlak renkli kimyasal bir elementtir. Hem geleneksel hem de modern bir yatırım aracı olan altın, modası asla geçmeyen bir materyaldir. Değerli bir cevher olan altının çabuk işlenebilme özelliğinin eski dönemlerden bu zamanlara gelebilmesinde payı büyüktür. Paslanmayan ve kararmayan yapısı sayesinde mücevher, aksesuar, takı ve yatırım aracı olarak sıklıkla tercih edilir. Gram, çeyrek altın, yarım gram gibi çeşitlerinin yanında tam altın olan modelleri de vardır. Tam altın sıklıkla kullanılan bir modeldir. 7 gramdan meydana gelen bu altın 22 ayardır. “Tam altın fiyatı ne kadar?” sorusunu merak edenler 7 gram altın fiyatından hesap yapabilir. En güzel hediyelerdenolan tam altın, özel günlerinizin en anlamlı armağanlarından biri olabilir. Şık görünümünün yanında iyi bir yatırım aracı olması sebebiyle de verilebilecek anlamlı hediyelerden biri olur. Yeni bebek sahibi olmuş, nişanlanan ya da yeni evlenen çiftlere en çok verilen hediyeler arasında sayılabilir. Diğer yatırım araçlarından daha az riskli olduğu düşünüldüğü için de yatırım amacı ile çok tercih edilir. Tam altın çok hızlı yükselen ve düşen bir piyasaya sahip olmadığı için sadece hediye olarak değil, yatırım yapmak için de mantıklı bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bu sayede elindeki nakdi tam altın yaparak değerlendiren kişiler, para olarak değer kaybı yaşamayı önlemiş, hatta daha değerli hale getirme şansı yakalamış olurlar. Altın fiyatları tam altın değişkenlik gösterebilir. Siz de tam altın satın alarak her an ihtiyaç duyulan bir yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz.

Farklı Amaçlar İçin Kullanılabilen Tam Altın

Farklı amaçlarla kullanılan tam altın, nişan düğün gibi özel günleri kapsayan törenlerde hediyelik takılar arasında yer alır. Kulplu olan modeller hediye edilir. Ziynet eşyası olarak da adlandırılır. Diğer altın çeşitlerine göre farklı tasarımlara sahip olan tam altın, arma şeklinde de tasarlandığı için arma ismi ile de anılır. Birikim ve yatırım için çok tercih edilen bir üründür. Yatırımcılar genellikle kulpsuz tam altın fiyatı ile ilgili artma ya da azalmaları takip ederler. Yatırım amaçlı kullanılan ürün mücevher yapımında da tercih edilir. Özellikle kadınlar tarafından ilgi gören takılar farklı boyut ve inceliklerde tasarlanır. Kadınlar tarafından özel günlerde aksesuar olarak da çokça tercih edilir. Sevdiği kişiler ile akrabaları arkadaşları ile bir araya gelerek hem yatırım amaçlı hem de eğlenceli vakit geçirmek için buluşma gerçekleştirirler. Doğum günlerinde özellikle aile büyükleri tarafından çocuklara hediye olarak altın takılabilir. Tam altın satışı yapan yerler promosyon amaçlı olarak da kullanılır. Belirli yarışmalar sonrası hediye olarak da altın tercih edilebilir.

Çalışanların motivasyonunu artırmak amacı ile işverenler tarafından çalışanlarına da hediye edilebilir. Ayın çalışanı, yılın çalışanı olduğunda ya da satış konusunda belirli bir seviyeye geldiğinde yine işverenler tarafından çalışanlarına verilebilir. Yatırım amacı ile kullanılan tam altın kolay bir şekilde bozdurularak paraya çevrilebilir. Ekonomiye bağlı olarak değişiklik gösteren tam altın satış fiyatı, yatırım yapan kişiler tarafından yakından takip edilir. İhtiyaç durumunda ya da ekonominin durumuna göre yatırımcılar paraya da çevirebilirler. Üzerinde basım yılı olan altınlar, eski ve yeni tarihli olarak müşterilere sunulur. Bu kriterler tam altın satış fiyatlarını etkileyebilir. İster yatırım isterseniz de hediye amacıyla kullanabileceğiniz tam altın çeşitlerini inceleyerek, hemen tam altın al diyerek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tam Altın Çeşitleri

Tam altın çeşitleri yatırım amacı ile kullanılacaksa fiyatları yatırımcılar tarafından sürekli kontrol edilir. Hiçbir yatırımcı altın yaptırdığı paranın değer kaybetmesini istemez. Kulplu, kulpsuz tam altın modelleri bulunur. Darphaneler genellikle kulpsuz basım yapar. Kuyumcular müşterilerinin isteğine göre  kulp takar. Kulplu olan modelleri genellikle bebek, düğün, nişan hediyesi olarak kullanılırken kulpsuz modelleri yatırım amacıyla tercih edilebilir. 2, 5 tam altın, beşi bir yerde gibi modelleri farklı yatırım amaçları için kullanılabilir. Tam altın yüzeyinde Türkiye Cumhuriyeti yer alırken arka yüzeyinde ise Atatürk resmi bulunur. Atatürk resminin etrafında farklı işlemeler vardır. Kenar süslemesinde nakış işlemeleri ve yıldız işaretleri kullanılır. Çelenk şeklindeki defne yapraklı çiçeklerin yer aldığı  motifler bu işlemelerin süslemesini oluşturur. Tam altın Ata lira veya Cumhuriyet altını olarak da adlandırılır. Özellikle ileriye dönük yatırım için  tam altın fiyatı uygun bir seçenek  olarak karşınıza çıkar. Tam altın denmesinin sebebi çeyrek altının 4 katını oluşturmasıdır. Altın fiyatları tam olarak net değildir. Alınacağı ya da satılacağı zaman günlük fiyatları kontrol etmek fayda sağlayabilir. Yatırımcılar için tam altın fiyatı satış fiyatları zarar etmemeleri için en az alış fiyatları kadar önemlidir. Siz de farklı tam altın modelleri ve çeşitleri  bulunan ürünlere göz atarak bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

Avantajlı Tam Altın Fiyatları

Altın birçok amaçla satılan bir ürün olduğu için farklı çeşit ve ebatlarda bulmak mümkündür. En çok tercih edilen modellerinden biri de tam altındır. Yarım altın, çeyrek altın, gram altın gibi pek çok çeşidi bulunan altınların yüzük, kolye, bilezik, küpe gibi aksesuar formu da vardır. Aksesuar formu, muhafaza etmek için iyi bir seçenek olabilir. Tam altınlar bozdurularak da yüzük, kolye, bileklik gibi aksesuarlara dönüştürülebilir. Kuyumcular altınla altın takasına genellikle izin verir. Yatırım amaçlı tercih ettiğiniz altınları bu sayede kullanabilirsiniz. Özellikle imitasyona karşı vücudu alerji yapan kişiler altını gönül rahatlığı ile kullanabilir. Tam altın fiyatları belirlenirken birçok kriter etki edebilir. Altının gramı, kulplu ya da kulpsuz olması, yarım ya da tam olması, farklı formları kullanılması, zincirli formaları gibi birçok kriter fiyatın belirlenmesinde rol oynar. Zincire geçirilerek oluşturulan tam altın kulplu kolyeler farklı bir çeşit olarak karşınıza çıkar. Altın sayısı ve gramajı arttıkça fiyatı da doğru orantılı olarak artar. Çeyrek altın, yarım altın, gram altın, tam altın satış fiyatı gramajlarına göre belirlenir. Kaç ayar olduğu da fiyata etki eden bir unsurdur. Takı aksesuarlarına dönüştürüldüğünde de yine gramaj üzerinden hesaplamaları yapılır. “Tam altın ne kadar?” sorusuna cevap olarak yukarıda sayılan kriterlerin belirlediği söylenebilir. Fiyat konusunda en doğru bilgiye ulaşmak için gram, çeyrek, yarım, Cumhuriyet altın çeşitlerinin fiyatları ayrı ayrı incelenebilir. Almaya karar verdiğinizde tam altın satın al diyerek sepete ekleyebilirsiniz.

Tam Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En çok yatırım için tercih edilen tam altın, kişiyi zarara uğratmaması için büyük bir titizlikle alınmalıdır. Altın almadan önce mutlaka farklı yerlerden günlük alış satış fiyatlarının incelenmesi gerekir. Normal fiyatının kaç olduğunu bilirseniz alırken fahiş bir fiyatla almamış, satarken de çok düşük bir fiyatla satmamış olursunuz. İnternet üzerinden alım yapıldığında çok dikkat edilmesi gerekir. Güvenilir siteler tercih edilmelidir. Mutlaka ama mutlaka altının üzerinde üreticinin patentinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer patent yoksa alma işleminden vazgeçmeniz doğru bir karar olur. Tam altın ya da diğer altın çeşitlerinden birini tercih ederken mutlaka ürünle ilgili fatura istemelisiniz. Bu sayede herhangi bir problem durumunda muhatabınız belli olmuş olur. Sayılan özellikleri taşıyan yerlerden güvenle tam altın temin edebilirsiniz. İster yatırım amaçlı isterseniz de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Tam Altın Ne İçin Kullanılır?

Tam altın hem hediye hem de yatırım amaçlı kullanılabilir. Düğün, sünnet, doğum günü gibi özel günlerde sevdiklerinizi mutlu etmek için satın alabilirsiniz. Özellikle kadınların bir araya geldikleri gün toplantılarında çok tercih edilir.

Tam Altın Pahalı mıdır?

Tam altın fiyatları günlük döviz kuruna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu sebeple altın satın almadan önce fiyatları kontrol etmeniz faydalı olabilir.

Tam Altın Yatırım İçin Kullanılır mı?

Uzun vadeli yatırımlar için en risksiz yatırım aracı olarak kullanılabilir. Nakit ihtiyacınız olduğunda kolay bir şekilde altın bozdurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tam Altın

46 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 46 ürün
DSACategoryId/2147483617/530175/16032976/60008248